Jump to content
IGNORED

Mercedes


nesha taxista

Recommended Posts

  • 1 year later...
  • Replies 134
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kud u maglu Simoviću

    19

  • nesha taxista

    15

  • dig_chohano

    14

  • woodooinstalater

    8

Hajde da malo podignemo topic:

 

k2hahz.jpg

 

Ovo je moglo i na "Sta vozite" topik, ali mislim da je relevantnije na ovaj.
 
Upravo sam okrenuo 200k na mom 2003 C240, a tacno se i napunilo 13 godina kako ga vozim (kupio ga novog u novembru 2002.) Iako prosjecni frankfurtski taksista to vjerovatno nabaci u 4 godine, ne dozivi mnogo auto 200k obljetnicu. Plus je moja "mecka" sigurno postavila rekord za najduze koristen akumulator :-)
 
Jos uvijek je originalni i nikad auto nisam morao ni "dzampovati". Auto jeste cijeli vijek garaziran, a jedno 3 godine sam i na poslu parkirao u grijanoj garazi, ali ipak mislim da je bas rijetko da akumulator toliko izdrzi. A neke od tih 13 zima su bas bile brutalne, ove zadnje dvije imali smo dana kad je bilo i -25C, i auto je uvijek palio iz prve. Sto sve jeste svjedocanstvo o kvaliteti akumulatora, ali je i odraz kvaliteta dijelova i dizajna elektro-sistema samog auta.
 
A da ne ispane da pishem odu akumulatoru, ono sto me je i nateralo da napisem post je i to sto me je auto stvarno posluzio i dalje sluzi bez greske. Svo ovo vrijeme jedini mehanicki kvarovi su bili pucanje jedne od opruga na zadjnim amortizerima i oba kataliticka konvertera. Prvi je crkao na nekoh 75k i bio je pokriven garancijom (tad, a mislim i sad, je bila obaveza auto proizvodjaca da ih garantuju do 80K). Drugi je krepao nedugo zatim i tu sam morao da calnem nekih $700. Drugih mehanickih kvarova nisam imao, mada znam da mi je lezaj na lijevoj letvi volana prolupao, i da mi je na istoj strani donji dio opruge pukao (jedno 1/4 jednog navoja). Mejdutim, na volanu se ne osjeti "luft", nema problema sa drzanjem pravca, a opruga sjedi u lezistu, tako da sam rijesio da ne popravljam jer ne planiram auto da zadrzim jos puno. Doduse, to je vise potrsoni materijal, nego mehanicki kvarovi.
 
Od elektricnih stvari, pokvarili su mi se solenoidi na oboja lijeva vrata, zadnji potpuno i uopste ne radi, a prednji spusti samo do pola, tako da sad ne mogu da zakljucam auto u potpunosti. Auto je "zakljucan" i ako neko otvori vozaceva vrata pali se alarm. Tako da ga vise ni ne zakljucavam. Cak bi mi i odgovaralo da ga ukradu, jer bi dobio vise od osiguranja nego sto bi dobio da probam prodati. Pored solenoida, kad je auto bio svega 5-6 mjeseci star, imao sam cudan problem sa elektronikom: kad bi na semaforu stao, auto bi ponekad sam sa lera "skocio" na nekih 2,500 okretaja, sto je veliki problem ako ga ostavis u brzini ( a posto je automatik, onda je po difoltu u brzini). Inace, kad sam ga oterao u servis, auto je tamo lezao nekih 15 dana jer nisu mogli naci kvar, sve dok neko u Evropi nije slucajno imao isti problem. Ispostavilo se da je neki konektor u kablovima prema u transmisiji bio labav, i sjebavao ocitavanje/slanje signala. Servis mi je uredno sve vrijeme dao drugi C na raspolaganje.
 
Takodje, prije dvije godine mi je bio crkao senzor koji ocitava poziciju radilice, i to dok sam isao nekih 130 km/h na autoputu. Prvo je autu opala snaga nekih 20-30%, kao da mu recimo ne rade 2 cilindra, da bi nakon 15-ak minuta okretaji spali na 200-300. Auto je bio potpuno izgubio snagu, nije primao gas, niti je radio servo na volanu. Srecom, bio sam na izlaznoj rampi, i uspio da se iskljucim iz saobracaja. Da sam kojim slucajem bio u srednjoj liniji, ko zna sta bi bilo. Ovako me AAA odvukao do servisa, i za $200 stvar rijesena. Izuzev toga, za 13 godina i 200k milja nikakav vise problem. Iako MB nije imao ocjene za top-kvalitet, mogu slobodno reci da je u mom slucaju opravdao reputaciju. I dalje vozi skoro kao kad je bio nov, potrosnja i dalje ista, jednako dobro vuce, transmisija salta kao nova. 
 
Jedina falinka te generacije je lim. MB je imao dobavljace koji nisu odradili galvanizaciju kako treba i negdje kod 9-10 vec je poceo da rdja, i to na donjoj ivica vrata. Tu se lim mota prvo mota 90 stepeni, pa onda podmotava falc od 180. Mislim da to dovodi do naprezanja materijala, i onda se tu ta losa zastita najprije istakne. A to jednom kad pocne da rdja, gotovo je. Meni je neka budala prije 2 godine odvalila desni retrovizor i izhuljala oboja vrata, tako da sam od osiguranja dobio neke pare, i onda malo doplatio nekom limaru da mi to malo usminka, ali da nije toga, vec bi rdja dosla na 3-4 cm visine.
 
Troskovi odrzavanja su razumni, jer ulje mijenjam na 10k, a kablove i svjecice MB propisuje na 100k, tako da sam to uradio samo jednom. Jeste da je bilo skuplje, jer motor ima 2 po cilindru, tako da su samo svjecice bile ~$200. Mislim da su OEM bile NGK ili Bosch.
 
Motor je M112, V6 sa 2,600 kubika i 170KS. To je sad veoma prosjecno, a ni tad nije bilo bognza kako poletno, ali je dugovjecno. Isto kao i transmisija, tiptronic sa 6 brzina. Svo ovo vrijeme ni kap ulja nije kapnula iz njih, i mislim da bi komotno mogli jos 100k da odrade. 
 
Generalno, auto je sjajan kao "commuter car". Dovoljno prostran, a opet ne prevelik. Taman dovoljno snage i ubrzanja, a da nije potrosac. Interijer tih i komforan, ali dobro ugodjen ovjes taman i da osjetis cestu. tTaman dovoljno elegancije i prestiza, a da ne kosta $70k.
 
Sveukupno, malo je reci da sam zadovoljan MB. Od tretmana u servisu, pa nadalje. Cak i sad kad ga operem i nabacim onaj "imalin" na gume, auto jako dobro izgleda, iako je vec 3 generacije star. Tacno ce mi biti zao kad se budemo rastajali. A to ce najvjerovatnije na proljece, ako ga dobri bogo pozivi, da prezimimo zajedno jos jednu zimu.
 
Zasad ne znam sta ce ga zamijeniti, ali nova C klasa gotovo sigurno nece. Prije svega, sad se sklapa u Alabami. Drugo, sad forsiraju ove 2.0 4-cilindricne turbo motore, a to nema sanse da je pouzdano kao motori bez turba. A sad vise ni nema C klase bez turbo motora, jer je V6 koji na njemu prodaju twin turbo. Jebes to. Pride sto je C klasa sa V6 motorom $50k. Neka hvala, dodacu jos $5k pa uzeti E klasu, koji (jos uvijek) sklopljen u Stutgartu. 
Link to comment

Planiram da se nesto podnovim sto se auta tice,inace imam Acorda sa kojim sam ekstremno zadovoljan ali bih malo uzivao u Mecki(tako planiram),momentalno mi se vrti u glavi vrti E klasa,mozda neki hibrid ako moze neko da napise par redaka o tome bio bih mu vrlo zahvalan,u isto vreme me zena cima za B-klasu,mada bih ja njoj ivse uzeo Mini-Morisa

Link to comment

Planiram da se nesto podnovim sto se auta tice,inace imam Acorda sa kojim sam ekstremno zadovoljan ali bih malo uzivao u Mecki(tako planiram),momentalno mi se vrti u glavi vrti E klasa,mozda neki hibrid ako moze neko da napise par redaka o tome bio bih mu vrlo zahvalan,u isto vreme me zena cima za B-klasu,mada bih ja njoj ivse uzeo Mini-Morisa

 

Ne znam koje su ti potrebe i budzet, ali ja C klasu ne bih iz vec navedenih razloga. Mada, mozda se C klasa za evropsko trziste proizvodi u Njemackoj, pa onda moje primjedbe dijelom ne stoje. E klasa je u svojoj zadnjoj godini, model 2017. ce biti znacajno razlicitiji, tako da ako ga kupis sad ima da bude jednu generaciju star za manje od godinu dana. Ne znam ako ti je to vazno.

 

Inace, ja sam upravo prije ovog auta imao Hondu Accord (5 generacija, 4 cil. 2.2l, automatik) i ona je bila jedan od razloga zasto Mercedes. Accord je bio jako dobar auto, koji je prvih 4-5 godina stvarno radio bez greske, a onda je nastupila planned obsolescence i auto ubrzano poceo da se rastvara. Prodao sam ga nakon 8 godina i 120k, a bio je toliko istruo, da si recimo oko blatobrana mogao komotno hemijsku olovku da proguras. Tolike su rupe bile velike. No, to jos i nekako, ali motor i mjenjac, boze sacuvaj. Razvodnik paljenja je recimo bio krs, cim kise padne ili je veca vlaga, ako su kontakti u kapi razvodnika malo istroseniji nece da upali. Promijenio sam bar dva razvodnika za 8 godina. A ventili cekicali kao da je IMT-533. Takodje, ako na 90K ne promijenish glavni remen, a sa njime i pumpu za vodu, (a cijeli zahvat ~$1000) jebo si cvorka.

 

I tako sam se odlucio za nesto bolje/dugotrajnije i probao SAAB 9-3, Volvo S60, Audi A4 i ovu C klasu. Medjutim, S60 i A4 jednostavno nisu bili u istoj klasi, nesrecni 9-3 jos i manje. A tu uopste ne govorim o specifikacijama na papiru, vec o subjektivnom utisku. Osjecaj solidnosti (ne znam koja bi bila bolja rijec) kad sjednes za volan, pa bez obzira vozio na autobanu ili preko poderanog puta - auto jednostavno uliva povjerenje. To cak, iako moj nije 4Matic, vec samo zadnja vuca, u poredjenju sa A4 koji je bio Quattro.

 

Takodje i neke stvari koje su realno sitnice, ali pokazuju razliku u klasi. Npr. moja supruga ima terensko-vucno vozilo VW Passat Wagon :-), koji kad smo ga kupovali uopste nije bio mnogo jeftiniji of MB, jer je bio nabudzen sa svim opcijama. Ali, da ga jebes, kako god podesio grijanje/klimu kad pada kisa, uvijek ima kondenzacije na jednom dijelu stakala. Ili recimo ima jedna pozicija na siberu kad ga otvoris koja indukuje turbulenciju u strujanju iznad krova i onda ne mozes od buke da sjedis u autu.

 

Kod Mecke, toga nema. Jednostavno funkcionise u svakom pogledu, jer je sto bi se reklo, well thought out. A to sto finalna kontrola nije na istom nivou, to je vec drugi par rukava. I kontam da su u tom pogledu moja shvatanja malo neracionalna, ali ja sam vrlo rad napraviti taj trade-off.

 

Nego, samo ti odi do salona, provozaj E klasu i ne okreci se sine. Uostalom, frankfurtski taksisti znaju najbolje :-)

 

Link to comment

Nije da mi je nesto napeto oko budzeta,a ja i tako ne menjam previse aute i ne vozim ko zna koliko posto zivim u manjem gradu sa oko 100/njak hiljada stanovnika i imam auto koji vozim onako po gradu tako da je akcenat na kvalitetu,bese ono da je E-klasi pandan A-6 od Audija i 5/ca od BMW,tako?

S klasu ne bih vec nikako uzeo ,mislim da je pre pretenciozna,ono bas upada u oci,generalno mi treba auto kad odem na put da se osecam fino i sigurno u njemu da je pouzdan,mada generalno to sada moze da se dobije i sa SuperB/om ,tu na kraju dolazi to da je ipak Meca,Meca,barem tako ja kontam,ono sto mi je bitno je da ok prica E-klasa to ne bi trebalo da kosta vise od recimo 70/ak valda?

Link to comment
  • 3 months later...
  • 8 months later...
Evo za kumsa jedan mali specijal: kratka recenzija GLA.
 
 
2lvl3br.jpg
.

e9iwye.jpg

 
 
Ostavio svoj auto na servisu i dobio CLA250 4-Matic da koristim dok urade godisnji servis (ukjucujuci software updates). Izgleda da auto vise nije samo auto, vec kompjuter na tockovima koji izmedju ostaloga sluzi kao prometalo.
 
Zena ispred mene dobila novi E klasu na pozajmicu, a mene zapao ovaj CLA. Jebi ga, trebao sam doci dvije minute ranije :-)
 
Ukratko,licni utisak je je CLA auto koji je kompetentan u mnogima aspektima, nije izuzetan ni u jednom, a u nekima je ispod nivoa na kojima bi po cijeni i renomeu proizvodjaca trebao biti.
 
Prednosti:
- veoma zivahan (sto bi kod mene u selu rekli 'startan') - dobro ubrzava, jos bolje koci, izuzetno stabilan (4-Matic radi svoje), a upravljanje je kao navodjeno laserom
- automatski mjenjac sa 7 brzina jako dobro uparen sa motorom
- infotainment sistem je kao i u C klasi(C, GLC), sto ce reci odlican
 
Mane:
- bucan i nepraktican interijer
- ruzan dizajn i unutra i spolja, more plastike
- cijena 
 

200qz2d.jpg
.
2u6e920.jpg

 
 
Iako je auto kompetentan sto se tice voznog dijela, opsti utisak je da je CLA poluproizvod: zbrzani dizajn sklepan sa viskom dijelova sa lagera. Jedan primjer koji to jako dobro ilustrira: zazor izmedju vrata i rama vratiju je nekih 1cm, tako da se vidi ofarbani lim kad se vrata zatvore. Pa to ni na Yugu nije bilo. Jasno mi je sta je MB htio postici sa ovim autom i to su uspjeli jer ih vidim dosta na cesti. Ono sto mi nije jasno je zasto bi iko za te pare kupio taj auto? Golf GTI, Subaru WRX i Mitsubihi EVO bi ga pojeli za dorucak u tom nekom street racer segmentu, a Mazda 6 i Nissan Maxima su za te pare daleko, daleko bolji auti.
Link to comment

Moj matori ima ovaj neki CLK 200 Kompressor ili kako vec, dvoje vrata i taj fazon. Dobio ga je u kompenzaciju, prilicno sam siguran da nikad ne bi platio za takav auto, benzinac koji dosta trosi.

 

0254288997002.jpg?cf003a4a398304324a03fa

 

Mercedesi su mi generalno ruzni u odnosu na BMW i Audi ali ovaj model je valjda najruzniji svih vremena :D

Link to comment

Evo za kumsa jedan mali specijal: kratka recenzija GLA.

 

 

2lvl3br.jpg

.

 

e9iwye.jpg

 

 

 

Ostavio svoj auto na servisu i dobio CLA250 4-Matic da koristim dok urade godisnji servis (ukjucujuci software updates). Izgleda da auto vise nije samo auto, vec kompjuter na tockovima koji izmedju ostaloga sluzi kao prometalo.

 

Zena ispred mene dobila novi E klasu na pozajmicu, a mene zapao ovaj CLA. Jebi ga, trebao sam doci dvije minute ranije :-)

 

Ukratko,licni utisak je je CLA auto koji je kompetentan u mnogima aspektima, nije izuzetan ni u jednom, a u nekima je ispod nivoa na kojima bi po cijeni i renomeu proizvodjaca trebao biti.

 

Prednosti:

- veoma zivahan (sto bi kod mene u selu rekli 'startan') - dobro ubrzava, jos bolje koci, izuzetno stabilan (4-Matic radi svoje), a upravljanje je kao navodjeno laserom

- automatski mjenjac sa 7 brzina jako dobro uparen sa motorom

- infotainment sistem je kao i u C klasi(C, GLC), sto ce reci odlican

 

Mane:

- bucan i nepraktican interijer

- ruzan dizajn i unutra i spolja, more plastike

- cijena 

 

 

200qz2d.jpg

.2u6e920.jpg

 

 

 

Iako je auto kompetentan sto se tice voznog dijela, opsti utisak je da je CLA poluproizvod: zbrzani dizajn sklepan sa viskom dijelova sa lagera. Jedan primjer koji to jako dobro ilustrira: zazor izmedju vrata i rama vratiju je nekih 1cm, tako da se vidi ofarbani lim kad se vrata zatvore. Pa to ni na Yugu nije bilo. Jasno mi je sta je MB htio postici sa ovim autom i to su uspjeli jer ih vidim dosta na cesti. Ono sto mi nije jasno je zasto bi iko za te pare kupio taj auto? Golf GTI, Subaru WRX i Mitsubihi EVO bi ga pojeli za dorucak u tom nekom street racer segmentu, a Mazda 6 i Nissan Maxima su za te pare daleko, daleko bolji auti.

još jedan koji neću terati

:fantom:

 

 

 

hvala na trudu

:)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...