Jump to content
IGNORED

Srpski film


Corkscrew

Recommended Posts

Jao ova Tonijeva priča me podseti na nešto...

 

Pre desetak godina smo dva još forumaša i ja (neka se jave ako hoće da otkriju svoje učešće) osmislili pravi domaći horor scenario -  ekipa od 4 crvene beretke na Kosovu 1999. tik pred početak bombardovanja bude nanesena ratnim dejstvima u selo gde su svi Albanci pobijeni od strane njihovih kolega beretki i paravojnika - a masakr tj. energija smrti oslobođena masakrom je probudila drevno zlo koje počiva ispod Prokletija, koje mrtve vraća u život kao zombije svuda naokolo. Ne samo da sam napisao tritment, nego smo ga i poslali na konkurs FCS-a lololo. A naziv je bio "Kud god da krenem..."

 

I dalje mislim da su ideja i zaplet odlični i potencijalno najjači horor koji bi mogao biti snimljen u Srbiji a da je specifično "srpski" po temi tj. da nije samo reciklaža standardnih amerikanizovanih horor tropa. Samo što bi nas razapeli na krst verovatno SVI. :)

Odlično zvuči !!!

Koprodukcija Srbije, Kosova, Albanije, Republike Srpske i naravno Metohije.

Posle kažu: nema ideja.

Link to comment

Jebiga, nije mi jasno šta tu traže Dimitrije Vojnov i Mladen Đorđević? Ustvari jasno mi je, traže novce i nekakav posao.

mita je verovatno, s bijelom, autor ovog apela. on covek svoja politicka ubedjnja ne krije a u mladenovim studentskim filmovima ima kosovkih elemenata (pena za brijanje) a drugar koji je citao ranu verziju zivota kaze da je tu bilo i siptarovanja. drugim recima i on covek ima svoja politicka ubedjenja.

 

 

 

 

Sent from Bender's iPad using Tapatalk

Link to comment

Je l' gled'o neko Mamulu, vredi li bioskopske karte?

ti ces biti zgrozen :D

 

 

Sent from Bender's iPad using Tapatalk

Link to comment

Meni onaj trejler izgleda kao horor reklama za crnogorsko primorje. Na skriveno te vodim mesto, između planina i mora, gde gorski vetar peva pesmu, crnogorskoga horora.

Link to comment

jel prikazuju i kanalizacione cevke posred plaje?

 

Ma, pusti plaže, imaš ih svuda po domaćem filmu, odavno...

Edited by Ajant23
Link to comment

Od dva ponuđena horora, izabrao sam verovatno jeziviji. Da puno smeća se nagomilalo na plaži lepog Crnogorkog primorja. Dragojević mi je ispričao jezivo loš vic, samo što ovde Srbin nije pobedijo. Atomski zdesna, za ovaj vic...

Link to comment

Početna stranica > Novosti

Filmski jezik zaštite Kosova
Glas Rusije/ vostok.rs   | 03.05.2014.

58493_vest_Filmski-jezik-za%C5%A1tite-Ko



Vodeći srbski filmski umetnici - reditelji, scenaristi, kritičari i producenti - obratili su se ministarstvu kulture sa Inicijativom stvaranja fonda koji bi sufinansirao snimanje filmova o Kosovu i Metohiji.

Sa pokretačem Inicijative, srbskim dramaturgom i filmskim kritičarom Dimitrijem Vojnovim razgovarao je novinar «Glasa Rusije».

Kada se analiziraju srbski filmovi o Kosovu, snimljeni od kraja 80-ih godina, vide se dva pravca. S jedne strane je jugoslovenski «Boj na Kosovu» iz 1989. godine. S druge strane je, naprimer, srbski dokumentarni film «Kosma» iz 2013. godine - bez patetike, ali s živim ljudima i njihovim problemima. Ako ministar kulture Srbije Ivan Tasovac odobri inicijativu filmskih umetnika, koji prilaz toliko složenom pitanju, kao što je Kosovo, čini Vam se logičnijim?

- Mislim da naravno ti filmovi imaju svoj uticaj na društvo. Ne treba ih smatrati jednom vrstom propagande, nego kao mogućnost da kod naših građana i kod strane publike očuva svest o Kosovu i Metohiji, kao delu našeg prostora, stanovnicima ove provincije kao našim građanima i o problemima sa kojima se ljudi dole suočavaju i naravno sa kulturnom zaostavštinom koja će uvek činiti Kosovo i Metohiju delom našeg prostora.

Ovi filmovi mogu biti igrani ili dokumentarni, mogu u krajnoj liniji i animirani. Smatram da filmovi o Kosovu i Metohiji treba da budu jedna vrsta zaštićene teme. Kao što postoje neki zaštićeni žanrovi, kao, uslovno rečeno, dečiji film.


Nije tajna da je u svetskoj filmskoj umetnosti stvorena dovoljno neprivlačna «slika» srbskog naroda. Možemo, recimo, da se setimo film iz 2011. godine «U kavezu», gde su Srbi zločinci, dok su Albanci – žrtve «crne transplantologije». Podaci specijalnog izveštača PASE Dika Martija svedoče o protivnom, međutim… Kako planirate da se borite protiv takvog «imidža»?

- Da, Srbi su zaista u zapadnim filmovima negativne ličnosti, koje je lako staviti u filmove, koji ne pretenduju na demonstraciju neke istorijske istinitosti. Odnosno, to su neke «эgzotične» negativne ličnosti. To znači da će se predrasude o Srbima, koje su se ranije bazirale na određenim događajima iz prošlosti, povećavati. Odnosno, Srbe čeka ista uloga, koja je ranije pripadala Arapima, a zatim i Rusima. Kosovsko pitanje u političkom smislu ostaje otvoreno, ali u filmskom svetu, ono je, izgleda, već rešeno: Srbi su – «loši momci». Tu država mora da se umeša, i to ne samo podržavajući snimanje filmova, ali i putem otvorenih pisama filmskim producentima, u kojima bi bilo striktno navedeno da nas pokušavaju da ocrne. Svakako, filmovi ne mogu sami od sebe da promene svest ljudi, ali mogu da postanu deo sinergetskogo efekta, odnosno, stimulišu radoznalost, zahvaljujući kojoj će gledaoci poželeti da saznaju istinu.

U intervjuu «Glasu Rusije» Emir Kusturica, koji je takođe potpisao tekst Inicijative, kazao je da Srbija izdvaja «0,68% budžeta za kulturu». Što da se radi u takvoj situaciji, vredi li da se računa na sufinansiranje?

- Nama je jasno da će jedna od osnovnih prepreka biti argument da novca nema. Međutim, problem naše kulture do sada nije bio vezan isključivo za nedostatak novca. Problem je u tome koje su ideje podržavane i kakva je raspodela tog novca bila. Drugo, ova inicijativa može da se pokrene u raznim formama i pri raznim ministarstvima. Mi smo predložili Ministarstvu kulture jednu okvirnu ideju i od njih očekujemo da nam uzvrati sa konkretnim predlozima. Nas neće zadovoljiti odgovor da je ideja simpatična, a novca nema. Pre nekoliko dana imali smo ekspoze premijera Srbije u kome je izneo program svoje Vlade. On je između ostalog govorio o značaju Kosova i kulture. Mi nudimo jedan predlog koji bi mogao da poveže ta dva segmenta.

Recimo, Nikita Mihalkov i Emir Kusturica su inače veliki prijatelji. Međutim, zbog nečeg to ne obuhvata film… Da li bi Vas interesovala saradnja s ruskim kolegama?

- Apsolutno. Rusko tržište je vrlo veliko i postalo je vrlo samostalno. Ruski filmovi i autori imaju globalni domet i rezultate,  i to ne samo u pogledu umetničkog filma u kojem je ruski film uvek bio snažan, već i pogledu komercijalnog filma. Rusija svake godine ima po svoj autentični blokbaster, a istovremeno postoje filmovi koji postižu velike uspehe i na festivalama. Ruska kinematografija ima niz zanimljivih fondova koji su nama delimično i bili uzor prilikom definisanja ove inicijative. Podsetiću da Rusija ima fondove koji su posvećeni određenim temama, kao što je bio fond za finansiranje patriotskog filma. Smatramo da je saradnja srpske kinematografije i ruske začuđujuće loša, zaista nema nikakvog razloga da ruska kinematografija bude manje zastupljena u saradnji sa srbskom kinematografijom od nekih zapadnoevropskih fondova. Naročito zbog toga što je jugoslovenski film u Sovjetskom Savezu u pojedinim žanrovima imao vrlo dobru gledanost, sad imamo Kusturičinih filmova koji se redovno nalaze na repertoaru ruskih bioskopa i mislim da bi srbski filmovi vrlo verovatno bili interesantni ruskoj publici. U tom smislu treba obnoviti saradnju ruskog i srbskog filma.

Timur Blohin,

Link to comment

a sto ih neko ne pita sto dosad nisu snimali kosovske filmove, kad su vec dobijali novce od drzave za svaku nebulozu koja im padne na pamet?

Link to comment

Ne znam šta bi ti rekli na to pitanje, ali moja teza bi bila sledeća: smisao celog predloga je da se narodu daju filmovi o Kosovu umesto pravog Kosova. Iako se busaju u prsa da će to biti kao nekakva propagandna bitka za našu stvar, slanje slike u svet, itd, mislim da je sasvim jasno da od toga nema ništa, a sve i da ima, ova vlast ne bi za to marila. Ne, ovo zapravo služi kao placebo Kosovo, kao filmska zavesa iza koje će moći na miru da se menja Ustav itd.

 

U tom smislu, kad bih ja bio na njihovom mestu, rekao bih ti (ali šapatom, da ne čuje javnost) da za tako nečim ranije nije bilo potrebe baš zato što je neka vrsta borbe za Kosovo, bar one Jeremijine, diplomacke, još uvek bila u toku. Sad kada smo se deifnitvno predali, treba nam movie magic da ubedi narod da se zapravo još borimo.

 

Edit: Voleo bih da čujem šta Praslin ima da kaže na tu temu.

Edited by Turnbull
Link to comment

ok. 

il da jednostavno odgovore da nisu imali inspiraciju, a da sad imaju, posto svaka tuga radja nadahnuce kod umetnika, a ova zbog gubitka kosova je najveca.

ma ima milion opcija, samo bih voleo da mogu negde da ih javno priupitam.

mada realno, ako je cena da zbog kosova izostanu jedan zavet ili mi nismo andjeli 3, onda jebo i to kosovo :(

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...