Jump to content
IGNORED

Srpski film


Corkscrew

Recommended Posts

Patriotski blok sineasta.

 

 

nicijativu za osnivanje fonda za sufinansiranje filmova o Kosovu i Metohiji potpisali su Emir Kusturica, Dragan Bjelogrlić, Dimitrije Vojnov...

 

Dramaturg, scenarista i kritičar Vojnov objavio je na svom blogu da će novu Vladu Srbije prvog radnog dana "na stolu sačekati" inicijativa za osnivanje fonda za sufinansiranje filmova o Kosovu i Metohiji.

"Kako je u pogledu zastupanja interesa Republike Srbije u procesima vezanim za Kosovo i Metohiju sila opravdano sklonjena u drugi plan, smatramo da kultura mora preuzeti inicijativu. U duhu takvog stava, zahtevamo od Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije da u predstojećem periodu oformi tela koja će se na bijenalnom principu baviti sufinansiranjem proizvodnje dela koja će reafirmisati status Kosova i Metohije u srpskom državnom sastavu u skladu sa Ustavom Republike Srbije, tematizovati naše kulturno bogatstvo, ukazivati na teškoće nealbanskog stanovništva i Srpske pravoslavne crkve i drugih verskih zajednica, podržavati kulturu pomirenja koja će za rezultat imati novi model zajedničkog života multietničke zajednice u našoj pokrajini", navodi se u tekstu inicijative.

 

Inicijativu su potpisali Emir Kusturica, Dragan Bjelogrlić, Dimitrije Vojnov, Danilo Bećković, Balša Đogo, Milan Puzić, Đorđe Bajić, Zoran Janković, Igor Turčinović, Slobodan Ćustić, Ognjen Janković, Pavle Ćosić, Marko Paljić, Vladimir Petrović, Mladen Đorđević, Dunja Kusturica, Uroš Stojanović, Momčilo Mrdaković, Goran Radovanović, Nebojša Radosavljević, Mladen Matičević, Feti Dautović, Aleksandar Protić, Žarko Dragojević, Igor Stanković, Dušan Ivanović, Vladimir Kecmanović, Đorđe Milosavljević, Gordan Matić, Miroslav Lekić, Miloš Škundrić, Dušan Milić, Milorad Milinković, Aleksandar Janković, Miloš Avramović i Ivan Andrijanić.

 

"Znamo da tema Kosova i Metohije nailazi na dobrodošao pijetet u strukturama koje odlučuju o kulturnoj politici, i da su pojedine umetničke forme poput pozorišta ili aktivnosti domova kulture već institucionalno pokrivene postojećim rešenjima. Ipak, smatramo da se ovo pitanje ne sme prepustiti na milost i nemilost, ukusu i trenutnom raspoloženju, kreatora kulturne politike, već da ga treba institucionalno rešiti".

 

"U tom cilju smatramo da je prvi korak osnivanje Konkursa koji bi na bijenalnom principu birao po jedan dugometražni film (igrani, dokumentarni ili animirani) sa goreopisanom temom i ciljevima, i sufinansirao ga. Samom Ministarstvu kulture i medija prepuštamo osmišljavanje modusa u kome bi se ovaj Konkurs održavao, da li bi bio ostvaren u okviru samog Ministarstva ili Filmskog centra Srbije kao krovne institucije za naš film itd".

 

"Film je od našeg Ministarstva kulture i informisanja već prepoznat kao značajan medij koji ima velike umetničke mogućnosti, društveni uticaj i potencijal da nas predstavi u svetu. Otud smatramo da je upravo ova - produkciono vrlo složena ali i izuzetno komunikativna - forma pravi prvi korak u afirmaciji našeg gledišta, u Srbiji i u inostranstvu", zaključuju potpisnici.

Link to comment

Patriotski blok sineasta.

Jebiga, nije mi jasno šta tu traže Dimitrije Vojnov i Mladen Đorđević? Ustvari jasno mi je, traže novce i nekakav posao.

Link to comment

ljudi, što se u srbiji ne snimaju horori? Sinoć mi ovo pitanje palo na pamet, pošto sam negde uhvatio TT sindrom. Onda sam intenzivno mislio i nisam mogao da se setim 5 naših horor filmova. Onda sam proširio listu na ex Yu - i opet isto - TT sindrom, Mrtvi, Već Vidjeno i Variola Vera. I ništa dalje...:unsure:

 

Ipak govorimo o jednom mainstreamu kad je filmska umetnost u pitanju.

Link to comment

ljudi, što se u srbiji ne snimaju horori? Sinoć mi ovo pitanje palo na pamet, pošto sam negde uhvatio TT sindrom. Onda sam intenzivno mislio i nisam mogao da se setim 5 naših horor filmova. Onda sam proširio listu na ex Yu - i opet isto - TT sindrom, Mrtvi, Već Vidjeno i Variola Vera. I ništa dalje... :unsure:

 

Ipak govorimo o jednom mainstreamu kad je filmska umetnost u pitanju.

Neprijatelj, Zona Mrtvih i njen nastavak Mamula.

 

Slabo se snima, pa samim tim ni horori. To kod tebe stvara pogrešan utisak, spojen sa neobaveštenošću. Daj se obavesti i prati malo, jedino se horori i snimaju.

Link to comment
"Znamo da tema Kosova i Metohije nailazi na dobrodošao pijetet u strukturama koje odlučuju o kulturnoj politici..."

 

Ovi filmadzije znaju nesto sto mi ne znamo, ili pijetet ne znaci ono sto sam ja mislio da znaci?

Kosovo pokojno?

Link to comment

ljudi, što se u srbiji ne snimaju horori? Sinoć mi ovo pitanje palo na pamet, pošto sam negde uhvatio TT sindrom. Onda sam intenzivno mislio i nisam mogao da se setim 5 naših horor filmova. Onda sam proširio listu na ex Yu - i opet isto - TT sindrom, Mrtvi, Već Vidjeno i Variola Vera. I ništa dalje... :unsure:

 

Ipak govorimo o jednom mainstreamu kad je filmska umetnost u pitanju.

 

kod nas se snimaju filmovi za festivale ili ono sto zovu repertoarskim filmom, a zapravo sluzi za pranje love. tu se provuce i neki hororcic.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

ljudi, što se u srbiji ne snimaju horori? Sinoć mi ovo pitanje palo na pamet, pošto sam negde uhvatio TT sindrom. Onda sam intenzivno mislio i nisam mogao da se setim 5 naših horor filmova. Onda sam proširio listu na ex Yu - i opet isto - TT sindrom, Mrtvi, Već Vidjeno i Variola Vera. I ništa dalje... :unsure:

 

Ipak govorimo o jednom mainstreamu kad je filmska umetnost u pitanju.

 

Sveto mesto, Leptirica, Izbavitelj....

Link to comment

zar nije bio neki kao lavirint film .... jure se nesto po kalemegdnaskim katakombama....ne secam se vise al glupost u svakom slucaju mada dobro snimljeno

Link to comment

sniman je u javnom kupatilu na Dorcolu. ili sam pogresio

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Neprijatelj, Zona Mrtvih i njen nastavak Mamula.

 

Slabo se snima, pa samim tim ni horori. To kod tebe stvara pogrešan utisak, spojen sa neobaveštenošću. Daj se obavesti i prati malo, jedino se horori i snimaju.

 

da, u pravu si, zaboravio sam Neprijatelja. To jeste redak horor snimljen sa nešto primetnijim budžetom. Zona Mrtvih je valjda neka koprodukcija.

 

elem, ja ovo pišem iz ugla papučarskog filmofila - zato i pitam - tu je neobaveštenost sastavni deo.

 

al ajde da preformulišem pitanje da te manje jedim - zašto je kod nas u poslednjih 30ak godina snimljen samo 1 horor sa budžetom jačim od prosečnog kućnog budžeta?

 

kod nas se snimaju filmovi za festivale ili ono sto zovu repertoarskim filmom, a zapravo sluzi za pranje love. tu se provuce i neki hororcic.

 

 

znam bre Vaso majku mu, al je čak i za kinematografiju kao našu 1 horor na deceniju malo. :(

Link to comment

 

al ajde da preformulišem pitanje da te manje jedim - zašto je kod nas u poslednjih 30ak godina snimljen samo 1 horor sa budžetom jačim od prosečnog kućnog budžeta?

Najjednostavniji odgovor na to je - kad ovdašnji filmovi mogli da budu isplativi sami po sebi, onda će biti i žanrovskih filmova. Ovako, samo kao eksces, splet okolnosti - nema ekonomskog aspekta za razvoj žanrovskog filma kod nas.

Link to comment

ja mislim da je u pitanju manjak hrabrosti jer ovi danasnji scenaristi samo recikliraju sredinu i realnost.

 

carlston za ognjenku ima primese komercijalnog svetskog filmskog poretka...ali kad je srbija supak bez cigana.

Link to comment

jebemu, odgledao nekidan na teveu tog neprijatelja, i mnogo je bolje nego sto sam ocekivao.

missim, nista epohalno, ali sasvim pristojno je uslikan i reziran i ima, sasvim sigurno ciljano, tu neku karpenterovsku atmosveru.

 

vuk kostic i onaj debeli masni imbecil iz velikog brata su prilicno iritantni, tihomir arsic (il stanic, nikad ne znam koji je koji) pak vrlo solidan i uverljiv.

i onaj drugi, uslovno receno glavni lik, rekao bih bosanski ili hrvacki glumac, buduci da mi je ne bas previse poznat, prilicno je ok.

ok, ima svakako brojnih rupa i nelogicnosti u samom plotu, poruka koju nosi bi mozda mogla biti suptilnije isporucena, ali nekako mi dosta toga nadoknadjuje pomenutom finom atmosverom.

 

nisam ga gledao od pocetka, pa cu verovatno ponoviti, i naci vise materijala za pljuvanje :)

ali zasad mislim da je na nivou bilo kog prosecnog horora bilo koje strane produkcije, sto mi samo po sebi je ihahaj prijatno iznanedjenje.

 

nego, jel gledo neko tu mamulu? 

reko bih po trejleru da ima dobrih riba, ali nisam mogao bas nazreti neku drugu kvalitetu.

Edited by ToniAdams
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...