Jump to content
IGNORED

Srpski film


Corkscrew

Recommended Posts

  • 2 months later...
Falsifikator (2013)Totalno nepotreban film. Potpuno sam razočaran, baš je uprskao... (Goran Marković)Scenario loš, bušan k'o švajcarski sir...
Gledao i ja sinoć. Marković kao da je zaboravio sve što je ikada znao o filmu. Na stranu što je film loš, nego šalje i lošu poruku. On je i dalje u šezdeset osmoj gdje se mačuje sa imaginarnom totalitarnom državom sa pozicije posmatrača iz 2013, nedostajao je samo pripadnik lgbt populacije u zatvoru pa da slika bude kompletna. Opterećenost čovjekom u bijelom odjelu, nakon svega što se događalo posle, ostaje pitanje za analizu, baš kao i šta se htjelo sa scenom na Bledu. (Ne mogu da se sjetim nijednog domaćeg filma u kome se pojavljuje lik Slobe, recimo)
Link to comment
  • 2 weeks later...
14/10/2013 18:52 | BeogradGodinu dana nakon skandala koji je pratio izbor domaćeg kandidata za OskaraPaskaljevićeva tužba protiv Dragojevića još nije razrešenaAUTOR: M. K.Beograd - Ni nakon godinu dana skandal koji je pratio izbor nacionalnog kandidata za nagradu Oskar u kategoriji filmova van engleskog govornog područja, kada je reditelj Goran Paskaljević tužio kolegu Srđana Dragojevića i filmskog kritičara Milana Vlajčića zbog klevete, nije dobio svoje razrešenje.Prvo ročište koje je trebalo da bude održano juče, pomereno je za februar, budući da Dragojević nije mogao da prisustvuje istom jer se zbog snimanja filma „Atomski zdesna“ trenutno nalazi u Crnoj Gori.Iako je Vlajčić zatražio da se proces sprovede etapno, i da se deo tužbe koji se odnosi na njega obavi istog dana, to nije prihvaćeno, te je nastavak suđenja odložen za februar.Podsetimo, Paskaljevićevo konkurisanje sa filmom „Kad svane dan“ za srpskog kandidata za nagradu Oskar i kasniji izbor izazvalo je žustru polemiku u javnosti. Dragojević, čiji je film „Parada“ bio u konkurenciji zajedno sa „Ustaničkom ulicom“ Miroslava Terzića, pre izbora u izjavama za domaće medije kazao je da se Paskaljević, kao predsednik Akademije filmske umetnosti i nauke (AFUN), čiji stručni odbor bira kandidata za Oskara, nalazi u sukobu interesa.On je izrazio svoju sumnju u objektivnost članova Stručnog odbora i celu situaciju poredio sa „opštinskim tenderom za javnu nabavku, na koji konkuriše i predsednik opštine sa svojom firmom“. S druge strane, Paskaljević je isticao da je, kada je konkurisao, podneo ostavku na mesto predsednika AFUN (koja, inače, nakon izbora nije usvojena) i tim povodom je najavio da će „tužiti Dragojevića za uvredu i duševni bol“.U obaveštenju koje je pre godinu dana medijima dostavila advokatska kancelarija „Sibinović“ navodi se da je „Paskaljević bio žrtva kontinuiranih napada, uvreda i neistinitih izjava i tvrdnji u gotovo svim medijima (od dnevnih listova Danas, Politika, Večernje novosti, Blic, Pres, Informer, do mnogih radio i TV stanica), koje su ga predstavile kao nečasnog i nemoralnog čoveka“.Na ime naknade nematerijalne štete zbog povrede časti i ugleda, Paskaljević zahteva od Dragojevića isplatu u iznosu od milion dinara, kao i naknadu troškova sudskog postupka sa kamatom, a od Vlajčića iznos od pola miliona.
Izvinjavam se, ali moram :rolf:
Link to comment
Priča projekta Top je bio vreo posebno nudi mogućnost da se o ratu progovori bez zauzimanja strana i politikantstva, te da se plasira snažna poruka protiv podela i mržnje.
samo ovo je dovoljno da se zgrozim. kakvi su to ljudi koji su u stanju da bez blama izgovaraju nesto ponovljeno milion puta? a sto se falsifikatora tice serete, to je jedan od retkih novijih domacih filmova koji ista valja. pre ce biti da ste se vi zaglavili u nekom drugom vremenu kad imate ovako visoke kriterijume.
Link to comment
a sto se falsifikatora tice serete, to je jedan od retkih novijih domacih filmova koji ista valja. pre ce biti da ste se vi zaglavili u nekom drugom vremenu kad imate ovako visoke kriterijume.
khm, khm.
Link to comment
samo ovo je dovoljno da se zgrozim. kakvi su to ljudi koji su u stanju da bez blama izgovaraju nesto ponovljeno milion puta? a sto se falsifikatora tice serete, to je jedan od retkih novijih domacih filmova koji ista valja. pre ce biti da ste se vi zaglavili u nekom drugom vremenu kad imate ovako visoke kriterijume.
prvo zelim da konstatujem da si kao neka tetka sa trajnom koja ce nesto da hvali samo zato sto je domace. ako je film dobar "za nase uslove", znaci da je kurac od filma. zelim se, naravno, ograditi i reci da "Falsifikatora" nisam gledao i da pricam napamet.sto se tice "Topa...", pa i bilo je vreme da neko hrabro istupi i kaze da su sve strane cinile zlocine i da se od umetnika zahteva da ne biraju strane, da se ni slucajno ne opredeljuju, da, ne daj Boze, ne budu ostrasceni jer je strast ubica umetnosti i misli, i da ne politizuju epohu koja je bila sastavljena iskljucivo od politike i njenih posledica. to je neophodan i junacki odmak od NVO tiranije pod kojom grcamo evo vec 13 godina i ja ovom prilikom pozdravljam hrabrost ovih sineasta.
Link to comment
prvo zelim da konstatujem da si kao neka tetka sa trajnom koja ce nesto da hvali samo zato sto je domace. ako je film dobar "za nase uslove", znaci da je kurac od filma. zelim se, naravno, ograditi i reci da "Falsifikatora" nisam gledao i da pricam napamet.
to se zove pozitivna diskriminacija. i nisam jedini koji se njom ovde bavi, pogledaj hvalospeve koji je ona zajebancija od tilva ros-a dobila.ne znam za ostale, meni je dovoljno da film ima bar nekog smisla i ne iziritira me pokusajem uvlacenja u bulju nekom ziriju ili (stranoj) publici, ili kicicem. jos imam traume od gumenog kurca iz klipa, ustanicke ulice i mojtevidea. pozdravljam sve sto je iole gledljivo.
sto se tice "Topa...", pa i bilo je vreme da neko hrabro istupi i kaze da su sve strane cinile zlocine i da se od umetnika zahteva da ne biraju strane, da se ni slucajno ne opredeljuju, da, ne daj Boze, ne budu ostrasceni jer je strast ubica umetnosti i misli, i da ne politizuju epohu koja je bila sastavljena iskljucivo od politike i njenih posledica. to je neophodan i junacki odmak od NVO tiranije pod kojom grcamo evo vec 13 godina i ja ovom prilikom pozdravljam hrabrost ovih sineasta.
potpuno si bespotrebno uveo ostrascenost i ngoe u pricu, filmovi ovde "ne biraju stranu" cisto da bi pokusali da se prodaju i u susjedstvu. obicno jajarenje je tu u pitanju. u svim filmovima koji se bave ratovima devedesetih rat predstavlja samo kulisu za melodramu/ ljubavnu ili toplu ljudsku pricu, od lslg, preko skrnave nicije zemlje do ovoga. ocu bre pravi ratni film, gde u herojskoj odbrani necega mi sa tri metka pobijemo 20 neprijatelja, pogodimo pilota aviona iz puske, neki od nasih bude obesen uzvikujuci neku herojsku besmislicu al na kraju im jebemo majku za njega i spasimo ranjenike i zabodemo barjak navr djamije, crkve il sinagoge. ocu most na reci kvaj, kozaru i bitku za staljingrad!
Link to comment
to se zove pozitivna diskriminacija. i nisam jedini koji se njom ovde bavi, pogledaj hvalospeve koji je ona zajebancija od tilva ros-a dobila.ne znam za ostale, meni je dovoljno da film ima bar nekog smisla i ne iziritira me pokusajem uvlacenja u bulju nekom ziriju ili (stranoj) publici, ili kicicem. jos imam traume od gumenog kurca iz klipa, ustanicke ulice i mojtevidea. pozdravljam sve sto je iole gledljivo.
Ima ovde negdje topik u kome je pomenut jedan broj, tih, neloših domaćih filmova, da ne nabrajam sad opet. A umjesto da ga poredim sa montevideom i slilčnim bljuvotinama, meni nekako smislenije da ga poredim sa mladim sobom. Falsifikator je dosta lošiji i od Turneje, recimo, lošiji je i od Kordona, jbg, lošiji je od svega što je do sada napravio.Klip, tilva roš i slični filmovi dolaze iz drugog bekgraunda, studentski filmovi od kojih niko ništa nije ni očekivao. U uslovima u kojima ovi ljudi rade i snimaju takve filmove sigurno ima više osnova za pozitivnu diskriminaciju o kojoj govoriš, nego što je to slučaj sa Markovićevim filmovima.
Link to comment
Ima ovde negdje topik u kome je pomenut jedan broj, tih, neloših domaćih filmova, da ne nabrajam sad opet. A umjesto da ga poredim sa montevideom i slilčnim bljuvotinama, meni nekako smislenije da ga poredim sa mladim sobom.
ali to ne vredi- pre 20ak godina je sve otislo u kurac, besmisleno je porediti falsifikatora sa deja vu ili variolom verom, ili bilo koji contemporary film sa nekim iz 80ih. sad svi snimaju djubre.
Falsifikator je dosta lošiji i od Turneje, recimo, lošiji je i od Kordona, jbg, lošiji je od svega što je do sada napravio.
sa ovim ne mogu nikako da se slozim. turneja je pamflet, snimljen da se dopadne inostranom ziriju. uz to je napravljen ko (rpg) video igra, mala druzina ide putem pa ih napadaju monstrumi usput, i svaki njen clan ima neki special skill, npr mira furlan +5 na hrvate. zali boze glumacke ekipe. kordon je, jednostavno... nista. ima scena koje su dobar capture tog vremena, ali to je to. u odnosu na njih falsifikator deluje nepretenciozno i zabavno, ako nista drugo ima tu yugonostalgicarsku komponentu.
Klip, tilva roš i slični filmovi dolaze iz drugog bekgraunda, studentski filmovi od kojih niko ništa nije ni očekivao. U uslovima u kojima ovi ljudi rade i snimaju takve filmove sigurno ima više osnova za pozitivnu diskriminaciju o kojoj govoriš, nego što je to slučaj sa Markovićevim filmovima.
ok, sa ovim i mogu da se slozim. sem sto je klip 1 veliko sranje, hiperrealizam koji kasni vise desetina godina u pokusaju da sokira.
Link to comment

Falsifikator je vjerovatno najlošiji film u Markovićevom opusu, uz Urnebesnu tragediju.Daleko je slabiji od prethodna dva filma - Kordon i Turneja su meni odlični.U ta dva filma Marković je pokazivao da je i dalje naš najbolji reditelj kada je u pitanju rad sa glumcima - većina ansambla je bila na vrlo visokom nivou s tim što je u Turneji i znatno veći broj likova nego u Kordonu. I scenariji kod Markovića su najčešće takvi da omogućavaju velikom broju glumaca da se razmahnu.Nažalost, gluma u Falsifikatoru već nije na tako visokom nivou. Vjerovatno glavni razlog za to je nepotreban panjugoslovenski kasting - iz svake ex-yu republika imamo bar po jednog glumca. Recimo, Makedonac (igra Makedonca policajca) i Slovenac (igra Bosanca) su prilično nepotrebni, čak i nisu u pitanju glumci poznati van granica svoje zemlje. Sarajevski glumci (Burina, pa i Hadžihafizbegović) preglumljuju, jedini hrvatski glumac Navojec je ok, ali i nije dobio puno prostora. Crnogorac Momo Pićurić je prijatno iznenađenje (mada mi je žao što tu ulogu nije ponovio Miodrag Krivokapić iz originalne predstave iz koje bih volio vidjeti i Ljubomira Bandovića). Sporedne uloge su popunjene uglavnom banjalučkim glumcima, budući da je film i sniman po Krajini.Stanić u glavnj ulozi nije loš, ali mi je bio bolji u Turneji i naročito u Neprijatelju. Branka Katić me nije oduševila. Solidan je bio Dragan Petrović, a u malim ulogama Krstović, Komnenić i naravno Diklić (kod Markovića konstanta uz Ratka Tankosića) su pokazali da su viša liga. Od poznaijih srpskih glumaca Trifunović je imao vrlu zanimljivu transformaciju, ali nedovoljno prostora, a Cvetković je bio previše groteskan.Scenografija i kostimi su simpatični i daju taj retro šmek, kome je Marković dao veliki značaj (što se vidi i u najavnoj špici). Naročito zanimljiv detalj su mi oni vuneni puloveri.U odnosu na ostatak filma kvalitetom odskače zatvorski segment, koji i pojriva najveći dio originalne drame (koju, nažalost, nisam gledao). Tu su odvijaju i najzanimljiviji detalji vezani za radnju, a i najbolja je razrada likova. Osim toga dobro je urađen flešbek sa Petrovićem (stvorio mi je pomalo deja vu osjećaj :wicked: ), a scena suđenja je duhovita.Poslednji dio filma je vrlo problematičan, da ne kažem loš, i značajno snižava ukupnu ocjenu. Prekrajenje istorije i sudbine nekih važnih istorijskih ličnosti mi nije sjelo ni u Inglorious Basterds (koji mi je, uzgred, odličan film), ovde još manje.Što se tiče hvaljenih debitantskih filmova - Klip mi jeveoma dobar, istovremeno šokantan i potresan, dok mi je Tilva Roš prilično precijenjena, uprkos nekim dobrim scenama i detaljima.

Edited by colonelo
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...