Jump to content
IGNORED

Srpski film


Corkscrew

Recommended Posts

i aligrudić :isuse:
Meni je u celom Brankovicu jedino Aligrudic bio zanimljiv. Sve ostalo pocev od toga sto je sinima u crno-beloj tehnici preko glume i scenarija koji je pravljen brainstormingom na temu "E, brate a sta je ono najgore sto moze da ti se desi u zivotu?"Doduse medijska kampanja im je bila dobra cim su uspeli da me navuku da taj film odgledam u bioskopu :isuse:
Link to comment
Pored toga, ja sam stidljiva osoba i ne snimam ni eksplicitne scene heteroseksualnih parova - zaključio je Srđan Dragojević.
A kad se devojka ispisa u flasu odma' svi nazdravljaju. <_< Srki majstore!
Link to comment
Veceras na PTC-y film Milos Brankovic. Jedan od boljih domacih uradaka u poslednjih par godina. Iako mi Milos Vlalukin u principu intenzivno ide na njeznik, ovde je bio dobar.
glumci katastrofalni :isuse: sem borisa komnenića :lol:
Link to comment

The Parade, a comic farce from Serbian director Srdjan Dragojevic about the unusual friendship between a homophobic gangster and a gay veterinarian, has won the audience award for best film in the Panorama section of the 2012 Berlin International Film Festival.Parade, already a sleeper hit in Serbia and the ex-Yugoslavian territories, was a major buzz title in Berlin. The plot has Serbian macho Mafioso Limun, played by Nikola Kojo, bonding with the vet Radmilo (Milos Samolov) after Radmilo saves Limun’s prize pit bull.In the documentary category, the Berlin audience cast its votes for Marina Abramovic The Artist is Present, Matthew Akers’ look at the controversial, and influential performance artist.

Link to comment
Na filmskom festivalu u Roterdamu najznačajnije priznanje za film KLIP, prvenac rediteljke Maje MilošRealnost je to što je generalno provokativnoAUTOR: RADE RADOVANOVIĆViše je dobrih razloga da se sa mladim filmskim rediteljima Majom Miloš i Stevom Filipovićem razgovara i to istovremeno. Kada je Steva snimao, sada već kultno ŠIŠANJE, Maja mu je bila, kako on kaže, mnogo više od pomoćnika reditelja. Opet, Majin igrani prvenac KLIP, za koji je ona ovih dana na festivalu u Roterdamu, u konkurenciji petnaest filmova iz celog sveta dobila prvu nagradu, plus nagradu holandske kritike, prošao je kroz Stevin montažni postupak. Čudno, bar na prvi pogled?Steva Filipović: Ne, ja sam diplomirani montažer, ali sam nakon diplomiranja sa montaže otišao u režiju, scenario... Inače smo Maja i ja potpuno različite estetike, drugačiji su nam svetonazori ali mislim da se u takvim kombinacijama najviše uči... Tako je Maja, zapravo, bila drugi reditelj na ŠIŠANJU, a meni je mnogo drago što sam u njenom KLIPU imao priliku da se bavim montažom...Ne govori li ovakva saradnja o nekim novim odnosima među mladim umetnicima, rediteljima, filmadžijama... Je li ovo neka nova generacijska solidarnost?Steva Filipović: Ljudi koji za rad na filmu skupe podanike umesto saradnika i prijatelja - gotovi su kao reditelji. Ima dovoljno takvih primera...Maja Miloš: I na KLIPU, kao i na ŠIŠANJU, jako otvoreno i jako direktno smo komunicirali ali u svemu tome je puno ljubavi, nema zle namere, sujete su besmislene...Vaši filmovi, i ŠIŠANJE i KLIP, bave se mladim ljudima ovde i sada, ali, u skladu sa vašim različitim estetikama i svetonazorima, imaju i različite pristupe?Maja Miloš: Za filmove kojima ja želim da se bavim meni je najznačajnija socijalna utemeljenost. Uzbuđuje me realnost i problemi koje vidim u svom okruženju, zato sam i pravila taj film, ali njegova priča nije socijalna tematika... Ja nisam htela bilo koga da osuđujem niti da se bavim uzrocima nečega što je, pretpostavljam, Stevi interesantnije... Ne, ja taj socijalni milje posmatram kao datost u okviru koje želim da istražujem gde je u tim surovim odnosima ljubav i kako funkcionišu odnosi... Za razliku od Steve, ja se nisam bavila mehanizmima nastajanja tih odnosa i to je neka razlika u našim pristupima.ŠIŠANJE je duboko angažovan film u najboljem smislu tog pojma. Tu nam reditelj jasno stavlja do znanja da iza, u osnovi, fašističkih i nacističkih pojava u društvu stoji i manipuliše vlast?Steva Filipović: Film je po svojoj prirodi medij masovne komunikacije koji kao takav postoji u društveno-političkoj realnosti koju možemo da konstatujemo, a možemo i da je ignorišemo. Zato ja zastupam tezu da je svaki film društveno angažovan, i da je svaki politički angažovan. Ako vi napravite o 5. oktobru romantičnu komediju to je, takođe, politički stav... Mislim da bi snimanje filma kakav je ŠIŠANJE, u zemlji gde mi znamo šta je realnost, o političkoj temi koja definiše i ovu državu i te generacije, ili da kažem, te degeneracije, koje će i dalje određivati državu u kojoj živimo, da bi bilo kukavički da ja nisam pokušao da ponudim neku svoju interpretaciju svega toga.Nije li upravo zbog toga ŠIŠANJE, ipak, ignorisano i prećutkivano od strane domaćih medija i kritike?Steva Filipović: Ne mogu da kažem da je film bio ignorisan, konstatovali su ga u medijima, a što se tiče kritike sve je bilo obojeno, pre svega, političkim mišljenjem ali je meni to sve sasvim OK, sasvim legitimno. Ja sam napravio nešto što jeste politički angažovano i na taj način sebe ubacio u arenu gde može da se sudi i tako. Jedino što je tu licemerno je ta zamena teza, gde neko neće da kaže: - Ja se u suštini ne slažem sa ovim, ili mislim da ovo nisu fašisti, ili mislim da država ne radi to i to, ili mislim da je Steva levičar koji potura pamflete umesto da...Maja Miloš: ...a tu su i gluposti tipa: Kako vi to predstavljate Srbiju?Steva Filipović: Da, pa mi smo zbog toga bili zabranjeni na festivalu srpskog filma u Australiji. Nisu hteli da prikažu ŠIŠANJE direktno zbog političkih razloga, ali tu onda nastupa ta hipokrizija zbog koje oni nikada neće da kažu da je to zbog toga. Tako se nekako ponašaju i urednici državnih medija, recimo na RTSu gde je neki urednik filmskog programa imao objašnjenje da ŠIŠANJE neće emitovati zato što se nasilje ne može prikazivati u filmskom terminu u devet uveče... To je, onako, baš smešno.Majo, da li u vašem filmu ima bilo kakvog političkog stava, upozorenja?Maja Miloš: Ja sam u filmu htela da pokažem šta se dešava sa mladima koji se ne ponašaju baš onako kako bi roditelji želeli... Pri tom, ja nisam htela da pravim razglednicu o Srbiji, nego da prikažem jednu realnost koja može da pogađa i koja je, zapravo, to što je generalno provokativno u našim filmovima... U ŠIŠANJU, recimo, to što je provokativno nisu nacisti, nego realnost koja je drugačije tretirana nego u KLIPu...Steva Filipović: Niko ne može da pogleda KLIP i da kaže da nije autentičan. Mislim da je to vrednost koja se ne može zanemariti.Šta je, zapravo, suština filma KLIP? Kakve reakcije je izazivao na festivalu u Roterdamu?Maja Miloš: Ja sam pravila jako intimnu priču koja prati odrastanje jedne devojke. U tom smislu svako može da se poistoveti sa raznim aspektima filma. Mogu da vam pričam o reakcijama iz Roterdama, o tome kako su reagovali stranci koji prepoznaju te modele realnosti koji nisu samo srpski... Dakle, ja sam htela da pravim film koji je što lokalniji, što autentičniji, da bi postao univerzalan... Predgrađa svih velikih gradova funkcionišu po istom modelu ponašanja... To je nešto što je grubost u komunikaciji, što je jako eksplicitno, što je tabuizacija emocija... I to je to što se događa svuda u svetu, tako da, ono što jeste provokativno u našim filmovima, to je pokazivanje emocija... Nas plaše emocije koje vidimo, koje možemo stvarno da doživimo, zato što u ovom vremenu emocije znače slabost.Steva Filipović: Zato ja mislim da je razumevanje tih procesa od strane reditelja suštinski važno... Moj junak u filmu ne ubija Roma iz ideologije, zato što je rasista. Ne, on ubija ponesen emocijama, povučen tom navijačkom ruljom kojoj pripada... On se napije i ubije, ali je mnogo opasnije ono što potom sledi, ta njegova racionalizacija ubistva... Otuda ta paralela sa fašizmom koji ceo kao ideologija služi da racionalizuje takve stvari... To je to guranje pod tepih sve dok taj tepih ne postane temelj kuće koji je, zapravo, jako loš temelj... I zato mi sada imamo tu paradoksalnu situaciju da bi svaki ćale više voleo da mu sin bude ratni zločinac nego gej... Naprosto, mejnstrim kultura nije nešto što je u vazduhu, nego su to konkretni ljudi sa imenom i prezimenom koji definišu šta je to što je prihvatljivo i što nije prihvatljivo, tako da mi ne možemo da se ponašamo tako kao da to nije kontrolisan proces. E sad, u okviru tog procesa mi smo došli do tačke u kojoj je potpuno OK to što tu kod nas, u Batajnici, ili u jezeru Perućac, imamo hladnjače sa ljudima koji su klani... Najmlađa žrtva u tom jezeru je dete od tri godine...Maja Miloš: ...Ali, prikazivati to, e to je već antisrpski!Steva Filipović: Da, to je antisrpski, i pun mi je kufer tog termina antisrpski... Mislim da je dokaz evolucije kulture u jednoj državi upravo to da se prave filmovi koji će biti iskreni i bez kalkulacija od strane reditelja. E, sad da li su ti filmovi dobri ili loši, to je druga stvar...Izvanredan uspehFilm KLIP je na festivalu u Roterdamu, u konkureciji petnaest filmova, dobio dve nagrade. Nagradu TIGAR, kao najbolji film, zajedno sa filmovima autorki iz čilea i Kine, i nagradu holandske filmske kritike. Kritičari su u svom obrazloženju nagrade istakli da se nadaju kako će i distributeri biti hrabri da prikažu KLIP kao što je i Maja Miloš bila hrabra da režira ovakav jedan film. KLIP je dobio brojne pozive za međunarodne festivale, a u aprilu se očekuje njegova premijera u Srbiji.
Tekst prati zajednička fotka Steve i Maje.
Link to comment
  • 2 weeks later...

konačno odgledah Neprijatelja. Dojmio me se. Odlično napravljen, i vrlo dobra radnja. čak je uspeo da izvuče nešto i od Vuka Kostića. odavno nisam gledao mano a mano šorku u domaćem filmu. :DTika Stanić uz rame Al Pacinu kao sotona. :+1:

Link to comment

Ja sam se uzasno razocarao u film a jos sam i spontano pozvao par ljudi da gleda samnom posto je trejler obecavao. Film mi je los cak i za standarde domacih filmova novije produkcije. Kostic pokusava da glumi na jekavici sto mu ne ide pa sve to izgleda jos gore od onog standardnog BG dzibera na kog smo navikli. Cela ekipa glumaca (uz izuzetak Bandovica) kao da je birana kako bi bila sto losija u odnosu na Tiku koji stvarno dobro glumi.Na kraju mi ni to sto je Maci pukla bomba u lice a posle ga i zaklali nije pomoglo da popravi utisak :(

Link to comment

Meni se svideo.Vuk Kostic i Maca najslabiji u celoj prici. (quelle surprise <_< )Tika Stanic :Hail: Ima li Enemy neke veze sa ovim filmom?http://www.imdb.com/title/tt1176685/Opet Tika Stanic i Aleksandar Stojkovic (Cole)

Edited by katamaran
Link to comment
Ja ga nisam razumeo kao sotonu.
a jbmliga - mislim da je u filmu upotrebljen izraz demijurg. ako ćemo da cepamo dlaku na četvoro to je možda i najtačnije. meni je Tika bio dijaboličan pa sam otud i napisao. :D elem, izuzev glume Vuka Kostića - moram da priznam da mi je misterija otkud je njega našao, ostali uopšte nisu bili loši, čak i nesrećni maca koji je verovatno odigrao ono što jedino zna. :Dfilm je odlično odradjen zanatski sa super scenografijom, opasno dobro dočaranom atmosferom i prilično ok dijalozima (koji su vazda slaba tačka naših filmova)PS bilo bi interesantno da je film izmešten na Kosovu a da zazidanog lika glumi recimo Tanasije Uzunović :D
Link to comment

Vala, meni je sve ono od Kostića, Bandovića i Mace preglumljivanje. Ustvari, Kostić se ne snalazi niti u jednoj ulozi, neubjedljiv je, ijekavica mu je diskutabilna, Bandović malo manje preglumljuje nego li u onom Gorčinovom čudu, a Maca i njegov angažman mi je totalni promašaj. Maca glumi ono što jedino i zna, i jest, a to je baščaršijskog klošara, što u ovom filmu ne ide, pogotovo za ambijent i prostor na kom se radnja dešava. Doduše, i on, kao i Kostić, ima tu jednu ulogu koju forsira kroz sve filmove. (mislim, samo je promijenio trenerku za uniformu, ali koja je razlika između ovog ostvarenja Mace i onog u "Kod amidže Idriza"?)Elem, rijetko koji film je poput ovog, koji je imao potencijal da bude odličan, usran zahvaljujući ovako očajnom kastingu. Uz izuzetak Tike, koji je odlično dijaboličan.

Link to comment

pa zečević im je našao uloge /Vuku i Maci/ koje jedino i mogu, kako tako, da odigraju. elem, šta bi na kraju , izmaklo mi poslednjih 2 minuta -

koliko sam shvatio poručnik vratio Tiku u rupu, i šta je bilo s poručnikom?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...