Jump to content
IGNORED

Srpski film


Corkscrew

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
Дачић и Балашевић против пиратерије19. јануар 2011. | 17:33 | Извор: Танјуг, РТВСРЕМСКА КАМЕНИЦА - Заменик премијера и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је данас у Сремској Каменици да је степен пиратерије у Србији достигао 68 одсто и да се само заједничким снагама надлежних државних органа, удружења и посленика у области културе тај вид криминала може смањити."Пиратерија у Србији износи око 68 одсто, што је на балканском просеку, али знатно више од 40 посто колико износи у земљама Европске уније. У настојању да смањимо тај постотак потребна је сарадња државних органа са свима другима који се баве заштитом интелектуалне својине, укључујући и ауторе уметничких дела", рекао је Дачић новинарима у Центру за основну полицијску обуку.У том контексту он је похвалио Продуцентску кућу "Салајка" породице Балашевић, која је, у сарадњи са Агенцијом УП-ЛИНК, успела да заштити свој филм "Као рани мраз"."Са задовољством могу да констатујем да се појавио један филм који је видео велики број људи, али само у биоскопима, а не преко кривотворених копија. То је велики успех људи који су тај филм радили и Одсека за сузбијање криминала у области интелектуалне својине", рекао је министар.Балашевић о "Насамарџићу"Аутор филма Ђорђе Балашевић је, пред питомцима Школе и бројним гостима, имплицитно оптужио Љубишу Самарџића због наводне крађе идеје о животу Васе Ладачког, у нешто раније снимљеном делу "Јесен стиже дуњо моја"."Мене су одувек поткрадали, узимали ми стихове и читаве песме, богатили се на мој рачун продајом пиратских ЦД-ова. Врхунац је био филм извесног 'Насамарџића', који нас је насамарио причом о неком Сави Лађарском, па смо били принуђени да снимимо аутентично дело", нагласио је Балашевић.Према његовим речима, проблем је настао и када су неки дистрибутери покушали да откупе филм "Као рани мраз", па је Кућа "Салајка" решила сама да се заштити и почне да приказује свој филм путујући по читавом региону.Пет пута исплативије од дрогеИван Трифуновић из те агенције је предочио да је пиратерија, када се говори о односу уложеног и зарађеног новца, пет пута исплативија од трговине дрогом."`Салајка` је до сада уложила више 50.000 евра да би заштитила свој првенац, који је, на око 120 пројекција, приближно видело 320.000 људи. Турнеје се настављају и уверен сам да ће се уложени новац исплатити", казао је Трифуновић.Након трибине "Пиратерија у филмској индустрији" присутни у спортској хали Центра могли су да виде "Рани мраз", а на свечаности су били и глумци Војин Ћетковић, Мира Бањац, Радоје Чупић, Иван Ђурић и Јована Балашевић.
Link to comment
Radio bih film o Slobi MiloševićuBroj 578Tagovi: Srđan DragojevićDatum objave: 15.01.2011. Piše: Davor KonjikušićBroj 578, str. 34EGIDA: KulturaJedan od najpoznatijih srpskih režisera Srđan Dragojević najprije je šokirao ulaskom u Glavni odbor Socijalističke partije Srbije, da bi potom zafrkantski portal njuz.net lažno objavio da mu je Ministarstvo kulture dodijelilo četiri milijuna eura za film “Otac”, koji će govoriti o Miloševiću kao o porodičnom čovjeku. Njega, kaže nam na početku razgovora, ovakvi medijski performansi ne ljute, jer su “fantastičan, nepobitan dokaz debilizacije medijske scene i medija”.- Njuz je satirčan sajt, a oni koji su mu poverovali slaboumni su i bez smisla za humor. Očito, danas svaki debil može da bude novinar, ali i reditelj. Brojni primeri potkrepljuju obe teze. Kritike su sasvim očekivane, pa i “normalne”, s obzirom na to da deset godina nakon pada Miloševića, ljudi imaju još manje poverenja u političare. Bojim se da za to nije kriv ni Milošević ni “stari” SPS. Decenija nije malo da se o politici i o političarima stekne neko povoljnije mišljenje, no to se, nažalost, nije dogodilo. Ljudi na moje filmove reaguju intenzivno jer su istiniti i jer ih se neposredno tiču; nadam se da će na sličan način reagovati i na rezultate mog aktivizma. Više volim da ovo nazivam aktivizmom nego politikom – kaže.SPS je logičan izborIdeja o filmu koji bi se bavio Miloševićem Dragojeviću nije strana: smatra da takav film zasigurno ne bi zadovoljio mrzitelje lika i djela srpskog diktatora.- Tu je u igri sličan mehanizam kao i sa pokojnim maršalom Titom: nakon harange na Broza početkom devedesetih, sada smo već skloni da s distance, objektivnije i kompleksnije, cenimo njegove uspehe i neuspehe. Mislim da će se slična stvar dogoditi i Miloševiću. Okolnosti u kojima je on vladao bile su neverovatno složene. Jasno, nema opravdanja za strategiju u kojoj se ponašaš kao da si na čelu naroda od dvesta miliona duša, s hiljadama nuklearnih bojevih glava, a u stvari predvodiš jedan mali narod kroz najteži trenutak istorije. No, ne znam koja je od situacija sa kojima se suočavao bila teža, porodična ili geo-strateška. Titu je, čini se, bilo mnogo lakše: nije voleo nikoga osim sebe i bio je, jamačno, mnogo lukaviji od Miloševića. Voleo bih napraviti film o njemu, ali tek u sledećoj deceniji.Povodom ulaska u SPS, kaže da nikada nije bio blizak nijednoj stranci, za razliku od njegovih kolega koji su protekla dva desetljeća po nekoliko puta mijenjali političke štabove, što samo ide u prilog tezi da politika odlučuje i o kulturi.- Budući da sam levičar i da sam odlučio da se aktivno bavim stvarima koje su u mojoj zemlji, pre svega u kulturi, krenule dođavola, SPS je sasvim logičan izbor. Na srpskoj političkoj sceni nema druge partije leve orijentacije, mada većina koketira s idejama socijalne pravde, no, nažalost, tek pred izbore. Postoji i konkretan razlog: jedino su ljudi u SPS-u bili zainteresovani za moju ideju o obnavljanju mreže domova kulture, koji su nekada u Srbiji omogućavali stotinama hiljada ljudi da vide najnovije filmove, pozorišne predstave i izložbe. Ljudi u jednom Kragujevcu već tri godine nisu videli bioskopsku predstavu. Obraćao sam se i ljudima iz nekih drugih partija, no nailazio sam na ravnodušnost. Transfer nekadašnjih velikih Miloševićevih protivnika u SPS mnogi vide kao ušminkavanje ove partije pred licem Europe i kao način da se ponovno kupi legitimitet. A SPS je “kupila” legitimnost pre svega time što se, nakon gubitka vlasti, reformisala i modernizovala. Ponekad je lekovito dotaći dno kada tonete, nakon toga znate da možete samo naviše! Ima političara i stranaka koji misle da su svoju legitimnost kupile borbom protiv Miloševića i da im to daje pravo da učestvuju u nepotizmu i korupciji. Verujem da će neke od tih stranaka već na sledećim izborima morati da dožive fijasko iz kojega će, na teži način, da izvuku pouke – objašnjava naš sugovornik.Daroviti ĆiroOvih se dana Dragojević pojavljuje u medijima i povodom premijere filma “Montevideo – Bog te video” režisera Dragana Bjelogrlića, za koji je napisao scenarij. Film govori o nastupu nogometne reprezentacije Kraljevine Jugoslavije na prvom Svjetskom nogometnom prvenstvu u Urugvaju 1930. godine. Reprezentacija je do Urugvaja putovala 18 dana, trenirali su na brodskoj palubi. Već su na startu tukli Brazil s 2:1, da bi na kraju, kao najbolje plasirana europska reprezentacija, podijelili treće mjesto s Amerikom.Kuriozitet “Montevidea…” je da se u epizodnoj ulozi pojavljuje i Ćiro Blažević, no njegov će se nastup moći vidjeti samo u seriji.- Žao mi je što ta uloga nije mogla da ostane u filmu zbog tajminga. Zato ćete u seriji videti kako Ćiro blista i kao glumac. Izuzetno šarmantna i darovita osoba – ne štedi komplimente Dragojević.“Montevideo..”, kaže naš sugovornik, film je namijenjen publici. Po njemu, između kino i festivalskog filma nema razlike.- Podela na bioskopski i festivalski film mi je tupava. Boreći se protiv američkih studijskih stupidarija, veliki festivali su počeli da forsiraju hermetičke filmove koji su sušta suprotnost, poput te nove rumunjske kinematografije koja kod gledaoca može izazvati jedino dijareju. Mene ti ekstremi uopšte ne privlače, potpuno istu vrstu gađenja osećam prema debilnom blockbusteru kao i prema sterilnoj intelektualnoj onaniji – kaže. *Ratni veteran u obrani homoseksualacaPitamo ga što misli o “novom srpskom filmu”, terminu koji se posljednjih godina udomaćio i kod publike i kod kritike.- Ne znam šta bi to trebalo da bude “novi srpski film”. I ja sam nekad, iz čiste zajebancije, lansirao termin “ružičasti talas”, nakon “Mi nismo anđeli”, pa su neki glupi novinari tu zajebanciju počeli da tretiraju ozbiljno. Umetnik treba da bude individualac i da sam traži svoj put, sve te programske gluposti su za slabotinje koje više vole da su u krdu, jer se u njemu osećaju bezbednije. Pod “mediokritetskim” pre svega podrazumevam filmove koje prave neki mladi ljudi, a deluju kao da su ih pravili anemični starci.Dragojević upravo dovršava vlastiti film “Parada”, koji se bavi homoseksualcima, odnosno time da ljudi “ma koliko različiti bili, po seksualnom ili verskom opredeljenju, mogu da komuniciraju i nađu zajednički imenilac”. Nikola Kojo igra bivšega ratnog veterana, vlasnika male zaštitarske agencije koji je prisiljen prihvatiti ponudu da osigurava beogradski Pride.
Link to comment

Se može negde napismeno (pro)naći koje je sve filmove i sa koliko para prošle godine sufinansiralo Ministarstvo kulture?

Link to comment
Se može negde napismeno (pro)naći koje je sve filmove i sa koliko para prošle godine sufinansiralo Ministarstvo kulture?
na sajtu FeCeSa mozes verovatno da vidis filmove koji su poceli snimanje i koje su oni finansirali medjutim sta je ministar po diskrecionom pravu dodeljivao verovatno bi morao da se obratis dopisom ministarstvu.to je oduvek bila crna rupa. a sto izostavljas grad iz ove jednacine?
Link to comment

Хронични алкохоличар у магли алкохолних испарења излаже своју животну и уметничку филозовију. :fantom: Какав тужни и јадни мизантроп.

Link to comment
na sajtu FeCeSa mozes verovatno da vidis filmove koji su poceli snimanje i koje su oni finansirali medjutim sta je ministar po diskrecionom pravu dodeljivao verovatno bi morao da se obratis dopisom ministarstvu.to je oduvek bila crna rupa. a sto izostavljas grad iz ove jednacine?
Khm...kakvo "diskreciono pravo" je u pitanju? Zaista ne znam, pa da pitam...Btw, video sam njegov intervju dat "Politici"/Dubravki gde je rekao i:
...Они уметници чији су пројекти стопостотно покривени често праве херметичне филмове. Нећемо финансирати „уметничарење”, али такође нећемо бити партнери ни у пукој забави или кичу
pa sam hteo da vidim kojim filmovima su davane pare...Inače, na FCS sajtu stoji da je samo 5 dugometražniih filmova dobilo novčanu podršku, a meni se nešto čini da ih je bilo preko 10, ali nisam siguran...Mali off, ali možda i nije: otvaramo novu temu glede FESTa 2011 ili pišemo na staroj? Gledam juče program za ovu godinu i...Šta znam, meni ono slabo, baš slabo. Inače, da li je Darijan Mihajlović, predsednik Odbora Festivala isti onaj Darijan Mihajlović koji je onomad implicitno „skinuo“ onu nesrećnu „Letnju palatu“ sa FAFa i pri tome izjavio:
Reč je o višim državnim interesima i to je bio izbor između "pametnog" i "hrabrog", pa smo izabrali pametno. Zbog važnih državnih interesa uspostavljen je opšti konsenzus po ovom pitanju, jer, prikazivanjem filma "Letnja palata" ne bi trebalo da uvredimo Kinu kao prijateljsku zemlju i kao veliku silu. Prikazivanjem ovog filma Srbija bi na visokom državnom nivou mogla da ugrozi odnos sa stalnom i važnom članicom Saveta bezbednosti.
Ni drug Anđelić, sadašnji umetnički direktor FESTa se tada nije proslavio...
Borislav Anđelić, selektor festivala, istakao je da je "Letnja palata", pre svega, ljubavni film i da su studentski protesti iz Tjenanmena tek u drugom planu. Anđelić je podsetio da se nakon prikazivanja filma u takmičarskom programu ovogodišnjeg Kanskog festivala kineska delegacija povukla i da je njihov štand bio zatvoren. On je dodao da je film uvršćen u program festivala u Mombaiju u Indiji, ali da je projekcija otkazana iz istih razloga kao i kod nas.
Vidim da u istom Odboru sede i Ljubiša Samardžić, Sandra Perović-Sandrica sa satom kao i izvesni Marin Šimurina, direktor neke marketinške agencije za kojeg prvi put čuh...I još nešto, za početak: šta tačno preporučuje druga Karla za selektora Festivala?
Link to comment
Khm...kakvo "diskreciono pravo" je u pitanju? Zaista ne znam, pa da pitam...Btw, video sam njegov intervju dat
dikreciono pravo. dodje mu projekat na sto. on pita koliko novca ima na kojoj stavci u ministarstvu i da te pare. pazi, pravno-formalno ministar ne mora da prenosi ni ove ingerencije na FeCeS. moze jednostavno da dodeljuje novac po sopstvenom cefu. to je kojadin uradio kada su bajic i paskaljevic blokirali rad ministarstva tokom afere 'karaula' (kako grlic hrvat dobija pare a ne moj sin!) i tada je doneo odluku da ce sredstva dobiti svaki film koji zapocne snimanje. prva klapa, suska u dzepu! tada je izmedju ostalog pocelo snimanje bizariteta poput kruga u monci 2 & onog opskurnog filma o ducicu koji je trazio statiste-device kako bi njihova unutrasnja energija sijala na platnu. sada koliko vidim se koristi FeCeS kao stit pri raspodeli plena ali banda je ista.btw, kada smo kod umetnicarenja na posteru za bjelin mojtevideo zapazio sam seal of approval beograd 2020.
pa sam hteo da vidim kojim filmovima su davane pare...Inače, na FCS sajtu stoji da je samo 5 dugometražniih filmova dobilo novčanu podršku, a meni se nešto čini da ih je bilo preko 10, ali nisam siguran...
jebiga ja to ne pratim toliko poslednjih godinu dana ali cu ti reci: sluzbeni glasnik je majka. tamo si mogao na primer da je novac za finansiranje restauracije paskaljonijevih filmova dosao iz vanrednih rezervi. srecom nije bilo poplava.
Mali off, ali možda i nije: otvaramo novu temu glede FESTa 2011 ili pišemo na staroj? Gledam juče program za ovu godinu i...Šta znam, meni ono slabo, baš slabo. Inače, da li je Darijan Mihajlović, predsednik Odbora Festivala isti onaj Darijan Mihajlović koji je onomad implicitno „skinuo“ onu nesrećnu „Letnju palatu“ sa FAFa...
da darjan. pozorisni reditelj (torpedo) i gradski ministar za kulturu u vladi dragana djilasa. inace u kulturnom nokautu maje uzelac glede oktobarca izjavio da je 'svaka umetnost politicka'. ljudi se menjaju :)
Ni drug Anđelić, sadašnji umetnički direktor FESTa se tada nije proslavio...
ih bora! taj je sve preziveo. almost kao mica kuckovic. inace program nije nista slabiji nego prethodnih godina ili bolje receno: podjednako je slab. sto se karlita tice preporucuje ga isto sto je preporucivalo i miroljuba sve ove godine. filmska bransa u nas je takva da bi kauboj mogao da im daje lekcije iz savremene umetnosti. Edited by kim_philby
Link to comment
samo se vi zajebavajte sa zadocnelim levicarem al baki Srki uclanjuje 5 picica dnevno na svom fejsicu.i sve bi bile orne da glumu.
Не сујмјам да Срки организује аудиције, са барем 3 у просеку. Колико би мрзео свет да није тако.
Link to comment

A "Tilvu Roš"? U Sarajevu sam ga prerano otpisao, ali posle svih kritika koje pročitah, gre'ota je da se barem ne pogleda...

Link to comment
A "Tilvu Roš"? U Sarajevu sam ga prerano otpisao, ali posle svih kritika koje pročitah, gre'ota je da se barem ne pogleda...
sto si ga otpisao? odlican film. to sto novokadrovci nesto hvale ne znaci da je lose.
Link to comment
sto si ga otpisao? odlican film. to sto novokadrovci nesto hvale ne znaci da je lose.
Te njihove kritike kasnije videh. U Sarajevu mi se poklapao sa nekim filmovima koje sam nekako više želeo da vidim te ga ostavih za kasniji DVD ako bude bilo vremena. Zapravo, i odgledao bih ga poslednjeg dana sam' da majstori nisu zatvorili radnju i rekli da zajebemo gledanje filmova na kompu. Btw, i tamo su mi ljudi rekli da prenebregnem činjenicu da mi se priča (u smislu scenarija) u startu nije svidela i da filmu dam šansu (jer mi je tiho nametano da je direktor fotografije uradio odličan posao i da ću sigurno sa te strane biti zadovoljan). Ispravljam grešku čim prije!Ti si ga gledao na onoj novinarskoj projekciji ili još ranije? Btw, čujem da je od dva borska filma, "Crveno brdo" bolji (iako sam ja verovatno jedan od retkih kojima se "Beli, beli svet" svideo i koji ga je bez problema gledao nekoliko/dva puta dočim je većina jedva izdržala i prvu projekciju)...
Link to comment
Te njihove kritike kasnije videh. U Sarajevu mi se poklapao sa nekim filmovima koje sam nekako više želeo da vidim te ga ostavih za kasniji DVD ako bude bilo vremena. Zapravo, i odgledao bih ga poslednjeg dana sam' da majstori nisu zatvorili radnju i rekli da zajebemo gledanje filmova na kompu. Btw, i tamo su mi ljudi rekli da prenebregnem činjenicu da mi se priča (u smislu scenarija) u startu nije svidela i da filmu dam šansu (jer mi je tiho nametano da je direktor fotografije uradio odličan posao i da ću sigurno sa te strane biti zadovoljan). Ispravljam grešku čim prije!Ti si ga gledao na onoj novinarskoj projekciji ili još ranije? Btw, čujem da je od dva borska filma, "Crveno brdo" bolji (iako sam ja verovatno jedan od retkih kojima se "Beli, beli svet" svideo i koji ga je bez problema gledao nekoliko/dva puta dočim je većina jedva izdržala i prvu projekciju)...
nisam gledao beli, beli svet :(
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...