Jump to content
IGNORED

Srpski film


Corkscrew

Recommended Posts

Jedan od razloga je i to što se ono što je bilo u SFRJ moglo nazvati filmskom industrijom. Filmovima se pristupalo znatno ozbiljnije i studioznije.

Dugi niz godina kinematografijom su dominirali su pravi majstori režije (neki bi rekli majstori zanata), koji su bili filmski vrlo pismeni, ali i imali svoj autorski pečat i umjetnički integritet - npr. Pogačić, Bauer, Tanhofer, Mitrović, Krvavac, Velimirović, Stamenković, pa čak i Bulajić. Sve reditelji koji su znali da ispričaju priču. A za priču su bili zaduženi profesionalni scenaristi poput Lebovića, Nikolića, Štivičića, Perkovića. Radile su se adaptacije kvlaitetnih književnih djela (domaćih, ali i stranih), a po potrebi su tu uskakali i ozbiljni igrači poput Mihiza i Pekića. Postojao je nekakav filmski main stream.
Ova ekipa je djelimično otišla u drugi plan pojavom tzv autorskog filma oličenog u famoznom crnom talasu. A posle njega prve redove zauzimaju reditelji praške škole, kao i njihovi sljedbenici (poput Šijana), i njihovi dežurni scenaristi - u prvom redu Mihić (koji se pojavio još u crnom talasu) i Kovačević.

 

Danas, bar kada govorimo o srpskoj kinematografiji, filmovi se snimaju gotovo gerilski, pomoću štapa i kanapa. Velikim ekranom dominiraju mladi reditelji, najčešće debitanti, koji potpisuju i scenarije i režiju, a poznato je da je za scenarije najbolje da ''prođu kroz više ruku''. Zato su filmovi često vrlo pretenciozni - sa ambicijama da objasne suštinu svega, a priča je u drugom planu. Dežurni scenaristi su Milosavljević i Koljević (treći mi ne pada na pamet), koji se povremeno dohvataju režije (mislim da je Milosavljević prestao da režira). Doduše, pomenuti Koljević stoji iza vjerovatno najbolje filmske priče u poslednjih x godina - mislim na Klopku, za koju je navodno bio planiran i holivudski rimejk. S druge strane, reditelji stare i starije srednje generacije kao da su izgubili sav svoj duh i kreativnost i nisu ni blijede senke sebe iz najboljih dana - čak i Marković posustaje, sudeći po Falsifikatoru.

Dodatnu štetu srpskom filmu nanijeli su i glumci koji su se počeli baviti producentskim poslom i počeli stvarati klanove. Ta pojava je bila dominantna sve do nedavno (sada je dominantna ultra niskobudžetna produkcija, reditelji debitanti i varijacije na temu sjebanih klinaca). Neki od tih glumaca producenata su se počeli baviti i režijom (Bjelogrlić, doduše, nije loše počeo, ali ni Samardžić nije bio loš na početku rediteljske karijere), a kod nekih je to metastaziralo u porodične manufakture (Bajić, Ristovski, pa i Balašević u pokušaju)...

 

Vrlo je malo ekranizacija kvalitetne domaće literature. Propuštene su prilike da se ekranizuju i neki zanimljivi savremeni pisci, barem za sada.

Sve ovo je dovelo do drastičnog pada interesovanja za domaći film, koji je ovde smatran, meltene, posebnim žanrom i redovno privlačio publiku na skoro svaki film. Sada se otprilike jednom u dvije godine pojavi domaći film koji izazove veću pažnju publike i veću posjetu bioskopima.

Edited by colonelo
Link to comment

D. Vojinov optužuje ljude po blogovima da su izdajnici, novi film Mire Karanović je nazvao "žanrom cinkaroškog filma". Veliki broj kritičara i ljudi u establišmentu su Pajkićevci i u filmskom i političkom smislu te reči. Tu postoji jako izražena mržnja prema sfrj i komunizmu i to ne prosto četničkog, nego ljotićevskog tipa.

 

edit - da ne zaboravim - ima tu wannabe db ekipe, ali i db ekipe for real.

 

Pretpostavljam da misliš na ovu ekipu: http://novikadrovi.net/kritike/

 

Ima tu svega. Od Ljotićevaca do feministkinja ponešto lenjih da napišu kritiku dužu od pet pasusa. 

Link to comment

Jugoslav Pantelić je direktor kinoteke?  :0.6:

Smenjen je tako jajarski, udbaškim putem. Sve je odrađeno tako tajnovito da niko nema pojma ni da je smenjen ni da je izabran Pantelić. Rale Zelenović je bio šokiran (ne zbog smene, on je odavno u penziji) već zbog činjenice da je bukvalno oteran i da nije ostavljen u svojstvu stručnog saradnika u nekim mesecima posle primopredaje. Jer nije isto preuzeti kiosk i tako bogati arhiv kao što poseduje Kinoteka. Avaj, ipak Jugoslav dobija sređenu i čistu polaznu tačku, ali...

 

Inače, zanimljiv projekat; 100 srpskih filmova, mislim da je broj morao biti manji, biće tu manjkavosti, to je sigurno.

Link to comment

Dežurni scenaristi su Milosavljević i Koljević (treći mi ne pada na pamet), koji se povremeno dohvataju režije (mislim da je Milosavljević prestao da režira). Doduše, pomenuti Koljević stoji iza vjerovatno najbolje filmske priče u poslednjih x godina - mislim na Klopku, za koju je navodno bio planiran i holivudski rimejk.

 

 

Treci bi bio Ranko Bozic. Nikola Pejakovic je takodje vrlo trazen za doradu scenarija..

 

Za pricu Klopke priznanje na prvom mestu ide Nenadu Teofilovicu, koji je napisao roman.

 

 

Dodatnu štetu srpskom filmu nanijeli su i glumci koji su se počeli baviti producentskim poslom i počeli stvarati klanove. Ta pojava je bila dominantna sve do nedavno (sada je dominantna ultra niskobudžetna produkcija, reditelji debitanti i varijacije na temu sjebanih klinaca). Neki od tih glumaca producenata su se počeli baviti i režijom (Bjelogrlić, doduše, nije loše počeo, ali ni Samardžić nije bio loš na početku rediteljske karijere), a kod nekih je to metastaziralo u porodične manufakture (Bajić, Ristovski, pa i Balašević u pokušaju)...

 

 

Samardziceva rediteljska karijera je prilicna prevara. Natasu i Nebesku udicu je rezirao Rasa Andric (zvanicno bio pomocnik), za Ledinu su mu drugi takodje odradili ceo posao..

Link to comment

Pejakovića zaista ima svugdje, Božića i ne u tolikoj mjeri.

Za Božića se po Tuzli pričalo da je radio kao portir u tamošnjoj fabrici obuće i da je anonimno poslao scenario za Ovo malo duše na konkurs TVSA, gdje su odmah prepoznali potencijal. Ubrzo je za njih radio još jedan TV film - nešto slabiju, ali ipak solidnu Stanicu običnih vozova. Treći dio nezvanične trilogije trebao je biti Lakši slučaj smrti, a taj tekst je nešto kasnije realizovan kao TV drama na RTS, koja nije prošla naročito zapaženo.

Onda ga nije bilo nigdje 10-ak godina dok ga Kusturica nije izvukao iz naftalina za Život je čudo, kasnije i za famozni Zavet.

Potom je pomalo neplanirano uskočio u seriju Vratiće se rode, gdje se i nije najbolje snašao, pa se Pejaković morao vratiti.

Bjelogrlić ga je zatim angažovao i u timu scenarista za projekat Montevideo.

Sad vidim da je još radio i scenario za Motel Nana.

A ovo za Samardžića i Andrića čujem prvi put.

Ali uopšte ne zvuči nelogično...

Link to comment

Joj tanak mi je taj Motel Nana, kao da je falilo razrade u svakom pogledu. I produkcijski, i scenaristički i rediteljski. A imalo je potencijala. 

Link to comment

.

 

A ovo za Samardžića i Andrića čujem prvi put.

Ali uopšte ne zvuči nelogično...

Kako bre... Meni bliska osoba radila jedan film sa Lj. S. i kaže mi da je svima bilo jasno da Andrić režira.

Drugi mu odradili on i R. Vladić i montažer je bio večni zahvalan pošto ko zna kako bi radio da ove dvojice nije bilo...

Link to comment

Smenjen je tako jajarski, udbaškim putem. Sve je odrađeno tako tajnovito da niko nema pojma ni da je smenjen ni da je izabran Pantelić. Rale Zelenović je bio šokiran (ne zbog smene, on je odavno u penziji) već zbog činjenice da je bukvalno oteran i da nije ostavljen u svojstvu stručnog saradnika u nekim mesecima posle primopredaje. Jer nije isto preuzeti kiosk i tako bogati arhiv kao što poseduje Kinoteka. Avaj, ipak Jugoslav dobija sređenu i čistu polaznu tačku, ali...

 

Inače, zanimljiv projekat; 100 srpskih filmova, mislim da je broj morao biti manji, biće tu manjkavosti, to je sigurno.

To sa Zelenovićem je sramota, ne zbog smene same, znao je i on da sledi. Bilo je tu brdo ljudi koji su bacili oko svi u vezama sa sns...

Šokantna je bila "primopredaja" i odsustvo želje nove ekipe za bilo kakvim daljim kontaktom sa R. Z....

Link to comment

Kako bre... Meni bliska osoba radila jedan film sa Lj. S. i kaže mi da je svima bilo jasno da Andrić režira.

Drugi mu odradili on i R. Vladić i montažer je bio večni zahvalan pošto ko zna kako bi radio da ove dvojice nije bilo...

 Ajde bar je bio svjestan svog neznanja, pa je našao dobrog pomoćnika režije da ga pokrpi. Zato mu je prvih par filmova i ličilo na nešto.

S druge strane Bajić i Balašević, takođe diletanti, su za pomoćnike reditelja uzimali svoje kćerke, za koje ne znam da li su školovane rediteljke.

Možda i jesu,ali rezultati na kraju nisu bili baš za podičiti se. Za Ristovskog ne znam tačno, moguće je da mu je sin pomoćnik.

 

Kada je reditelj neko ko nije završio režiju vrlo je bitan izbor pomoćnika reditelja.

Recimo, Kadijević je po osnovnoj vokaciji slikar i likovni kritičar. Njegov redovni pomoćnik režije je bio iskusni snimatelj Aleksandar Petković, kome je Kadijević mudro dao dosta slobode, pa su zajednički rezultati bili dosta dobri, a Petkovića mnogi smatraju podjenako zaslužnim za to.

Kada je pisac i scenarista Kovačević debitovao kao filmski režiser, on je snimatelju Boti Nikoliću čak dao status koreditelja, a kao rezultat smo dobili jedan od najboljih i najpopularnijih domaćih filmova - Balkanski špijun. Nikolić će kasnije kao reditelj snimiti znatno više filmova (i TV filmova) od Kovačevića, a među njima ima i par simpatičnih djela.

Link to comment

Šokantna je bila "primopredaja" i odsustvo želje nove ekipe za bilo kakvim daljim kontaktom sa R. Z....

sta je sokantno u tome da 1 apsolutni diletant poput jugoslava pantelica rastera svu ekipu koja ima ikakvu ideju o poslu?

Link to comment

Kada je reditelj neko ko nije završio režiju vrlo je bitan izbor pomoćnika reditelja.

 

nema veze zavrsio/ne zavrsio za reziju, izbor je uvek bitan. kao i svakog ostalog clana ekipe.

 

akira nije zavrsio za reziju, koliko se srecnika bez talenta nagledah a reziseri su.... tuga gde odu pare.

Edited by mustang
Link to comment

sta je sokantno u tome da 1 apsolutni diletant poput jugoslava pantelica rastera svu ekipu koja ima ikakvu ideju o poslu?

da, bas iznenadjujuce.

Link to comment

sta je sokantno u tome da 1 apsolutni diletant poput jugoslava pantelica rastera svu ekipu koja ima ikakvu ideju o poslu?

нисам знао да је југослав растерао екипу из кинотеке

:blink:

 

овде је проблем што се систем прави по човеку, а не уређује се да би могао чак и самостално да дела. рз је кинотеку подигао на европски™ ниво. зграда у узун мирковој је његова задужбина и хвала му на томе. али све то пада у воду ако је јк поставио као систем који се заснива на човеку који је води.

онда јбг.

 

 

пс

зеленовић би требао да му је саветник

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...