Jump to content
IGNORED

Niska Orbita


bigvlada

Recommended Posts

1 hour ago, namenski said:

I Putin, i Putin... 

Sto je gvozdjurija sovjetska, nije vazno: vazan je naslov: Russian Space Weapon... :isuse: 

Jos jedna pretnja, provokacija...:ohmy:

 

Nisam ja to shvatio tako. Rusi generalno imaju safety standarde koji su mnogo blize ivici nego sto je to prihvatljivo. Kao onaj nuklearni ledolomac koji je krenuo na Antarktiku, pa se pokvario, ili speedy testiranje vakcina  i mnogo drugih primera. To prodje jednom, prodje triput, ali kad-tad ti se vrati. Gledao sam ih dosta u nauci i bio u prilici da posmatram izbliza ekvivalentna ruska i evropska postrojenja. Mozda se u Evropi preteruje sa nekim planiranjem safety measures, ali kod ruskih kolega toga nije bilo ni u tragovima. Cak i vrlo slozeni instrumenti su uvek imali neku komponentu improvizacije, ono, sve super, ali najosetljiviji instrument deli osigurace sa hand-made saunom. Ili naprave instrument na mestu koje je 6 meseci godisnje nedostupno drugacije no peske zbog snega i leda, pa izgube nekoliko ljudi zbog smrzavanja na "putu do posla".

 

Ne znam da li  ovaj slucaj gore ikako potpada pod tu sliku, ali reputacija koju rusi imaju je dobrano zasluzena.

Link to comment
2 minutes ago, chandra said:

 

Nisam ja to shvatio tako. Rusi generalno imaju safety standarde koji su mnogo blize ivici nego sto je to prihvatljivo. Kao onaj nuklearni ledolomac koji je krenuo na Antarktiku, pa se pokvario, ili speedy testiranje vakcina  i mnogo drugih primera. To prodje jednom, prodje triput, ali kad-tad ti se vrati. Gledao sam ih dosta u nauci i bio u prilici da posmatram izbliza ekvivalentna ruska i evropska postrojenja. Mozda se u Evropi preteruje sa nekim planiranjem safety measures, ali kod ruskih kolega toga nije bilo ni u tragovima. Cak i vrlo slozeni instrumenti su uvek imali neku komponentu improvizacije, ono, sve super, ali najosetljiviji instrument deli osigurace sa hand-made saunom. Ili naprave instrument na mestu koje je 6 meseci godisnje nedostupno drugacije no peske zbog snega i leda, pa izgube nekoliko ljudi zbog smrzavanja na "putu do posla".

 

Ne znam da li  ovaj slucaj gore ikako potpada pod tu sliku, ali reputacija koju rusi imaju je dobrano zasluzena.

Sve je to tako, po nekad i mnogo gore, ali se ovde ne radi o tome: radi se naprosto o sirovom i primitivnom (politicko-propagandnom) podmetanju Rusiji i njenom space weapon :isuse: , obaska sto se radi o ostacima sovjetske gvozdjurije i obaska sto stanicu mogu da ugroze (i ugrozavaju) desetine hiljada raznoraznih ostataka jos raznoraznijeg porekla.

Radi se o najobicnijoj tendencioznosti, a sto je najgore tamo gde tendencioznosti nikako ne bi smelo niti trebalo da bude.

Cak i uvod u post, informaciju, jebeni rusi, taj rad sledi tu liniju: dovoljno i korektno bi bilo - Problemi...

Koji goretm mogu svakoga da zadese...

I koji bi, da je vise pameti, a manje politike trebali da budu zajednicki.

Link to comment
6 minutes ago, namenski said:

Sve je to tako, po nekad i mnogo gore, ali se ovde ne radi o tome: radi se naprosto o sirovom i primitivnom (politicko-propagandnom) podmetanju Rusiji i njenom space weapon :isuse: , obaska sto se radi o ostacima sovjetske gvozdjurije i obaska sto stanicu mogu da ugroze (i ugrozavaju) desetine hiljada raznoraznih ostataka jos raznoraznijeg porekla.

Radi se o najobicnijoj tendencioznosti, a sto je najgore tamo gde tendencioznosti nikako ne bi smelo niti trebalo da bude.

Cak i uvod u post, informaciju, jebeni rusi, taj rad sledi tu liniju: dovoljno i korektno bi bilo - Problemi...

Koji goretm mogu svakoga da zadese...

I koji bi, da je vise pameti, a manje politike trebali da budu zajednicki.

 

Tendencioznosti kad se prica o rusima svakako ima, ali ovo boldovano nije tacno. Unisten satelit Kosmos 1408 jeste stari sovjetski satelit, ali testirano antisatelistsko oruzje (raketa kojom je gadjan Kosmos) je novo i sada prvi put testirano. Oni sigurno jesu odradili neki risk assessment, ali tu dolazimo njihove reputacije kada je risk assessment u pitanju, kao i izbora bas ovog satelita kao mete za test. S druge strane, svako ko testira oruzje po svemiru je, sto se mene tice, stetocina i potpuno lud. A bice toga sve vise i vise.

 

Drugi bold - pa to, militarizacija svemira je tesko ludilo, kao i totalni nedostatak osecaja za deponiju koju pravimo u orbiti i posledice koje ce imati za buduca istrazivanja, ali i za nasu zavisnost od satelita koja se eksponencijalno uvecava.

  • +1 2
Link to comment
1 minute ago, chandra said:

 

Tendencioznosti kad se prica o rusima svakako ima, ali ovo boldovano nije tacno. Unisten satelit Kosmos 1408 jeste stari sovjetski satelit, ali testirano antisatelistsko oruzje (raketa kojom je gadjan Kosmos) je novo i sada prvi put testirano. Oni sigurno jesu odradili neki risk assessment, ali tu dolazimo njihove reputacije kada je risk assessment u pitanju, kao i izbora bas ovog satelita kao mete za test. S druge strane, svako ko testira oruzje po svemiru je, sto se mene tice, stetocina i potpuno lud. A bice toga sve vise i vise.

 

Drugi bold - pa to, militarizacija svemira je tesko ludilo, kao i totalni nedostatak osecaja za deponiju koju pravimo u orbiti i posledice koje ce imati za buduca istrazivanja, ali i za nasu zavisnost od satelita koja se eksponencijalno uvecava.

+1

Nisam ja osporio tacnost nego intonacijutm, otprilike, eno ga Putin, obukao skafander i (ponovo) nastm ugrozava...

A to su zemaljski, ne svemirski problemi i slike stanja koja, recimo, zaobilazi cinjenicu da je Strategic Defense Initiative, posnatiji kao Starwars, itd, itd...

Uostalom, nismo na politici, a stvar - uz sve sto napisasmo - na politiku zaudara... :) 

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, namenski said:

+1

Nisam ja osporio tacnost nego intonacijutm, otprilike, eno ga Putin, obukao skafander i (ponovo) nastm ugrozava...

A to su zemaljski, ne svemirski problemi i slike stanja koja, recimo, zaobilazi cinjenicu da je Strategic Defense Initiative, posnatiji kao Starwars, itd, itd...

Uostalom, nismo na politici, a stvar - uz sve sto napisasmo - na politiku zaudara... :) 

 

Samo delimicno vezano za ovu diskusiju, ali itekako vezano za nisku orbitu -

https://www.gtd.es/es/blog/one-way-find-aliens-would-be-search-artificial-rings-satellites-clarke-belts

 

Zanimljiva ideja, doduse zasnovana na nekim vrlo odokativnim procenama, kako tehnoloskim, tako i drustvenim.

Link to comment
10 minutes ago, chandra said:

 

Samo delimicno vezano za ovu diskusiju, ali itekako vezano za nisku orbitu -

https://www.gtd.es/es/blog/one-way-find-aliens-would-be-search-artificial-rings-satellites-clarke-belts

 

Zanimljiva ideja, doduse zasnovana na nekim vrlo odokativnim procenama, kako tehnoloskim, tako i drustvenim.

Slazem se.

I ako, sto se mene tice, nepotrebna za potrebe traganja za vanzemaljcima: ostajem nepokolebljivo :sleep: na ubedjenju veri da smo sami u svemiru!!!

 

Inace, mucno mi je da citam o ovakvim ili slicnim idejama: toliko smo, sto se istrazivanja, prodora u svemir, zapali u apsurdni corsokak da je to 1 civilizacijska katastrofa i sramota.

Svako radi za sebe, do juce vodeci su stvari prepustili privatnoj inicijativi :isuse:, ruska svemirska istrazivanja su klinicki mrtva, Kina, sa svim svojim resursima i ambicijama samo ponavlja vec uradjeno, eno cujem da se i Indija sprema da zakoraci, Evropa drzi glavu u pesku...

A toliko toga bi se moglo zajednickim snagama i programima....

Jebiga... :cry:

Link to comment
4 hours ago, namenski said:

Nisam ja osporio tacnost nego intonacijutm, otprilike, eno ga Putin, obukao skafander i (ponovo) nastm ugrozava...

Tebi друже nešto fali, kad si ovde učitao Putina u skafanderu :lolol:.

Da su Italijani testirali anti satelitsku raketlu i raspršili 3000 fragmenata gvožđurije u orbitu, napisao bih "jebeni Italijani".

Link to comment
23 minutes ago, Skyhighatrist said:

Tebi друже nešto fali, kad si ovde učitao Putina u skafanderu :lolol:.

Da su Italijani testirali anti satelitsku raketlu i raspršili 3000 fragmenata gvožđurije u orbitu, napisao bih "jebeni Italijani".

Ali nisi:

15 hours ago, Skyhighatrist said:

Jebeni Rusi :isuse:

 

 

 

Osim toga, sam naslov klipa je tema oko koje smo Chandra i ja...

Nigde Italijana.

 

I, da, mani se drugarstva, другарства i ostalih etiketa, dijagnoza, utvrdjivanja ma cijih falinki...

Link to comment

Ne mogu da tvrdim, ali možda je naslov "Russian space weapon" zato što su Rusi napravili sranje testiraljući, well, space weapon :lolol:

 

A možda je i zbog što svi mrze Putina (dobro ne баш svi, al' razumemo se)

  • +1 1
Link to comment
39 minutes ago, Skyhighatrist said:

Ne mogu da tvrdim, ali možda je naslov "Russian space weapon" zato što su Rusi napravili sranje testiraljući, well, space weapon :lolol:

 

A možda je i zbog što svi mrze Putina (dobro ne баш svi, al' razumemo se)

Znas kako: meni je stvarno mnogo zao kada pametan covek pocne da se bez ikakve potrebe uvija, agresivnost i saljenje na stranu.

Znas isto toliko dobro i ja da je sustina vesti odnosno dogadjanja koja su dovela do opasnosti i da bi, da je iole do korektnog izvestavanja, naslov trebalo da bude sranje, problemi, opasnost, taj rad...

Na stranu tehnicka pojedinost da je sranje potencijalno, da nije namerno, itd, itd...

Sa naravno kasnijim obaveznim pa i osudjujucim objasnjenjem sta se i zbog cega dogodilo, sta moze da se dogodi...

A i ti i ja odlicno, savrseno dobro znamo, sta se i kako u danasnjem svetu cita kada se naslovi sa Russian Space Weapon, onako naslovskitm, bas Kurirski...

I ko i kako cita, kao i kome je namenjena ovakva vrsta informisanjatm...

Link to comment

Čekaj malo, pre nego što skočiš da braniš nevine Ruse do poslednjeg daha (kao Kineze na onoj temi), da proverimo šta se desilo : 

  • Danas mnogo vojne tehnike zavisi od satelita : onaj ko poobara protivnikove satelite može steći veliku prednost u nekom budućem ratu.  
  • Rusi su lansirali raketu (niko ne zna koju, ne možeš da tvrdiš tek tako da je "stara gvoždjurija") i razneli svoj neaktivan satelit : isprobavali su "nešto"
  • Ruski ministar odbrane em priznao da se desilo, em se kurči ("sve prošlo ko bombona", "nije bilo opasnosti")
  • ISS je bio potencijalno ugrožen (kao i ostale gvoždjurije koja nam se vrte iznad glave, ali ova ima živu posadu) : aktivirali su uzbunu pred eventualnu evakuaciju i sklonili se u kapsule. To se ne radi baš tako često.

Ova tvoja odbrana, a da pojma nemaš šta se u stvari desilo, mi deluje kao kad neko brani pijanu budalu koja juri preko 100km/h ulicama grada i stigne kući bez nezgode "pa šta se buniš, vidiš da nije ništa bilo".

 

Nije bilo, ali moglo je da bude sranje.

Link to comment
10 minutes ago, braca said:

Čekaj malo, pre nego što skočiš da braniš nevine Ruse do poslednjeg daha (kao Kineze na onoj temi)...

Izvini, ali sa ovakvim pocetkom ne bih te zadrzavao: jasno i glasno sam na x mesta ovde rekao da Kinezi nece, bilo gde, biti imalo boleciviji od drugih, a da se moderna Rusija ponajbolje moze uporediti sa Saudijskom Arabijom koja ima Bombu...

 

Perema tome, mani me ovakvih analizatm...

 

O&O

Link to comment
19 minutes ago, braca said:

Nije bilo, ali moglo je da bude sranje.

Nismo ni blizu kraja problemima; oblak govžđurije nastao kad su Kinezi testirali svoj ASM još uvek kruži, evo već skoro 15 godina. I ovo će biti glavobolja bar deceniju, ako ne i duže.

Link to comment

Ajde spustite loptu, pliz.

 

Da se vratimo temi - moj link je daleko zanimljiviji od ove prepirke:

https://www.gtd.es/es/blog/one-way-find-aliens-would-be-search-artificial-rings-satellites-clarke-belts

 

Clarkeov pojas je Zemljin pojas koji cine vestacki sateliti. Po uzoru na Saturnove pojaseve. S ovim trendom mnozenja gvozdjurije u svemiru, u "doglednoj" buducnosti Zemljin Clarkeov pojas ce biti vidljiv sa planeta koje kruze oko drugih zvezda. I obrnuto, mi bismo mogli da trazimo aliene slicnog tehnoloskog razvitka tako sto bismo trazili njihove Clarkeove pojaseve.

 

Mozda najtanji momenat u ovoj hipotezi je da se ovakvo mnozenje satelita moze nastaviti jos vek ili dva - kolicina otpada koju smo vec sada generisali je impozantna, a uz eksponencijalni rast broja satelita, rasce eksponencijalno i broj mrtvih satelita i broj sudara. Tako da ne znam sta me vise deprimira - mogucnost da trazimo aliene stetocine poput nas ili nemogucnost da ih nadjemo jer smo i sami stetocine vise nego sto bi voleli da priznamo.

Link to comment
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...