Jump to content
IGNORED

"The Hobbit" by Peter Jackson


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 690
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    59

  • Аврам Гојић

    58

  • Weenie Pooh

    47

  • ToniAdams

    44

Gledao ja običnu verziju pre neko veče, vrlo zadovoljan :) +1 na Radgastov post, lepo je, šareno, zabavno, i podsetio me što toliko volem LOTR filmove. I saundtrek je jbno fenomenalan.

Koliko se sećam (davno sam ga čitao), Hobit je za klasu više dečija knjiga od LOTRa, mada su ga ovde lepo uklopili i to se ne primećuje i, osim na par momenata, ne zamara. Ima puno malih detalja koji te jako lepo nasmeju, Radgast i jež, onaj mali goblin sa pisaljkom i sl. Jedina scena koji mi je baš zasmetala je onaj boks planina, deluje retardirano i totalno van onog sveta, ali vidim da je to iz knjige tako da pretpostavljam da je ok.Freeman mi je odlican, Golum FENOMENALAN, ostatak standardne ekipe dobar, Gandalf je nažalost ostario i vide se tragovi bolesti na čoveku, ali dobro se drži. A kasting za patuljke mi je isto super - koliko sam uspeo da primetim svi su mahom neki proslavljeni statisti i nebitni glumci. Torina recimo pamtim kao najjadnijeg lika iz najjadnije serije ikada (BBCev Robin Hud), onda onaj lik iz Ramba 4 je Dvalin, Spartakusov Kriksus je Azog itd.

Link to comment

Ja sam gledao film sinoć, i moram reći da sam jako, jako zadovoljan. Film zaista izgleda kao extended verzija knjige, ništa nije izostavljeno, a ima dosta dopunskog materijala koji se dobro uklapa i u film i u lore. Jedino što sam primetio da je potpuno van lore-a je Azogova uloga u celom filmu, ali zaista ne mogu da kažem da ona šteti filmu, štaviše logična je i daje mu određenu dinamiku. Naravno da će puritanci kenjati da je Azog bio već pokojni, i da je, ako je već trebalo nekog ubaciti, to trebao da bude Bolg, ali meni nije to mnogo smetalo. Ima još ispadanja iz lore-a (npr. Torin je prikazan da je bio u Ereboru tokom Šmaugovog napada, a nije u knjizi, itd.), ali nije to ništa što se ne može preživeti.Što se casta tiče, pre svega respect za Christophera Lee-ja, koji je ponovio ulogu Sarumana sa svojih 90 godina. Martin Freeman briljira kao Bilbo, i sto puta je bolji cast za tu ulogu nego Elijah Wood za Froda. O Andy Serkisu i Golumu zaista ne treba trošiti reči, opet vrhunska uloga. Patuljci su solidni, meni se Balin naročito dojmio. Nije loš ni Torin, ali nikako ne mogu da prihvatim njegov fizički izgled, kao ni Filijev i Kilijev izgled. Akcione sekvence su kao da igraš Tomb Raider i jesu shit, ali se daju preživeti (Radagastove saonice su bile potpuni šok). Sve u svemu, čini mi se da je urađen više nego solidan posao, i ako druga dva dela budu na ovom nivou, ja ću biti zadovoljan.

Link to comment

Golum ubio. Ne pamtim da sam se vise uneo u neki lik u filmu. Prosto neverovatno.Bilbo isto odlican.Pesma odlican tekst, lepo sve islo, mada su je mogli malo dublje otpevati.E, da, Radagast isto odlicno prikazan.Jedva cekam 2. rundu.

Edited by Fins fleet
Link to comment
@Ayatollah, goofs: Kakav "boks planina", kakav Azog, ja sam davno čitao ali mi je čudno da baš nemam pojma o čemu govorite? :unsure:

Azog je premodifikovan za film da bi bio Tornov arhineprijatelj i neki izvor mrznje i besa koji ovoga pokrece. Bio je u bici kod Morije, kojoj je i Torin prisustvovao, kad je ovaj obezglavio patuljackog kralja i Torinovog cjaleta, a onda je Torin slejnovao njega odsekavsi mu ruku, ostajuci nakon toga u uverenju da je ovaj podlegao ranama. Kad ne lezi vraze... :DDakle Dain, kao Azogoubica, je izbacen iz price, videcemo da l ce se pojavljivati u druga dva dela.O boksu planina cu citirati pasus iz Hobita, sto je otprilike sve sto se i pominje o tome, sto se mene tice nisu morali da ubacuju:"Izvirujući u blesku munja, on nazre s druge strane doline kamen-džinove kako se zabavljaju vitlajući kamenje jedan prema drugom i hvatajući ih, frljajući ih dole u tamu, gde se razbijalo među drvećem u velikoj dubini, ili s cijukom rasprskavalo u sitne opiljke."(...)"Ne vredi ovako!" reče Torin. "Ako nas oduva, ili ako se ne podavimo, ili ako nas ne satre grom, pokupiće nas neki džin i šutnuti nebu pod oblake kao fudbal."

Link to comment
onaj mali goblin sa pisaljkom i sl.
Mozda gresim, ali u takvim detaljima prepoznajem Del Toreovu mastovitost i jos vise zalim sto je ovaj odustao od daljeg ucestovanja u pravljenju filma.
Link to comment

^^ Aha, Azog je znači neki ork poglavica? Sećam se da je LOTR appendix opisivao neke patuljačko-baučke ratove na vratima Morije gde je neko nekog ubio, jel' to?A Dain, ako je to onaj Fortinbras što se tek na kraju priče pojavi i nasledi rahmetli Torina, onda ga se ipak sećam. Nebitan lik u svakom slučaju, možda zato i bude ličio na patuljka...To za planine naravno da nisam zapamtio, da me neko pita pretpostavio bih da je u pitanju artistic licence u opisu oluje, a ne bukvalno neki džinovi koji se igraju...

Link to comment
To za planine naravno da nisam zapamtio, da me neko pita pretpostavio bih da je u pitanju artistic licence u opisu oluje, a ne bukvalno neki džinovi koji se igraju...
I ja se tako secao.
Link to comment

Ma niko normalan se ne seca toga, ja sam ispizdeo malo kad sam gledao tu scenu, skroz je "more than meets the eye", ali posle mi je receno da je to izvadjeno direkt iz ona dva pasusa knjige, pa kao ajd.Azog, da, Ork poglavar, vodja, general, komandir, Shulc, ne znam kako ide rankovanje kod njih. Ti ratovi su upravo opisani u tom apendixu, i to nesto sturo.

Mozda gresim, ali u takvim detaljima prepoznajem Del Toreovu mastovitost i jos vise zalim sto je ovaj odustao od daljeg ucestovanja u pravljenju filma.
Moguce, ako ne Del Torova onda necija druga, posto mi se cini da u LOTR filmovima toga nema. A to su zaista simpaticni momenti koje su recimo Dizni i Pixar doktorirali.
Link to comment

Smetalo joj je "upisano hrišćanstvo" kod Tolkina :lol: Pomislio sam da ga je pomešala sa C. S. Lewisom i Narnijom, ali vidim to pominje malo niže, u istom pasusu :isuse:

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...