Jump to content
IGNORED

Ђускање са змајовима


porucnik vasic

  

45 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ja sam uz Vinija što se tiče interesovanja. Znam da on voli te likove i živi za njih, ali ga oni više ne vuku da toliko piše kao ranije. Pisao je King o tom problemu sa Dark Towerom, da su posle par decenija bukvalno počeli da ga pritiskaju i muče i da je na kraju došao do toga da mora da završi ili serijal neće nikada završiti. Što se mene tiče, bolje da nije nego da je pisao ono đubre, a ja se iskreno nadam da Martin neće upasi u istu zamku. Bar zato što nije skriboman kao King.

Ali, bilo bi dobro da se završi u još dve knjige, krajnje je vreme. Možda čak i u jednoj povećoj.

Link to comment

Дебели дефинитивно не зна као да извуче Дани из Мерина. Страшно.

Link to comment

Odakle ti ta ideja, leba ti? Zna on vrlo dobro kako da je izvuče, pitanje je samo koliko će to da razvlači. Ako je toliko umoran od serijala kao što se ovde nagađa, nadam se da neće previše.

 

Do sada nije smeo da je pošalje kući sa portabl zmajevima. Sad su taman dovoljno porasli da mogu da se jašu u da seju smrt u iole značajnijoj meri. Očigledno dolazi i kulminacija u Slaver's Bayu - Victarion protiv mornarice Volantisa, a na kopnu Dothraki kao konjica i Unsullied kao pešadija. Taman da za to vreme Belci pod okriljem zime napreduju kroz Westeros.

Link to comment

AKo cemo bukvalno vec ju je izvukao iz Mirina ... doduse malo na silu :) U svakom slucaju na dalekom istoku bice pregrst dogadjaja i po meni ne postoji ni promil sanse da u sledecoj knjizi krene prema Westerosu  ... Meni je veca dilema sta ce raditi sa mladim Aegonom koji je vec stigao na kontinent ... 

 

 

p.s. Zmajevi treba jos dosta da porastu(barem duplo)  da bi licili na ona cudovista na kojima su dojahali Targaryani kada su osvajali Westeros ...

Edited by Geograf
Link to comment
  • 2 weeks later...

Odakle ti ta ideja, leba ti? Zna on vrlo dobro kako da je izvuče, pitanje je samo koliko će to da razvlači. Ako je toliko umoran od serijala kao što se ovde nagađa, nadam se da neće previše.

 

Do sada nije smeo da je pošalje kući sa portabl zmajevima. Sad su taman dovoljno porasli da mogu da se jašu u da seju smrt u iole značajnijoj meri. Očigledno dolazi i kulminacija u Slaver's Bayu - Victarion protiv mornarice Volantisa, a na kopnu Dothraki kao konjica i Unsullied kao pešadija. Taman da za to vreme Belci pod okriljem zime napreduju kroz Westeros.

 

 

AKo cemo bukvalno vec ju je izvukao iz Mirina ... doduse malo na silu :) U svakom slucaju na dalekom istoku bice pregrst dogadjaja i po meni ne postoji ni promil sanse da u sledecoj knjizi krene prema Westerosu  ... Meni je veca dilema sta ce raditi sa mladim Aegonom koji je vec stigao na kontinent ... 

 

 

p.s. Zmajevi treba jos dosta da porastu(barem duplo)  da bi licili na ona cudovista na kojima su dojahali Targaryani kada su osvajali Westeros ...

Ово што сте написали баш показује да је у кризи. Треба малтене цео један том да се посвети тој операцији а да то изгледа сувисло.

Link to comment

A šta bi sa onim "To reach the west, you must go east. To go forward you must go back, and to touch the light you must pass beneath the shadow."

 

Koliko knjiga bi trebalo da odvoji da bi Dany otišla u Asshai? Ili će samo kad bude krenula sa Viktarionom da zaplovi na istok umesto na zapad, tj. da oplovi planetu i stigne na Iron Islands umesto u King's Landing? Ili će se ispostaviti da je to bilo samo još jedno throwaway proročanstvo?

Link to comment

Ово што сте написали баш показује да је у кризи. Треба малтене цео један том да се посвети тој операцији а да то изгледа сувисло.

 

Ne kapiram kako je broj strana indikacija krize? Po tome ispada da bilo koji serijal dolazi iz teško krizne zone. Zašto Frodo nije bacio prsten u Mt Doom još u prvoj knjizi - zato što je Tolkin bio u krizi i nije znao kako da izvuče Froda iz Shirea?

 

Bradonja je ionako rekao da ima odavno kostur cele radnje i samo sad nabacuje "meso" na taj kostur. Koliko će ga nabaciti zavisi od toga kakve ugovore ima, koliko je smoren serijalom, koliko još para planira da izvuče iz svega, koliko mu ego traži da iznenadi fanove nečim novim i slično. Možda će mu za finiširanje Slaver's Baya trebati mnogo - možda i neće ako smanji broj i detalje paralelnih dešavanja u Westerosu da ne bi previše skakao vamo-tamo (u četvrtoj i petoj knjizi je pokazao da može da se koncentriše na jedno ili drugo).

Link to comment

E jak si primer našao za koncizno pisanje, četvrta i peta knjiga koja su u stvari jedna jedina samo raščerečena na dva dela (koji su onda nabijeni fillerom kao Lady Merryweather kljovama Kraljice Cersei). Da nije zapao u krizu koju PV gore pominje, smislio bi još u vreme dok je pisao FFC šta da radi sa Tyrionom, Dany, Victarionom, Aryom, itd. i izdao jednu solidnu knjigu. Ovakvo smo za deceniju čekanja dobili dva rastegnuta penisa na biciklu, i sad se kao nadamo nečemu konkretnom u sledećem nastavku <_<

Link to comment

Nisam četvrtu i petu knjigu naveo kao primer konciznog pisanja ili bilo čega oko ocene kvaliteta, neko kao primer da je radnju podelio na Westeros i Esos. Prosto kao primer kako može da se ubrza epilog Slaver's Baya - da piše malo ili skoro ništa oko dešavanja u Westerosu, jer pored ovog naduvavanja balona na istoku teško da nas zanima sad kakve će sve asocijacije na detinjstvo da prolaze Džonu Koningtonu kroz glavu kad nađe slikovnice u svojoj staroj sobi.

 

Mislim da nije tu bila kriza tog tipa "da nije znao šta dalje". Verujem da je on napisao prve tri knjige odjednom i u komadu, a izdavao je drugi i treći u jednakim razmacima kada se i preko izdavača potvrdilo da prva knjiga ima uspeha. Zato računam to kao "jedno pisanje". Na to ukazuje isti stil odnosno način pisanja, sličan ton, kvalitet itd. I verujem da mu je preostalo lego "ostataka" od tog pisanja, koje je nameravao da iskoristi za sledeću knjigu. Ali onda mu se desio internet. Baš tu krajem devedesetih i početkom dve hiljaditih niklo je pregršt fan sajtova i foruma i tu su se na jednom mestu odjednom mogle razmeniti i proširiti ideje, nagađanja i ostalo. I on se tu, s oproštenjem, usr'o, jer je video da su ljudi prosto proradili dobar deo varijanti u smeru u kojem se on kretao radnjom. I onda je popizdeo, jer je izgubio onaj faktor neočekivanosti koji su ljudi voleli. Prosto je bacio ono šta je imao u korpu i krenuo ka istom cilju potpuno novim, zaobilaznim putem. Obrati pažnju da i dalje ne ocenjujem kvalitet, da li je to "super i divno" ili uopšte ispravno šta je uradio, nego prosto pokušavam da rekonstruišem šta se desilo i na osnovu njegovih intervjua i slično - da se tu čitati između redova vrlo lako.

Link to comment

Eh, uvek se vraćamo na tu priču da su ga "fanovi provalili" pa se on, eto, usro i sad se koprca u pokušaju da smisli neki novi twist. Jer je svo njegovo pisanije u gotcha! stilu i ako nismo konstantno u stanju zaprepašćenja onda nam nije dovoljno dobro. Ne bih da se ponavljam, ali i dalje mi ne pije vodu.

 

Čovek je prosto, sam za sebe, izgubio interes što se dešava praktično svakom piscu koji se dohvati takvih milionostraničnih epopeja. I sad piše na silu, možda zlovoljan što 99% publike ne zanima ništa drugo na čemu radi nego kad će sledeći deo ASOIF. Veze to nema sa "faktorom neočekivanosti", MMW.

Link to comment

Ovo šta sam ja u prethodnom postu napisao sa jasno specifikovanim vremenskim odrednicama se odnosi na vremensku rupu u vezi Đuskanja sa zmajevima - da, mislim da su ga tad fanovi istresli iz gaća i da ga je to onomad baš pogodilo, sudeći po par njegovih intervjua. Čini mi se da je vrlo sujetan po tom pitanju.

 

A sad, u ovom trenutku kad čekamo sledeći nastavak (i kada je po sopstvenom priznanju prestao da prati pisanie fan baze), verujem da su drugi faktori u pitanju: ima dosta novih aktivnosti, od rada na seriji do pozicija u raznim spisateljskim "upravnim odborima", napokon se dohvatio ozbiljnijih para i hoće da uživa u njima pre nego što odapne (projekti poput njegovog bioskopa), slažem se da ga nervira to što ga sve tera samo na ASOIAF serijal iako bi on rado da piše i druge stvari, te mislim da pizdi zbog velikog pritiska sve veće fan baze - zbog njegove veće popularnosti može bilo koja budala da ga sačeka na svakom sajber ili običnom ćošku i davi ili proziva zbog ovog ili onog. Mislim i da su mu ti intervjui, seminari i ostalo bili laskavi u početku, ali nakon milion puta ponovljenih stvari verovatno mu je i to danas smor (znam da bi meni bilo). Sve je to jasno i sa svim se tim slažem, sem sa onim "ne zna kako dalje". Zna bre, samo mu je pun q određenih stvari.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...