Jump to content
IGNORED

Privatni vs. državni fakulteti


Zoe

Recommended Posts

trol: imam uslovljenu reakciju na pomen fukujame >> setim se uvek intervjua sa kineskim ambasadorom u globusu, u seriji birokratsko-dobronamrnih odgovora, novinarka mu postavlja pitanje o fukujami, a ovaj, nimanjenivise, nego: 'fukujama je pola-covek, pola-banana' (spolja zut, iznutra beo) :D
Ditto, ali meni ospice ipak malo više izbijaju od Furedija i Bluma. A bre, Dunjice, ko ti sastavljao tu lektiru, neo-con elementary? :) Edited by Syme
Link to comment
  • Replies 809
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    59

  • fonTelefon

    47

  • hazard

    42

  • gagorder

    42

Top Posters In This Topic

Posted Images

jasno. imam ja 1 asistentkinju koja iznova i iznova nesrecna objasnjava neke gluposti, tipa, kako se zapocinje formalni mail, moli ljude da se ne raspisuju ili stampa liste sajtova na kojima se mogu naci odgovori i sl. :D posto se ovo stalno ponavlja, moze biti da ne uradja plodom... ili se prosto negde tesko prima.pretpostavljam da ima podosta takvih, k'o sto kazes, nepismenih, ali mi se cini da su u neznatnoj vecini pismeni ljudi koji umeju da sastave mail, s tim sto ga koriste da bi pitali nesto o cemu obavestenje vec stoji na sajtu, nesto sto nema veze sa profesorima vec sa administracijom ili da postave (jos jednom, za svaki slucaj) pitanje na koje je u vise navrata, na vise nacina odgovoreno. pa neko popizdi odmah, neko ima malo duzi fitilj.
Svakako; ti onda izracunaj koji je to procenat mejlova na koje dobijes ospice na prvi pogled ili odmah nakon citanja. :D Posle nekog vremena studenti urade trijazu i znaju ko ce na mejlove odgovoriti brzo & efektivno, pa se njima obracaju za sve, vezano i nevezano. Po prinicpu no good deed goes unpunished :lol:edit: par kolega je imalo priliku da predaje i na državnim i na privatnim univerzitetima. Oni su prilično ambivalentni prema nekakvoj načelnoj razlici u "težini" i "kvalitetu studenata", makar u zadnje 2-3 godine. U proseku ima podjednako studenata koji su bistri & vredni i koji traže knjigu više, isto nekakve zlatne sredine koja odrađuje posao na vreme i onih koji dangube iz različitih razloga. Edited by buffalo bill
Link to comment
Ditto, ali meni ospice ipak malo više izbijaju od Furedija i Bluma. A bre, Dunjice, ko ti sastavljao tu lektiru, neo-con elementary? :)
pa ne moram da se ja slozim sa svim sto procitam, ne? :) (po cenu da mi dele etikete :P)al kad se vec nudis, sta bi po tebi bila lektira ovde?
Link to comment

Imam tabelicu sa nekog sajta po kojoj je Orvel vidovitija Zorka od Hakslija. Ako treba mogu da je nekako okačim :)

Edited by buffalo bill
Link to comment
pa ne moram da se ja slozim sa svim sto procitam, ne? :) (po cenu da mi dele etikete :P)al kad se vec nudis, sta bi po tebi bila lektira ovde?
Ma naravno, šalim se. Blum je inače zanimljiv lik, kad piše o Platonu, umesto što drži neo-con rant-ove :)Ne znam da li si gledala onaj njegov
, gde ne gasi cigaretu u studiju. So 80s :)Kad već pitaš, meni je zanimljiv bio Džadov tekst na tu temu.
Link to comment

da da, on je totalni likNisam naletela na ovaj tekst ali vec osecam neku ironiju u naslovu (iako je samo jedna rec), a to uvek obecava. Skoro mi je neko dao interesantan tekst gde se izmedju ostalog prica o rastegljivosti (ili fluidnosti? :D) koncepta meritokratije bas u vezi sa ovom temom, tako da super, fala :)edit:

ОКРУГЛИ СТО „ПОЛИТИКЕ” О ВИСОКОМ ОБРАЗОВАЊУРеформа није до краја спроведенаДа ли ће државни факултети бити приватизовани, колике су шансе да „Болоња” успе, да ли су професори заштићенији од народних посланика...У просторијама листа „Политика” јуче је одржан округли сто на тему развоја високог образовања у Србији. О односу државних и приватних факултета, тешко достижном прагу од 48 бодова и студентским протестима, стратегији развоја образовања и „болоњи”, говорили су: професор др Радивоје Митровић, државни секретар у Министарству просвете, професорка др Невенка Жаркић-Јоксимовић, проректорка за финансије Универзитета у Београду, др Србијанка Турајлић, некадашњи помоћник министра просвете и професорка Електротехничког факултета УБ, др Нада Поповић-Перишић, декан Факултета за медије и комуникације Универзитета „Сингидунум”, затим књижевник и професор драматургије на Академији уметности Милован Витезовић, Никола Мијаиловић, потпредседник Студентске конференције универзитета Србије, и Милош Милетић, некадашњи студент проректор Универзитета уметности.Др Србијанка Турајлић је оценила да реформа никада у Србији није спроведена, да је стање много лошије него што се на први поглед чини када се студенти буне због 48 бодова и да би очекивала да постоје далеко масовнији протести.„Болоња не само да је пропала него нема ни шансе да успе, јер Србија никада није озбиљно кренула у реформу, већ је као и све што се ради везано за ЕУ, села и преписала неке папире и покушала то да имплементира без разумевања”, рекла је др Турајлић.Др Радивоје Митровић је рекао да се у јавности и посебно на Универзитету расправљало о стварима које уопште нису део Нацрта стратегије образовања, док је др Невенка Жаркић-Јоксимовић истакла да не види начин на који ће бити остварени зацртани проценти из овог документа. Према њеном мишљењу, добро је што је из стратегије избачен део о финансирању приватних факултета, јер како је рекла, такво решење јесте добро за земљу која није у оскудици, конкуренција јесте добра ствар, али у овом тренутку Република не измирује ни основне трошкове факултета чији је оснивач.Милош Милетић је оценио да се кроз стратегију отвара простор за приватизацију државних факултета, односно индиректно финансирање приватних факултета кроз студентске кредите, док је др Нада Поповић-Перишић рекла да приватни факултети не желе ништа да одузимају државним факултетима нити студентима са ових факултета, већ да се отворе могућности и за студенте чији родитељи двоструко плаћају: прво се за образовање издваја из њихових плата, а онда још и плаћају школарину.Никола Мијаиловић је рекао да је до професора велика кривица што се факултети нису реформисали, јер су они заштићенија категорија од народних посланика, а постоји одсуство контроле и механизама да се они натерају на промене.„Уколико немате јаку гимназију, као из времена професора Косте Вујића, како да имате јак Универзитет”, запитао је Милован Витезовић и упозорио да научници и даље одлазе, јер немају услова да реализују свој потенцијал.Како се чуло на скупу, пре ове стратегије образовања, која је прослеђена влади на усвајање, 76 стратегија је завршило у фиоци.Ово су били само неки акценти из расправе, а најзанимљивије делове пренећемо наредних седмица у „Политикином” суботњем Културном додатку.С. Гуцијанобјављено: 16.06.2012
eto, izgleda da je deo o finansiranju privatnih iz budzeta izbacen iz teksta.a izmudrovali su, svaka im cast... Edited by Quince
Link to comment
da da, on je totalni likNisam naletela na ovaj tekst ali vec osecam neku ironiju u naslovu (iako je samo jedna rec), a to uvek obecava.
Iznenadićeš se, ali nije ironija, stari levičar Džad zapravo hvali vrline meritokratije u obrazovanju. DOpašće ti se tekst, siguran sam.
Link to comment
ako mi kazes da je pravni u tom segmentu dostigao vrhunac, a potom odlucio da visak novca preusmeri na dziberanu poput opisanog, onda cu ja prva skinuti kapu.
isis, nemoj da me stavljas u poziciju nekoga ko brani pravni i finansijske odluke koje donosi uprava. vadis moje reci iz konteksta. ja sam kazala da je fakultet sredjen u meri koja obesmisljava izjavu stanovite blogerke mashe da nije uludo dala 2100 evra godisnje skolarine na univerzitetu singidunum jer, zaboga, tamo ima wc, wc papir, mejl nalog i u tom smislu opismenjene profesore, i ostale djakonije. to je sve sto sam kazala. Edited by gagorder
Link to comment
Inace, mene rasprave na ovu temu (a ima ih jako mnogo poslednjih godina)
Hm... mislis, otkad svi imamo pristup internetu? ;)
'fukujama je pola-covek, pola-banana' (spolja zut, iznutra beo) :D
:rolf: Smeh do suza...
Ditto, ali meni ospice ipak malo više izbijaju od Furedija i Bluma.
Oficijelno, Furedi ti je neomarksista (kao i cela ta ekipa sa spiked). Jes da zvuci kao dosadnija verzija Ron Paula, ali tako mu to dodje.
kad se vec nudis, sta bi po tebi bila lektira ovde?
Meni je ovaj chapter od Guy Standinga bas korespondirao sa realnoscu. Recimo, zanimljiva je veza sveprisutnijeg trzistarenja (da li se free market fundamentalizam racuna u neolibealizam ili neokonzervativizam, bem li ga) i konfuzije u univerzitetskim programima, koji su sad prinudjeni da ponude programe koje moraju da plasiraju na trzistu (i da se izbore sa konkurencijom, jakako). Bachelor of Hamburgerology, all the way. U (indirektnoj) vezi s time, podaci koje GS prikazuje na temu procenta diplomaca koji, u raznim zemljama, rade posle diplomiranja u poslovima za koje uopste ne treba univerzitetsko obrazovanje su dramaticni (i vrlo svezi, 2008, 2009 i sl.) Dobrodosli u ono sto Thomas Friedman zove [pozitivno!] flat world od 9 mlrd ljudi za cca 3-4 decenije (znaci, za vakta vas omladine). Ebomater ako znam na koju foru ce to sve na dobro da izadje.
Imam tabelicu sa nekog sajta po kojoj je Orvel vidovitija Zorka od Hakslija.
O >> H kao pisac, a vidovitost je relativna stvar. Pomalo je tu tesko i govoriti o vidovitosti, negde sam procitao ideju (ili sam je trenutno izmislio) da severnokorejanski rezim lici na 1984 zato sto su "dragi lideri" citali 1 Orvela.
Link to comment

bas prodajes tog Standinga, sad se i meni to cita :)

Hm... mislis, otkad svi imamo pristup internetu? ;)
Pa u pravu si, licni ugao je ogranicena stvar. Mada, opet, kad pogledas medije kao sto su blogovi, licni websajtovi i druga internetska mesta kojima se jednostavno pristupa, toga nije bilo ranije i sigurno neki od ljudi koji tu pisu to ne bi uopste radili ili ne u toj meri pre nekoliko decenija. Moj utisak.
Link to comment
Oficijelno, Furedi ti je neomarksista (kao i cela ta ekipa sa spiked). Jes da zvuci kao dosadnija verzija Ron Paula, ali tako mu to dodje.
Zapravo, kobajagi trockista, ali u stvari - lepo si rekao - samo dosadnija verzija Rona Pola. Mada u poslednjih destak godina mislim da je zapostavio to koketiranje sa Trockim i Marksom i manje-više izašao iz libertarijanskog ormara.
Link to comment

ja sam na fakultetu uvek koristio wc pored svečane sale, u njemu je uvek bilo svega što treba da bude. U studentski nisam zalazio jer izgleda kao da se nalazi u popravno-kaznenom domu.a još bolje, ako je bilo nešto sa učešćem inostranih gostiju, aparat za vodu je imao (1) vodu i (2) čaše. Fuck yeah.

Link to comment
podaci koje GS prikazuje na temu procenta diplomaca koji, u raznim zemljama, rade posle diplomiranja u poslovima za koje uopste ne treba univerzitetsko obrazovanje su dramaticni...
Moja sestra je bila student sa najboljim prosekom na svojoj grupi, i posle dugog traženja posla na o-ruk ušla u firmu koja profilu njene struke odgovara sa 100%. Njen kolega koji je jedva završio bachelor radi u firmi za koju ne treba univerzitetsko obrazovanje, i plata mu je tačno dva i po puta veća od njene. Ništa tu nije dramatično, dok god je posao profitabilan, većini ljudi neće smetati da ga radi iako imaju univerzitetsko obrazovanje viška.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...