Jump to content
IGNORED

Privatni vs. državni fakulteti


Zoe

Recommended Posts

Pravni je unutra sad k'o Deep Space 9, možda i najbogatiji državni faks u Beogradu, kolju se sa Ekonomskim i FON-om. Plazma ekrani u holovima, klime i tako to. Najzapuštenije državme zgrade su sad valjda ex-PMF kompleks i RGF, ali i to je miljama ispred totalne nebrige, prosto nemaju za totalno renoviranje, pa samo krpe gde treba, učila™, kompjuktori i projektori svakako ne fale, nego se štedi na stolariji, fasadi, krečenju i sl.
Na jednoj katedri na RGF-u imaju učila™ od pre [bar] 40 godina.
Link to comment
  • Replies 809
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    59

  • fonTelefon

    47

  • hazard

    42

  • gagorder

    42

Top Posters In This Topic

Posted Images

isis, precka je podignuta. veruj mi. bila, videla, pipnula. pozivati se na to da za 2100 dobijas toplu vodu, wc i pripadajuci papir i pristup internetu je bespredmetno. makar ono sto ja gledam - drzavni fakultet a vecei renovirani sa sve spustenim plafonom, zagasitim svetlom, granit-tamno drvo pretenzijama, prozori promenjeni, interneti raji podeljeni, ispiti se prijavljuju elektronski i ostala chudesa. stvar stavljena ad acta. [prosto mi je mucno da se na ovu temu vracam nakon onolike rasprave s onom kejs stadi curom s pocetka (pritom, svi znaju ko je to sa 92-ke, osim mene. da sam znala sto sad znam, ne bih se zamarala da s njom diskutujem.)]
je l' to ziza? ff nije bas tako fensi, ali je 10 puta bolji nego kad sam studirala. jos uvek ponegde gajimo cucavce, toalet papir je u profesorskim veceima, el.prijava ispita je uvedena u ovom ispitnom roku, tekucem, na barem dva odeljenja se uopste ne koristi e-mail kao sredstvo komunikacije, a najmanje trecina nastavnika koje ja poznajem ne dolazi bas uvek na konsultacije, ne koristi mail, dalje - na minimun dva ispita u ispitnom roku profa zaboravi da dodje, a to je mnogo cesce kada su u pitanju vezbe i predavanja. student nema pristup svom dosijeu, i ne moze da vidi svoje ocene, a nastavnici nisu bas duzni da predaju zapisnike sa ispita, tj. ima ih koji godinama to ne rade, pa im se tolerise. kad sam bila na fmk, zakljucih da su prostorije lepse nego na filozofskom, da su studenti razularenija bagra nego na filozofskom (s tim da su mi mladi istoricari scary koliko su poslusni, nisam na to navikla), atmosfera nije bila ni blizu necem sto bi se nazvalo 'akademskim', jedan lik je ćapio za sisu ribu koja je (na vezbama) sedela iza njega, smireno čitajući poslednju amazonku, a onda se par minuta kasnije popeo na stolicu i odđuskao 'isto ko sinoć na splavu', itd. stvarno sam bila sablaznjena, ali stvarno, ko one tetke koje vide da decaci ponekad imaju dugu kosu. paralelno sa njim i njegovom ekipom obitavala je u ucionici i ekpica strebera. elem, kako sprovodim ovih dana neko istrazivanje, obilazim fakultete (ima li neko da mi ponudi ispitanike? :D), pa sam npr. u dva dana obisla istoriju na ff, pedagogiju na ff, novinarstvo na fmk, komunikologiju na fmk, uciteljski, defektoloski. sa singidunuma sam pobegla, prosto nisam mogla da uradim to sto sam htela. na drugim mestima nisam imala problema. moj utisak (ali stvarno je samo utisak da su ta deca tamo uzasno obesna i da je to, pa kako bih rekla, podstaknuto)to da svako moze da nauci, ako zeli, stoji - ali kako je, mislim, bas gagorder napisala pre par postova, a i jedan kolega sokirano rekao pre par dana:'studenti ne zele da nauce, zele da poloze ispit'psrec učilo je odlična@indy> rasprava je ozivela tako sto je okacen tekst sa bloga studentkinje privatnog fakulteta za novinarstvo, u kom ona nabraja razloge za izbor tog fakulteta, a onda i sta je dobila na faksu, uz puno hvalospeva. razlozi za izbor idu od kvaliteta instalacija na fakultetu, preko sistema prijave ispita, do kolicine prakse i nacina ophodjenja profana. buck je onda okacio drugi blog, nekog lika sa drzavnog koji je napusava, nisam citala, mrzelo me. uglavnom, dilema je postavljena kao sustina (drzavni faks) protiv forme (privatni faks). i to je to, sad moras da se izjasnis na cijoj si strani.joj, mislim da neko u kraju kuva paštu fažol, umrecu
Link to comment

Hvala km... a sad 1 prilicno nekontrolisani rant.Slucajno bas danas citam poglavlje o globalnoj komercijalizaciji & zaglupljivanju obrazovnog sistema (u knjizi The Precariat Guy Standing-a). Pa bas kritikuje to kako se (vis.) obrazovanje umesto razvoja kritickog razmisljanja svelo na nadmetanje u tome ko ce dati bolji & udobniji, a manje naporan student experience (bas u smislu ovih facilities koje se pominju, labudovi, lavovi, gipsani radovi, silikoni, dzipovi, spotovi, klipovi, armatura, cimenat, kvadratura, objekat...) i takodje kao utilitaristicka priprema za posao (fluidnog/fleksibilnog karaktera, kakva je sve vise [i vise] priroda posla/karijere danas - i kazu na teveliziji da treba da smo srecni zbog toga). (Ili sto neko rece na nekoj drugoj temi, to je nama nasa borba dala: permanentno ucenje.) Dosta stoji (Standing) ta kritika druga Guya, premda mislim da su puno optuzbi na racun neoliberalizma u sustini povrsne... jer je NL gotovo da se moze reci prirodan izraz (a ne samo/uopste uzrok) eksponencijalnih promena covecanstva u posl. 50 godina (a pre svega eksplozije populacije <-- rezultata nauke & tehnologije primenjene u posebno poljoprivredi i medicini: nije za sve odgovorna ideologija)... Sve sto vise citam knjigu, sve vise mi se cini, ma okej kritika NL-izma, ali sta bi drugo i moglo da se desi sa 2.5 milijarde sve vise aspiracionih Chindijaca i ostalih nas skoro 5 koji svi (hocemo) hoce nesto... izmedju ostalog i da budu (budemo) visokoobrazovani i imaju karijeru i 1 srednjeklasni zivot. Nece moci za sve, ali nije to nuzno failure NL-izma, koliko udaranje u svodove onoga sto realnost/planeta/drustvena kompleksnost moze uopste da podrzi. Nisam uopste pametan da kazem koji drugi -izam bi tu nesto narocito bolje odradio... a vratiti film unazad, ne mozemo.Pise jos da su danasnji 70-godisnjaci nekadasnji 50-godisnjaci, sto mozda znaci da sam ja nekadasnji 30-godisnjak (podrazumevajuci linearnost), juhu!Ne bas bilo cime posebno zadovoljni ex-slugarabotnik starovremenske rigidne edukacije a kasnije neoliberalnog zatupljenog edutainmenta ...

Link to comment
je l' to ziza? ff nije bas tako fensi, ali je 10 puta bolji nego kad sam studirala. jos uvek ponegde gajimo cucavce, toalet papir je u profesorskim veceima, el.prijava ispita je uvedena u ovom ispitnom roku, tekucem, na barem dva odeljenja se uopste ne koristi e-mail kao sredstvo komunikacije, a najmanje trecina nastavnika koje ja poznajem ne dolazi bas uvek na konsultacije, ne koristi mail, dalje - na minimun dva ispita u ispitnom roku profa zaboravi da dodje, a to je mnogo cesce kada su u pitanju vezbe i predavanja. student nema pristup svom dosijeu, i ne moze da vidi svoje ocene, a nastavnici nisu bas duzni da predaju zapisnike sa ispita, tj. ima ih koji godinama to ne rade, pa im se tolerise. kad sam bila na fmk, zakljucih da su prostorije lepse nego na filozofskom, da su studenti razularenija bagra nego na filozofskom (s tim da su mi mladi istoricari scary koliko su poslusni, nisam na to navikla), atmosfera nije bila ni blizu necem sto bi se nazvalo 'akademskim', jedan lik je ćapio za sisu ribu koja je (na vezbama) sedela iza njega, smireno čitajući poslednju amazonku, a onda se par minuta kasnije popeo na stolicu i odđuskao 'isto ko sinoć na splavu', itd. stvarno sam bila sablaznjena, ali stvarno, ko one tetke koje vide da decaci ponekad imaju dugu kosu. paralelno sa njim i njegovom ekipom obitavala je u ucionici i ekpica strebera. elem, kako sprovodim ovih dana neko istrazivanje, obilazim fakultete (ima li neko da mi ponudi ispitanike? :D), pa sam npr. u dva dana obisla istoriju na ff, pedagogiju na ff, novinarstvo na fmk, komunikologiju na fmk, uciteljski, defektoloski. sa singidunuma sam pobegla, prosto nisam mogla da uradim to sto sam htela. na drugim mestima nisam imala problema. moj utisak (ali stvarno je samo utisak da su ta deca tamo uzasno obesna i da je to, pa kako bih rekla, podstaknuto)to da svako moze da nauci, ako zeli, stoji - ali kako je, mislim, bas gagorder napisala pre par postova, a i jedan kolega sokirano rekao pre par dana:'studenti ne zele da nauce, zele da poloze ispit'psrec učilo je odlična@indy> rasprava je ozivela tako sto je okacen tekst sa bloga studentkinje privatnog fakulteta za novinarstvo, u kom ona nabraja razloge za izbor tog fakulteta, a onda i sta je dobila na faksu, uz puno hvalospeva. razlozi za izbor idu od kvaliteta instalacija na fakultetu, preko sistema prijave ispita, do kolicine prakse i nacina ophodjenja profana. buck je onda okacio drugi blog, nekog lika sa drzavnog koji je napusava, nisam citala, mrzelo me. uglavnom, dilema je postavljena kao sustina (drzavni faks) protiv forme (privatni faks). i to je to, sad moras da se izjasnis na cijoj si strani.joj, mislim da neko u kraju kuva paštu fažol, umrecu
Uh, suština protiv forme. Privatni su kod nas napravljeni kao fakulteti za decu koja drugačije ne bi mogla doći do diplome, i tu je ceo njihov "problem" sa nekvalitetom nastave. Mada ja to baš ne volim da posmatram kroz privatno - državnu prizmu. Za neke poslove država traži papir kao proizvoljni razlog*, državni službenici onda sami prave i akredituju svoje nazovi fakultete, šalju svoje zaposlene, rođake, prijatelje, slučajne prolaznike tamo ako već ne mogu da im uzmu pare na "državnom" fakultetu, i onda ja treba da se kao nešto prepirem sa nekim u stilu "bolji su državni, tu je znanje, tu je suština". A problem je realno mnogo dublji i opasniji od onoga kako se to reklamira - tatina ćerkica glupa bila za državni fakultet pa otišla na sega-mega i kupila diplomu. Privatni fakulteti su u konkretnom srpskom slučaju samo deo priče da se država sve više odmeće od neutaljenih građana i postaje privatni kriminalni enterprajz u svakom domenu života, od obrazovanja, preko lečenja i zapošljavanja. * Proizvoljni u smislu da se pravila menjaju i donose ne da bi se obezbedilo da određeni posao obavljaju dovoljno školovani ljudi, nego da bi se manipulisalo davanjem radnih mesta ljudima. Da me ne shvate kako tvrdim da neko treba da dođe sa ulice i igra se hirurga.
Link to comment
Hvala km... a sad 1 prilicno nekontrolisani rant.Slucajno bas danas citam poglavlje o globalnoj komercijalizaciji & zaglupljivanju obrazovnog sistema (u knjizi The Precariat Guy Standing-a). Pa bas kritikuje to kako se (vis.) obrazovanje umesto razvoja kritickog razmisljanja svelo na nadmetanje u tome ko ce dati bolji & udobniji, a manje naporan student experience (bas u smislu ovih facilities koje se pominju, labudovi, lavovi, gipsani radovi, silikoni, dzipovi, spotovi, klipovi, armatura, cimenat, kvadratura, objekat...) i takodje kao utilitaristicka priprema za posao (fluidnog/fleksibilnog karaktera, kakva je sve vise [i vise] priroda posla/karijere danas - i kazu na teveliziji da treba da smo srecni zbog toga). (Ili sto neko rece na nekoj drugoj temi, to je nama nasa borba dala: permanentno ucenje.) Dosta stoji (Standing) ta kritika druga Guya, premda mislim da su puno optuzbi na racun neoliberalizma u sustini povrsne... jer je NL gotovo da se moze reci prirodan izraz (a ne samo/uopste uzrok) eksponencijalnih promena covecanstva u posl. 50 godina (a pre svega eksplozije populacije <-- rezultata nauke & tehnologije primenjene u posebno poljoprivredi i medicini: nije za sve odgovorna ideologija)... Sve sto vise citam knjigu, sve vise mi se cini, ma okej kritika NL-izma, ali sta bi drugo i moglo da se desi sa 2.5 milijarde sve vise aspiracionih Chindijaca i ostalih nas skoro 5 koji svi (hocemo) hoce nesto... izmedju ostalog i da budu (budemo) visokoobrazovani i imaju karijeru i 1 srednjeklasni zivot. Nece moci za sve, ali nije to nuzno failure NL-izma, koliko udaranje u svodove onoga sto realnost/planeta/drustvena kompleksnost moze uopste da podrzi. Nisam uopste pametan da kazem koji drugi -izam bi tu nesto narocito bolje odradio... a vratiti film unazad, ne mozemo.Pise jos da su danasnji 70-godisnjaci nekadasnji 50-godisnjaci, sto mozda znaci da sam ja nekadasnji 30-godisnjak (podrazumevajuci linearnost), juhu!Ne bas bilo cime posebno zadovoljni ex-slugarabotnik starovremenske rigidne edukacije a kasnije neoliberalnog zatupljenog edutainmenta ...
Kad se ukupno bogatstvo planete podeli po glavi stanovnika, ispada više od 20 000 dolara u nepokretnostima. Znači bilo kojoj afričkoj porodici sleduje jedno 200 000 dolara imovine. Ali ne, neće moći taj srednjeklasni život za sve jer resursa nema dovoljno, isto kao što u Srbiji neće moći više porodilje da dobijaju godinu dana plaćenog odsustva jer je "jasno" i "očevidno" da je to "neodrživo", zdravstveni sistem "očigledno" mora da pruža sve manje i manje jer je i to "neodrživo" (mada zli jezici kažu da u RFZO pretiče li pretiče), ako je neko bolestan budite solidarni i skupite mu priloge uostalom, i jednom rečju sve je neodrživo, jedino što je održivo je da radimo sve više i imamo sve manje jer se u Africi rađa sve više beba a i Chindijci bi nešto hteli.Kako može priroda karijere da bude sve više fluidna, kad kao nikad do sad treba veliko znanje za - postavljanje i održavanje energetsko sistema, proizvodnju i popravku kućnih aparata, proivodnju i popravku industrijskih proizvodnih mašina, automobila i sl, rad u zdravstvu, rad u školi, rad u poljoprivredi, rad u građevinarstvu?Ovako: dobro obrazuješ srednju klasu za rad u tim oblastima, proizvedeš malo i viška i smanjiš im platu na nivo fizikalca od pre 40 godina (danas su druga vremena, ako nećeš ti ima ih 10% nezaposlenih). Napraviš monopole u svim vitalnim službama, uništiš konkurentsku privredu takeoverima (po srpski privatizacija) i dampingom pa onda dižeš cene na nivo gde su profiti nerealni (naravno da je ovaj bezukusni paradjz 1 euro, pa jel vidiš kolika je cena nafte??), žestoko platiš samo mrsomude zaposlene u održavanju i produbljivanju takvog sistema (mali od komšinice radi u banci, nikad nije bio baš neki đak ali sad zarađuje 300000 evra godišnje, a ne kao tvoj Miloje sa mašinskim koji se nije snašao, jer danas se traže fluidne veštine). I naravno tu je uvek dobro staro ispiranje mozga ljudima da to tako mora da bude jer je neodrživo da svi budu srednja klasa, što da se bakćeš sa ljudima koji su besni i ogorčeni kad je bolje da budu poslušni i zahvalni zbog mrvica koje padaju sa stola.Indy, ja bih im ovakve tirade uzela sa zrncem soli. Ima naravno i do toga o čemu ti pričaš, al dobar deo (nedostajućeg) kolača odnose ovi nimalo spontani procesi o kojima ja pričam. Edited by Evi_
Link to comment
...što da se bakćeš sa ljudima koji su besni i ogorčeni kad je bolje da budu poslušni i zahvalni zbog mrvica koje padaju sa stola.
Ne, to nikako nije bila moja poenta. Nesto sasvim drugo sam mislio. Ima mnogo zalopojki danas, i razni prstovi se usmeravaju u razne krivce, ali u velikoj meri problem koji imamo je rezultat toga sto smo bili iznenadjujuce uspesni u odredjenim stvarima. I u nekim drugim slucajevima sam bio svedok toga da kad je neko/neka zajednica izuzetno uspesna u necemu, upravo to moze da bude klica buduce propasti.Kakve ovo veze ima sa vis. obrazovanjem? Pa, raznorazne. Mi smo bili tako uspesni (misle neki, pa i ja) kao rezultat Enlightenment-a. A danas postoje indicije da ulazimo u Endarkenment (© Guy Standing), i to se u mnogo aspekata reflektuje i u vis. obrazovanju... recimo da ovo zaljenje na privatni visokobrazovni sektor u Srbiji (a i mnogo sire), ima i te kako veze s tim. Sveopsta & globalna komercijalizacija/menadzerizacija/rad za profit/musterija je uvek u pravu/itd. slicni procesi (u svim sektorima bivseg drustva, a sadasnje ekonomije, pa i na univerzitetima) se mogu videti kao 1 zaglupljivanje vis. obrazovanja, koje se u nekoj lokalnoj mikrovarijanti p®ojavljuje u Zemlji Srbiji kao Megatrend i slicno. Mislim da je moja opaska od pre par strana (da to nije samo u Srbiji, vec i globalno) bila na mestu. Edited by Indy
Link to comment
Uh, suština protiv forme.
samo da se ogradim, nisam postavila tako pozicije, to je bakova tekovinabas mi je super ovaj tvoj pasus o odmetanju drzave
Link to comment
ff nije bas tako fensi, ali je 10 puta bolji nego kad sam studirala. jos uvek ponegde gajimo cucavce, toalet papir je u profesorskim veceima
jeste da mi se cini da je prica o tome ko ima kakav wc u najmanju ruku... nebitna, nepotrebna (kakvi god da su), ali samo da kazem da mi je drago sto cucavci ipak nisu vecina na filozofskom. :D poslednji put bila "u poseti" negde pocetkom prosle godine, bio neki kurs jezika, i da, usla sam u, izgleda, jedan od tih par u raspadu. inace, filozofski mi se uvek svidjao bas zato sto mi deluje da je sve suprotno od fensi.
najmanje trecina nastavnika koje ja poznajem ne dolazi bas uvek na konsultacije, ne koristi mail, dalje - na minimun dva ispita u ispitnom roku profa zaboravi da dodje, a to je mnogo cesce kada su u pitanju vezbe i predavanja.
kod mene uglavom koriste mail, ali po tome koliko cekas na odgovor se vidi njihov odnos prema "tim novotarijama", neki odgovore istog dana neki ne odgovore uopste. doduse, kada kasnije iz nekih prica cujem iz prve ruke radi kakvih debilnih informacija ljudi cimaju profesore, odjednom imam razumevanja za ove kojima treba vremena da odgovore ili to ucine na, na primer, vezbama tako sto odgovore svima djuture. za ove sto ne dolaze na ispit... prosle nedelje sam pozelela da se jedan profesor nije ni dovukao do fakulteta. covek drzi maratonske ispite, udjes u zgradu oko 8-9h ujutru a izadjes u isto vreme uvece. i to se smatra za skroz normalnu stvar. za konsultacije, predavanja ili vezbe jos niko nije ispalio, a da ja znam (u smislu da nije najavljeno da nece doci).
Link to comment
isis, precka je podignuta. veruj mi. bila, videla, pipnula. pozivati se na to da za 2100 dobijas toplu vodu, wc i pripadajuci papir i pristup internetu je bespredmetno. makar ono sto ja gledam - drzavni fakultet a vecei renovirani sa sve spustenim plafonom, zagasitim svetlom, granit-tamno drvo pretenzijama, prozori promenjeni, interneti raji podeljeni, ispiti se prijavljuju elektronski i ostala chudesa. stvar stavljena ad acta. [prosto mi je mucno da se na ovu temu vracam nakon onolike rasprave s onom kejs stadi curom s pocetka (pritom, svi znaju ko je to sa 92-ke, osim mene. da sam znala sto sad znam, ne bih se zamarala da s njom diskutujem.)]
isis, precka je podignuta. veruj mi. bila, videla, pipnula. pozivati se na to da za 2100 dobijas toplu vodu, wc i pripadajuci papir i pristup internetu je bespredmetno. makar ono sto ja gledam - drzavni fakultet a vecei renovirani sa sve spustenim plafonom, zagasitim svetlom, granit-tamno drvo pretenzijama, prozori promenjeni, interneti raji podeljeni, ispiti se prijavljuju elektronski i ostala chudesa. stvar stavljena ad acta. [prosto mi je mucno da se na ovu temu vracam nakon onolike rasprave s onom kejs stadi curom s pocetka (pritom, svi znaju ko je to sa 92-ke, osim mene. da sam znala sto sad znam, ne bih se zamarala da s njom diskutujem.)]
to je sve super, ali na koji nacin su spusteni plafoni i plazme u funkciji znanja? nije poenta u granitnom wc-u, poenta je u pristojnom i uvek cistom wc-u, a da se resursi trose na ono sto je osnovna funkcija institucije. ako mi kazes da je pravni u tom segmentu dostigao vrhunac, a potom odlucio da visak novca preusmeri na dziberanu poput opisanog, onda cu ja prva skinuti kapu.na stranu sto je rec o fakultetu koji ni po cemu nije reprezentativan srpski fakultet.da ne bude zabune, ja nemam nikakvu licnu sklonost ka privatnim fakultetima, posto sam svo svoje skolovanje provela na drzavnim ustanovama. nisu imale plazme i granite, ni tad ni sad.
Link to comment
Na jednoj katedri na RGF-u imaju učila™ od pre [bar] 40 godina.
A bleh, o njima fakat najmanje znam, ali mi sa ove "standardi pre učenja" tačke gledišta nisu delovali dovoljno raspalo da bih se, kada bi me interesovalo rudarstvo ili geologija, odlučio da studiram nešto drugo jer se, pobobu, RGF raspada i kao namerno vređa elementarno dostojanstvo svojih studenata. A učila od pre 40 godina ima svuda, samo je pitanje količine i razloga, npr. u zgradi Zavoda za fiziku stoje i dalje uramljeni plakati iz 70-ih koji objašnjavaju šta je i zašto se uvodi SI sistem. Meni to čak kul (mislim, svi znaju da to nije tu radi primarne svrhe kabineta, no iz "koji moj sad da radim sa ovim panoom?" razloga), ali granted, svakako ne bi bilo da mi je u istom fazonu i osnovna literatura.
Link to comment
jeste da mi se cini da je prica o tome ko ima kakav wc u najmanju ruku... nebitna, nepotrebna (kakvi god da su), ali samo da kazem da mi je drago sto cucavci ipak nisu vecina na filozofskom. :D poslednji put bila "u poseti" negde pocetkom prosle godine, bio neki kurs jezika, i da, usla sam u, izgleda, jedan od tih par u raspadu. inace, filozofski mi se uvek svidjao bas zato sto mi deluje da je sve suprotno od fensi.kod mene uglavom koriste mail, ali po tome koliko cekas na odgovor se vidi njihov odnos prema "tim novotarijama", neki odgovore istog dana neki ne odgovore uopste. doduse, kada kasnije iz nekih prica cujem iz prve ruke radi kakvih debilnih informacija ljudi cimaju profesore, odjednom imam razumevanja za ove kojima treba vremena da odgovore ili to ucine na, na primer, vezbama tako sto odgovore svima djuture. za ove sto ne dolaze na ispit... prosle nedelje sam pozelela da se jedan profesor nije ni dovukao do fakulteta. covek drzi maratonske ispite, udjes u zgradu oko 8-9h ujutru a izadjes u isto vreme uvece. i to se smatra za skroz normalnu stvar. za konsultacije, predavanja ili vezbe jos niko nije ispalio, a da ja znam (u smislu da nije najavljeno da nece doci).
Moja devojka je asistent na državnom faxu. Oko 90% mejlova koje ona dobija od studenata počinje sa "E, ćao, jel možeš..." ili "aj nam proveri..." ili "dal mogu da te iscimam oko...". Takvi mejlovi jednostavno automatski idu u trash. Ako neko sa 19+ godina nema ni trunku učtivosti, pa ni pismenosti (kao da su primenili aktuelne standarde min_prosvete :D ) ko ga jebe, i ne zaslužuje reply.
Link to comment
jos uvek ponegde gajimo cucavce
Meni je na FF najjace to sto su ti cucavci novi (ili bar tako izgledaju). Jel jesu?
Hvala km... a sad 1 prilicno nekontrolisani rant.Slucajno bas danas citam poglavlje o globalnoj komercijalizaciji & zaglupljivanju obrazovnog sistema (u knjizi The Precariat Guy Standing-a). Pa bas kritikuje to kako se (vis.) obrazovanje umesto razvoja kritickog razmisljanja svelo na nadmetanje u tome ko ce dati bolji & udobniji, a manje naporan student experience (bas u smislu ovih facilities koje se pominju, labudovi, lavovi, gipsani radovi, silikoni, dzipovi, spotovi, klipovi, armatura, cimenat, kvadratura, objekat...) i takodje kao utilitaristicka priprema za posao (fluidnog/fleksibilnog karaktera, kakva je sve vise [i vise] priroda posla/karijere danas - i kazu na teveliziji da treba da smo srecni zbog toga). (Ili sto neko rece na nekoj drugoj temi, to je nama nasa borba dala: permanentno ucenje.) Dosta stoji (Standing) ta kritika druga Guya, premda mislim da su puno optuzbi na racun neoliberalizma u sustini povrsne... jer je NL gotovo da se moze reci prirodan izraz (a ne samo/uopste uzrok) eksponencijalnih promena covecanstva u posl. 50 godina (a pre svega eksplozije populacije <-- rezultata nauke & tehnologije primenjene u posebno poljoprivredi i medicini: nije za sve odgovorna ideologija)... Sve sto vise citam knjigu, sve vise mi se cini, ma okej kritika NL-izma, ali sta bi drugo i moglo da se desi sa 2.5 milijarde sve vise aspiracionih Chindijaca i ostalih nas skoro 5 koji svi (hocemo) hoce nesto... izmedju ostalog i da budu (budemo) visokoobrazovani i imaju karijeru i 1 srednjeklasni zivot. Nece moci za sve, ali nije to nuzno failure NL-izma, koliko udaranje u svodove onoga sto realnost/planeta/drustvena kompleksnost moze uopste da podrzi. Nisam uopste pametan da kazem koji drugi -izam bi tu nesto narocito bolje odradio... a vratiti film unazad, ne mozemo.Pise jos da su danasnji 70-godisnjaci nekadasnji 50-godisnjaci, sto mozda znaci da sam ja nekadasnji 30-godisnjak (podrazumevajuci linearnost), juhu!Ne bas bilo cime posebno zadovoljni ex-slugarabotnik starovremenske rigidne edukacije a kasnije neoliberalnog zatupljenog edutainmenta ...
Da ucinimo ranting kolektivnim poduhvatom :) Endarkment (svidza mi se rijec :)) je ono sto je Furedi (u Where have all the Intellectuals Gone?, ali i na drugim mestima) nazivao sistematskim „dumbing down“. Koliko se secam, on je u pomenutoj knjizi govorio o pojavama koje Indy opisuje, ali se cini mi se vise bavio nacinom na koji obrazovne i kulturne ustanove reaguju (ili ne reaguju) na ove procese i energicno je kritikovao danasnje univerzitete zbog njihovog doprinosa “endarkmentu”, odnosno, odstupanja u trenucima kada je od istorijske vaznosti da odigraju ulogu nekakve savesti savremenog drustva. Bloom je u The Closing of the American Mind (80ih) takodje pisao o ovom fenomenu i to je tada dosta odjeknulo. Inace, mene rasprave na ovu temu (a ima ih jako mnogo poslednjih godina) uvek podsete na Postmanov Amusing Ourselves to Death i tezu o tome da je Haksli bio bolji u predvidjanju buducnosti od Orvela. Dakle, Forma it is. (mada ja ovu raspravu ne dozivljavam kao forma vs. sustina, iako je tako nekako pocela). Tradicionalno shvacena uloga visokog obrazovanja nije samo osposobljavanje za rad vec i neko opste obrazovanje, u onom najsirem smislu (liberal education, bildung, ovo gore bi bio kao ausbildung, itd.). Kako je nakon WWII doslo do omasovljavanja institucija koje su, opet tradicionalno, bile rezervisane samo za pojedine slojeve, u atmosferi do tada nevidjenog razvoja na polju tehnologija i komunikacija, te globalizacije, sveopsteg cvetanja & divljanja NL-inspired inicijativa (prvo sam posmislila sta su mu sad 'olandjani skrivili :P), ovo sto se desava (sta god to na kraju sveukupno bilo) je, reklo bi se, moralo da se desi. Ti globalni procesi su izuzetno intenzivni i jaki i tesko je od toga zastititi se, a kamoli zajahati na njima u svoju korist. Srbija je tu nekakva bedna periferija i cak da nju vode i o njenoj sudbi odlucuju neki osvesceni i savesni ljudi, bilo bi jako tesko odupreti se i postaviti neki svoj kurs. To bre nema ni mozga, ni kicme, nicega, promisljanje je u nas SF. (missim... Ministry of Endarkment) Inace, ovih dana citam The Origin of Political Order (Fukuyama) i sve vreme razmisljam o tim velikim procesima i o tome koliko je to sve tesko pohvatati kada zivis u vremenu u kome se toliko toga paralelno isprepletano desava (ono, „to grasp the interplay of individuals and society, of bigraphy and history, of self and world“), a kad bacis pogled preko ramena to sve nekako izgleda logicno i jednostavno za razumeti. A onda se smorim kad pomislim da je uvek to nekako bilo zajebano, samo se meni uvek cini da je „danas“ kompleksnije i komplikovanije od juce. A tek kako se smorim kad pomislim na Srbijicu... (Inace, Fukuyama i u ovoj knjizi potencira taj, po njemu prirodni, pravac kretanja drustva i drustava od kolektivizma ka individualizmu i liberalizmu (za sada, tek sam presla 100. stranu, ko zna, mozda okrene na neku drugu stranu do kraja)).
Link to comment
A bleh, o njima fakat najmanje znam, ali mi sa ove "standardi pre učenja" tačke gledišta nisu delovali dovoljno raspalo da bih se, kada bi me interesovalo rudarstvo ili geologija, odlučio da studiram nešto drugo jer se, pobobu, RGF raspada i kao namerno vređa elementarno dostojanstvo svojih studenata. A učila od pre 40 godina ima svuda, samo je pitanje količine i razloga, npr. u zgradi Zavoda za fiziku stoje i dalje uramljeni plakati iz 70-ih koji objašnjavaju šta je i zašto se uvodi SI sistem. Meni to čak kul (mislim, svi znaju da to nije tu radi primarne svrhe kabineta, no iz "koji moj sad da radim sa ovim panoom?" razloga), ali granted, svakako ne bi bilo da mi je u istom fazonu i osnovna literatura.
Mislio sam vise na aparaturu za prakticne vezbe :)Ali je to sve manje bitno jer tamo najveci broj ljudi 'studira' da bi imao status studenta [i beneficije koje to mozda donosi, npr. u proslosti je to bilo zbog odlaganja vojske]. Ne znam ni za jedan drugi faks koji je imao i treci upisni rok za prijem studenata :DOni koji hoce da studiraju R & G [u Srbiji] nemaju neki izbor nego tu...
Link to comment
Inace, ovih dana citam The Origin of Political Order (Fukuyama) ...
trol: imam uslovljenu reakciju na pomen fukujame >> setim se uvek intervjua sa kineskim ambasadorom u globusu, u seriji birokratsko-dobronamrnih odgovora, novinarka mu postavlja pitanje o fukujami, a ovaj, nimanjenivise, nego: 'fukujama je pola-covek, pola-banana' (spolja zut, iznutra beo) :Ddo kineskih spindoktora jos nije dosla politicka korektnost
Link to comment
90% mejlova koje ona dobija od studenata počinje sa "E, ćao, jel možeš..." ili "aj nam proveri..." ili "dal mogu da te iscimam oko..."
jasno. imam ja 1 asistentkinju koja iznova i iznova nesrecna objasnjava neke gluposti, tipa, kako se zapocinje formalni mail, moli ljude da se ne raspisuju ili stampa liste sajtova na kojima se mogu naci odgovori i sl. :D posto se ovo stalno ponavlja, moze biti da ne uradja plodom... ili se prosto negde tesko prima.pretpostavljam da ima podosta takvih, k'o sto kazes, nepismenih, ali mi se cini da su u neznatnoj vecini pismeni ljudi koji umeju da sastave mail, s tim sto ga koriste da bi pitali nesto o cemu obavestenje vec stoji na sajtu, nesto sto nema veze sa profesorima vec sa administracijom ili da postave (jos jednom, za svaki slucaj) pitanje na koje je u vise navrata, na vise nacina odgovoreno. pa neko popizdi odmah, neko ima malo duzi fitilj.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...