Jump to content
IGNORED

Privatni vs. državni fakulteti


Zoe

Recommended Posts

Hit svemira!Žalosna i naopaka odbrana privatnog fakulteta. Shvatite ovo kao malu vežbu razlikovanja forme i suštine.
ne razlikujem formu i sustinu. devojcica je branila svoj izbor fakulteta, pre svega. stvarno moras da mi pojasnis sta sad nije dobro, meni je stilski smesno i malo onako ponizavajuce, ali ne vidim sto je hit svemira, stvarno ne vidim
Link to comment
  • Replies 809
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    59

  • fonTelefon

    47

  • hazard

    42

  • gagorder

    42

Top Posters In This Topic

Posted Images

na drzavnim nema bodrijara?

ukapirala, i slazem se. secam se da sam jednom razmisljala kako napolju student sigurno ne uzima u obzir vlasnicku strukturu faksa koji upisuje prilikom odlucivanjaa koje su sanse da se to i desi? nekako ne verujem u to, jer mislim da je to nepopularan potez, a da je to sasvim dovoljnan razlog da se ne uradi. ipak je obrazovanje, ko jos zeli za to da se zalaze... mislim, moje glamurozno levicarstvo na stranu, mislim da nasim drzavnim fakultetima, ovima barem koje ja poznajem, jedino konkurencija moze da utera prpu u dupe pa da se pomere iz ucmalosti. to, ili evolutivni proces smene generacija, pa ko prezivi nek se prilagodi kvalitetu (sad se opet vraca levicarstvo filipenkovog tipa :D). naravno, novoosnovani faks mora bas da se potrudi da bi bio dovoljno ozbiljno shvacen.
I ja mislim da su sanse male, ali cinjenica da je to uslo u tekst strategije nije bas naivna, zapravo, ja sam iznenadjena i da su to uspeli da proguraju. Videcemo da li ce se na tome zadrzati. Sto se konkurencije tice, mislim da jedino ako bi se njeno postojanje bitno odrazilo na ziro racune drzavnih bi to moglo uticati na njihovo ponasanje. Ne mora nuzno ziro racune, moze nesto drugo sto im je vazno, recimo prestiz ili to sto, uprkos svemu, kod njih dolaze ipak najbolji djaci (verovatno ne uvek, ali oni to tako uglavnom vide). Uostalom, sve je to povezano.Jbg, meni se cini da bez obzira koliko neka sredina ucmala bila, ljudi ipak reaguju na podsticaje (incentives) i ja nekako naivno verujem da je dovoljno samo dobro podesiti parametre i ocas posla dodje do promene u ponasanju. Problem je sto nema ko parametre da podesava. A levicarstvo delim i ne mislim da je u suprotnosti sa pricom o konkurenciji u ovom slucaju (iako to bizarno zvuci :D). Zapravo, ne znam na kakvo levicarstvo ovde mislis ali rekla bih da je u vezi sa tezom da je obrazovanje javno dobro... ili ne? Edited by Quince
Link to comment
ne razlikujem formu i sustinu. devojcica je branila svoj izbor fakulteta, pre svega. stvarno moras da mi pojasnis sta sad nije dobro, meni je stilski smesno i malo onako ponizavajuce, ali ne vidim sto je hit svemira, stvarno ne vidim
Pa koji su njojzini razlozi za odbranu (forma)? Onlajn prijava ispita, poseta Američkom fakultetu u Bugarskoj, kompjuter u svakoj učionici, topla voda? A kada dođe na domen znanja (sadržaj) izvali "diskutujemo o identitetima" kao da je ćapila boga za mudo? Gledamo Grbavicu na faksu, ej! Kakvi smo carevi! Pa mi imamo predmet Sociologija identiteta, a jadni smo kao najveći jad. Meni, majke mi, ovo vraća nadu u postojeće državno školstvo, a mislio sam da to u životu neću izgovoriti. Ta popkulturizacija i menadžerizacija obrazovanja (koji nisu loši po sebi, ali u ovom slučaju forma zamenjuje suštinu) mi je simbol svega zlog. Naravno, najveći hit mi je zbog samoobmane. Da joj je fakultet zaista tako sjajan i bajan (i da ona veruje u to), da li bi imala potrebu da potroši dve reči da ga odbrani? Racionalizacije i mehanizmi odbrane 101.
Link to comment
na drzavnim nema bodrijara?
pa postmoderna je pocela da se pominje na filozofskom fakultetu u bgd (osim na dva odeljenja) posle 2002. majkemi.
Sto se konkurencije tice, mislim da jedino ako bi se njeno postojanje bitno odrazilo na ziro racune drzavnih bi to moglo uticati na njihovo ponasanje. Ne mora nuzno ziro racune, moze nesto drugo sto im je vazno, recimo prestiz ili to sto, uprkos svemu, kod njih dolaze ipak najbolji djaci (verovatno ne uvek, ali oni to tako uglavnom vide). Uostalom, sve je to povezano.
dobro si ih po vaznosti poredjala u samom teksu, te eventualne podsticaje - prvo prestiz, pa lovica, pa 1000 mesta prazno pa ta boranija... kako ih zovemo... studenti.
A levicarstvo delim i ne mislim da je u suprotnosti sa pricom o konkurenciji u ovom slucaju (iako to bizarno zvuci :D). Zapravo, ne znam na kakvo levicarstvo ovde mislis ali rekla bih da je u vezi sa tezom da je obrazovanje javno dobro... ili ne?
ma i to, a i protivljenje nacelnom stavu da samo konkurencija unapredjuje ponasanje i sve to
Link to comment
Pa, dobro, majku mu, ali valjda nije u tome poenta? I mi smo na FFNS nedavno dobili te plodove civilizacije, ali obrazovanje, ovo-ono..
Nije poenta svakako, ali ja imajući te neke slike u glavi ne bih odabrala ovo kao ilustraciju besmisla u tekstu (lično bih pre citirala ono da ih profesoi zaboga znaju po imenu, big deal). Kroz odnos prema renoviranju studentskih toaleta možeš da posmatraš i odnos fakulteta prema studentima (i nije tačno da para nije bilo, kad sam malo odmakla u studijama i videla koje cifre provrte profesori kroz plate, dnevnice, refundaciju putnih troškova i slično, a fakultet kao nema pare da svakih 10 godina malo zakrpi toalete nego nas izlažu onome...) Pitanje toaleta samo je naizgled još jedna stavka u spisku citiranog besmisla, ali to je ustvari prilično dobra slika koliko je čak i najjednostavniji i najpriuštiviji komfor ali i najelementarnija potreba studenta visoko na listi prioriteta univerziteta koji je tu kao zbog nas. Ne samo to, nego je i izlaganje studenta takvom toaletu dobro sredstvo psihološke presije nad studentom koji se na taj način uvodi u sistem negiranja njegovog ličnog dostojanstva, što onda olakšava profesorima da tu već okrnjenu osobu tretiraju bez imalo poštovanja, da se izlivi besa smenjuju sa tiradama demagogije umesto predavanja, i već kako god požele.Par generacija za nama bile su tu već generacije koje su se mnogo uspešnije izborile za neki pristojniji odnos, tada mi je to bilo neshvatljivo, ali kad sad razmislim, nije li prevelika slučajnost da to koincidira sa renoviranjem toaleta na prvom spratu?
Link to comment

Yeah right, svesno ne daju studentima toalet papir da bi mogli da ih lakše maltretiraju na predavanjima. Čime, govnjivim prstom u dupetu?Buck mode: Sad kad bolje razmislim, to mi se baš dopada..

Edited by Buck Naked
Link to comment

Ovo sto Evi kaze je zanimljivo posmatranje i imalo bi smisla kada bi ti toaleti bili rezultat neke svesne namere ili makar svesti o tome da se "psiholoska presija" vrsi. Medjutim, kako namere verovatno nema, to nije nikakva "psiholoska presija", vec nezainteresovanost za pitanje toaleta, odnosno, odsustvo dovoljno snaznog podsticaja (znam, dosadna sam) da ti toaleti budu drugaciji. Ono, moze im se, ko jebe studente.

Link to comment
Ovo sto Evi kaze je zanimljivo posmatranje i imalo bi smisla kada bi ti toaleti bili rezultat neke svesne namere ili makar svesti o tome da se "psiholoska presija" vrsi. Medjutim, kako namere verovatno nema, to nije nikakva "psiholoska presija", vec nezainteresovanost za pitanje toaleta, odnosno, odsustvo dovoljno snaznog podsticaja (znam, dosadna sam) da ti toaleti budu drugaciji. Ono, moze im se, ko jebe studente.
Nešto može da bude sredstvo presije čak iako nije nastalo kao posledica svesne namere.
Link to comment
Jaoj, od fukoovaca ni na PPPu ne mož uteći!
:PSve mora da bude besprekorno. I obrazovni sadrzaj i korektni odnosi izmedju profesora i studenata i infrastruktura i mora da postoji kantina sa zdravim obrocima. Sve manje od toga nije zadovoljavajuce i treba da bude unapredjeno. Uopste ne karikiram.
Link to comment

Ma, naravno! Misliš da se ja nisam obradovao toploj vodi, pločicama i WC papiru na mom buđavom državnom? Nije bilo dok sam studirao, u međuvremenu se pojavilo. Ali, jebote! Ako ti je to argument u dilemi privatni vs. državni onda je to za upucavanje u nogu jer je mozak odavno mrtav.Edit & Buck mode on:Naravno, toliko se bunim protiv ovog fukoovskog disciplinovanja iz jednostavnog razloga što ja protiv disciplinovanja studenata/kinja nemam ništa protiv. Naprotiv.

Edited by Buck Naked
Link to comment

ma da, ali ona nije argumentovala protiv drzavnog, to joj je bila (losa) ilustracija, nego je branila svoj izbor. dosta decje, ali bre, ribica prica kako se primila na bodrijara, grbavicu, identitet i radijske priloge, a sve to zato sto joj ocigledno kenjuckaju sto nije upisala dicni !drzavni! fpn, pa da joj lepo predaje prof.dr neda todorovic. mislim, pusti dete. mogu da ti ispircam, ako bas oces da se nasladjujes kako su izgledala moja dva sata na fmk.

Link to comment
Sve mora da bude besprekorno. I obrazovni sadrzaj i korektni odnosi izmedju profesora i studenata i infrastruktura i mora da postoji kantina sa zdravim obrocima. Sve manje od toga nije zadovoljavajuce i treba da bude unapredjeno. Uopste ne karikiram.
Ja malo karikiram a malo sam i ozbiljna, ali ovo je otprilike poenta. Srpsko društvo nije toliko siromašno da bi "obrazovanje ovo-ono" kako je to buck definisao, moralo da se sprovodi u okruženju kontaminiranih nečišćenih toaleta bez sapuna i toalet papira, a nije baš ni nemoguće naći dovoljan broj kompetentnih a neagresivnih i pristojnih ljudi da budu predavači.
Link to comment
mogu da ti ispircam, ako bas oces da se nasladjujes kako su izgledala moja dva sata na fmk.
Može! :PUzgred, verujem i da je FPN đubre. Da ne ispadne da ovo radim jer nešto branim nešto moje, i FFNS (a pogotovo žurnalistika) su đubre. Meni je samo presmešno to jedenje govana, "ja sam carica, mi smo baš carevi", a argumenti koje iznosi zapravo potvrđuju tezu o zlu i naopakosti.Evo i odgovora (koji je krenuo kvalitetno, a onda zasrao). Poenta je ipak tu:Otvoreno pismo Maši Milutinović i studentima FMK – Sve što imate na FMK imate i na ETFu, za 0 eura
U daljem nastavku Vašeg pravdanja, Vi nabrajate šta FMK ima, a drugi fakulteti nemaju: Toalet papir, sapun toplu vodu i aparat za sušenje ruku Kompjuter i projektor u svakoj sali za predavanje Studentski mail Radite radijske priloge Profesori su vam javne ličnosti Dve koleginice za dve godine osvojile dve nagrade. Imate fakultativne predmete tj. strane jezike Radite priloge za Radio Beograd 1 Prijavljujete ispite, gledate ocene, proveravate školarinu putem e-studentskih servisa Profesori su Vam pravi, nisu imena na sajtu ili kartonski isečci Profesori Vam odgovaraju na mail Idete u posete RTSu Vi i Vaše kolege radite na projektima Idete na predavanja Vaši profesori znaju vaše ime Vi ste student Maša Milutinović a ne student Zabranjeno vam je da kažete peder, šiptar i ciganin Diskutujete o prajdu, razgovarate o identitetima, analizirate tekstove Marčela i Bodrijara Vi studirate, ne odrađujete ispiteS obzirom na Vam istraživačko novinarstvo nije jača strana, moraću da Vas razočaram. Pripremite se… 3 … 2… 1: ETF ima 95% gorenavedenih stvari.
..a to je nekako bila i moja poenta sa formom/suštinom.Dakle, ono što ona nabraja, komentar svakog razumnog je - hello, big deal!? You're missing the point! U stvari, pogađa poentu, i to baš poentu kritičara Singidunuma. I, rekoh već, kenja mi se opako od tih menadžersko-tržišnih zajebancija i statistike o broju računara i malim grupama i količini zelenila i toalet papira po glavi studenta. A šta je u glavi studenta niko ne pita.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...