Jump to content
IGNORED

Privatni vs. državni fakulteti


Zoe

Recommended Posts

Inace, vasa mala rasprava je pomalo besmislena,
Ovo definitivno važi. Ovde joj nije mesto.Ovo je recimo za bisere:
zato sto ti sada treba vise dinara da kupis evro, ranije ti je trebalo 0.01 evro, a sada ti treba 0.0101. kao sto sam ti ranije i objasnjavala.
Rajka ne primećuje da je ovde pobrkala lončiće?Šteta što je junački utekla. Edited by duma
Link to comment
  • Replies 809
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    59

  • fonTelefon

    47

  • hazard

    42

  • gagorder

    42

Top Posters In This Topic

Posted Images

Kao sto je i ranije bio slucaj, ono sto je na anglosaksonskom govornom podrucju tacno je, ovaj, tacno.(I ja sam bio u slicnoj situaciji, i eto ukapirao da sam ceo zivot nesto pogresno - a tacno na srpskom podrucju - govorio).

Link to comment

Ja sam primetio da se u svakodnevnom govoru cesce kaze da kurs raste kad vrednost padne, tj. kada se dobija vise dinara za evro. Kada se izostavi rec "kurs" onda "dinar raste" nedvosmisleno znaci da dinar jaca. Tj. da kurs pada :lol:Na primerhttp://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2012&mm=05&dd=18&nav_id=610324

Od dijaspore slaba vajda kurs rasteIzvor: NovostiBeograd -- Domaća valuta gubi na vrednosti, a devize koje naši građani, uoči praznika i letnjih odmora, donose u Srbiju ne mogu značajnije da utiču na stabilizaciju kursa.
A Novosti/B92 su mislim odlican primer "svakodnevnog" govora.S druge strane, bez reci "kurs"http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/317079/Dinar-posle-praznika-u-blagom-rastu-kurs-11152-za-evro
Dinar posle praznika u blagom rastu, kurs 111,52 za evroDinar će posle praznika, u utorak 17. aprila, ojačati za četiri pare i zvanični srednji kurs će biti 111,5224 dinara za jedan evro, saopštila je Narodna banka Srbije.
Link to comment
Ja sam primetio da se u svakodnevnom govoru cesce kaze da kurs raste kad vrednost padne, tj. kada se dobija vise dinara za evro. Kada se izostavi rec "kurs" onda "dinar raste" nedvosmisleno znaci da dinar jaca. Tj. da kurs pada :lol:
like I said.....pri cemu, nije to specificno samo za srbiju. kada sam bila na faksu u americi mojim kolegama je bilo isto koliko i dumi tesko da shvate te pojmove (ja sam bila ispred njih u razredu, jer sam ranije citala neke knjige, pa sam se bila vec susrela s tim pojmovima). narocito indirect kurs (koji je duma uveo u zadnjem naletu).
Link to comment

Ne znam šta je indirect kurs, nisam studirao ekonomiju. Ali znam šta se koristi u Srbiji.To odgovara Rajkinoj definiciji:

kurs je broj, dobijen kao odnos dve velicine (vr. domace valute u jedinici strane valuti). po ovome kako je napisano, kada taj broj pada, to treba zvati "rastom" !
Dakle po njoj je kurs vrednost dinara u jedinici strane valute(evru naprimer)npr dinar=0,01 evra, kurs je 0,01 (vrednost domaće valute u jedinici strane valute)Ako taj kurs raste da li dinar jača?Ako je danas vreednost dinara 0.01 evro, a sutra ona poraste na 0,0101 da li je dinar ojačao ili oslabio?Koliko sam ja učio u srednjoj, vrednost dinara je porasla.Ako je ova definicija ispravna(Rajka ju je dala) ja ću u 10€ da se kladim da sam u pravu.Počinjem da primam opklade!P.S.Ovo ima veze s temom jedino ako je Rajka završila privatni fakultet, ili radi na njemu. :P Edited by duma
Link to comment
like I said.....pri cemu, nije to specificno samo za srbiju. kada sam bila na faksu u americi mojim kolegama je bilo isto koliko i dumi tesko da shvate te pojmove (ja sam bila ispred njih u razredu, jer sam ranije citala neke knjige, pa sam se bila vec susrela s tim pojmovima). narocito indirect kurs (koji je duma uveo u zadnjem naletu).
Pitanje je samo da li je svakodnevni govor prihvatljiv u strucnim krugovima. Kao sto rekoh, vecina ljudi koje znam, kada kaze 'kurs raste', misli da dinar opet ide u kjurac. Ali to je svakodnevni govor. To kako je nesto u engleskom ne mora nuzno da bude i u srpskom. Ne kazem ni da nije, ne znam.
Ne znam šta je indirect kurs, nisam studirao ekonomiju. Ali znam šta se koristi u Srbiji.To odgovara Rajkinoj definiciji:Dakle po njoj je kurs vrednost dinara u jedinici strane valute(evru naprimer)npr dinar=0,01 evra, kurs je 0,01 (vrednost domaće valute u jedinici strane valute)Ako taj kurs raste da li dinar jača?Ako je danas vreednost dinara 0.01 evro, a sutra ona poraste na 0,0101 da li je dinar ojačao ili oslabio?Koliko sam ja učio u srednjoj, vrednost dinara je porasla.Ako je ova definicija ispravna(Rajka ju je dala) ja ću u 10€ da se kladim da sam u pravu.Počinjem da primam opklade!P.S.Ovo ima veze s temom jedino ako je Rajka završila privatni fakultet, ili radi na njemu. :P
Nadam se da ti je jasno da je "smer" razlicit zavisno od toga s koje strane posmatras.1 evro = 100 dinara > 1 evro = 110 dinara: kurs porastao, dinar oslabio1 dinar = 0,01 evro > 1 dinar = 0,02: kurs porastao, dinar ojacaoOdnosno, ekvivalent tvom primeru nije da dinar sa 100, ode na 100+, nego na 100-. Edited by Venom
Link to comment

direktan kurs ti govori koliko para ti treba da kupis jedinicu strane valute, recimo 117 dinara za evro.kada kurs raste, onda ti sutra recimo treba 120 dinara za evro, tj dinar slabi. mi smo svo vreme govorili o direktnom kursu, posto je on uobicajen u srbiji (i uglavnom svugde drugde, minus UK).indirektan kurs ti govori koliko ti treba strane valute da kupis jedinicu domace valute, recimo 0.01 evro za 1 dinar.kada dinar jaca, onda ti sutra treba vise evra da kupis dinar, recimo 0.02, znaci kurs raste (kao sto sam rekla ranije, indirektan kurs je suprotan direktnom)ti si presao iz razgovora o direktnom u indirektan, a da uopste toga nisi svestan. ja nisam bila sigurna da li pocinjes da razumevas o cemu pricas, pa sam nastavila da ti objasnjavm primer sa indirektnim kursem, kao da je direktan, posto smo o njemu govorili. kontala sam da ti to pomaze razmisljanju, ali ocigledno i dalje nista ne razumes, niti se trudis da razumes.

Link to comment
aj kad te ne bude mrzelo, ili kad uhvatis vremena, mene bas zanima :)
Zavisi od toga kako bi to osmislili. Ako bi to samo nalepili kao mogucnost u postojecem sistemu finansiranja, tj. dali odredjena budzetska mesta privatnim fakultetima, a da im upisna politika ostane ista, onda bi to bilo pogubno. Na drugom kraju bi bio sistem u kome bi drzava propisala kriterijume za dobijanje budzetskog mesta, koji bi bili kombinacija principa zasluge i principa potrebe, sa jasnom idejom zasto se to radi i pracenjem efekta ove mere po razlicite dimenzije sistema (kvalitet, pravicnost, izvrsnost, itd.). I onda student moze da upise i drzavni i privatni. I tu bi morali da se postave neki standardi (npr. koji fakuluteti su for-profit, a koji su non-for-profit, transparentnost u radu, naucne aktivnosti, saradnja sa privredom, ili u kom delu zemlje se nalaze, ili koja je oblast u pitanju, itd. zavisno od toga sta drzava zeli da postigne nekom svojom politikom), ali bi oni bili isti i za drzavne.U sustini, moja poenta bi bila da ne treba insistirati na tome ko je osnivac ustanove, vec na nekim drugim obelezjima i kvalitetima, doprinosu koji daje drustvu, tako nesto, i da se sprovodi dosledno i transparentno. Najlakse je reci privatni su sranje, tamo se doplome kupuju, itd. Ali ja ne mislim da su svi privatni to, niti mislim da su svi drzavni imuni na slicne oblike ponasanja, zapravo, znam da nisu. Edited by Quince
Link to comment
Pitanje je samo da li je svakodnevni govor prihvatljiv u strucnim krugovima. Kao sto rekoh, vecina ljudi koje znam, kada kaze 'kurs raste', misli da dinar opet ide u kjurac. Ali to je svakodnevni govor. To kako je nesto u engleskom ne mora nuzno da bude i u srpskom. Ne kazem ni da nije, ne znam.Nadam se da ti je jasno da je "smer" razlicit zavisno od toga s koje strane posmatras.1 evro = 100 dinara > 1 evro = 110 dinara: kurs porastao, dinar oslabio1 dinar = 0,01 evro > 1 dinar = 0,02: kurs porastao, dinar ojacaoOdnosno, ekvivalent tvom primeru nije da dinar sa 100, ode na 100+, nego na 100-.
U zemljama koje nisu pripadale Engleskom carstvu i u stručnim krugovima se koristi, kako rajka reče indirektni kurs. Dakle, ako raste kurs, valuta jača. Ako te ne mrzi možeš da proveriš (proverio sam za Italiju i Nemačku).Po toj definiciji prvo je kurs evra, a drugo kurs dinara. Sigurno si primetio da kažu kurs evra je 120, kur dolara 100, ...S rajkom stvarno nemam živce da se raspravljam. Nek bude da sam prelazio s direktnog na indirektni(iako nisam znao šta su), nek bude da ona nije dala definiciju indirektnog, a na osnovu nje tvrdila da jačanje kursa dinara, dovodi do slabljenja dinara, nek bude da ja ne razumem a ona razume kad kaže:
e, tacno, prvi deo, kada je nesto 0,01 pa onda 0,0101 onda to raste, tj. kurs raste. ali je vrednost dinara opala, zato sto ti sada treba vise dinara da kupis evro, ranije ti je trebalo 0.01 evro, a sada ti treba 0.0101. kao sto sam ti ranije i objasnjavala.
Toliko od mene na temu kursa. Edited by duma
Link to comment
U zemljama koje nisu pripadale Engleskom carstvu i u stručnim krugovima se koristi, kako rajka reče indirektni kurs. Dakle, ako raste kurs, valuta jača. Ako te ne mrzi možeš da proveriš (proverio sam za Italiju i Nemačku).Po toj definiciji prvo je kurs evra, a drugo kurs dinara. Sigurno si primetio da kažu kurs evra je 120, kur dolara 100, ...
Samo sam ti hteo reci da ne mozes na tom primeru da pokazes to sto zelis, jer ako i sam kazes da dinar jaca kad kurs raste (0,01e na 0,02e npr.) onda sasvim logicno moras da kazes da kurs pada kad dinar jaca, ako stvari posmatras u drugom "smeru" (1e sa 100 na 90dinara recimo). Zato sto si za pojam rasta/pada kursa vezao za sam broj. Kako se to formulise u strucnim krugovima, ne znam, kao ni sta je direktni/indirektni kurs, samo rekoh sta ja primecujem sta ljudi koriste u svakodnevnom govoru. Naravno, svakodnevni govor moze da se koristi na razne nacine, tako da to ne znaci ama bas nista, ali se povela prica o tome "kako se u Srbiji kaze". I na kraju da dodam, ne znam sto si uopste morao da insistiras na ovoj raspravi, kad za skoro svaki post moras nesto da proveravas, tj. guglas.
Link to comment
I na kraju da dodam, ne znam sto si uopste morao da insistiras na ovoj raspravi, kad za skoro svaki post moras nesto da proveravas, tj. guglas.
Rajka je prva počela <_< Realno, ovo je stvarno bilo nepotrebno trolovanje. Nije bilo pametnijeg da popusti.
Link to comment
U sustini, moja poenta bi bila da ne treba insistirati na tome ko je osnivac ustanove, vec na nekim drugim obelezjima i kvalitetima, doprinosu koji daje drustvu, tako nesto, i da se sprovodi dosledno i transparentno. Najlakse je reci privatni su sranje, tamo se doplome kupuju, itd. Ali ja ne mislim da su svi privatni to, niti mislim da su svi drzavni imuni na slicne oblike ponasanja, zapravo, znam da nisu.
ukapirala, i slazem se. secam se da sam jednom razmisljala kako napolju student sigurno ne uzima u obzir vlasnicku strukturu faksa koji upisuje prilikom odlucivanjaa koje su sanse da se to i desi? nekako ne verujem u to, jer mislim da je to nepopularan potez, a da je to sasvim dovoljnan razlog da se ne uradi. ipak je obrazovanje, ko jos zeli za to da se zalaze... mislim, moje glamurozno levicarstvo na stranu, mislim da nasim drzavnim fakultetima, ovima barem koje ja poznajem, jedino konkurencija moze da utera prpu u dupe pa da se pomere iz ucmalosti. to, ili evolutivni proces smene generacija, pa ko prezivi nek se prilagodi kvalitetu (sad se opet vraca levicarstvo filipenkovog tipa :D). naravno, novoosnovani faks mora bas da se potrudi da bi bio dovoljno ozbiljno shvacen.
Link to comment

Hit svemira!Žalosna i naopaka odbrana privatnog fakulteta. Shvatite ovo kao malu vežbu razlikovanja forme i suštine.Zašto godišnje dajem 2100 evra?Istok Pavlović za siromašne! Prelepo!Greatest shits:

Na FMK uvek imate toalet papir u WC, toplu vodu da operete ruke, sapun i aparat za sušenje ruku. Mislite da je ovo banalno? Jeste, ali svratite na neki od državnih fakulteta pa ćete razumeti o čemu govorim
Zahvaljujući fakultetu ja sam posetila Američki Univerzitet u Bugarskoj i provela nedelju dana na njihovim predavanjima. Privatni fakulteti u budžetu imaju prostor za finansiranje ovakvih studentskih poseta.
Mi diskutujemo o Prajdu, gledamo “Grbavicu”, razgovaramo o identitetima, analiziramo tekstove Marčela i Bodrijara…
:wub::Hail:
Link to comment
Hit svemira!Žalosna i naopaka odbrana privatnog fakulteta. Shvatite ovo kao malu vežbu razlikovanja forme i suštine.Zašto godišnje dajem 2100 evra?Istok Pavlović za siromašne! Prelepo!Greatest shits:Na FMK uvek imate toalet papir u WC, toplu vodu da operete ruke, sapun i aparat za sušenje ruku. Mislite da je ovo banalno? Jeste, ali svratite na neki od državnih fakulteta pa ćete razumeti o čemu govorimQuoteZahvaljujući fakultetu ja sam posetila Američki Univerzitet u Bugarskoj i provela nedelju dana na njihovim predavanjima. Privatni fakulteti u budžetu imaju prostor za finansiranje ovakvih studentskih poseta.QuoteMi diskutujemo o Prajdu, gledamo “Grbavicu”, razgovaramo o identitetima, analiziramo tekstove Marčela i Bodrijara…:wub::Hail:
Sve ok, ali meni je wc stvarno bio noćna mora, a svikla sam bila da pohodim čučavce pored autoputa. Imala sam strategiju kako da ne odem u wc ceo dan, dok konačno nisu sredili par wc-a. Edited by Evi_
Link to comment

Pa, dobro, majku mu, ali valjda nije u tome poenta? I mi smo na FFNS nedavno dobili te plodove civilizacije, ali obrazovanje, ovo-ono..

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...