Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

ima u jatovim krugovima prica o nekom legendarnom poletanju JAT-ove 727-ice iz bagdada pre nekih 25 godina sa otkazivanjem jednog pa drugog motora, uz prinudno sletanje po principu nalevo krug samo sa trecim motorom. pricao dule glavonja o tome, sto znaci da nije sigurno da je tacno:)
Ovde bi Modli mogao da gukne reč ili dve, kao ovlašćeni šofer za 727 :)
Link to comment
Onda kada budeš pisao pristojno može.Koliko se sećam v1 je brzina posle koje nema nazad a Vr kada nos ide gore.Slobodno me ispravi.
Nema potrebe, to je to. A sto se nepristojnosti pise, nisam ti uputio nijednu nepristojnu rec. Kao sto rekoh, nema ljutnje, ovde smo svi na istoj strani neba.
ima u jatovim krugovima prica o nekom legendarnom poletanju JAT-ove 727-ice iz bagdada pre nekih 25 godina sa otkazivanjem jednog pa drugog motora, uz prinudno sletanje po principu nalevo krug samo sa trecim motorom. pricao dule glavonja o tome, sto znaci da nije sigurno da je tacno:)
Ima u Jatovim krugovima mnogo prica, trebalo bi da cujes anegdote iz Afrike kad se letelo u lizu, cega je tamo bilo. 72 je bila mrcina koja je mogla da istrpi mnogo toga: iako deluje neverovatno da prilikom poletanja dodje do otkaza dva od njena tri motora i da uspeju ne da se ne sruše, nego da odu na GoAround i bezbedno slete, mozda je cak i bilo moguce. Teorijski je bilo moguce da 72 leti i sleti na jednom motoru, i taj scenario je bio obavezan na simulatoru. Steta je sto je umro Zlatko Veres i sa sobom odneo svoje price. Decenijama je bio glavni za sve avio udese & incidente, on bi znao da li je Dule Glavonja to izmislio. Ja sam, recimo, zapamtio jednu daleko morbidniju pricu: kada je poginuo jedan visoki funkcioner SFRJ (udar republickog Lirdzeta u punoj brzini u planinu usled lose vidljivosti i greske pilota), tela putnika su bila toliko izmasakrirana da nikada nisu nadjene glave i udovi vecine. Medjutim, u snegu je usred mesta udara ostala serpa sa sarmom koju je njegova kucna pomocnica ponela iz Beograda da bi imali rucak kad stignu u maticnu prestonicu, i to tako da je poklopac ostao na njoj, sa sve uredno poslaganim sarmicama unutra. Zlatko je sve to objasnjavao recima "Fizika je cudna nauka o kojoj mi ne znamo bas puno".
Link to comment

Imao sam privilegiju da Zlatku Veresu pomazem oko knjige "Kad motori utihnu" koju najtoplije preporucujem zainteresovanima za temu avionskih udesa i katastrofa. Ne znam da li jos ponegde moze da se nadje, izdata je u malom tirazu i skromnoj opremi ali sadrzi veoma zaninljive opise. Ono sto, nazalost, nije uslo u izdanje, a sto je Zlatko bio predvideo kad je koncipirao knjigu, je spisak apsolutno svih avio udesa, katastrofa i incidenata na nasem nebu od 1988. do 2002. godine. Uz svaku nesrecu isao je i njegov opis, naravno pored tipa i registracije vazduhoplova koji je ucestvovao i imena pilota. Cega je tu sve bilo, a meni je bilo interesantno o koliko stvari nikada nije bilo reci u medijima...Zlatko mi je vise puta ponovio njegovu "mantru", savet, ustvari: nikad na paraglajder, nikad na UL letelicu.

Link to comment
A jedrilice?Kako su se one kotirale?Mislim po pitanju nesreca...
Bilo je par padova. Nemam sad te rukopise pri ruci ali, koliko mogu da se na brzinu prisetim, najcesci udesi su bili u fazi slepovanja, jedna utva 75 je dozivela nesrecu sa teskim povredama pilota usled pogresnog poteza pilota jedrilice (stradao i on). Generalno, jedrilicarstvo je sigurniji vid letenja od UL/paraglajdera usled pouzdanije aerodinamike/citave konstrukcije letelice, i bolje (profesionalnije) pilotske pripreme. UL u samogradnji posebno pate od nedostataka, plus letne osobine koje nisu bas za sve prilike (smicanje vetra) i amaterizam onih za komandama - sve zajedno je ne jednom odvelo u smrt. O paraglajderu mislim da je suvisno i pricati zasto je preopasan.
Link to comment
Sad vidim da ima i teorije zavere po kojima ga je stigla srpska-unitaristicka ruka.
Da, s vremena na vreme se pojave te gluposti. Istina je daleko prozaicnija i, kako to skoro uvek biva kod avio katastrofa, splet nekoliko losih faktora: zurio je u Sarajevo, pilot je bio pod presijom zbog toga, vreme je bilo izuzetno lose, Lir brz avion, aerodrom vrlo tezak za sletanje cak i u povoljnim okolnostima, (zbog Igmana koji se nadnosi u pravcu prilaza) i to je bilo to. Koliko se secam, uveo ga je u ostar zaokret, prebrzo, da udje u pravac piste, skratio dozvoljeni radijus i zario se u obronke planine. Ako je bila zavera, njen glavni izvrsitelj je polozio onda i svoj zivot na oltar srpskog unitarizma.
Link to comment
Bilo je par padova. Nemam sad te rukopise pri ruci ali, koliko mogu da se na brzinu prisetim, najcesci udesi su bili u fazi slepovanja, jedna utva 75 je dozivela nesrecu sa teskim povredama pilota usled pogresnog poteza pilota jedrilice (stradao i on). Generalno, jedrilicarstvo je sigurniji vid letenja od UL/paraglajdera usled pouzdanije aerodinamike/citave konstrukcije letelice, i bolje (profesionalnije) pilotske pripreme. UL u samogradnji posebno pate od nedostataka, plus letne osobine koje nisu bas za sve prilike (smicanje vetra) i amaterizam onih za komandama - sve zajedno je ne jednom odvelo u smrt. O paraglajderu mislim da je suvisno i pricati zasto je preopasan.
Osim ako nije vuk-t :)A za paraglajding nadrljao si od ivy.
Link to comment
  • 2 weeks later...
Asiana Airlines Plane Crashes At San Francisco International Airport: ReportBy TERRY COLLINS 07/06/13 03:14 PM ET EDT ap_wire.pngSAN FRANCISCO -- A federal aviation official says an Asiana Airlines flight has crashed while landing at San Francisco airport. It was not immediately known whether there were any injuries.Federal Aviation Administration spokeswoman Lynn Lunsford says the Boeing 777 crashed at San Francisco Airport while landing on Saturday.A video clip posted to Youtube shows smoke coming from a silver-colored jet on the tarmac. Passengers could be seen jumping down the inflatable emergency slides.
http://www.youtube.com/watch?v=IhvbVhUQC08
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...