Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

Bilo je pilota koji su se pogubili po vecim aerodromima i nisu znali ni gde se nalaze (vreme, radovi, nepoznati aerodrom, losa kontrola), i dolazilo je do vecih udesa tako na zalost. Cija je tacno odgovornost zaista ne znam. Pilot ne sme nikada da poleti dok ne dobije clear for take off, a to izdaje toranj. Sad pilot moze da (pogresno) prijavi gde stoji, toranj moze da pogresno vidi (ili ne vidi) gde avion stoji, bem ga. To pracenje aviona na taksiranju je jeben problem i jos nije bas resen. 

 

Najbitnije sada su dve stvari: da su svi preziveli tj. da se zavrsilo kako se zavrsilo i da bude nezavisne istrage i da se iz ovoga nesto nauci, a ne da Vucic danas objasni kako se to svuda desava i nije bilo uopste strasno, Jer je ovo bilo par desetina metara od katastrofe, kad pogledas ostecenja. 

  • +1 3
Link to comment
2 hours ago, Moonwalker said:

@jms_uk

 

@Baldrick S.
 

Zar avione ne predvodi ono pejsmejker vozilo (crno narandzaste kocke) do predvidjenog uzletnog mesta, ili je to samo pri sletanju?

 

Vise ni ne obracam paznju. Ovo je bas bilo da se covek smrzne.


ja sam “Follow me” vozilo u BEG vidjao samo pri sletanju. 

  • +1 3
Link to comment
9 minutes ago, jms_uk said:


ja sam “Follow me” vozilo u BEG vidjao samo pri sletanju. 


Pa i ja cini mi se. Sad su ga valjda prosirili. 

Gotovo sam sigurna da ih ima i pri uzletanju na vecim i veliki aerodromima.

Link to comment
Quote

Kako Tango Six saznaje, avion je poleteo sa intersekcije D5 iako je od pokretanja aviona na gejtu posada dobila od kontrole poletanje sa D6. Kontrola letenja je na vreme uočila da se avion nalazi na D5, pitala je posadu da li je sigurna da može da poleti sa te pozicije, na šta je posada potvrdno odgovorila.

https://tangosix.rs/2024/18/02/embraer-195-maraton-erlajnza-bezbedno-sleteo-nakon-vanrednog-dogadjaja-po-poletanju-sa-aerodroma-nikola-tesla/

Edited by vememah
Link to comment
6 minutes ago, JozoMujica said:

Po ovome ispada da su oni namerno poleteli sa D5 i pored upozorenja kontrolnog tornja da su na pogrešnoj poziciji.

Neko je spomenuo da na kraju ipak toranj treba da da potvrdu da mozes da poletis. Da li je ipak toranj trebao da im zabrani poletanje sa te pozicije ili ostavi na volji kao sto je bio slucaj?

Edited by Shan Jan
Link to comment

Očigledno je trebalo.

 

Valjda se znaju jebene procedure, nema sad tu šacometrijom da se procenjuje može li se poleteti s kraće piste od predviđene ili ne ako neko usere skretanje.

 

 

Edited by vememah
Link to comment
2 hours ago, NevenMan said:

To sto se i Beogradu juce umalo srusio avion i sto je samo pukom srecom izbegnuta tragedija treba da se raspravlja na ovom topiku jer zahvaljujuci naprednom zaposljavanju po kojem vozaci postaju ministri a internet botovi se zaposljavaju u avio kontroli  a sto se incident prikriva kriv je samo ovaj covek ili spodoba koja se o svemu pita pa me ne bi cudilo da je on naredio da se krene sa jedne trecine piste

 

Već smo ovde govorili prilikom sličnog incidenta da se u Srbiji svi poslovi mogu dobiti preko veze, ali ne i kontrolor letenja- to kontroliše međunarodna organizacija.

Jer Nemcu, Francuzu, Englezu nije važno ako u Srbiji posao npr. dobije nepismeni službenik, nastavnik- budite nepismeni u svoja 4 zida, šta ih se tiče.

Ali ako treba da ti pošalje avion pun svojih državljana, koji neko ovde treba bezbedno da spusti na zemlju, biće mu itekako u interesu da na tom mestu ne sedi sns bot. Kontrolori letenja dobijaju nekakav međunarodni sertifikat od tela van Srbije (ne znam mu ime; uglavnom nije prepušteno sns-u svakako).

  • +1 8
Link to comment
12 minutes ago, Tihajeza said:

 

Već smo ovde govorili prilikom sličnog incidenta da se u Srbiji svi poslovi mogu dobiti preko veze, ali ne i kontrolor letenja- to kontroliše međunarodna organizacija.

Jer Nemcu, Francuzu, Englezu nije važno ako u Srbiji posao npr. dobije nepismeni službenik, nastavnik- budite nepismeni u svoja 4 zida, šta ih se tiče.

Ali ako treba da ti pošalje avion pun svojih državljana, koji neko ovde treba bezbedno da spusti na zemlju, biće mu itekako u interesu da na tom mestu ne sedi sns bot. Kontrolori letenja dobijaju nekakav međunarodni sertifikat od tela van Srbije (ne znam mu ime; uglavnom nije prepušteno sns-u svakako).

Edited by Frank Pembleton
Link to comment
17 minutes ago, Shan Jan said:

Neko je spomenuo da na kraju ipak toranj treba da da potvrdu da mozes da poletis. Da li je ipak toranj trebao da im zabrani poletanje sa te pozicije ili ostavi na volji kao sto je bio slucaj?

 

Mislim da osoblje u tornju ne zna tačne podatke o težini aviona, samim tim ne može da ima procenu potrebne dužine piste.

 

Koliko kapiram, piloti su ti koji voze avion i odlučuju o svemu, kontrolni toranj je tu da pomogne informacijama i spreči sudar sa drugim letelicama.

Sećam se jedne epizode koja je bila posvećena najtragičnijem (po broju žrtava) sudaru na Tenerifima gde je avion izašao na pistu na koju je upravo sletao drugi, sudarili su se i desio se picvajz, kriva je bila posada aviona, nisu uopšte dobili od kontrole leta odobrenje da izađu na pistu a mislili su da jesu. Pri tome je valjda bila magla pa ovi iz kontrolnog tornja nisu ni mogli da ih vide.

Edited by JozoMujica
  • +1 3
Link to comment

Ne radi mi kvot.

To je bilo kad je debil prozivao SMATSA za plate, brzo su ga poklopili u fazonu:

To tivtamo gde su samo tvoji podanici u opasnosti, ove ne diraj!

  • +1 1
Link to comment

ma to su sve poznati parametri, postoje podaci o maksimalnim težinama aviona na osnovu kojih se određuje minimalna sigurna dužina piste

 

uostalom na surčin sleće ili poleće broj aviona koji je potpuno operativan za upravljanje

 

oni će morati da menjaju procedure svakako, nema šanse da pilot bira odakle poleće

 

zna se - A330 mora odatle, ATR odatle, embrajer odatle.

 

sećam se kad smo jednom davno krajem devedesetih poletali sa 747 sa LAX pa je taksiranje do poletnog mesta trajalo skoro pola sata da je pilot rekao da je moraju da idu na najdalju tačku na runwayu zato što su najveći i najteži avion.

Link to comment

Da, ali nije isto ako ti je avion poluprazan, bez pola putnika i ikakvog kargo tereta ili pun, tu moze biti razlika i u nekoliko tona tezine.

  • +1 4
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...