Jump to content
IGNORED

Uhvacen lopov, sta dalje?


Аврам Гојић

Recommended Posts

ne znam, za mene je to sto su ovi urosevci i sashovci radili - na FB da se razumemo i na peticijama - u domenu najelementarnijih ljudskih prava koje ne mogu da im ukinem zato sto se ne slazem sa njima. sad te biljanine fore su nesto drugo ili barem ne znam da su ovi sashovi radili nesto tome slicno. nisam pratio dovoljno da bih primetio bilo sta drugo sem grupisanja po odredjenom misljenju koje je takvo kakvo je, konzervativno, porodicno, whatever sto nije iz mog nekakvog vidokruga, ali sem sto mi je strano, nikakav drugi gaf tu ne vidim, ne vidim nista odurno u cinu kao takvom, a misljenje tj stav kao takav sam pretpostavljao da je ispod kimovog nisana, tj nije vredan pisanja na njega ali mozda gresim. zato sam i pitao u cemu je problem sa FB kampanjama.

Link to comment
  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    158

  • kim_philby

    135

  • Turnbull

    106

  • Caligula

    85

Da li je neko od forumaša možda imao prilike da čuje priču nekog provalnika iz prve ruke? Kakav je njihov stav prema mogućnosti da se neko od ukućana neočekivano zatekne na gajbi ili naiđe usred premetačine? Ovako napamet mi se čini da se oni uopšte ne uzdaju u bilo kakav strah ukućana da slučajno ne prekorače nužnu odbranu, pa me zato interesuje kakav im je i da li uopšte postoji plan za slučaj bliskog susreta.
Kad prebrojavam drugove sa kojima sam igrao fudbal svaki dan kao klinac, bar polovina ima velikih iskustava sa herionom, robijom, a ima i pokojnih... Naravno da niko od njih ne misli sta ce da se desi ako neko naidje u toku "posla" i svejedno im je da li zakon daje gradjaninu pravo da ga ubije ili ne. On u akciju polazi sa namerom da pokupi nesto sto moze lako da proda a o posledicama ne razmislja. Niko ne provaljuje u stan (podrum, trafiku) da bi se izivljavao nad ukucanima (sa izuzetkom ludaka kog sam vec pominjao, ali njegov problem nije u dopu, lud je bio i dok je bio strejt)... Kada provalnika uhvate na delu, njemu je u glavi samo sto brzi beg. Edited by ficfiric
Link to comment
koji crni win izlaz, najveci tragicar cele situacije je sasho a ne ubijeni. covek zivi sa krvavim rukama do kraja zivota, da ne kazem ni kriv ni duzan. bio svojoj kuci, upao mu lopov, izbo ga nozem. helou?
Ovaj post mi kopa oči. Ne bih da zvučim čuj čito, hodo, ali ko je imao pristup krivičnim predmetima sa elementima nužne odbrane ne bi se složio sa ovim što si napisao o win izlazu. Edited by halloween
Link to comment
ne znam, za mene je to sto su ovi urosevci i sashovci radili - na FB da se razumemo i na peticijama - u domenu najelementarnijih ljudskih prava koje ne mogu da im ukinem zato sto se ne slazem sa njima. sad te biljanine fore su nesto drugo ili barem ne znam da su ovi sashovi radili nesto tome slicno. nisam pratio dovoljno da bih primetio bilo sta drugo sem grupisanja po odredjenom misljenju koje je takvo kakvo je, konzervativno, porodicno, whatever sto nije iz mog nekakvog vidokruga, ali sem sto mi je strano, nikakav drugi gaf tu ne vidim, ne vidim nista odurno u cinu kao takvom, a misljenje tj stav kao takav sam pretpostavljao da je ispod kimovog nisana, tj nije vredan pisanja na njega ali mozda gresim. zato sam i pitao u cemu je problem sa FB kampanjama.
pa ni ja necu da im ista zabranim ali moje elementarno pravo je da me nervira ta vrsta nerazumevanja onoga sto rade.
Link to comment
Da li je neko od forumaša možda imao prilike da čuje priču nekog provalnika iz prve ruke? Kakav je njihov stav prema mogućnosti da se neko od ukućana neočekivano zatekne na gajbi ili naiđe usred premetačine? Ovako napamet mi se čini da se oni uopšte ne uzdaju u bilo kakav strah ukućana da slučajno ne prekorače nužnu odbranu, pa me zato interesuje kakav im je i da li uopšte postoji plan za slučaj bliskog susreta.
otprilike jednom u dva mjeseca. najcesce budu uhvaceni tako sto budu zateceni u jednoj od 20 kradja koje pocine. od bar 20 odbrana nikada se nije desilo da neko od njih napadne vlasnika stana. upravo suprotno, cesto bivaju tuceni od vlasnika ili policije prilikom hapsenja.
Link to comment
ne znam, za mene je to sto su ovi urosevci i sashovci radili - na FB da se razumemo i na peticijama - u domenu najelementarnijih ljudskih prava koje ne mogu da im ukinem zato sto se ne slazem sa njima.
pa nisam ja rekla da treba da se ukinu?! valjda to niko nije rekao?što ne znači da, da sudi porota, pa da medju njima treba da se izaberu porotnici, ne bih bila za to da se sudjenje izmesti.
Link to comment
Kad prebrojavam drugove sa kojima sam igrao fudbal svaki dan kao klinac, bar polovina ima velikih iskustava sa herionom, robijom, a ima i pokojnih... Naravno da niko od njih ne misli sta ce da se desi ako neko naidje u toku "posla" i svejedno im je da li zakon daje gradjaninu pravo da ga ubije ili ne. On u akciju polazi sa namerom da pokupi nesto sto moze lako da proda a o posledicama ne razmislja. Niko ne provaljuje u stan (podrum, trafiku) da bi se izivljavao nad ukucanima (sa izuzetkom ludaka kog sam vec pominjao, ali njegov problem nije u dopu, lud je bio i dok je bio strejt)... Kada provalnika uhvate na delu, njemu je u glavi samo sto brzi beg.
problem i jeste u tome sto ti ne znas s kojim ti je motivom neko provalio u stan, i da li je lud ili nije. da mi neko trazi novcanik u mracnoj ulici dala bih mu bez pogovora i zbrisala koliko me noge nose, sta u situaciji kad nemas gde da bezis, polusvestan probudjen usred noci itdo grozne li teme....
Link to comment
problem i jeste u tome sto ti ne znas s kojim ti je motivom neko provalio u stan, i da li je lud ili nije.da mi neko trazi novcanik u mracnoj ulici dala bih mu bez pogovora i zbrisala koliko me noge nose, sta u situaciji kad nemas gde da bezis, polusvestan probudjen usred noci itdo grozne li teme....
Niko od tebe ni ne trazi da znas njegove namere. Normalno je da se uplasis, ali ako mu saspes sarzer u ledja dok bezi, onda moras da odgovaras, bez obzira sto je on pre toga upao u tvoj stan.
Link to comment
Niko od tebe ni ne trazi da znas njegove namere. Normalno je da se uplasis, ali ako mu saspes sarzer u ledja dok bezi, onda moras da odgovaras, bez obzira sto je on pre toga upao u tvoj stan.
ja sam pricala o samoodbrani i nemogucnosti procene sta je u datom trenutku adekvatno a sta prekoracenje nuzne odbrane za nekog ko sa ovakvim situacijama nema iskustva, a takvi smo vecina nas prosecnih gradjana. da li ce neko slomiti nogu ili vrat ako ga u panici gurnes od sebe i slicno, sarzer u ledja je druga prica naravno. ne razumem ljude koji bi postali ubice zbog jednog laptopa
Link to comment
ja sam pricala o samoodbrani i nemogucnosti procene sta je u datom trenutku adekvatno a sta prekoracenje nuzne odbrane za nekog ko sa ovakvim situacijama nema iskustva, a takvi smo vecina nas prosecnih gradjana. da li ce neko slomiti nogu ili vrat ako ga u panici gurnes od sebe i slicno, sarzer u ledja je druga prica naravno. ne razumem ljude koji bi postali ubice zbog jednog laptopa
Nisam pravnik, laik sam, ali mislim da neces odgovarati ako ga u panici povredis ukoliko dodje do nekakvog sukoba. Ali ako on pocne da bezi a ti ga stignes i povredis ga ili ga ubijes, onda treba da odgovaras zato sto si prekoracila nuznu odbranu. Komentatori vesti na netu misle da bi i u tom slucaju trebala da imas dozvolu da ga povredis/ubijes posto ti je upao u stan, ali ja se ne slazem sa tim.
Link to comment

Ovde se izgleda prepliću dve teme i jedno nerazumevanje između njih.Mislim da niko ovde ne želi dozvolu za ubijanje u sopstvenom stanu, ali želi sve moguće olakšavajuće okolnosti ukoliko do toga dođe. Naravno da moraju da se utvrde sve činjenice i da nije isto ako si, kako Leia reče, ispalio šaržer u leđa liku koji je iskočio kroz prozor. Ali ako je u stanu došlo do borbe u kojoj je provalnik stradao, zakon bi trebalo da bude prilično popustljiv prema onome ko je branio svoj život u svom stanu.Dakle niko ne želi automatsko oslobađanje od istrage (ili krivice), ali ukoliko situacija bude kao što sam naveo (utvrđeni napad provalnika), onda da tu ne bude mnogo peripetija i da porodica žrtve nema tu da traži bilo kakvu odštetu.edit: ficfiric je 15 sekundi pre mene napisao otprilike istobottom line je ono što sam boldovao

Edited by copkillah
Link to comment

u rodnom mestu ima jedan lopov za koga celo mesto - malo, pa se manje-više svi poznaju - zna da je lopurda koja na proleće krade kako bi zgrnula neke pare, a onda zimu dočekala u toplom (iliti: zatvoru), pa tako u krug.nema šta taj nije krao, ležao u zatvoru već nekoliko puta, a modus operandi mu je isti: ako vidi da nije otključano ili zna da je većina ukućana na poslu, napolju ili u školi, uđe unutra i na brzaka uzme šta mu izađe pred oči; ako ga neko i uhvati, on digne dreku po sistemu "nije ništa bilo, šta je", sve povlačeći se unazad ka vratima. za provale nije nešto specijalizovan, ali iz garaža i dvorišta uspešno krade bicikle, motorne testere, rezervne gume i tako te đakonije. jednom je čak ušao na slavu (ne zaključavaju ljudi kuću, slava je, je l) i svim gostima koji su se izuli u predsoblju ukrao obuću. ima još pikanterija, ali ova je najbolja. u svakom slučaju, svi znaju da je lopov, zaključno sa policijom koja ga tako povremeno juri kad se čuje za krađu, u najvećem broju slučajeva bezuspešno jer valjda ima neki kanal gde hitro prodaje ukradene stvari.elem, jednom tako upao u kuću komšije najboljeg druga, došao do prvog sprata gde je uočio nekoliko (skupih) štapova za pecanje, još neku pecarošku opremu i nešto obuće (na obuću ima pik). uze on to sve pod ruku, pobeže brzo iz kuće, a vidi ga komšija sa druge strane ulice u kom pravcu beži. brzo pozove telefonom oštećenog, ovaj se pojavi sa sinom (nastavnikom fizičkog), počnu da ga traže u smeru u kom je pobegao i za pet minuta ga nađu u skrovitom delu parka kako prebira plen.prebiju ga kao volinu, a ovaj kralj ode u policijsku stanicu da se žali :D vrate se lopov i policajci do kuće, ovaj kreće da histeriše da su ga baš ova dvojica malopre prebila, oni se prave ludi. šta će, kud će, pitaju ga da piše prijavu, ovaj se nešto femka i na tome se završi. posle sat vremena patrola opet prolazi, svraćaju kod ovih u dvorište i kažu: "ukoliko ste ga vi tukli, ako ste ga i prebili - mi ga bijemo već godinama i ne pomaže ništa, ovo je prvi put da dođe on nama da se žali".poenta ove poduže, možda dosadne i pomalo offtopic priče je da postoji sve veći problem sa tretiranjem takvih lopova, jer ih je sa jedne strane sve više zato što može dobro da se zaradi (u nekom većem gradu gde te ljudi ne poznaju), policija nema način, ili čak ne želi, da to reši, a ljudima svakim danom sve više opada životni standard i prebiće nekoga kao vola ako ga uhvate da im krade rezervnu gumu ili motornu testeru, nešto što košta toliko da oni sebi ne mogu da priušte takvu štetu.

Link to comment
Ovde se izgleda prepliću dve teme i jedno nerazumevanje između njih.Mislim da niko ovde ne želi dozvolu za ubijanje u sopstvenom stanu
ne budi tako siguran u to :fashisto:
Link to comment

a ako je borbu inicirao domacin, a lopov je bezao, bacivsi plen za sobom?mislim ovde se pokusava kodifikovati nesto sto u svakom pojedinacnom slucaju predstavlja citav univerzum detalja. pravite skulpture od vode.

Link to comment

daj bre dabovicu, ajde uvedi sad u igru i da li je napadac imalac busplus kartice ili nedaj boze kontrolor a lopov bio dobrovoljni davalac krvi pa da se lepo nasalimo ovde sa 1001 opcijom provalne kradje sa mogucim ubistvom.99% ljudi ovde govori o slucaju da je provalnik ubijen u tuci/odbrani whatever, svakako ne ustreljen na 300m iz snajpera u teme ili tako nekako, isto tako o postupanju u afektu, sa smanjenom uracunljivoscu, sa stanjem svesti koje svakako ne odgovara uslovima za racionalno donosenje odluka. ljudi koji zagovaraju blaze zakonodavstvo za ubicu polaze od ove premise a ne od toga da psihopata svake noci pravi sacekusu u podrumu a specijalitet koji godinama vezba je precizan pogodak sa velike daljine u ledja i eto, celi zivot ceka da dodje njegova noc u kojoj ce da testira the state of the art nocni nisan za takve prilike.daj bre, uozbiljite se. fer je reci, bottom line je za mene ubistvo, oduzimanje zivota i svako ko ubije treba da robija jer je oduzeo zivot. ja to cenim i nisam daleko od tog stava, zapravo mislim isto to sem mozda (ali samo mozda, jer verujem da je tezina samog lisavanja zivota dovoljna kazna za ceo zivot) u jako specijalnim slucajevima za koji se bojim da bi to mogao biti nekakav upad u fizicki domen porodice koji mozda (ne znam, mozda) aktivira neke sasvim drugacije mentalne mehanizme od onog koji se meni jave kada vidim lopova kako vozi moj bicikl po vracaru. ne bih ga ubio, ali bi ga roknuo ciglom u glavu, po mogucnosti da mu bude ozbiljno lose od toga a i da vratim svoj bajs. ali ga ne bih streljao, ako vec insinuirate da ovo sto je sasho uradio jeste neka forma toga, nozem umesto kursumom.

Edited by gazza1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...