Jump to content
IGNORED

Uhvacen lopov, sta dalje?


Аврам Гојић

Recommended Posts

Problem je u zakonskom tumačenju i raspodeli odgovornosti. To jest, da se upad u stan u kojem ima nekoga inicijalno zakonski definiše kao neka vrsta napada. Kao što recimo sva ubistva u zakonodavstvima raznih zemalja nisu ista, nego postoji ubistvo sa predumišljajem, ubistvo iz nehata itd, tako da i ovo bude neka posebna zakonska kategorija koja je "jača" od proste provale/krađe kao u slučaju kada je stan prazan i nije bilo nikakve (ni teoretske) opasnosti ni po čiji život. A opet, ne tako teško direktno kao pokušaj ubistva. Kao kada se utvrđuje ko je odgovoran za saobraćajnu nesreću, pa se utvrdi da uzročnik ima pride i xy promila alkohola, pa to već čini razliku. Više od autonomije, manje od nezavisnosti. Ne znam kako da nacrtam više.Nisam siguran kako se tu zakonski tretira razbojništvo i ima li tu nekih modaliteta.
Nepovredivost stana je pravo garantovano Ustavom i mnogim međunarodnim konvencijama.To je jedno od osnovnih ljudskih prava, koje je uživa i krivičnopravnu zaštitu.
Narušavanje nepovredivosti stana Član 139. (1) Ko neovlašćeno prodre u tuđ stan ili tuđe zatvorene prostore ili se na zahtev ovlašćenog lica iz tog stana ili prostora ne udalji,kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine.(2) Ako je delo iz stava 1. ovog člana učinilo službeno lice u vršenju službe,kazniće se zatvorom do tri godine.(3) Za pokušaj dela iz st. 1. i 2. ovog člana kazniće se.
Sam neovlašćen ulazak u tuđi stan je krivično delo, makar samo radi razgledanja.Ukoliko su istovremeno ostvareni i elementi drugog, težeg krivičnog dela (razbojništvo, razbojnička krađa) postoji samo teže krivično delo. Edited by halloween
Link to comment
  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    158

  • kim_philby

    135

  • Turnbull

    106

  • Caligula

    85

imala sam jedno (i nadam se poslednje) iskustvo sa provalom u stan. vratila se s puta i zatekla poluotskrinuta ulazna vrata, unutra rusvaj koji mi je trebalo bar mesec dana da raspremim, ukradeno sta se odneti moglo ali na srecu nista sto nije nezamenljivo - posto je u pitanju bio moj atelje gde mi stoji otprilike sve sto sam ikad uradila, dokumentacija, portfolio, vredne unikatne stvari cija vrednost na srecu nije ocigledna lopovu. prva misao mi je bila - dobro je sto nisam bila tamo dok je divljanje trajalo. ubrzo potom sam se preselila u nov atelje.misljenja sam da provalnik svojim cinom provale u tudji zivotni/radni prostor sebi ukida bilo kakva prava i da je sam odgovoran za bilo sta sto ga snadje. isto tako sam i ja, ili bilo ko u mojoj situaciji, iz te avanture mogla izaci obogaljena ili uopste ne izaci, s tom razlikom sto sam bez svake sumnje ni kriva ni duzna. naravno nek bude vestacenje i nek se utvrde okolnosti, ali cisto onako da bi se uvelo u statistiku. okriviti bilo koga sto se branio od napadaca u sopstvenoj i prethodno zakljucanoj kuci i u procesu ga povredio pa makar i nasmrt, mi je potpuno suludo. nek je i anticivilizacijski stav koliko hoce, boli me briga.

Link to comment

@halloween:Znam ja da je provala na listi krivičnih dela, to je jasno nama svima. Nego diskutujemo da li ima mesta da se provala u "useljeni" stan tretira za stepenicu više od prostog "neovlašćenog ulaska u tuđi stan". Da to inicijalno bude teže krivično delo.Mislim, znamo svi da lopovi umeju i te kako da ispitaju da li je stan prazan ukoliko žele da ga opelješe - da prate da nisu stanari na odmoru, gledaju sanduče da li se skuplja pošta, mogu i telefon da okrenu, pozvone na vrata itd itd.

Edited by Razzmatazz
Link to comment
misljenja sam da provalnik svojim cinom provale u tudji zivotni/radni prostor sebi ukida bilo kakva prava i da je sam odgovoran za bilo sta sto ga snadje. isto tako sam i ja, ili bilo ko u mojoj situaciji, iz te avanture mogla izaci obogaljena ili uopste ne izaci, s tom razlikom sto sam bez svake sumnje ni kriva ni duzna. naravno nek bude vestacenje i nek se utvrde okolnosti, ali cisto onako da bi se uvelo u statistiku. okriviti bilo koga sto se branio od napadaca u sopstvenoj i prethodno zakljucanoj kuci i u procesu ga povredio pa makar i nasmrt, mi je potpuno suludo. nek je i anticivilizacijski stav koliko hoce, boli me briga.
Baš me čudi ovo od tebe.
Link to comment
Problem nije u proceduri - istraga, veštačenje, šta god za svaki konkretni slučaj - to se ne dovodi u pitanje. Niko ne priča o linch mobu, suđenju na osnovu glupavog Kurira ili Telegrafa i slično i tu te najkulturnije molim da prestaneš da potežeš to kao argument.To jest, da se upad u stan u kojem ima nekoga inicijalno zakonski definiše kao neka vrsta napada. A opet, ne tako teško direktno kao pokušaj ubistva. Kao kada se utvrđuje ko je odgovoran za saobraćajnu nesreću, pa se utvrdi da uzročnik ima pride i xy promila alkohola, pa to već čini razliku. Više od autonomije, manje od nezavisnosti. Ne znam kako da nacrtam više.
Ovo je sve što sam hteo da kažem na ovom topiku.
Link to comment
Baš me čudi ovo od tebe.
eto, sazdana sam od ekstrema, i prepuna iznenadjenja :sleep:i ti si navodila neke primere koji su mene iznenadili, u stvari nisam ni sama nacisto sta je uopste uporedivo sa ovim (ne)delom. dzeparos u busu ipak cini mi se nije adekvatan primer za usporedbu, ako nista okolnosti drasticno drugacije, nisi sama u mraku i nemas posla s nekim ko te moze ubiti na licu mesta, nego samo mozes izgubiti novcanik - big deal. da pojasnim, provalnika u zatvorenu robnu kucu recimo mislim da treba tretirati drugacije od provalnika u privatan stan.
Link to comment

@razzja se bojim da egzaktnost prava kao nauke/prakse to onemogucava. jedino sto je prakticno moguce je da se provala sankcionise (kaznjava) onako kako se sada sankcionisu provala plus ovo sto pise razz (nekakav napad) da ne bude bas pokusaj ubistva. znaci drakonski. sad ce kim da poludi, znam.

Edited by gazza1
Link to comment

i jos nesto: od sada cu da se obilato koristim argumentom dece. da li bi forumas koji ima misljenje kao Leia isto tako mislio kada bi mu dete upalo u nevolje, cuknulo gajbu nekome i ostalo bez glave? ne bi, nego bi mu odjednom pravno uredjenje u kome se ljudi ne ubijaju zbog provale delovao jako privlacno.

Edited by nautilus
nema potrebe za takvom akrobatikom, suvise je nategnuto
Link to comment
eto, sazdana sam od ekstrema, i prepuna iznenadjenja :sleep:i ti si navodila neke primere koji su mene iznenadili, u stvari nisam ni sama nacisto sta je uopste uporedivo sa ovim (ne)delom. dzeparos u busu ipak cini mi se nije adekvatan primer za usporedbu, ako nista okolnosti drasticno drugacije, nisi sama u mraku i nemas posla s nekim ko te moze ubiti na licu mesta, nego samo mozes izgubiti novcanik - big deal. da pojasnim, provalnika u zatvorenu robnu kucu recimo mislim da treba tretirati drugacije od provalnika u privatan stan.
Moj primer je bio u svrhu odvodjenja principa (čuvanje imovine + prethodno iskustvo koje treba da proizvede afekat) sa kojim se ne slažem u ekstrem.Meni je ovo tvoje iza čega stojiš tako nekako...strašno.
Link to comment
dabovicu, ovo je u boljim danima foruma realno za banovanje.
u civilizovanom svetu, odgovornost za postupke lezi na svakom coveku pojedinacno, a za sve ljude vaze ista bazicna prava.dodatak za morone: ne mislim da su siledzije i zrtve provala jedno te isto, vec dokazujem princip da ne mogu ja da budem kriv zbog toga sto si ti pocinio krivicno delo.
+1ako nisam bio dovoljno jasan, poenta je da ne postoji situacija u kojoj covek moze biti izuzet od primene zakona, jer onda dolazimo na teren obicajnog prava, ili, jos gore, arbitrarnog deljenja pravde. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
uz samo malo akrobatike, mozes doci i do ovoga:misljenja sam da zena svojim cinom oblacenja mini suknje u kafani punoj pijanih muskaraca sebi ukida bilo kakva prava i da je sama odgovorna za bilo sta sto je snadje.u civilizovanom svetu, odgovornost za postupke lezi na svakom coveku pojedinacno, a za sve ljude vaze ista bazicna prava.dodatak za morone: ne mislim da su siledzije i zrtve provala jedno te isto, vec dokazujem princip da ne mogu ja da budem kriv zbog toga sto si ti pocinio krivicno delo.
pa znas kako, uz malo ili malo vise akrobatike prijemcivom sagovorniku/poroti mozes dokazati bukvalno bilo sta. ne naplacuju dobri advokati toliko koliko naplacuju za dzabe.zena u mini suknji izaziva reakciju kao provalnik, gimme a break.ovo sto si obrisao dobro je sto si obrisao, jer sam se vec spremila da...komentarisem.
Link to comment
i jos nesto: od sada cu da se obilato koristim argumentom dece. da li bi forumas koji ima misljenje kao Leia isto tako mislio kada bi mu dete upalo u nevolje, cuknulo gajbu nekome i ostalo bez glave? ne bi, nego bi mu odjednom pravno uredjenje u kome se ljudi ne ubijaju zbog provale delovao jako privlacno.
To je potpuno pogrešna perspektiva. Jedno je roditeljska ljubav, ali svako je odgovoran za sebe. Kao što je odogovoran onaj koji reši da opljačka tuđu gajbu, kao što je odgovoran onaj koji pijan sedne da vozi automobil pa ubije nekoga - i jedan i drugi su svesno ušli u rizik (ovaj drugi što je vozio automobil a znao je da ide da pije). I ti si kao roditelj dobrim delom odgovoran ako ti dete postane takvo kakvo jeste.
Link to comment
Moj primer je bio u svrhu odvodjenja principa (čuvanje imovine + prethodno iskustvo koje treba da proizvede afekat) sa kojim se ne slažem u ekstrem.Meni je ovo tvoje iza čega stojiš tako nekako...strašno.
strashnije je biti ubijen u svojoj kuci zbog 100 evara. ok primer ti nije bio bukvalan, i ja rekoh da nemam adekvatan primer za uporedjenje..cuvanje imovine je meni licno u celoj prici poslednja stavka
Link to comment
To je potpuno pogrešna perspektiva. Jedno je roditeljska ljubav, ali svako je odgovoran za sebe. Kao što je odogovoran onaj koji reši da opljačka tuđu gajbu, kao što je odgovoran onaj koji pijan sedne da vozi automobil pa ubije nekoga - i jedan i drugi su svesno ušli u rizik (ovaj drugi što je vozio automobil a znao je da ide da pije). I ti si kao roditelj dobrim delom odgovoran ako ti dete postane takvo kakvo jeste.
onaj ko pijan sedne da vozi automobil ne goni se za ubistvo, iako je ubio. los primer.posto ljudi jako licno pristupaju ovoj temi, mene zaista zanima: da li biste podrzali da vasem detetu koje je cuknulo gajbu da bi doslo do dopa (a to se zaista svakome moze dogoditi) neko nekaznjeno raznese glavu? da li zelite takav sistem ili ne? ne govorimo o apstraktnom, kosmickom sistemu, ja govorim o ovom ovde svetu. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Pa da, jadan lopov ne može da bude previše kriv jer on krade zato što nema a ne zato što ima.Ja pak mogu da budem kriva što mi je 1 takav gospodin lopov upao u stan a ja ga zveknula jer nisam bila sigurna u njegove poštene namere.Daj bre Vaso pretera ga.A što se dece tiče, da, i kada bi moja deca postala lopovi pričala bih ono što pričam & potpisivala bih ono što piše Bata jer mnogo bolje napiše tačno ono što ja mislim + bih se intenzivno jela i pitala gde li sam pogrešila sa svojom decom.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...