Jump to content
IGNORED

Uhvacen lopov, sta dalje?


Аврам Гојић

Recommended Posts

Meni samo neobično što ne uzimate u obzir da provalnici obično obijaju sa šrafcigerom, vrata, prozore, fioke i uvek ih imaju spremne. Uz rizik da me popljujete, mislim da postoji i mogućnost da on nikog nije očekivao da bude unutra. inače ne bi išao sam

Link to comment
  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    158

  • kim_philby

    135

  • Turnbull

    106

  • Caligula

    85

. i meni se sviđa to što je evropa stigla dotle da može da kaže - ne, nije u redu, ni kada se sve uzme u obzir, NIJE u redu ubiti nekoga na taj način, ali kad uzmemo u obzir te i te okolnosti, kazaćemo urbi et orbi da si kriv i pustiti te da ideš kući, da živiš sa sopstvenim demonima do kraja života.
Samo da do kraja razjasnimo, ovo znači da je osoba iz primera osuđena za ubistvo, i taj podatak se onda nalazi u kaznenoj evidenciji, na raznim potvrdama kada se konkuriše za posao, itd?
Link to comment
pa to je valjda ocigledno
+1meni je to gotovo jasno od starta priče. Sva svetla u stanu su bila pogašena, provalnik je mislio da nema nikog i upao.
Link to comment

zakonski se rehabilituje (brisanje osude i prestanak svih njenih pravnih posledica) u roku od godinu dana od pravosnažnosti odluke, ako 1. ne učini novo delo za to vreme i 2. po zakonu je smatran neosuđivanim pre te osude.dakle, za godinu dana od osude smatrao bi se neosuđivanim.

Edited by gagorder
Link to comment
i meni se sviđa to što je evropa stigla dotle da može da kaže - ne, nije u redu, ni kada se sve uzme u obzir, NIJE u redu ubiti nekoga na taj način, ali kad uzmemo u obzir te i te okolnosti, kazaćemo urbi et orbi da si kriv i pustiti te da ideš kući, da živiš sa sopstvenim demonima do kraja života.
Samo da do kraja razjasnimo, ovo znači da je osoba iz primera osuđena za ubistvo, i taj podatak se onda nalazi u kaznenoj evidenciji, na raznim potvrdama kada se konkuriše za posao, itd?
+ ono sto kaze radisa, onda ce porodica ubijenog da trazi od Sasa odstetu, pa ce Saso i to da placa?
Link to comment
zakonski se rehabilituje (brisanje osude i prestanak svih njenih pravnih posledica) u roku od godinu dana od pravosnažnosti odluke, ako 1. ne učini novo delo za to vreme i 2. po zakonu je smatran neosuđivanim pre te osude.dakle, za godinu dana od osude smatrao bi se neosuđivanim.
znaci, to je samo za prvu presudu, a recidivisti ostaju u evidenciji?
Link to comment
+ ono sto kaze radisa, onda ce porodica ubijenog da trazi od Sasa odstetu, pa ce Saso i to da placa?
da. to bi mogli da budu troškovi sahrane (+daća, spomenik), duševni bol zbog gubitka bliskog lica (roditelji, supružnik, deca, braća i sestre ako su živeli s njim u zajednici života) ... onda, gubitak izdržavanja, ako je ubijeni nekoga izdržavao. ako se utvrdi krivica u krivičnom postupku, to obavezuje sudiju parničara.
Link to comment
znaci, to je samo za prvu presudu, a recidivisti ostaju u evidenciji?
da, ako nisu brisani (rehabilitovani) za delo koje su već ranije izvrsili.bolje da o krivicnom prica neki krivicar iz prakse.
Link to comment
Verovatno je tu i sužena svest žrtve, koja možda mlataranje bejzbolkom vidi kao pretnju. Da je recimo napadač imao šumsku sekiru, a žrtva pištolj, te da ovaj krene da se folira i prebacuje sekiru iz ruke u ruku, ili krene mirno ka žrtvi - šta onda? Nije ga napao, ali mu se recimo približavao. Najbolje da ovaj sačeka da napadač podigne sekiru, pa da saspe metak u njega?Kako pravo to definiše? Ako je ovaj krenuo ka njemu, mirno, sa šrafcigerom u ruci, sigurno Sašo nije to video kao kulturni performans gde provalnik želi da proveri koju su šrafovi u stanu rasklimatani.
sila mora biti "neophodno potrebna" za odbijanje napada, takva da se napad moze odbiti uz najmanju mogucu povredu napadacevog dobra.kretanje prema nekome u mraku sa srafcigerom u ruci je poprilicno jasna pretnja. stvar je u tome kakva je bila snaga napada i da li ga je on mogao zaustaviti vikanjem, pretnjom ili ga je morao ubiti da bi ga zaustavio.
Link to comment
Samo da do kraja razjasnimo, ovo znači da je osoba iz primera osuđena za ubistvo, i taj podatak se onda nalazi u kaznenoj evidenciji, na raznim potvrdama kada se konkuriše za posao, itd?
Pa zavisi na koliko je osuđena,
Link to comment
pa ne radi se o mentalnom sklopu, nego o mentalnom stanju. i razmisli: šta je bilo u njegovoj glavi je nesaznatljivo ex post facto. njemu samom, a kamoli sudu. ovde se ono što je on uradio odmerava prema nekakvom merilu. to merilo u krivičnom postupku je ekstremno personalizovano (mnogo njegovih ličnih osobina uticaće na sadržinu tog merila poželjnog postupanja). a osnovno pitanje je da li ono što je on radio zavređuje društveni prekor. i kroz svaki odgovor na svako takvo pitanje, izvinjavam se ako zvuči patetično, ali - društvo se ponovo potvrđuje, a ponekad malo i uznapreduje. i meni se sviđa to što je evropa stigla dotle da može da kaže - ne, nije u redu, ni kada se sve uzme u obzir, NIJE u redu ubiti nekoga na taj način, ali kad uzmemo u obzir te i te okolnosti, kazaćemo urbi et orbi da si kriv i pustiti te da ideš kući, da živiš sa sopstvenim demonima do kraja života.ne znam hoće li to biti u ovom slučaju tako, ali moguće je da hoće i to je dovoljno za ovu diskusiju.
verovatno stvari izgledaju drugacije kada pokusas da ih didakticki iskoristis pa zato verovatno i ovolike razlike u gledanju na stvar. ti ovaj slucaj pravno zvaces na nacin koji je verujem interesantniji za struku dok su njegovi efekti na drustvo prilicno dubiozni - nisam siguran u realne domete takve presude kakvu navodis koja bi verujem iz neke moralne dimenzije sasvim sigurno bila najispravnija - ne smes da ubijes, kriv si ali nisi kriv.ja pisem iz druge perspektive, recimo nemam nikakve konkretne podatke ali imam osecaj da zivimo u jezivoj kulturi nasilja svake vrste, od verbalne do vrlo konkretne fizicke agresije i prilicno me zanima kojim se mehanizmima situacija koja trenutno postoji u srbiji popravlja, tj nasilje smanjuje. ja ne znam da li sam u pravu zato sto u ovom trenutku zagovaram vrlo rigidne mere prema prekrsiocima zakona (gde mi je eto pala napamet bizarna ideja da bi provalniku u stan sa hladnim oruzjem u rukama pored provalne kradje trebalo suditi po difoltu i za pokusaj ubistva ako u stanu ima ljudi u trenutku provale) izmedju ostalog u nameri da se isti na neki nacin zastrase i odvrate. da li to daje efekte, ne znam, verovatno da ne. zapravo je sasvim lako moguce da ako sasho bude oslobodjen krivice, jedan od efekata bude porast ubistava pri ovakvim slucajevima tako sto ce eto ugrozeni gradjani dobiti neku vrstu blanko karte da mogu da pucaju na provalnika nezavisno od toga da li su zaista napadnuti ili nisu. mozda sam ja nenormalan i zesci desnicar zato sto zagovaram to da zakon mora da bude apsolutno na njihovoj strani, verovatno da da, ali se sa tobom slazem pre svega u pretpostavci da ne postoji nikakav mehanizam - sem niza hipoteza - kojim se moze dokazati ni sta se tamo zaista dogodilo, a posebno ne sta je bilo u glavama ubice i ubijenog pa sam zbog toga sklon ideji da zakon mora da bude apsolutno na strani onoga ko nije izazvao tragediju na prvom mestu ( samom provalom a ne nekakvim pokusajem ubistva u bukvalnom smislu). Edited by gazza1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...