Jump to content
IGNORED

Uhvacen lopov, sta dalje?


Аврам Гојић

Recommended Posts

Iščitah sve, nekako, prosto ne verujem da ste se i ovde podelili na Četnike i Partizane.Milogled je otprilike napisao skoro sve što bih i ja, iako to verovatno deluje bezosećajno ljudima koji su se emotivno svrstali uz Saša i koji su upali u neki hajp podrške (razumljivo, obzirom da svako od nas gleda sutra sebe u takvoj situaciji) koji čak ide dotle da se pita zašto bi on uopšte morao na sud. Dalje se ide sa "svaki normalan sud bi.." - jbg, koliko je neželjeno da na sud vrši pritisak neko iz vrha vlasti, toliko je (ako ne i opasnije) nedopustivo da sud "goes with a flow" na talasima dnevne štampe, komentara na tekst iz Kurira, lajkova etc. U tom slučaju bi bio samo korak od vraćanja na lynch mob, a to je, fala bogu, civilizacijski prevaziđeno.

Link to comment
  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    158

  • kim_philby

    135

  • Turnbull

    106

  • Caligula

    85

Gledajući kako adrenalin i spremnost na fajt skaču po ovim teroetskim raspravama na forumu, baš me zanima kako bi ljudi reagovali u prvom licu u takvoj situaciji.Generalno bih pravio razliku čim su u slučaj upetljana vatrena oružija. Ako imam vatreno oružije kući i čujem da neko petlja oko brave, sačekam ga u hodniku i saspem olovo u njega - to je čisto ubistvo, u takvim slučajevima nema pogovora. Imao sam vatreno oružije, imao sam "upper ground", bio sam spreman, svesno sam ga sačekao u hodniku. Imao sam i druga rešenja u takvoj situaciji - mogao sam da ga upozorim da ću pucati, mogao sam da pucam u vazduh itd. Takvu blanko dozvolu za odstrel ne bi niko smeo da dobije.Ali to je slučaj na samom kraju tog nekog spektruma i na njega ne mogu da primenim isto pravilo kao u ovom konkretnom slučaju gde je provalnik već bio unutra, gde nije bilo vatrenog oružija, gde su se u momentu porvali i iz te borbe prsa o prsa je prvi (ili jedini) ustao stanar.
Apsolutno. Moja tvrdnja je sve vreme da je jako teško znati šta bismo uradili u takvoj situaciji, ne samo zato što ne poznajemo sebe dovoljno, i što je to vanredna situacija, nego i zato što zapravo ne znamo koja je to tačno situacija i koje su sve opcije bile otvorene u datom trenutku. Da li je mogao da se zaključa u sobu sa ženom i decom? Da pozove nekog u pomoć? Da upotrebi silu, ali u manjem obimu? Ne znamo, zaista, i baš zato istraga i jeste potrebna.
Link to comment
Ali, zna gag, zna i svako ko se bavi pravom, da se ovo što je Sašo uradio, najčešće završava osudom Saše. Čak i da ne ide u zatvor, ako bude osuđen, porodica ubijenog će imati pravo na veoma visoku odštetu.Ja jednostavno mislim da to sve nije fer prema nekome kao Sašo.
Zašto se ograničavaš na njega? Nije fer prema bilo kome u istoj situaciji u kojoj je on bio.
Link to comment
[/size]uopste nisam imao nijedan tvoj post u vidu, nego sam se nadgornjavao sa Kaubojem, i to bez neke zle namere. na Deponiji smo, pobogu.
for d rekord, ono je bila bucka. Kim je prvi uveo "drustveno skrajunutog Dzankija" na velika vrata u diskusiju, ja sam se samo vrcavo poigrao sa tim.
Link to comment
cekajte, jel pricate o onoj zeni iz dokumentarca B92 iz 2005 o zenama u srpskim zatvorima sto je ubila muza na spavanju nakon sto je maltretirao zilion godina? odakle vam to da je ona oslobodjena, ta zena je dobila nekih 10 godina ako se dobro secam i cak je tadic odbio da je pomiluje prvi put kada je bila na spisku.
Nije ta, ova je novosađanka. Osuđena je, proglašena krivom, ali nije išla u zatvor.
Link to comment
for d rekord, ono je bila bucka. Kim je prvi uveo "drustveno skrajunutog Dzankija" na velika vrata u diskusiju, ja sam se samo vrcavo poigrao sa tim.
ok, ja sam reagovao na face value posta. mea klupa.
Link to comment
neko kvalifikovano ubistvo. neki afekt. neka kazu ovi iz romana johna grishama ali ja bih rekao da bi to bilo to.
Kakav crni afekt, da ubiješ nekoga ko te fizički ne ugrožava?? Obično ubistvo, čak ako tu ima još ljudi koje je mogao da pogodi i usmrti pa i pored toga je bezobzirno pucao - može i teško ubistvo.
Link to comment
Iščitah sve, nekako, prosto ne verujem da ste se i ovde podelili na Četnike i Partizane.Milogled je otprilike napisao skoro sve što bih i ja, iako to verovatno deluje bezosećajno ljudima koji su se emotivno svrstali uz Saša i koji su upali u neki hajp podrške (razumljivo, obzirom da svako od nas gleda sutra sebe u takvoj situaciji) koji čak ide dotle da se pita zašto bi on uopšte morao na sud. Dalje se ide sa "svaki normalan sud bi.." - jbg, koliko je neželjeno da na sud vrši pritisak neko iz vrha vlasti, toliko je (ako ne i opasnije) nedopustivo da sud "goes with a flow" na talasima dnevne štampe, komentara na tekst iz Kurira, lajkova etc. U tom slučaju bi bio samo korak od vraćanja na lynch mob, a to je, fala bogu, civilizacijski prevaziđeno.
pa ništa, najavljuje se da će se zbog promena u zkp-u u oktobru pojaviti mogućnost da se ubice tatona oslobode te da je to taktika odbrane.ako se to desi nadam se da ćemo svi ćutati da ne odamo utisak lynch mob-a, učene glave znaju šta rade.
Link to comment

Hm, vidim da se ovde svašta zahuktalo. Odličan je primer onog drugara koji se ne seća da mu je pištolj bio ponuđen. Jbg, stres u jednoj zajebanoj i novoj situaciji.A kada se priča o prekoračenju odbrane i proceni šta je dozvoljeno a šta ne, postavio bih sledeću situaciju:U pola noći čoveka budi buka. Dete i žena mu spavaju. On prvo na šta nailazi u dnevnoj sobi je osoba koja je velikim šrafcigerom otvorila prozor.Dovoljan je samo jedan ubod tim šrafcigerom u vrat, srce, mek trbuh. I nekoga od familije više nema.Ono što mi u novinama vidimo kao šrafciger, taj čovek je probuđen, u pola noći video kao pretnju. A sumnjam da je lopov tog trenutka krenuo da citira Jesenjina, da se izvinjava i da kaže kako će nadoknaditi štetu nastalu provalom.Dopustiću sebi baš jedan :kdp: :kdp: :kdp: :Zamislite da je onog ubicu trinaestoro ljudi na samom startu ubio prvi komšija/rođak, odvalivši ga metalnom štanglom po labrnji? Svi bi govorili o prekoračenju nužne odbrane, o tome kako je ubio svoju krv i svoj rod, kako je čovek samo popio i mlatarao pištoljem.Jbg, onog trenutka kada se nađem između provalnika sa šrafcigerom i moje porodice - tada država ne postoji. Njeni mehanizmi mi nisu dostupni, krivično pravo je teško citirati, a policija je milenijumima daleko od toga da mi pomogne. Svakako se neću sećati uvoda u anatomiju i gde je najbolje da ga udarim, nego ću instinktivno štititi svoju porodicu i sebe, baš zato da se ne bih sutradan našao u vestima u vidu žrtve.Ovde se ne radi o proneveri novca ili nelegalnoj gradnji, gde ti imaš mogućnosti i vremena da ispeglaš stvari. Ovde se radi o instinktu, onom sirovom.

Link to comment
pa ništa, najavljuje se da s zbog promena u zkp-u u oktobru pojaviti mogućnost da se ubice tatona oslobode te da je to taktika odbrane.ako se to desi nadam se da ćemo svi ćutati da ne odamo utisak lynch mob-a, učene glave znaju šta rade.
uh
Link to comment
Hm, vidim da se ovde svašta zahuktalo. Odličan je primer onog drugara koji se ne seća da mu je pištolj bio ponuđen. Jbg, stres u jednoj zajebanoj i novoj situaciji.A kada se priča o prekoračenju odbrane i proceni šta je dozvoljeno a šta ne, postavio bih sledeću situaciju:U pola noći čoveka budi buka. Dete i žena mu spavaju. On prvo na šta nailazi u dnevnoj sobi je osoba koja je velikim šrafcigerom otvorila prozor.Dovoljan je samo jedan ubod tim šrafcigerom u vrat, srce, mek trbuh. I nekoga od familije više nema.Ono što mi u novinama vidimo kao šrafciger, taj čovek je probuđen, u pola noći video kao pretnju. A sumnjam da je lopov tog trenutka krenuo da citira Jesenjina, da se izvinjava i da kaže kako će nadoknaditi štetu nastalu provalom.Dopustiću sebi baš jedan :kdp: :kdp: :kdp: :Zamislite da je onog ubicu trinaestoro ljudi na samom startu ubio prvi komšija/rođak, odvalivši ga metalnom štanglom po labrnji? Svi bi govorili o prekoračenju nužne odbrane, o tome kako je ubio svoju krv i svoj rod, kako je čovek samo popio i mlatarao pištoljem.Jbg, onog trenutka kada se nađem između provalnika sa šrafcigerom i moje porodice - tada država ne postoji. Njeni mehanizmi mi nisu dostupni, krivično pravo je teško citirati, a policija je milenijumima daleko od toga da mi pomogne. Svakako se neću sećati uvoda u anatomiju i gde je najbolje da ga udarim, nego ću instinktivno štititi svoju porodicu i sebe, baš zato da se ne bih sutradan našao u vestima u vidu žrtve.Ovde se ne radi o proneveri novca ili nelegalnoj gradnji, gde ti imaš mogućnosti i vremena da ispeglaš stvari. Ovde se radi o instinktu, onom sirovom.
problem sa tvojim scenariom je u tome sto drzava i dalje postoji i u tom odsudnom trenutku.
Link to comment

Uh, indeed, pa taktika odbrane je upravo da sve vreme vrši pritisak o kojem priča Valkira. To i jeste najgore u celoj priči.

Edited by Syme
Link to comment
Uh, indeed, pa taktika odbrane je upravo da sve vreme vrši pritisak o kojem priča Valkira. To i jeste najgore u celoj priči.
zato i nisam znao kako da reagujem na post
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...