Jump to content
IGNORED

Uhvacen lopov, sta dalje?


Аврам Гојић

Recommended Posts

on je svakako kriv, ubio je coveka. svako ko ubije nekog je kriv, to je barem moj bottom line, bez obzira na to da li ce ga sud osloboditi ili ne, tu krivicu ce zauvek nositi u sebi. kada sam rekao ni kriv ni duzan, mislio sam ocigledno - covek nije napravio situaciju sa smrtnim ishodom. te noci je otisao na spavanje kao obican gradjanin a docekao je jutro kao ubica. jezivo jebote.
Pa jeste jezivo, mislim da to niko ne spori.
Link to comment
  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    158

  • kim_philby

    135

  • Turnbull

    106

  • Caligula

    85

cekajte vi se zajebavate da je ubijeni proveo ne znam koliko vremena na gajbi tj u podrumu ili gde vec? pa sto nije bezao kada su ga provalili i zvali muriju? ja ovo nista ne razumem.

Link to comment
A ja imam jedno kontra-pitanje. Da je policijska patrola došla na pravu adresu, jel bi sve bilo okej?Onda je odgovor na tvoje pitanje prost - do toga je došlo spletom nesrećnih okolnosti, odnosno zabunom polcijske patrole.Niko nije odbio da izađe na teren, niko mu nije rekao da je to njegova stvar, nego prosto promašili adresu.
A da je momak bio u zatvoru, isto ne bi došlo do toga, zar ne?Da je neko radio svoj posao, mi sad ne bi ispisivali ove gomile bajtova. ALi, niko nije zaštitio na vreme čoveka, i sad je on kriv što je razdražen izbo provalnika, toliko da će da plaća do kraja života to. I moralno i materijalno.Ja kažem opet, mojoj porodici je država posle pretnji direktno odbila da pomogne. Meni je to jezivo, ja se zato mogu identifikovati sa mnogo čim. I stvarno, više neću napisati ni red ovde.A vi mudrujte i poredite neuporedivo.Takoće molim BB i Hamleta da moderišu ovaj topik od sad. Bojim se da nisam baš sposoban da ispravno procenjujem neke stvari.
Link to comment
cekajte vi se zajebavate da je ubijeni proveo ne znam koliko vremena na gajbi tj u podrumu ili gde vec? pa sto nije bezao kada su ga provalili i zvali muriju? ja ovo nista ne razumem.
ma sve je smuljano zato sto se informisemo iz tabloida.
Link to comment
cekajte vi se zajebavate da je ubijeni proveo ne znam koliko vremena na gajbi tj u podrumu ili gde vec? pa sto nije bezao kada su ga provalili i zvali muriju? ja ovo nista ne razumem.
Verovatno nije shvatio da su ga provalili. Ko zna i u kakvom je stanju bio.
Link to comment

cekaj da malo okrenemo stvari. koga sada drzava treba da zastiti kada vec nije reagovala adekvatno? ubicu ili ubijenog?zabole me sto je murija htela al promasila. pa napadnuti su totalno ispostovali PS, zvali miliciju, napadac sve vreme na gajbi i tek kada se murija nija pojavila onda uzeli pravdu u svoje ruke.moram da kazem da sem bazicne vesti nisam citao ovu razradu tj detalje koji su ocigledno dosli kasnije. sad mi kejs postaje nevidjeno zanimljiv i vidim zapravo sve manje (formalne) krivice na strani ubice, 6 uboda u ledja included.jedini logican ishod - sto se mene tice - ubica oslobodjen, drzava placa odstetu porodici ubijenog.

Edited by gazza1
Link to comment
cekaj da malo okrenemo stvari. koga sada drzava treba da zastiti kada vec nije reagovala adekvatno? ubicu ili ubijenog?zabole me sto je murija htela al promasila. pa napadnuti su totalno ispostovali PS, zvali miliciju, napadac sve vreme na gajbi i tek kada se murija nija pojavila onda uzeli pravdu u svoje ruke.moram da kazem da sem bazicne vesti nisam citao ovu razradu tj detalje koji su ocigledno dosli kasnije. sad mi kejs postaje nevidjeno zanimljiv i vidim zapravo sve manje (formalne) krivice na strani ubice, 6 uboda u ledja included.jedini logican ishod - sto se mene tice - ubica oslobodjen, drzava placa odstetu porodici ubijenog.
pa da ukoliko provalnik nije vec krenuo da hvata dzadu.
Link to comment

a i pricu da je murija zalutala bih uzeo sa trunkom soli. realnije im je sevalo da se cimaju u pola noci pa je ovo lepa pricica, zalutali.

Link to comment
drzava placa odstetu porodici ubijenog.
Logično, ali mislim da je neostvarivo, iako je u ovom slučaju krivica države bar kolika i Sašina.
Link to comment

Auh, kolika rasprava. Lično, uvek smatram da kada smo u nedoumici trebamo da se okrenemo rešenjima i dostignućima naših predaka iz doba Narodnooslobodilačke Borbe. Obzirom da su ta rešenja vrlo eksplicitna, dovoljno je pogledati na koji su način oni regulisali ovakve stvari i da li su ljudi kažnjavani kada ustrele provalnika.Obzirom da smo ionako kao društvo i država revertirali iza civilizacijskih dostignuća sedamdesetih i kasnijih godina, ionako nije potrebno da se tretiramo kao gospoda, niti da se pretvaramo da je svaki ljudski život podjednako značajan. Dakle, gospodo pravnici i istoričari, kako se ova tematika tretirala pedesetih i šezdesetih godina? Kako god da je, smatram da je tako bilo ispravno.

Link to comment

Pedesetih i sezdesetih mogao si da spavas u jarku™Takodje, cerku su nekaznjeno mogli da ti siluju sinovi nekog funkcionera a svaki posten gradjanin bi na pogresno izrecenu rec dobio kartu za obilazak jadranskog ostrva.Tada ti lopov nije upadao u kucu, nego je uzimao u celosti (ti bi zapravo zauvek ispao iz nje, zajedno sa decom™ )Ne znam, verovatno je da su lopovi tada bili postovani i uvazavani, ne verujem da je bilo ubistava.

Edited by CowBoy
Link to comment

Filipe, ako ti je u revolucionarnom zanosu slucajno promaklo, ova tema je prebacena sa Deponije. Docim je C vs. P topik jos uvek dole i vapije za ovakvim mudrostima.

Link to comment
a i pricu da je murija zalutala bih uzeo sa trunkom soli. realnije im je sevalo da se cimaju u pola noci pa je ovo lepa pricica, zalutali.
Dobro, nisu bas zalutali. Pogresno su culi adresu i otisli na broj 6, a trebalo je na broj 26 (ako se dobro secam detalja). Stvar je u tome da, bar prema onome sto se moze zakljuciti iz medija, zivoti ubice i njegove zene nisu ni u jednom trenutku bili ugrozeni. Ukoliko su se osecali nebezbedno, imali su vremena da odu iz kuce. Ugorzena je bila samo imovina (verovatno manje vrednosti, posto je u podrum vec provaljivano pre manje od mesec dana).Ja sam miroljibiv covek. Mogao bih, medjutim, da zamislim dosta situacija u kojim bih mogao da ubijem drugog coveka (i to ne samo u samoodbrani). Ovo sigurno nije jedna od njih.
Link to comment
Dobro, nisu bas zalutali. Pogresno su culi adresu i otisli na broj 6, a trebalo je na broj 26 (ako se dobro secam detalja). Stvar je u tome da, bar prema onome sto se moze zakljuciti iz medija, zivoti ubice i njegove zene nisu ni u jednom trenutku bili ugrozeni. Ukoliko su se osecali nebezbedno, imali su vremena da odu iz kuce. Ugorzena je bila samo imovina (verovatno manje vrednosti, posto je u podrum vec provaljivano pre manje od mesec dana).Ja sam miroljibiv covek. Mogao bih, medjutim, da zamislim dosta situacija u kojim bih mogao da ubijem drugog coveka (i to ne samo u samoodbrani). Ovo sigurno nije jedna od njih.
WTF? Na osnovu čega zaključuješ ovo prvo?
Link to comment
Da je neko radio svoj posao, mi sad ne bi ispisivali ove gomile bajtova. ALi, niko nije zaštitio na vreme čoveka, i sad je on kriv što je razdražen izbo provalnika, toliko da će da plaća do kraja života to. I moralno i materijalno.
Realno, mislim da nigde u svetu ugovor između države i građana nije dostigao taj stepen sofisticiranosti da besprekorno funkcioniše i eliminiše svaku opasnost po građane. Nevinih žrtava će uvek biti, ovde je pitanje da li nam treba drugačiji ugovor.Ja ne mislim da je u Srbiji problem implementacija društvenog ugovora jer on je toliko maglovit i podložan različitim tumačenjima i veštačenjima, da je pravo čudo da funkcioniše i u onoj simboličnoj meri u kojoj funkcioniše. U ovom konkretnom slučaju, da bi sud doneo odluku mora doslovce da uđe u glavu okrivljenog i rastumači koliko je Sašo bio uračunljiv ili neuračunljiv dok je ubadao provalnika. Ja, kao običan građanin koji je laik za pravo, tu ne vidim egzaktan pristup već čitavo more opcija za raznorazna arbitriranja o okolnostima, hipotetičkim scenarijima i pravilnom postupanju u datoj situaciji (koja po pravilu dolaze od ljudi kojima se nikada u životu nije dogodilo da ih iz sna trgne zaluzala mačka a kamoli provalnik, ali zato odlično znaju da li je Sašo preterao ili je pak reagovao kao što bi reagovalo 8 od 10 uplašenih građana u takvoj situaciji).Kada sam pre nekoliko godina krenuo uveče do grada i zatekao obijača u automobilu, zamolio sam ga da prekine operaciju što je on i učinio. Uspostavio sam neku liniju komunikacije pa se stvar završila na dogovoru da on lepo primeni metodu troskoka a ja neću da zovem panduraciju. Nesrećni narkoman iz kraja je odlepršao uz patetične izjave zahvalnosti ("Ispoštovao si me, brate, ne verujem kako si me ispoštovao") i obećanja da će mi platiti probušenu bravu čim završi neku kintu.E, sad, mogao sam da probam da izvadim kurblu iz gepeka i otvorim mu lobanju. Onako, u afektu. A mogao je i on da proba da me pretvori u sito šrafcigerom kojim je probušio vrata, takođe u afektu. Ali čemu sve to? Mogao sam da se sklonim na sigurno i pozovem panduraciju koja bi došla 45 minuta kasnije nadrndana što ih smaram zbog jednog počupanog CD plejera i malo štete na vratima (sve zajedno ni 50 evra). Mislim, u pitanju su isti carevi koji su jednom drugom prilikom na moj poziv došli da provere krvave tragove u pasažu ispod autoputa u Novom Beogradu i najopuštenije propustili da u toj krvi uoče ogroman kuhinjski nož umotan u novinsku hartiju. Kada sam ih ponovo pozvao, napušavala me je prvo operaterka a onda dve patrole nisu mogle jedno pola sata da se dogovore da li da rade uviđaj ili ne. Pa ti sad vidi koliko bi se cimali oko jednog obijenog vozila.Elem, ne bih ja tek tako sudio Sašu za prekoračenje (onoga što neko u ovom i ovakvom društvu pokušava da definiše kao "nužnu odbranu") isto kao što mu ne bih na keca pisao hvalospeve i ispevao ode jer je pokazao zube u zemlji koja štiti i neguje kriminalce. Ovakvi slučajevi su uvek komplikovani i ne oblikuju se u deliću sekunde već nastaju usled spleta uzročno-posledičnih veza. A pošto i sam zakonski okvir predstavlja kompleksan splet svega i svačega, mislim da ne postoji osnov za bilo kakvu vrstu isključivog određivanja prema Sašovom postupku. Sve ostaje u domenu čiste metafizike i: "Ja bih ovako a ne onako, a šta bi Sašo radio da je bilo ovako a ne onako". Edited by beowl
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...