Jump to content
IGNORED

Tenis radi tenisa


harper

Recommended Posts

edit: ovo pitanje pod 2. je sustina onoga sto me je zanimalo (jer smatram da je on dovoljno teniski inteligentan da ume to da uradi, protiv svih, pa i vrhunskih igraca)konstrukcijom boldovanog sam fasciniran.Pa ocigledno da nije u pravu, jer vise nije do te mere konkurentan.
Da, samo što je moguće da bi sa nekom novom igrom bio još manje konkurentan :) Ne verujem da je potencijal za unapređenje nečije igre neograničen, a pogotovo ne u tim godinama.
Link to comment
  • Replies 720
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • harper

    147

  • Afterburner

    76

  • freakns

    42

  • anantaram

    36

Pitanja za Afterburner (ako pronadje vremena):1. Ako je uopste uporediv atleticizam u konktaktnim i beskontaktnim sportovima zar nije lakse ostati zdrav u beskontaktnim jer ipak sve zavisi od tebe ? Ne moras da brines da li ce te neko saplesti u trku, povuci za dres ili jednostavno udariti.
mnogo su velike razlike.a sto je jos gore, toliko ima i slicnosti.u tenisu zaista sve zavisi od tebe, ali tenis je na toliko nacina pogubniji po telo jer je trenazno zahtevniji. Najpre vremenski, i to skoro duplo za pocetak. Oni treniraju nekih 7 ili 8 sati dnevno u pripremnom delu i generalno mnogo vise provode na terenu tokom cele sezone.Vremenski i klimatski uslovi u kojima nastupaju se stalno menjaju pa na to treba dodati i period aklimatizacije i izmenjen rezim rada . Ceste promene su vrlo veliki izazov svakom vrhunskom sportisti.Pored trenazno jace angazovanosti, tu je i takmicarska koja se ne moze porediti sa fudbalom i rukometom npr jer tamopostoje izmene, utakmica zna se koliko traje i koji je to optimum, maksimum i minimum napora koji ti kao fudbaler, rukometas i sl ulozis i koliko pretrcis. U tenisu tvoj mec moze da traje 5 sati i ti moras imati spremu koja ce obezbediti izdrzljivost i funkcionalnost u tom 4. ili 5. satu. Pre svega toga moguce je da ce tvoje zagrevanje i priprema za mec trajati 2 ili 3 sata. Nije tesko sabrati. Da bi se to podnelo moras da treniras kao zivotinja.Ono sto jeste zajednicko je to sto su ovi nabrojani sportovi endurance sportovi, dakle sportovi koji se zasnivaju na kardio aktivnosti i izdrzljivosti. Osnova ovih sportova je dakle kretnja i veoma slozene vestine koje na srecu ne zahtevaju bas hirursku preciznost kao u gimnastici. Znaci, imamo sve vrste kretnji. u mozemo da povucemo i neke paralele. Rukomet i tenis imaju vrlo slicne kretnje, mnogo lateralnog pomeranja, kratki sprintevi, brza promena pravca, razlicite tehnike trcanja, jednih sa loptom, drugih sa reketom u ruci. Prilikom nekih poteza u tenisu polozaj nogu, zamah i udarac zahtevaju zacudjujuce slicnu tehniku. Cuveni Samprasov smec iz skoska je klasican rukometni trokorak i sut. Postavicu dole klip pliometrijskih vezbi koje ce ti se uciniti vrlo poznatim jer se primenjuju i u rukometu i fudbalu, a federerov trening (kao i mahom svih tenisera, ali posebno njegov) pociva na njima i zato on izgleda kao da teg u zivotu nije video. Pliometrija pretstavlja vezbe koje se baziraju na eksplozivnim radnjama u cilju postizanja misicne snage. to je trening kojim se vrse poboljsanja konkretno u tenisu na riternu, kod promene pravca kretanja, i generalno kretanja. Omogucavaju brzu i kvalitetnu reakciju na iznenadne faktore. U tenisu je pliometrija od esencijalnog znacaja, a obzirom da je vrlo destruktivna po telo jer su po sredi vrlo jake sile, povrede su velika neminovnost. dakle, ne mogu se dva igraca potpuno razlicitih stilova porediti u kontekstu povreda jer svaki stil ima svoju cenu, a neki stilovi kostaju vise od drugih. Drugi put mozemo pricati zasto se pojedinac priklanja bas odredjenom stilu i koliko na to ima uticaja sam karakter igraca, pored naravno vec pomenutog potencijala i onog sto po prirodi fizicki igracu lezi. Nadal je defanzivan u apsolutno svim aspektima, pocev od momenta kada bira da prima servis, preko same igre, do pres konferencija gde uvek breme favorita prepusta drugima i nikad ne preuzima inicijativu kada su kritike protivnika u pitanju. to je nacin koji radi za njega. Dakle, dolazimo do zakljucka da rabljenje atlete u fudbalu i tenisu nije isto jer u prvom je vreme zamaranja i forsiranja ograniceno trajanjem utakmice i postojanjem izmene, a u drugom odsustvom svega pomenutog. Kada masina ima veci broj obrtaja smanjuje se njen vek trajanja i povecavaju sanse za kvar/povredu. Ovo je najpovrsnija moguca usporedba, nema potrebe ulaziti u onu koja se tice intenziteta i frekvencije napora u tenisu i fudbalu, jer dok u fudbalu ili rukometu imas igraca koji kada se oslobodi lopte ima prazan hod od pola minuta pa do nekoliko minuta u fudbalu, dotle teniser kada se oslobodi lopte sledeca mu dolazi za 2 sekunde kada je prinudjen d ponovi niz eksplozivnih radnji koje su jako stresne za telo. Svaki udarac je mikropovreda.Izmedju poena postoji period za smirenje pulsa, ali je on izazivan cak i najspremnijim atletama tako da teniseri zaista operisu u toj nekoj kriticnoj fazi. o tome mozemo u nekoj od narednh tema da pricamo, to je i uzrok zasto fudbaleri i teniseri nisu mnogo misicavi sem nekih izuzetaka koji forsiraju teretanu van neke norme.Iz istog razloga maratonci nisu misicavi. pogledajte razliku u odnosu na sprintere. kada bi teniski mecevi trajali pola sata i teniseri bi igledali kao srinteri.
2. Pomenula si da Nadal nije slusao savete lekara. Izvini sto mozda pitam nesto sto je boljim poznavaocima tenisa dobro poznato, ali sta to znaci ? Igrao je kad mu je lekar preporucio mirovanje ?
da, nije pauzirao kada mu se reklo, o ovome je pricao i njegov doktor, zatim, nece da preda mec kada je svima jasno da puzi po terenu od bolova i time sebe dovodi u opasne situacije. ovde postoji klip gde on govori toniju u toku meca, skoro je bilo, da nece da preda mec makar se usr'o, bas tm recima, a po zavrsetku je imao abdominal tear koji je vrlo lako mogao da spreci u tom obimu koji je njega snasao.posle ovakvih failova usledile su kalendarske promene u nastupima, redukcija telesne tezine kako bi se smanjio pritisak na svim zglobovima kljucno sa kolenima, skracivanje poena i bitno ofanzivniji nastupi u prvim mecevima turnira i slicno. posle je skinuo bandaze, vec dugo se o tendonitisu nista ne govori, imao je specijalne terapije, ali opet sa nedovoljnim vremenom oporavka, tako da je to ko njega hronicno. licno on je napravio da to bude hronicno, svojim losim odlukama.
3. Ako mozes jos samo malo dodatno da mi objasnis ovo da veca fizicka sposobnost povecava sansu za povredu jer na primeru fudbala i rukometa nisam stekao takav utisak. Oni najjaci obicno ostaju zdravi bar do 27-28. Tad pocinju razna istezanja misica.
svako eksploatise svoje najbolje spsoobnosti, ono najbolje sto ima bice njegova alfa i omega, oslonac, sto podrazumeva da ce se oko takve predispozicije plesti neka dalja mreza i igra. To implicira da ce ta grupa misica biti najizlozenija povredama zbog intenziteta i frekvencije forsiranja iste. Ako Nadal igra defanzivu i pretrci u jednom mecu vise od federa, udari i krajnje zahtevnih pozicija daleko vise lopti i sve to radi sa daleko vece distance gde je neophodno uloziti daleko vise snage, nije tesko izvesti zakljucak koliki rezervoar mu treba.prema tome, roger moze odneti titulu najekonomicnijeg tenisera i da, za mnoge to je definicija atleticizma. Ali po meni to je mesanje usko specijalizovane vestine tj serije pokreta iskljucivo validnih u tenisu (koja je kod njega na izuzetnom nivou i ona takodje svedoci o atleticizmu, ali daleko vise o talentu za konkretan sport), zatim, srecne okolnosti da mu je stil ofanzivan te ne zahteva onoliku potrosnju, sa opstim fizickim predispozicijama neophodnim za niz fizickih izazova (atleticizam) gde je nadal neprikosnoven, a uz njega monfis, marej i djokovic. naravno da se federer visoko kotira, ali ovi igraci su brzi, skocniji, ekkplozivniji, sa boljom koordinacijom i sinronizacijom. Znaci, kada bi ih odveo na poligon, zadao niz vezbi i izazova najrazlicitije sadrzine, brojke, parametri i prolazna vremena bi bila impresivna, i to je ono sto ja smatram atleticizmom, univerazlni oblik sportske superiornosti. Kada neko poseduje takvu bazu, uzecemo makija za primer, nije ni cudo sto svi ocekuju bajke i bsne, jer momak ima takvu odskocnu dasku, da ga jedino stamina moze speciti da ne uzme te slemove koje mu naturaju kao obavezu. svaki trener koji je sa njim radio je impresioniran. .
4.Nevezano za tenis, primetio sam da se u fudbalu korpulentniji igraci sporije oporavljaju od slicnih povreda u odnosu na sitnije kolege (ovo uglavnom od povreda zadobijenih prilikom kontakta). Slucajnost ili ima nekog razloga za to ?
povrede su kao sto smo rekli uslovljene :1.genetikom,2. nedostatkom tehnike (ovo se cesto spocitava nadalu, IMO vrlo pogresno jer je momak zapravo na nivou za sebe, kategorija u koju niko jos usao nije) i 3. nedostatkom fizicke spreme.posto poznajes rukomet, onda odlicno znko je ivano balic. odlicno znas kakav je momak sportista i sta sve moze, on je klasican primer ocajne genetike. nema sta nije povredjivao, a sprema i tehnika su bukvalno kod njega besprekorne. pliometrijasjajan nacin da se prevari telo u kratkim vremenskim intervalima sopstvenom eksplozivnoscu. dozvoljava igracu da brzinom svoje reakcije izbaci vecu tezinu ili postigne drugi polozaj nego sto je to realno moguce u okolnostima sporog obavljanja.rodik je primer prirodno eksplozivnog igraca kada su ruke u pitanju. njegova sevis petlja je cudovisno brza i snazna.http://www.youtube.com/watch?v=3jwh0GfA_eo Edited by Afterburner
Link to comment
...
Au, brate, sestro, rodjace, domovino, a i sire.Nemam obicaj da ovo cesto radim ali :Hail: komentar je otprilike jedino sto bi ovde mogao biti komentar.
Link to comment

Fascinantno. Šta forsaž uradi kada se uključi. :)btw. čitao sam da je npr. jedan od razloga legendarnih uspeha Sergeja Bubke njegova brzina, imao je 10,40 na sto metara što je bilo brže od tadašnjeg Jugoslovenskog rekorda. Ovaj Rodžerov trening mi liči na trening nekoga ko se sprema za desetoboj.

Link to comment
btw. čitao sam da je npr. jedan od razloga legendarnih uspeha Sergeja Bubke njegova brzina, imao je 10,40 na sto metara što je bilo brže od tadašnjeg Jugoslovenskog rekorda. Ovaj Rodžerov trening mi liči na trening nekoga ko se sprema za desetoboj.
nemas pojma koliko si u pravu :) inace, neka me neko ispravi, fekijev dugogodisnji fitnes trener bio je paganini, i on je valjda bivsi desetobojac, a bavio se valjda jos nekim sportovima. on ga je dosta oblikovao u svakom smislu i trening koji je njemu servirao je sveobuhvatnog tipa, takvog da poseduje preventivu koliko god je to moguce u pogledu povreda.po meni idealan nacin da se svori savrsen igrac.zato u principu ne mogu da volim igrace i timove koji poseduju filozofiju da treba vezbati samo ono u cemu si dobar, ne gubiti vreme na ono u cemu nisi, je to nisu kompletni takmicari. sva ona prica oko djokovicevog gubljenja vremena na vezbanje voleja, servisa, top spina, sva kritika da se fokusirao na margine dok drugi uzimaju ono sto je njegovo ne stoji. Da bi se dobio nadal i federer ne moze se imati slaba tacka koja, makar mikronska, je sasvim dovoljna takvim velicinama da je eksploatisu i to bude upravo taj poen ili dva za koje oni vole da kazu da su odlucili mec.za ostalu ekipicu da, ali ako hoces da zasednes na tron, pefection is needed. zato feki vise ne moze, ne zato sto je star, vec zato sto sada postoje igraci koji su unapredili igru, koji znaju njegov patern i tvrdoglavo ga urnisu tamo gde je najtanji. sada su mu usli i u glavu. nema vise hjuita i rodika kao glavnih rivala, sada su tu maki, delpo, novak, nadal. tesko za preskociti, a jos teze zaobici.edit slovna greska Edited by Afterburner
Link to comment
mnogo su velike razlike.a sto je jos gore, toliko ima i slicnosti.u tenisu ...
Nemam reci da izrazim zahvalnost, kako za posveceno vreme, tako i za izuzetan komentar.Imao bih jos puno pitanja, ali bi bilo nepristojno oduzimati ti toliko vremena :)U svakom slucaju, definitivno si me zainteresovala za tenis i sa posebnim zadovoljstvom cu citati tvoje daljne postove.Veliko, veliko hvala jos jednom.
Link to comment

dobro vece.primite pozdrav od naovopecenog a uz to i prilicno it nepismenog forumskog kolege.ovo mi je prvi post.svidja mi se kako pisete o tenisu pa se nadam da cu u buducnosti,nadam se blizoj i ja nesto smisleno napisati. nemojte biti previse strogi prema novajliji.

Link to comment

Dobrodošao. Ovde ima ljudi koji stvarno znaju šta pričaju, a i nas sa kvaziduhovitim onelinerima :) Jebote, pdf Tenis nabacio još jednog korisnika. Javite gonzu! :D

Link to comment
dobro vece.primite pozdrav od naovopecenog a uz to i prilicno it nepismenog forumskog kolege.ovo mi je prvi post.svidja mi se kako pisete o tenisu pa se nadam da cu u buducnosti,nadam se blizoj i ja nesto smisleno napisati. nemojte biti previse strogi prema novajliji.
Dobro dosao. Na ovom topiku te niko nece dirati jer te cuvaju scila lee i afterharibda. :D Samo cepaj.
Link to comment

kada sam se rekreativno bavio sportom uvek sam igrao odbranu.nekako mi je takva filosofija sporta bliza.pored toga volim brze i jednostavne prelaze iz odbrane u napad kao na primer u fudbalu je to bila borusija menhengladbah.u kosarci ofanzivne nisu ekipe koje sutiraju mnogo trojki nego one kod kojih svi igraci skacu u napaduali meni u tenisu je i dan danas najveci Mekinro.u ono vreme kad se pojavio nism mogao da verujem kakve stvari pravi na terenu.primetio je ,lepo Harper Lee koliko on udaraca izvodi van rezona ili nesavrseno.ipak nisam verovao kako je taj mladic verovao u svoju igru.toliko puta mu se desilo da u igri udara u zid,ali on od ofanzivnog koncepta nije odustajao nego je pojacavo napad.ne znam za vas ostale ali njegov ritern mi je bio toliko genijalan bas zato sto je bio u funkciji njegovog nacina igre.federer radi neke stvari slicno.ima svoj koncept u koji ugradjuje ostale elemente.mi to ne moramo da vidimo ali takvi veliki igraci to prosto osecaju.nadalu kapa dole ali fali mi tu nesto.djokovic je vrlo blizu toga i on to ne krije ni u svojim izjavama.ako je uspeo da sve sitne kockice dobro slozi u glavi gledacemo u Vimbldonu spektakl.

Link to comment

jel ovaj Meka upravo nazvao mladic? :lol:btw, nice post afterburnerke ;)ne bih se bas u potpunosti oko svega slozio, ali obzirom da materiju treninga poznajem samo na primerima kosarke i odbojke, uzdrzao bih se oko isticinja sitnijih neslaganja cisto jer nemam dovoljno strucnosti :D

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...