Jump to content
IGNORED

Domaća vina (Srbija i ex-Yu)


yolo

Recommended Posts

Pa taj Selectin beli burgundac je otkada se pojavio pre 3-4 godine jedna od najsigurnijih kupovina a cinjenica da dolazi iz vinarski zapostavljenog kraja Srbije (u marketinskom smislu, ne smislu kvaliteta) je samo pomogla da ljudi ostanu na zemlji i ne nasviraju cenu poput drugih.Jel taj Kovacevic sardone uopste srpsko vino ili ne?
Pa kad bi mentoli iz ministarstva poljoprivrede pomagali te casne vinare koji prave kvalitetna vina,koja uz to imaju i pristojnu cenu(a naravno ti vinari nemaju para za masovnu reklamu),bilo bi bolje i nama potrosacima i njima vinarima.Sve dok vlada pravilo da npr. Dajic,Selecta,Milosavljevic i drugi casni vinari i njihova vina nisu IN,dotle ce nam uvaljivati losa domaca vina za velike pare.Po meni je vojvodina region za bela vina,negotin i istocna srbija za crna(pogotovo burgundac crni i merlo) i za sauvignon blanc,dok je jug za cabernet sauvignon.A se tice tog kovacevicevog vina,ja sam ga dva puta probao i bilo je pristojno,jedino sto mi se nije svidela odredjena doza gorcine,mada je jos bilo mlado.Da li je srpsko ili ne,bem li ga.Po kvalitetu i nekim mineralnim notama,rekao bih da nije iz makedonije,vec iz Srbije.
Link to comment

svasta se pricalo, da je od makedonskog grozdja ali da ne gresimo dusu, to ce trebati neko bolje informisan da potvrdi. sto naravno otvara druga pitanja, sta to znaci, da li je bitno, etc - svejedno ja mislim da nema razloga da i ovi prestizna imena domaceg vinarstva ne pomenu na svojim etiketama odakle im je grozdje ako vec jedna coka moze da napise da prodaje makedonski vranac. mada, mozda nekom padne kruna s glave od toga.sa tim selektinim belim burgundcem je ranije umeo da bude problem da se vino malo "umrtvi", kao da oksidira, sto je prejaka rec mozda za to sto sam ja uocio, znaci ne ide u pravcu dalje fermentacije u boci nego mu jednostavno ponestane ostrine i reskosti.... koliko se secam zato sam svojevremo i digao ruke od njega nakon par slicnih flasa, ali je to bilo dosta davno, slazem se da mu treba dati sansu. inace je ovaj torresov sol vina bruka za 370 din, direktan domaci zadatak ovdasnjim vinarima. znam da se ovo pravi u milionskim serijama ali svejedno.

Link to comment
De si ga pazario?
kod uvoznika na karton, a mislim da ima i kod mice u srpskoj kuci vinapisao sam o tome na now drinking, pogledaj poslednje 2 strane tog topika
Link to comment

Probao sam prvo crveno vino vinarije Selecta(gudurica) tj. crni burgundac.S obzirom da im je ovo prva linija 2008,ovo vino je interesantno za pocetak njihove price sa crnim vinima.Na etiketi pise 14% alkohola :o i ja reko sebi jel ovo cileansko ili je nase,s obzirom da sam navikao na toliko alkohola u vinima iz novog sveta.Elem grozdje je sigurno nase i najverovatnije nema muljanja sa grozdjem jer je ovo lagani pino,vrlo malo barika,glatko je i klizi niz grlo.Uglavnom arome visnje i maline,malo zacini?Jedino mu je zavrsnica neubedljiva,ipak je mnogo bolje vino drugog dana,izgleda masivnije mada je to i dalje vrlo lagan pino.Dajicev pino je jeftiniji od njega za 100 kinti ali ima tezinu i masivnost i tanine,dok je selectin barsunast i elegantan.Ono sto bih pohvalio kod selectinog je lepa aroma voca i smirene kiseline.Ipak je cena od 770 malo preterana medjutim ako bi malo podigli kvalitet ovo bi za godinu dana mogao da bude jedan od pristojnijih srpskih pinoa. :)

Link to comment

au sto je ova tema postala dosadna,ili niko vise ne konzumira nasa vina ili je nesto posve drugojacije u pitanju.A u poslednje vreme ima cak i nekih noviteta iz domaceg vinarstva.Recimo Kremen vinarije Matalj(cabernet sauvignon),probao vino i shvatio da taj tip cabernea nije za mene.Vino je veoma lagano za cabernet,ima malo tanina skoro kao pinot,ukus je dopadljiv,visnja,malo bombona malina,malo barik i to je to.Zavrsnica je veoma lagana i ako je voćna(šljiva se nazire) malo je neubedljiva.Elem ovo vino bi se svidelo velikoj masi ljudi po meni jer ima taj bombonasti slatkasti ukus(nije za mene).Medjutim covek iz ove vinarije je rekao da sprema za kraj ove godine vino koje se isto zove Kremen samo sto ce biti robusnije(duze ce odlezati u buradima).Jedino sto nigde ne mogu da pronadjem je cabernet sauvignon vinarije Cilić iz Jagodine,za koji kažu da je prošao maceraciju od mesec dana :blink: pa bi trebalo da je veoma ozbiljno vino.Ajde ljudi malo pisite nije valjda da ce da nam umre ovaj topik. :(

Link to comment
...Ajde ljudi malo pisite nije valjda da ce da nam umre ovaj topik. :(
Aj malo pisanija, da ne skapa topic.Vinarija Salaxia, nije galaksia, nije ni saksija, navodno ozbiljna priča. Ajd neka bude tako i super je. Kako mi ispriča drugar, obnovljeni stari vinogradi itd, itd. Imaju sajt, al je parkiran. Vidim na flaši da je proizvodnja u Starom Rakovcu. Vino je pinot noir i skupo jbga, 1400! Mnogo! Ako stignem, večeras ću da probam.Jedino sto nadjoh: Salaxia.Kad smo kod pinoa, Dorotej pinot noir, uopšte nije loš, al isto mi to skupo nešto. Oko 1100 dinara. Malo da se smiri i ide bolje, inače mi na prvu loptu po otvaranju nije delovao bog zna sta. Dopao mi se i na salonu. Edited by C žeton
Link to comment

Saksija-propas!Alkohol, premlado, kiselo, nedovrseno... Inace je berba 2009, pa mozda nije za mnogo se iznenaditi. Mozda dogodine bidne sta. Ovako mogu i ja da ga izgazim, pustim da uvre, pa navali. I to za manje pare!

Edited by C žeton
Link to comment

Definitivno su srpska vina u ceni od 600 do 700 dinara solidna,dok su ona oko 1000 i vise obicno bacanje para.A kada cujem da neko daje za pino Aleksandrovicev 2000 i kusur dinara mene obuzme smeh,jer za tih 20 evra moze da se kupi bruka vino.Pino je tezak za proizvodnju cak i za vrhunske vinarije,tako da bi nasi trebalo da odustanu od te price.Sto je najgore covek pomisli da domace vino od 1500 mora da je ekstra,ali upravo u toj cenovnoj kategoriji ima najvise lopovluka.Pre cu da kupim 3 dajiceva gamay barrique nego jedan pino aleksandrovicev.A kad bi uzeli u obzir strana vina,onda se tek vidi kako ovi nasi cepaju sa cenama.Samo lepa etiketa + flasa + marketing + romansirana biografija, i cepaj sa cenom.Nema veze sto nemas tradiciju i konstantan kvalitet i medjunarodna priznanja i nagrade,dovoljno je samo da kupis njivu,malo obnovis vinograd,izgnjecis grozdje,stavis bariq chips i opali po nama potrosacima.I onda se pitaju sto nam je vinarstvo u takvom stanju.

Link to comment

evo me iz kafane, pio sam ovaj gore pomenuti cilicev cabernet sauvignon. prvo da kazem da vino nije 1 na 1 hit kao njegov sauvignon blanc koji je na prvo probanje jedno od ozbiljnijih srpskih belih koje sam probao. drugo i vaznije, vino je jako dobro - iako je po meni prerano pusteno ali je to ocito problem mladih podruma kao sto je i villa vinum, nema se vremena da se ceka. ovo je mlad kaberne, alkohola taman (13% ako sam upamtio) da ne pravi problem u casi, tanini srednji do mladjahni. boja lepa, sve u svemu lagano se pije. vocne arome, srednje tezine za tako mlado vino, ipak na laksoj strani. ko ima podrum i strpljenje, treba da ovo ostavi po strani na jedno 4-5 godina i vidi dokle je stiglo.

Link to comment
...Samo lepa etiketa + flasa + marketing + romansirana biografija, i cepaj sa cenom.Nema veze sto nemas tradiciju i konstantan kvalitet i medjunarodna priznanja i nagrade,dovoljno je samo da kupis njivu,malo obnovis vinograd,izgnjecis grozdje,stavis bariq chips i opali po nama potrosacima.I onda se pitaju sto nam je vinarstvo u takvom stanju.
Nebrojeno puta ista stvar i izgleda da nece da stane.
Link to comment
evo me iz kafane, pio sam ovaj gore pomenuti cilicev cabernet sauvignon. prvo da kazem da vino nije 1 na 1 hit kao njegov sauvignon blanc ...
De ima da se pije Cilic? Edited by C žeton
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...