Jump to content
IGNORED

Domaća vina (Srbija i ex-Yu)


yolo

Recommended Posts

ne mislim da palamudimo ako pitamo od kog se grozdja pravi neko vino i sta placamo uopste. zasto bi recimo jedna coka mogla lepo i razumljivo da napise da se njen vranac pravi od makedonskog grozdja, a neko drugi ne bi mogao. zato sto je cool i fancy?
Slazem se potpuno sa tobom,ali zar ti se ne cini da si i ti pristrasan kada su neki vinari u pitanju.Mislim da bi trebao da pogledas neke svoje prethodne postove pa ces doci do zakljucka da si dosta vinara ocrnio a da ni jednom nisi obrazlozio zasto ti se neko vino ne dopada.Eto mene bas zanima sta mislis o vinariji jelic i njihovim vinima,ili mozda i ova vinarija nesme da se pomene?
Link to comment
Da sam recimo pomenuo WOW neko bi rekao on je prevaranta
ma niiiiije, otkud ti to :lol:
vise bi voleo da pricamo o kvalitetu i karakteristikama vina nego da palamudimo.
pa, upravo to ovde i radimo. samo sto neki od nas vole da piju makedonska vina od makedonskog grozdja, a ne da ih kojekakvi zajebavaju, gnjececi makedonsko il ko zna cije grozdje dok ne prizna da je srpsko.
Eto mene bas zanima sta mislis o vinariji jelic i njihovim vinima,ili mozda i ova vinarija nesme da se pomene?
slucajni uzorak? :P bolje da se ne spominje, sto se mene tice, jer ne mislim sve najbolje ^_^
da, pominjao sam i jelice. sto pitas?
:lol: videh da je aram negde priupitao za kolicinu koja moze da se prenese. 1 flasa zestine ili 2 flase vina. zavisno od carinika, ako priznas da imas vise, pomilovace te, ili nece.moja letnja ljubav je zlahtina. nema ih puno, mislim na bas krcke, tj. vrbnicke, ali mi je svaka draga :wub: prva koju sam pila p.z. vrbnik me je jako podsetila na rizling, te sam ondaK udarila po preostalim, koje nisu, i jako mi je zao sto necu bas cesto biti u prilici da je pijem :mellow: osim ako je neki od domacih kontroverznih vinara plasira na nase trziste.to bi, jelte, bio prirodan sled ovoga sto sada rade, a bilo bi i onih koji bi im ozbiljno pristupili :lol: dobroveće vam zelim, posebno Kralju Tetrebova :naughty:edit: tradicija, jebiga :lol: Edited by Cruella De Ville
Link to comment

dobroveће кралјице, pa gde ste vi majka mu stara?! vidim, ima neka tajna veza, kazete krcka zlahtina....cccc.... trebalo je stvarno da to legendarno opjanjivanje uprilicimo, ovako ce zalihe iste da satre nezahvalna stoka..... ostala flasa dve od frajone i mozda jos ponesto.....khm khm..... :D ..... bujrum!

Link to comment

moju, vala, nece da satre nezahvalna stoka-tacno se zna za koga je koja flasa cool.gif bolje, tetrebe, vrucine da prodju, pre nego sto nesto uprilicimo; znas kako leti ume da bude, lako ponese atmosfera, jos ako se na gramofonu zavrte bitlsi...khm, khm... ( :s_w: )

Link to comment

Evo za cruellu par pitanja.Zasto ti se ne spominje jelic,ne svidjaju ti se njegova vina ili je i on prevarant,ili to mislis zbog cene njegovih vina?Drugo da li mi mozes dokazati da je bilo ko od njih prevarant(jelic,wow,radovanovic,pretpostavljam i kovacevic,aleksandrovic) ili je to tvoje subjektivno mislenje.Da li ti je poznato da se recimo u mnogim zemljama biznismeni povlace iz svog posla i bave se proizvodnjom vina jer je to u trendu,pa i kod nas.Da li su svi oni prevaranti?Za tebe jednu preporuku posto vidim da volis bela vina,ilocki traminec,proizvodjac ilocki podrumi,pravo letnje osvezavajuce belo vino,moze se piti i kao aperitiv a i uz ribu ili plodove mora.

Link to comment

ne svidjaju mi se jeliceva vina. nemam dokaze da je prevarant, ali na osnovu onoga sto sam cula, iz pouzdanih izvora ( :P) moz da bude, ne mora da znaci. o njegovim, ali i nekim drugim cenama, mogu samo kazem: :lol: aleksandrovic je diskvalifikovan prvom prilikom, da ne kazem na premijeri. bez prava na drugu sansu, sto znaci da sam spremna da propustim i nesto sto ce mozda valjati, ali taj je za mene definitivno mrtav. isto vazi i za djordjevica.a wow jeste zanimljiva prica. pila tri njegova (pinot grigio i blanc, te ne secam se koje crveno) i sasvim su solidna. ali se tu opet varacamo na ono od cega su, tj. koje im je poreklo. bar je sto se wow-a tice vrlo lako, samo zahvaljujuci internetu, doci do zakljucka da je to sve 1 muljaza ;) da se razumemo:ne zelim ovde, ni uopste, da se bavim abrovima (mada uvek volim da cujem dobar, jos ako je uz casu lepog vinca ^_^ ), i naravno da je moje misljenje subjektivno. kao i tvoje i bilo cije. sto se dokaza tice, cim me pljusne neka kinta, unajmicu sitrazitelja koji ce da dokumentuje kojesta, te cu ovde staviti na uvid :lol: ko zeli da tera trendove, samo neka izvoli, bilo da je porizvdjac il potrosac. ja ih ne teram, nikad nisam i nemam nameru da pocnem. pre cu da se latim nekog malenog, postenog proizvodjaca, nego kojekakvih providnih ficfirica, cija publika nije nista bolja od njih samih.i nemoj kovacevica da mi diras, za njegov aurelius i sardone bih dala 0.75 l krvi :wub: i nikako ne zelim da se za njega ispostavi bilo sta sto ne bi trebalo :unsure: ... ali pre il kasnije ce sve da se sazna, uljudicemo se cak i mi jednom, pa ce biti zabavno, cekaj samo :wicked: ilocki traminac sam probala pre par meseci, pa opet na in vinu proletos, reda radi, i nije mi se nesto dopao, moguce zato jer tramincu nisam sklona.btw. sledeci put kad mi preporucis vino, preskoci to slaganje s hranom. ni sama ne znam koje cu, kada i sa cim da slozim, te na tu vrstu preporuke ne dajem ni 5 para. al mislim da ne moz da omanes kod nekog fana trojice velikih s pocetka izlaganja; oni se sigurno striktno pridrzavaju tih uputstava :P posto me u frizideru ceka daruvarska grasevina, ostaje mi da te sada pozdravim :s_u:

Link to comment

Dao bih para da vidim pristalice vina od grozdja sa dokazanim poreklom na jednoj slepoj degustaciji... Spreman sam da se kladim da to sto vi kazete da vam je jako vazno uopste ne postoji na nepcetu. Uostalom, neka od najboljih australijskih vina su dokaz da odakle je tacno grozdje nema veze sa zivotom... A niste (tj. gazza nije) ni razumeli poentu moje price iz Bordoa. Poenta je u tome da je vino i dalje veliko, bez obzira sto se grozdje slepuje ko zna odakle. To je potpuna izmisljotina, cela ta prica o vaznosti porekla.

Link to comment

mda, u ovom kontekstu visoke cene imaju smisla-treba platiti i uvoz :lol: daleko smo mi, indy, od bordoa ili bilo cega prepoznatljivog u svakom pogledu, posebno kad je o necemu velikom rec. osim sto smo velike autohtone budale, u svim segmentima, jos samo to i da brendiramo.ali, ako ces od starta da gradis proizvod metodom: daj sta das, samo da imam kolicinu, pa da mu lupim da je srpsko, treba odmah sve obustaviti i vratiti se na banatski rizling i sodu.poenta je u ovdasnjoj osobini da se sve hoce odmah, sa sto manje ulaganja i sto vecom zaradom. e pa ne moze to tako da opstane. bar ne bi trebalo.mada me ne bi cudilo da se sve ustroji na bolesnim osnovama i standardima i bas takvo bude prihvaceno. ali ja u tome necu ucestvovati, hvala lepo.presede mi od ovih prica <_<

Link to comment

Izvini Cruella, ne slazem se sa tobom. Ako se vino pravi po sistemu "daj sta das" (nebitno kako se pritom brendira, to me uopste ne zanima) - onda je takvo vino toliko ocigledno djubre da nisu potrebni nikakvi poznavaoci da to prepoznaju, a cak ni na srpskom trzistu to ne moze da prodje kao nesto valjano (vidjao sam toliko ljudi kod nas, koji pojma nemaju inace o vinu, kako krive face na kojekakvo vinsko djubre - ljudi nisu bas totalne budale, znate; uostalom, pare su njihove). Ako vino odgovara ukusu potrosaca, da ne kazem i eksperata degustatora, onda ne vidim zasto je bitno odakle je grozdje uzeto. Moze i sa Marsa da bude, sto se mene tice.

Link to comment
Izvini Cruella, ne slazem se sa tobom. Ako se vino pravi po sistemu "daj sta das" (nebitno kako se pritom brendira, to me uopste ne zanima) - onda je takvo vino toliko ocigledno djubre da nisu potrebni nikakvi poznavaoci da to prepoznaju, a cak ni na srpskom trzistu to ne moze da prodje kao nesto valjano
ne mora da bude po difoltu djubre, samo elementarno postenje & postovanje potrosaca nalazu da se napise da je od marsovskog merloa, preradjenog u podrumu pere petrovica. ili je najbolje preskociti vinograd (samo posaditi nekoliko ari, da se nadje za slikanje), kad vec grozdja ima na sve strane, po povoljnim cenama.cekam jos samo da me neko ubedi da u srbiji postoji vino cija je cena 15+evra. u uslovima normalnog, razvijenog trzista. sto kod nas nije slucaj.
Link to comment

indy, ne razumem o cemu pricas. pre dve strane si pisao o tome da pod okriljem noci grozdje putuje preko bordoa, a dva posta iznad da moze da dodje i sa marsa. nemam nista protiv, samo bih molio da mi javis kada utvrdis da je chateau latour kupio grozdje sa rajne u nemackoj zato sto je tamo (dokazano) jeftinije nego kod kuce i onda ga prodao kao francusko vino, a to je upravo ono sto najrazvikaniji srpski vinari rade. ovde niko ne pise ni o kakvom teroaru nego o prostim stvarima, nekakvoj elementarnoj etici u proizvodnji i marketingu. najrazglaseniji srpski vinari prepakuju makedonsko vino - ne da ga prave od makedonskog grozdja nego prepakuju vino napravljeno dole. radovanovic kupuje sardone i cab u makedoniji koje kosta 1E na cisternu ili 1.20E flasirano i prodaje ga kao VRHUNSKO SRPSKO vino sa cenom od 8E u maloprodaji. isto to radi i aleksandrovic - njegova harizma je barikirani makedonski sardone - jos skuplje, kao da su ga srpske device muljale svojim nedirnutim nogicama a hrastovinu za burice licno cepali potomci marka kraljevica. uopste ne moraliziram ali prosto ne zelim da placam neciji marketing i prodaju magle, i imam apsolutno pravo da se odlucim da li cu da pijem isto to makedonsko vino sa makedonskom etiketom koje kosta 3E u makedonskoj radnji ili cu da ga platim od 8 do 15E kako me ko od ovih velikih strucnjaka ovde opegla, ili cu u krajnjoj liniji da podrzim nekog ko po mom misljenju ima ispravan pristup i pravi vino od sopstvenog grozdja pri cemu u srbiji relativno pouzdano znam da samo jovic knjazevac, milosavljevic bucje i dajic negotin to rade. ma i da nije samo njegovo grozdje - nigde ne pise da mora - ali postedite me price da je ako je vino na blajnd testu OK onda moze da kosta koliko se nekome digne. sorry, neka placaju sabani, skorojevici i retardi, not moi.

Link to comment
indy, ne razumem o cemu pricas. pre dve strane si pisao o tome da pod okriljem noci grozdje putuje preko bordoa, a dva posta iznad da moze da dodje i sa marsa. nemam nista protiv, samo bih molio da mi javis kada utvrdis da je chateau latour kupio grozdje sa rajne u nemackoj zato sto je tamo (dokazano) jeftinije nego kod kuce i onda ga prodao kao francusko vino, a to je upravo ono sto najrazvikaniji srpski vinari rade. ovde niko ne pise ni o kakvom teroaru nego o prostim stvarima, nekakvoj elementarnoj etici u proizvodnji i marketingu. najrazglaseniji srpski vinari prepakuju makedonsko vino - ne da ga prave od makedonskog grozdja nego prepakuju vino napravljeno dole. radovanovic kupuje sardone i cab u makedoniji koje kosta 1E na cisternu ili 1.20E flasirano i prodaje ga kao VRHUNSKO SRPSKO vino sa cenom od 8E u maloprodaji. isto to radi i aleksandrovic - njegova harizma je barikirani makedonski sardone - jos skuplje, kao da su ga srpske device muljale svojim nedirnutim nogicama a hrastovinu za burice licno cepali potomci marka kraljevica. uopste ne moraliziram ali prosto ne zelim da placam neciji marketing i prodaju magle, i imam apsolutno pravo da se odlucim da li cu da pijem isto to makedonsko vino sa makedonskom etiketom koje kosta 3E u makedonskoj radnji ili cu da ga platim od 8 do 15E kako me ko od ovih velikih strucnjaka ovde opegla, ili cu u krajnjoj liniji da podrzim nekog ko po mom misljenju ima ispravan pristup i pravi vino od sopstvenog grozdja pri cemu u srbiji relativno pouzdano znam da samo jovic knjazevac, milosavljevic bucje i dajic negotin to rade. ma i da nije samo njegovo grozdje - nigde ne pise da mora - ali postedite me price da je ako je vino na blajnd testu OK onda moze da kosta koliko se nekome digne. sorry, neka placaju sabani, skorojevici i retardi, not moi.
zeljno iscekujemo dan kada ce u Srbiji kao i u Francuskoj,cena odredjivati na licitaciji.Kada distributeri sa svojim strucnjacima budu licitovali cene na osnovu potencijala "buduceg,jos nedozrelog" vina.Sto se tice formiranja cena i potraznje izvesnih vina u Srbiji(citaj Beogradu) medju najvecim krivcima su nasi "proslavljeni" somelijeri koji su obicni sektasi koji dusu prodaju za sitnu kintu.Jedan od primera je jedan nasih "najboljih" somelijera koji daje preporuku kuce za vino Mlad mesec(cabernet sauvignon) za koje jedinu ocenu mozes dati za praznocu vina(ovako teske reci kazem na osnovu vinske karte u tom restoranu u kojoj ima bar 15tak vina mnogo boljeg kvaliteta-the best buy.Jbg mozda nisu na Pinku).To je samo jedan od zaista mnogo primera uticaja pojedinih strucnih ljudi na vinsku sliku u Srbiji.Koliko ti ljudi doprinose razvijanju vinske svesti u Nas,toliko mogu i da nas odvedu na krivi put.
Link to comment

Ovo postaje dosadno.Ja sam recimo pio dajiceva vina,pio sam i kovaceviceva,probao sam cak i wow.Da sam imao predubedjenja tipa,ovaj je prevarant,ovi garantovano koriste tudje grozdje,ne bi probao ni jedno od ovih vina.Ali pio sam i tikveska i fonkova kao i ezimitova.Ono sto hocu reci je da dobro vino ne moze da se napravi od loseg bulk grozdja,to se odmah oseti.Ili se vino maskira sa hrastom ili mu se dodaju druge stvari.Uglavnom moze da se provali.Ako mi uvozimo toliko grozdja od makedonaca ono ne moze biti nekog velikog kvaliteta,sto znaci da bi 90 posto nasih vina imalo iste karakteristike kao i makedonska,a to naprosto nije tacno.Medjutim od dobrog grozdja mioze da se napravi i lose vino.Gore pomenuti jovic i njegov vranac je recimo po meni slabo vino jer nije izdrzalo ni drugi dan,posle prvog dana sve mu je izvetrelo,nije ostalo ni v od voca.Dok mu je npr sardone po meni jedan od boljih domacih.Da li bi zbog toga trebalo odmah da kazem da je covek prevarant ili jednostavno vino mi se dopada ili ne dopada.ja niti stojim na granici i gledam slepere kako prolaze iz makedonije niti idem od jedne do druge vinarije i kontrolisem ih, tako da ne mogu da uprem prstom i kazem da je neko prevarant.Pa ljudi cela ova zemlja je prevarantska.koliko stvari ste kupili u zivotu a da znate njihovo tacno poreklo.vrlo malo.zato batalite to ispravljanje krivih drina i moralisanje.ocenjujmo vina u skladu sa njihovom cenom i kvalitetom.

Link to comment
Ovo postaje dosadno.Ja sam recimo pio dajiceva vina,pio sam i kovaceviceva,probao sam cak i wow.Da sam imao predubedjenja tipa,ovaj je prevarant,ovi garantovano koriste tudje grozdje,ne bi probao ni jedno od ovih vina.Ali pio sam i tikveska i fonkova kao i ezimitova.Ono sto hocu reci je da dobro vino ne moze da se napravi od loseg bulk grozdja,to se odmah oseti.Ili se vino maskira sa hrastom ili mu se dodaju druge stvari.Uglavnom moze da se provali.Ako mi uvozimo toliko grozdja od makedonaca ono ne moze biti nekog velikog kvaliteta,sto znaci da bi 90 posto nasih vina imalo iste karakteristike kao i makedonska,a to naprosto nije tacno.Medjutim od dobrog grozdja mioze da se napravi i lose vino.Gore pomenuti jovic i njegov vranac je recimo po meni slabo vino jer nije izdrzalo ni drugi dan,posle prvog dana sve mu je izvetrelo,nije ostalo ni v od voca.Dok mu je npr sardone po meni jedan od boljih domacih.Da li bi zbog toga trebalo odmah da kazem da je covek prevarant ili jednostavno vino mi se dopada ili ne dopada.ja niti stojim na granici i gledam slepere kako prolaze iz makedonije niti idem od jedne do druge vinarije i kontrolisem ih, tako da ne mogu da uprem prstom i kazem da je neko prevarant.Pa ljudi cela ova zemlja je prevarantska.koliko stvari ste kupili u zivotu a da znate njihovo tacno poreklo.vrlo malo.zato batalite to ispravljanje krivih drina i moralisanje.ocenjujmo vina u skladu sa njihovom cenom i kvalitetom.
peace brotherU svetu vina nema srdnji,ljutnji,moralisanja itd.To je samo forum na kojem ljudi kazu sta misle o pojedinim vinima.Ti si upalio vatru sa onim crnogorskim Merlotom i sa njegovim vrhunskim karakteristikama.Ja odgovorno tvrdim da takvim vinima zaista nije mesto na ovom forumu.Ono sto kazes za Dajica,Jovica smatram kao tvoje subjektivno misljenje sa kojim se neslazem.To nisu sigurno vina grand cru,ali nisu ni predstavljena u takvom svetlu.Ja sam se inace vrlo pozitivno iznenadio kada sam prvi put probao Dajica barik(ovo misljenje deli mnogo ljudi,stranaca sto su pili svakojaka vina).Moje stavove nisam gradio na samo na mom misljenju nego u prici sa mnogo,kad ovo kazem mislim zaista mnogo ljudi,konzumenata vina)Ja cenim vinare koji znaju napraviti dobra vina bez obzira na poreklo grozdja,ali ne treba mesati to sa "etiketama".Jer ono sto zelim da kazem da ako je "to" zaista vrhunsko onda je to JAD.Isto kao da je Yugo stavio oznake S klase i sl.Iako sam nepusac,odnosno ex pusac,vina mozemo uporediti sa cigaretama.Kao predstavnici jeftinih,slabijeg kvaliteta,cigareta je npr Vek,srednje neke klase Klasik,Ronhil... i kao neke finije,kvalitetnije Marlboro,Davidoff...Zalosno bi bilo napisati na Vek -vrhunske cigarete.Eto...Sa tim stvarima vredjaju moju inteligenciju(lako im budalu zaje..vati,nek'probaju nekog pametnog)
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...