Jump to content
IGNORED

Domaća vina (Srbija i ex-Yu)


yolo

Recommended Posts

ja danas obidjoh sajam, uzduz i popreko.

 

dosta bizarni zakljucci, cini mi se da manji domaci proizvodjaci lagano gube interes. umesto njih dominira komercijalniji segment mada iskustvo porecke lagune pokazuje da to nije nesto sto je nuzno lose. sve zavisi sta ko upakuje u boce u vecim serijama.

 

moj izbor najboljih vina

 

bela / potpuno nemerodavno jer sam malo probao, rano sam zaredjao po crvenom pa nisam hteo da rizikujem jos vecu devastaciju

san leonardo sovinjon blan 2013, bruka, skolska definicija vrhunskog sovinjona, snaga i kiselina u ustima i zacini sovinjona u nosu

laguna malvazija vizinada 2011, jos jedno skolsko vino, primer sta moze da se uradi sa dobrom malvazijom sa mikrolokacije, zaobljeno a jos uvek sveze

 

crvena

san leonardo 2007, neka strejt kupaza tipa 60% cab sov, 20% cab franc 20% merlot ali vrhunsko vino iz top podruma, rang 50-60e po boci. glatko kao somot, fini ispeglani tanini. da sam bogatas ovo bi mi bilo stono vino.

radikon merlot 2000, radikon je veliki car, iako je poznat po oranznim (recimo uslovno belim vinima), mene je kupio ovaj merlot star 14 godina. jedno od onih vina koje ne morate da stavljate u usta, takva kompleksnost na nosu se retko srece, a jos redje da je prati i carolija u ustima. isto kapitalac po ceni, slicno kao ovaj gore.

plantaze 13.jul, vladika - ne uhvatih godinu ali kojagod da je, ovo je moralni pobednik salona. kosta za par desetina dinara ispod hiljadarke a vino je babaroga. kupaza vranca 70%, cab sov i merloa, ko god da je to smuckao znao je ozbiljno sta radi.

 

 

ostalo, vredno probe: neka vinarija iz ljubuskog kad se udje na prva vrata u veliku salu pa odmah levo, pored z. bogdana. imaju neko crveno smesnog imena od neke autohtone sorte, iz daleka lici pomalo na vranac ali elegantnije, suvo, dobri tanini, mineralno, pravo vino sa suve zemlje i krsa (edit vidi dole). tikves barovo uprkos nekim glasinama da to vise nije to i dalje za mene solidan. kad smo kod makedonaca, kamnik po meni pocinje da ima problem, vina jesu vrhunska ali zapadaju u manirizam dizajna vina za izvoz ili za gromopucatelne utiske na prvu loptu, hocu reci da mislim da vec preteruju sa barikom i tehnologijma ciji je rezultat divergencija utiska na nosu i grlu. realno serem, ali mozda neko sutra tj danas obidje pa razmenimo utiske. novi toplicki prokupac mi je bio super na nosu ali do zla boga tanak u ustima, fali mu ozbiljno potentnosti. bolje od toga je nulta berba prokupca ovog novog podruma iz zabara ali ubijte me ako se setim. zanimljiv je jeremicev kanon koji je cab sov i merlo, meni licno fali malo vise mineralnosti tj svezine ali verovatno je takav bio materijal sa kojim se radilo, sa druge strane ima za srpska vina jednu atipicnu ugladjenost i finocu na nepcu. ne znam cenu. i druga dva crvena iz san leonarda su super, ali su mladja od ovog koje sam izdvojio gore. stand sa vinima sa peljesca zanimljiv, sarenilo stilova i ukusa i jedno fenomenalno, klasicno tesko dalmatinsko suvo vino ali me ubijte ne znam koje je, mislim da je bela minimalisticka etiketa sa crvenim i zlatnim. vecina vina sa peljesca nazalost isuvise slatka za moj ukus, nisam to tako bio upamtio. last but not least, top crveno edija simcica je isto ozbiljno dobro, neka cudna kupaza ali heavyweight kategorija, isto sumnjam da je jeftino. lagunina festigia castello slican utisak kao vladika, best buy top gun iz velikog podruma i dokaz uticaja malih proizvodjaca na velike...

 

bilo je da se i pojede, PIK je izdasno delio kulena, milanske, mortadele i kuvane sunke u neogracenim kolicinama, isto vazi za zanetti sireve (dobar im je pekorino, iako je industrijski). ortak iz mezestorana u svetogorskoj lole ribara je kuvao muslje na beloj i crvenoj buzari, isto super, ne moz ostati gladan....

 

i na kraju ispade bolji salon nego na pocetku....  :s_c:

 

edit - na kraju sam guglao, posto je to vino realno bilo za uvrstiti u top 4 sajma. vinogradi nuic, vino se zove trnjak i kosta 35KM, 18e. topla preporuka.

Edited by yolo
Link to comment

Odličan Salon, mada meni je svaki dobar :) . Konačno je hrane bilo u izobilju, tako da se lakše preživelo.

Gazzo ova preporuka za San Leonardo sovinjon je odlična, meni je Kocijančičev sovinjon ipak ostavio još bolji utisak, pored intenzivnih zeljastih aroma i svežine ima toliko intenzivnu mineralnost na kraju da moraš više puta da ispiraš usta. Generalno, Slovenci su me oduševili, pored Kocijančiča bio je neki nenametljiv tip, Krapež, doneo je samo 2 vina, Lapor-belo (šardone, rebula i još neka autohtona sorta), Vipavska dolina, prirodni kvasci, odležavanje na talogu u korištenim bačvama, žuto voće, orašaste arome, cveće, ali sveže i mineralno. Drugo njegovo vino  mi je još bolje, Merlo 2009, čvrsta struktura, jake kiseline i tanini ali skladno i elegantno, drveta ko da nema, puno voća, pa začina i na kraju retronazalni mineralni potpis podneblja, malo serem ali...pazario sam ga za 11€, pa ću proveriti ove utiske. 

 

Nuićev trnjak je odličan, to im je sorta koju po Hercegovini koriste kao oprašivač za blatinu(valjda je istopolna biljka pa ima neki problem sa oprašivanjem), ovi su eksperimentisali i skontali da je velik potencijal, razmnožili i sad im je to realno glavni brend, pored žilavke selekcije koju nisam primetio ovde. Ovo što si rekao za crni S.Leonardo poptisujem, savršenstvo.

 

I za kraj Kišov rajnski, pravili su vertikalu od 1998. čini mi se, mada oni ga rade samo u boljim godinama,  Zet mi  dao da liznem malo onog što je ostalo, i te starije berbe su interesantne, ali na mene je najjači utisak ostavila 2008, mislio sam da ovo vino dobro poznajem ali kad sam ga sad probao dobilo je potpuno novu dimenziju, dominantan petrolej i zrele voćne arome. Šteta što mi nije ništa ostalo u šteku.

Edited by kenta
Link to comment
  • 2 weeks later...

Yolov Die Beste od 2014:

 

Rinfuza, belo:

Sila, Ritium / bag in box 5l 1750 din (litar 350)

 

Rinfuza, crno:

nemam kandidata, sve probano palo na testu konzistencije kvaliteta

 

Flaše, belo

 

Babaroga, Vinarija Bjelica

Bolesno dobar, psihodelični šardone koji je (po meni) prva Hi End boca od ovog grožđa proizvedena u Srbiji. Priznajem da sam davno digao ruke od srpskih šardonea, ima mnogo više rezona kupiti neku solidnu bocu iz novog sveta u rangu 10-12e nego eksperimentisati sa hit and miss pokušajima, međutim ovo je briljantno vino, izuzetno zanimljivo za tako trivijalnu sortu grožđa, savršeno urađeno ne samo iz perspektive tehnologa nego i onoga ko ga pije. Smolasta, medna aroma u nosu a svežina egzotičnog voća u ustima, sa dugim finišem koji te prosto tera da se ne zaustavljaš. Cena nije baš budget line, mislim oko 1500din plus pdv kod proizvođača, ali ako sam ove godine probao skuplje domaće vino koje vredi svake pare, onda je to ovo.

 

Saga, Vinarija Bjelica

Ista vinarija, jednako spektakularan rezultat. Ove godine je većina domaćih sovinjona koje smo hvalili ranijih godina bila u padu, mislim da se već pokazuju ograničenja ove teritorije za dobar sovinjon (pretoplo je) ali je Bjelica uspeo da i od ove sorte napravi najbolje vino u svojoj klasi. Ispravljen tramincem (mislim da da, sem ako nije semijon) koji je na sortnu, citrusnu svežinu dodao mirisni tvist, ovo je najbolji sovinjon koji sam probao 2014.

 

Flaše, crveno

 

Amanet, Vinarija Aleksić

Ko bi rekao da će jedan vranac da završi na vrhu Yolove liste za 2014. Ali ovo je briljantno vino koje postavlja nove standarde. Bolje ili bar u klasi jako dobrog crnogorskog jubilarnog Vladike, ovo je vino koje fenomenalno funkcioniše već sada, iako bi verovatno bilo idealno da ga pohranite u svoj podrum i otvorite za koju godinu. Iako je i dalje dosta reduktivan (zatvoren) i traži strpljivu aeraciju i dekantiranje od minimum 30 minuta za optimalan rezultat, utisak je da je Jelena Zivanovic, tehnolog vinarije Aleksic izvukla maksimum koji je moguć iz ove sorte vina. Sve je tu, robusnost i oporost ali i voćna lepršavost grožđa, bez ikakve težine u grlu koja karakteriše neke od novijih vranaca iz crnogorskih butik vinarija. Sa cenom od 900din plus pdv kod proizvođača, ovo je apsolutni best buy za crvena vina u ovoj godini.

 

Stari zavet, Janko

Ne volim bas da pratim vinske mode ali unisono odusevljenje najboljim Jankovim vinom je bilo opravdano. Nakon šte je iz Decantera stiglo prvo zlatno odličje za jedno srpsko vino, Stari Zavet je postao vino o kome se najvise pricalo ove godine. Ova kupaza kabernea, merloa i frana, na tragu velikih bordoskih vina ili u rangu sa supertoskancima, nosi ugođaj harmonije i balansa fine, somotske strukture te snage i robusnosti ovog podneblja. Uostalom, znate sve. Kvalitet prati i cena (3200 din), ali you only live once (yolo)... Btw, Janko je imao izuzetno zanimljiv sovinjon blan, Vrtlog, koji je promašio gornju listu belih samo zbog moje predrasude prema belim vinima jačeg barika, ali ko voli....

Edited by yolo
Link to comment

dobra ti lista!

 

ja dodajem Pusula sovinjon, Molovin graševinu, Vinum italijanski. Matalj šardone 2013, Trijumf Late harvest teaminac, Janko smederevku, Zvonko B šardone među bela

 

i

 

Temet Ergo, Temet Tri morave, Ivanović No 1/2, Kremen Mataljev, Regent 2009, i Probus 2012 bq Milanović  među crvena

 

penušavo Kovačević brut

Link to comment

sve bi se to uglavno naslo i na mojoj siroj listi, ali je ovo creme de la creme.

 

u medjuvremenu sam uzeo karton bjelice i karton amaneta da proverim utiske i sve stoji.

 

jebeno su dobro napucali ova vina i bjelica i aleksic i cini mi se da u segmentu realnih cena (840 plus pdv bjelica, 900 plus pdv aleksic, kada se kupuje direktno od njih) oba vina predstavljaju do sada nepoznat value for money na domacem terenu.

 

evo pijem amanet, teska babaroga. mislim da ce ovo biti prodato rekordnom brzinom te cu stoga razmisliti da nakrcam garazu sa par kutija. ko voli ove sirovije sorte sa juga italije, tipa primitiva, ovo je sure shot.

Link to comment

Aj preporučite neki valjan pjenušac, ne mora biti domaće, ako i postoji nešto domaće sem milionera

 

Kovačević brut 2009 - bez zezanja veoma dobro, oko soma i po dinara. zrelo, malo biskvitasto, ali i dovoljno voćno i sveže. meko, dugotrajno.

Link to comment

sad pijem onaj peljeski plavac sto sam se nameracila pre neki dan a umesto njega uzeli spansku patta negra reserva koje je bilo kiselo i gadno a samo 50tak din jeftinije  <_<

i svidja mi se :P

nego odem sad u univer na spensu da uzmem vino kad ja tamo a ono nema plavca  :huh:  od svih onih silnih vina na policama nema plavca,ni jedna boca,nevera....a frka,10min do zatvaranja,vucem dete i dva ranca,haos..razmisljam gde jos ima vina,jbmih kad su svugde negde po radnji  razbacali istu robu... odem do onog dela sa luksuznom robom reko da probam tamo kad ono ostala jedna boca,ceka mene  :P

 

 

2015-01-06-704.jpg

Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

 nesto me je jaka,kiselina izrazena a telo onako nis posebno,pih nije nesto ni mirisljava..a ja volim rajnski..kad sam je otvorila imala je i neke mehurice kao co2,na prvu sam pomislila da je vrisnulo koliko je bilo ostro ali je bilo malo bolje kad je dobila vazduha,ono otklopljena celu noc do sutradan  <_< pa sam je pila i sinoc i ok je..ali izem ti vino kad mu treba dva dana da dodje sebi

Link to comment

Trenutno na tržištu ima Misterije u 2 varijante, polu-suva 2011. i suva 2012. Ne znam koju si probala, trenutno se među poznavaocima bolje kotira ova iz 2011.

Uvek je moguće da s bocom nešto nije u redu, zato joj i daj još jednu šansu.  

Inače, rajnski ima jaku kiselinu, to mu je sortna karakteristika, tako da to nemoj da mu uzmeš za zlo.

Istina, Belo Brdo-rajnski nisam probao...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...