Jump to content
IGNORED

Koji digitalni aparat da kupim...G9 ili....?


yolo

Recommended Posts

Obavezno pogledajte Sonija RX100, ima senzor sličan Nikon 1 seriji, po veličini, 4 puta veći od standardno kompakta, a čini mi se da je udobniji za rad od nikona.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Odlucio sam da uplovim u DSLR vode, pa bih hteo da se prokonsultujem sa iskusnim fotografima :)Nakon malo cackanja i citanja, najbilizi sam nekom od Nikonovih modela. Tacnije, dvoumim se (za sada) izmedju D3000 i naslednika D3100. Koliko vidim, postoje 4 razlike:1) broj Megapixela, 14.2 vs. 10.2 - pretpostavljam da ovo ne bi trebalo da bude presudno, tj. da je 10.2 sasvim dovoljno2) D3100 ima mogucnost snimanja filmova u full HD formatu (1080p), stariji model nema uopste movie mode - kapiram da ovo zavisi od mojih preferencija, tj. da li bih i koliko koristio aparat za snimanje. samo sam hteo da proverim koliko je uopste zgodno snimanje filma sa manualnim zumom, tj. koliko ovakav aparat moze da bude zamena za video kameru3) D3100 ima opciju "live view" (mogucnost da se prilikom pripreme za slikanje, npr. kadriranja i menjanja fokusa, promene posmatraju na spoljnom displeju), D3000 nema - pretpostavljam da je ovo zgodno za nekoga ko prelazi sa compact-a na DSLR. ne znam koliko bi to koristio neko ko je navikao na DSLR, tj. koliko iskusniji DSLR korisnici cene ovu opciju4) ISO ide do 3200 kod novog modela (do 12800 "with boost"), do 1600 kod starog (do 3200 "with boost") - ovde nemam pojma sta je "dovoljno"Hvala puno unapred na odgovorima i savetima. Naravno, ako neko ima predlog za neki drugi model, super. I jos bih izrazio odusevljenje raznovrsnoscu tema i aktivnoscu na pdf o fotografiji. Pozdrav svima :thumbup:zaboravih da kazem - oba aparata idu u paketu sa istim (18-55) objektivom, a razlika u ceni je circa 100 evra

Edited by Madjer
Link to comment

Ehm, glavna razlika je u senzoru koji je u starom ccd a u novom cmos koji je bolji i pravi manji šum na visokim ISO vrednostima, D3000 je prestar. D3100 je super. 18-55 VR a ne 18-55, prodaju nešto jeftinije beze VR a ne isplati se. Uzdravlje ga nosio !!!

Link to comment
Ehm, glavna razlika je u senzoru koji je u starom ccd a u novom cmos koji je bolji i pravi manji šum na visokim ISO vrednostima, D3000 je prestar. D3100 je super. 18-55 VR a ne 18-55, prodaju nešto jeftinije beze VR a ne isplati se. Uzdravlje ga nosio !!!
Da, i uzimao sam u obzir samo VR verzije objektiva, ali zaboravih da napisem. Hvala puno, Vapad!
Link to comment

D3100, bez sumnje. cmos je cmos.sto se tice Live View opcije, ja nisam znao za sta cu je tacno koristiti dok se potreba nije sama nametnula: izostravanje. Ako ti dodje pod ruku objektiv sa manuelnim fokusom (a hoce), Live View ce ti omoguciti hirurski precizan fokus (zumiras sliku i fokusiras). ovo je primenjivo kada a) ne zuris da slikas nesto, posto nece pobeci b) fokusiras na tacno odredjenu zonu i cekas da se u njoj nesto dogodi.opcija je dobra i za komponovanje slike kada drzis aparat iznad glave, ali za to treba swivel LCD koji ima model D5100.enihu, hocu da kazem da je Live View jedna korisna i visestruko primenjiva stvar

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
A da sacekas da kod nas stigne D3200? U stvari proveri u Nikon radnji u Vuka Karadzica.
To je jos oko 150€ preko. Sta znam, ne daju mi se tolike pare, D3100 mi se cini dovoljno dobar.
Link to comment

Nego sta nego je dobar. Uzmi i opusti se i ne gledaj previse nominalne razlike u performansama. Svaki DSLR je zmaj, lako ces posle videti sta ti jos treba od opreme i karakteristika. Ja sam isto imao tremu pred kupovinom dok mi nije sinulo koliko sam uzivao u radu sa Canon 300D i da bi i sad lepo slikao sa njime. Ovo ti je savet polupocetnika koji je nedavno bio u istoj situaciji kao ti.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Nego sta nego je dobar. Uzmi i opusti se i ne gledaj previse nominalne razlike u performansama. Svaki DSLR je zmaj, lako ces posle videti sta ti jos treba od opreme i karakteristika. Ja sam isto imao tremu pred kupovinom dok mi nije sinulo koliko sam uzivao u radu sa Canon 300D i da bi i sad lepo slikao sa njime. Ovo ti je savet polupocetnika koji je nedavno bio u istoj situaciji kao ti.
Great respect, hvala jos jedared
Link to comment

nov je 485 u foto diskontu (bez kartice i torbice). ovo ti je OK cena ako ima full garanciju i nije okidan vise od, na primer, 10.000 puta

Link to comment

Moco, samo da podsetim da treba uzeti verziju objektiva koja ima VR (Vibration Reduction). Pretpostavljam da i jeste ta verzija u pitanju kod burazerovog kuma, ali za svaki slucaj se javljam. Pozdrav

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...