Jump to content
IGNORED

Koji digitalni aparat da kupim...G9 ili....?


yolo

Recommended Posts

Pa za 100e ne može se previše toga preporučiti. Canon 2200IS mislim da ima za te pare, nemam pojma kakav je, ali činjenica da ima IS u imenu nekako umiruje. Drug je imao 1200IS i nije loš kućni aparatić samo jako neotporan na ispadanje :)http://www.bmfoto.rs//canon-a2200/pro/3356?utm_source=shopmania&utm_medium=cpc&utm_campaign=direct_linkedit2: a za ostale, Samsung EX1 stvarno ima za ispod 250e na amazon.de i jedna od firmi (kod njih je valjda 230e) isporučuje na područje evrope za oko 16e...Mada, sada ima i panasonik GF2 za ispod 400e, i samsung NX10 tu negde. A E-PL1 kreće od 300e... imam utisak da će iduće godine sve biti dvostruko skuplje, nema šanse da ne gube debele pare...

Edited by Vapad
Link to comment
Pa za 100e ne može se previše toga preporučiti. Canon 2200IS mislim da ima za te pare, nemam pojma kakav je, ali činjenica da ima IS u imenu nekako umiruje. Drug je imao 1200IS i nije loš kućni aparatić samo jako neotporan na ispadanje :)http://www.bmfoto.rs...ign=direct_linkedit2: a za ostale, Samsung EX1 stvarno ima za ispod 250e na amazon.de i jedna od firmi (kod njih je valjda 230e) isporučuje na područje evrope za oko 16e...Mada, sada ima i panasonik GF2 za ispod 400e, i samsung NX10 tu negde. A E-PL1 kreće od 300e... imam utisak da će iduće godine sve biti dvostruko skuplje, nema šanse da ne gube debele pare...
Bokte.. pa to mi je budžet, za babu i dedu.. A deda 'oće da slika i bubice i cvetiće u krupnom planu.. Hvala za info!edit: po ovome odgovara mom slučaju:http://www.tehnomanija.rs/fotoaparati/canon-digitalni-fotoaparat-a-2200-is-red.html Edited by CTale
Link to comment
  • 2 weeks later...

a sad ozbiljno, S90 pokazuje znake starenja i vreme je za novu spravu. igrajuci se sa nekim DSLR-om shvatio sam na sta se misli kada se pise o tome da je i dalje na delu ozbiljna razlika izmedju kompakata i ovih, ali sa druge strane mene ne zanima dosta opcija koje sa njima dolaze, pre svega izmena objektiva posto se ne bavim umetnickom ili profesionalnom fotografijom, nisam spreman za neka ulaganja i nemam zahteve za rezultatima koji ovi domeni nose.zapravo, posto volim da slikam ulicne situacije i ne retko slikam ljude koje ne poznajem bez pitanja, onda bi mi verovatno DSLR zbog svoje velicine bio ozbiljan no-go, cak i ako apstrahujem ideju da nosim onoliko sokocalo preko ramena. dakle, pitanje za upucene glasi, sta se desava sa visim kompakt esalonima, da li se i koliko priblizilo DSLR kvalitetu i da li treba jos cekati. konkretne preporuke dobrodosle. ono sto me posebno ne zanima su razne quirky opcije tipa aparat bez blica ili neki ludacki meniji i slicno, rekoh treba mi sprava koja ide u dzep tj torbu i po prirodi je point and shoot opsteg tipa ali sa jakim manuelnim opcijama posto pucam i jedno i drugo. voleo bih da konacno imam aparat koji se dobro ponasa u mraku, canoni su bzvz (ili je prosto to pravilo za celu klasu, ne znam). S95 sam probao, bolji je od S90 ali nisam siguran da je sustinski znacajan korak napred (a vidim da se isto pise i za S100). imao sam nekada G9, digao sam ruke od G serije zbog velicine (manje) i prilicne osetljivosti na kvarove (nekoliko skupih boravaka u servisu) ali sam spreman da se vratim tamo. nekada, pre nego sto sam presao na canon, voleo sam olympus jako. fuji ne znam. recimo da je gornji limit za neku super spravu nekih 500-600e po US cenama.rekoh, ako se ceka nesto epohalno tipa prelazak na full format u ovom rangu ili slicno, mogu da cekam, recimo do sledeceg leta ili nesto slicno tome. sem ako me S90 ne proda pre toga, a mnogo nesto tandrce u poslednje vreme, narocito kada fokusira.

Edited by gazza1
Link to comment

Meni to zvuči kao da bi tebi legao neki od novih Olympus OM-D aparata. Sad je malo skuplji, u kategoriji 1k dolara, ali pašće cene sigurno, tek se pojavio.Inače, moderni entry level dSLR-ovi nisu toliko glomazni više, razlika u gabaritima (u odnosu na npr. ove bezogledalce) nije prevelika.Evo poređenja radi, Fujifilm X10 vs Nikon D3200:117 x 70 x 57 mm vs. 125 x 96 x 77 mm350g vs 505 g

Link to comment
imao sam nekada G9, digao sam ruke od G serije zbog velicine (manje) i prilicne osetljivosti na kvarove (nekoliko skupih boravaka u servisu) ali sam spreman da se vratim tamo.
Novi aparat G serije bi trebalo da se pojavi sledeceg meseca.
Link to comment

hvala indy, taj oly deluje sjajno. i njegovi gabariti su dosta ispod ovih entry DSLR koje si pomenuo. moracu da ga uzmem u ruke na prvom sledecem putovanju preko.jms - zar nije G1X izasao relativno skoro, mislim da nema ni godinu dana. to bi bila najbrza promena unutar G serije, zar ne?

Link to comment

dosta mi je tesko da mentalno pobedim blokadu koju imam prema sony aparatima posto sam pre 10-tak godina imao jedan koji je bio vrlo cenjen tada. svejedno, prelazak na canone (G9 pa S90) je bio cisto prosvetljenje.mada, mozda gresim. realno me sada zanima da smanjim taj gap prema DSLR kvalitetu.

Link to comment
jms - zar nije G1X izasao relativno skoro, mislim da nema ni godinu dana. to bi bila najbrza promena unutar G serije, zar ne?
Jeste, ali kazu da ce ovaj novi da zameni G12, a da ce G1X da bude u svojoj nekoj klasi... :unsure:
Link to comment
dosta mi je tesko da mentalno pobedim blokadu koju imam prema sony aparatima ...
Na onom linku iz prošlog posta dosta ima poređenja između ovog novog Sonyja i G1X, i za ovaj drugi je glavno što mu je "mana" - veličina, tj. gabarit.Imaš sad veliki izbor toga što je između P&S i DSLR-a, mislim da na onom topiku sa foto linkovima imaš par sajtova koji će da ti odrade poređenje između aparata "glavu u glavu". Pa ako uzmeš tvoj budžet (btw. po meni je prilično besmisleno dati za kompakta, makar i visokokvalitetnog, bilo šta više od toga što ti imaš u vidu) - to bi trebalo da ti suzi izbor.
Link to comment

nista neces uraditi ako ides serijom g. kako koji model izbace, napune ga programima i tako skrecu paznju sa kvalitetom fotografije. ovo pisem napamet jer mi se tako cini. razlika izmedju tvoje trenutne kamere i nove serije g kompaktnih kamera bi bila: gomila i gomila programa. ako je i bolji kvalitet fotke, verovatno to golim okom ne bi mogao da primetis osim u nekim statistikama koje se krecu 0,8% :D mozda lupam, ali kao sto sam napisao, tako mi se cini.mislim da je trenutno stanje na nivou ekperimenta. nit' vamo nit' tamo. nema kvalitetne alternative. trziste kada bude puno ovih kamera o kojim prica indy, e onda bi valjalo da se upustats u te vode. sve mi se cini da je sada na nivou ispitivanja.napisao si da mozes da cekas do sledeceg leta. ko zna sta ce tada sve da se ponudi. tako da, ako te ne izda do tada ova tvoja kamerica, sacekaj i vidi.sto se tice bilo koje druge kompakt kamere tice - sve ces dobiti samo ne nesto bolje od trenutne koje imas. kada kazem, sve mislim opet na programe koje trpaju i trpaju u iste.

Link to comment

verujem da je tacno da su te nove generacije kamera softverski nakrcane ali moram da u odbranu G serije, na osnovu 3-godisnjeg iskustva sa G9, napisem da je ta kamera pravila dobre fotografije, osetno bolje od S90 koja je sama po sebi inace odlicna pocket kamera. zapravo sam sa G9 imao utisak da ona ima manji softverski upliv na kvalitet slike nego S90 - a po secanju mi se cini da u manual modu ima svakako manji broj filtera nego sto ga ima S90 (ili sam tada bio mlad i zelen fotograf i nisam se povodio za instantnim "vivid" koloritima:).ali je G serija zapravo dosta besmislena nisa i sasvim sam siguran da canon sa njom privlaci one koji su navikli na nosenje DSLR kilograma o ramenu pa im ova ciglica deluje kao ogromno olaksanje. u poredjenju sa S90, G serija je ozbiljna cigla koja, ako je stavis u dzep, trazi da pritegnes kais na pantalonama na sledecu rupu, jer garantovano spadaju na tu stranu na kojoj je aparat. pored toga moj problem sa G9 je bila sporina. ona, kao i S90, na automatici prilicno podbacuje, a dok na njoj nesto namestis manuelno, prodje brzi voz. S90 je tu malo jednostavniji ili sam se ja nekako izvezbao, ali se secam da je sa G9 bilo nerviranja oko vremena koje mi je trebalo da dobijem nekakav minimalni prihvatljivi kvalitet podesavanja za okidanje.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...