Jump to content
IGNORED

Game of Thrones


Ryan Franco

Recommended Posts

da li je posle svega još nekome čudno što džejmi još na početku baca brana sa kule? jer to je nešto što bi izazvalo mogući rat dveju velikih kuća, ono jeste da su lanisteri maltene vladajuća dinastija, ali nisu ni starkovi za bacanje, a još se ovi nalaze u njihovom zamku. video da se ovi trpaju između sebe i... šta? klinca ili ne bi shvatili ozbiljno, ili bi mu roditelji rekli da ćuti kad se pročuje da je istina. ono jesu robert i ned bili drugari, ali ako ovaj nije bio ni blizu da mu (do)kaže da džofri nije njegov sin, mogu misliti šta bi bilo za prenošenje vesti da mu se žena trpa sa... šta ovaj već dođe robertu.

meni je jos cudnije insistiranje na djejmijevoj katarzi. Najljigaviji mi ke valjda onaj deo kad u suzama objasnjava kako je morao zaklati ludog kralja kako bi spasao desetine tisuca zivota. Mrs bre decobacacu.
Link to comment

Realno jeste nepotrebno da gurne dete sa prozora, ali to nije izazvalo rat niti je moglo da izazove. Dete se pelo, dete palo - dešava se, veze nema sa gostima. Rat je izazvao Littlefinger koji je ubedio Lisu Arryn da otruje muža i onda pošalje pismo sestri u kom kaže da su Lanisteri to uradili. To pokreće Neda Starka da dođe u prestonicu i krene da istražuje, pa stigne do istog zaključka do kog je i njegov prethodnik (da su kraljeva deca kopilad), itede.

 

U knjizi Džejmiju čak i Cersei zamera što je gurnuo Brana, kaže da su mogli prosto da nešto slažu, ubede dete da ćuti, itd. Ali takav je tip, impulsivan i beskrupulozan *shrug*

Link to comment

Realno jeste nepotrebno da gurne dete sa prozora, ali to nije izazvalo rat niti je moglo da izazove. Dete se pelo, dete palo - dešava se, veze nema sa gostima. Rat je izazvao Littlefinger koji je ubedio Lisu Arryn da otruje muža i onda pošalje pismo sestri u kom kaže da su Lanisteri to uradili. To pokreće Neda Starka da dođe u prestonicu i krene da istražuje, pa stigne do istog zaključka do kog je i njegov prethodnik (da su kraljeva deca kopilad), itede.

 

 

Mene zanima koji je bio motiv LF-a da uradi tako nešto. On je već bio član Malog veća kada je John Arryn počeo da kopa u vezi sa očinstvom prestolonaslednika, zajedno sa Robertovom braćom, Arrynom i Varisom, znači ne duguje svoj položaj Lannisterima. Da je pustio da Arryn to saopšti Robertu, LF-u tu ne bi falila dlaka sa glave, niti bi bio na bilo kakvom gubitku - Robert bi pobio Cersei, Jaime-ja i decu, oženio se sa Margaery Tyrell a Tywinu poslao poruku da se ne meša ni na koji način, da ga ne bi tretirao kao pobunjenika i razbio u bici. Štaviše, koliko se sećam, njega je baš i John Arryn progurao, kada je uočio njegove izuzetne sposobnosti u generisanju prihoda za krunu, pa nema nikakvog smisla da ubija svog protežea, jer mu to može samo oslabiti poziciju.

 

Sa druge strane, ako bismo pretpostavili da je on hteo da zaštiti neke svoje interese koje je do tada stekao u odnosima sa Lannisterima time što će sprečiti njihov pogrom, onda nema nikakvog smisla da se šalje lažna poruka Nedu Starku, i time se zagolica njegova radoznalost. Ono što je Arryn saznao je umrlo sa njim, i svi bi time bili zadovoljni, a LF bi trebao samo da sačeka da se sklopi zavera Lannistera oko Roberta. Ideja da je on tom depešom hteo da izazove rat je potpuna idiotarija, jer zavisi od ogromnog broja slučajnih okolnosti - Ned Stark je mogao da uopšte ne ode u King's Landing ili da ga istraživanje ove teme uopšte ne zainteresuje ili da za to jednostavno nema vremena ili da ne naiđe na pravi trag. No čak i da se sve ove kockice poklope, nije postojao nikakav mehanizam da se osigura da Ned ne ode odmah kod Roberta i kaže mu šta je otkrio, što bi opet dovelo do istih posledica kao u prethodnom pasusu. To što Robert nije bio u Red Keepu kada je Ned došao do zaključka, i što se Ned istratljao Cersei su plod čiste slučajnosti, kao i neposredni povod za rat - otmica Tyriona od strane Katelyn.

Link to comment

Nema tu jasnog motiva, Littlefinger i u knjizi i u seriji predstavlja nekog agent of chaos. Zavadi sve moguće strane i onda probaj sa svima da budeš dobar. Kad se sve završi, bićeš u neznatno boljem položaju nego što si bio ranije. Onda valjda kreneš ispočetka? Nikad ti nije dosadno.

 

Nije slučajno što ljudi teoretišu da je LF u stvari avatar Nyarlathotepa:

Nyarlathotep_the_Masked_Messenger.jpg

Link to comment

Nema tu jasnog motiva, Littlefinger i u knjizi i u seriji predstavlja nekog agent of chaos. Zavadi sve moguće strane i onda probaj sa svima da budeš dobar. Kad se sve završi, bićeš u neznatno boljem položaju nego što si bio ranije. Onda valjda kreneš ispočetka? Nikad ti nije dosadno.

 

Nije slučajno što ljudi teoretišu da je LF u stvari avatar Nyarlathotepa:

Nyarlathotep_the_Masked_Messenger.jpg

 

Mali napredak? Nema jasnog motiva? Ako govorimo o knjigama, on je od člana Malog veća i vlasnika neke, nebitne sirotinjske zemlje izrastao do Lorda Paramounta Riverlandsa i protectora Valea. To je ooooogroman napredak, od blagajnika carstva do jednog od najjačih i najboljih igrač na kontinentu. Mi ne znamo još koji mu je end game, ali u knjizi je očigledan njegov skok u moći i posedima.

Edited by Lrd
Link to comment

Da je Littlefinger pustio Arryna da sa Robertom reši Cersei (a ne zna se kako bu Robert reagovao na tu informaciju), cela ujdurma bi prošla bez Starkovih. A Littlefinger ima lični faktor osvete protiv njih - to što su mu Catelyn oteli prvo Brandon pa onda i tunjavi Ned, a potom i to što ga je Brandon istranžirao na dvoboju ko prasence za uranak. Dodajmo na to tretman koji je dobio od detinjstva od Tullyjevih.

Drugi faktor je njegov stav protiv plemstva generalno u smislu da pozicije u društvu treba da se zauzimaju prema sposobnosti, a ne rođenjem u određenoj familiji. Moguće da je delom i Tomas Kromvel poslužio kao uzor za njegov lik.

 

Tako da čovek smatra sebe superiornijim u odnosu na dobar deo srebrnih kašika i gleda kako da eliminiše one koji su mu se zamerili, plus oni koji predstavljaju opasnost i takmace. Dok ne ostanu oni koje može manipulisati, pošto je svestan da ne može sesti na presto ili eliminisati baš sve.

Link to comment

Da je Littlefinger pustio Arryna da sa Robertom reši Cersei (a ne zna se kako bu Robert reagovao na tu informaciju), cela ujdurma bi prošla bez Starkovih. A Littlefinger ima lični faktor osvete protiv njih - to što su mu Catelyn oteli prvo Brandon pa onda i tunjavi Ned, a potom i to što ga je Brandon istranžirao na dvoboju ko prasence za uranak. Dodajmo na to tretman koji je dobio od detinjstva od Tullyjevih.

Drugi faktor je njegov stav protiv plemstva generalno u smislu da pozicije u društvu treba da se zauzimaju prema sposobnosti, a ne rođenjem u određenoj familiji. Moguće da je delom i Tomas Kromvel poslužio kao uzor za njegov lik.

 

Tako da čovek smatra sebe superiornijim u odnosu na dobar deo srebrnih kašika i gleda kako da eliminiše one koji su mu se zamerili, plus oni koji predstavljaju opasnost i takmace. Dok ne ostanu oni koje može manipulisati, pošto je svestan da ne može sesti na presto ili eliminisati baš sve.

 

A da, taj primarni motiv osvete sam skroz zaboravio.

 

Мisterije Littlefingerovog delovanja, agent haosa, Nyarlathotep, Reddit, 4chan, idemo...

Link to comment

Ne može Catlyn Stark da mu bude primarni motiv, da je sve do nje valjda bi našao način da nekako sjebe Neda bez da cela zemlja propadne u ratu.

 

Takođe Lrde, nije njemu inicijalno ni bila namera da postane gazda Riverlandsa i Valea, sa pretenzijama ka Severu i šta ti ja znam čemu još. Setićeš se da je pred kraj prve knjige (i sezone) predlagao Nedu da odjebe Stanisa kao naslednika, nego prosto on da vlada kao regent dok Džofri ne postane punoletan, a u međuvremenu ko zna šta može Džofriju da se desi itd. Da je Stark na to pristao, LF bi mu bio vlada u senci, a nikakvog rata ni osvajanja Riverlands ni Valea ne bi moralo da bude. Za koju godinu bi tiho uklonio i Neda i počeo da mu teši udovicu...

 

Čovek improvizuje, prelazi iz jednog neuspešnog plana na drugi, samo uvali nekom drugom da snosi posledice i vozi dalje. Zato me nervira što su ljudi ubeđeni da LF sprovodi neki long con, da je sve to bazanje u mraku u stvari deo nekog užasno komplikovanog plana koji, eto, niko od nas ne razume. Znao je tačno šta će ko kad da uradi, i da će Roberta da ubije svinja, i da će Ned da kaže kraljici šta je otkrio, itd. Gluposti.

Link to comment

Ne može Catlyn Stark da mu bude primarni motiv, da je sve do nje valjda bi našao način da nekako sjebe Neda bez da cela zemlja propadne u ratu.

 

Takođe Lrde, nije njemu inicijalno ni bila namera da postane gazda Riverlandsa i Valea, sa pretenzijama ka Severu i šta ti ja znam čemu još. Setićeš se da je pred kraj prve knjige (i sezone) predlagao Nedu da odjebe Stanisa kao naslednika, nego prosto on da vlada kao regent dok Džofri ne postane punoletan, a u međuvremenu ko zna šta može Džofriju da se desi itd. Da je Stark na to pristao, LF bi mu bio vlada u senci, a nikakvog rata ni osvajanja Riverlands ni Valea ne bi moralo da bude. Za koju godinu bi tiho uklonio i Neda i počeo da mu teši udovicu...

 

Čovek improvizuje, prelazi iz jednog neuspešnog plana na drugi, samo uvali nekom drugom da snosi posledice i vozi dalje. Zato me nervira što su ljudi ubeđeni da LF sprovodi neki long con, da je sve to bazanje u mraku u stvari deo nekog užasno komplikovanog plana koji, eto, niko od nas ne razume. Znao je tačno šta će ko kad da uradi, i da će Roberta da ubije svinja, i da će Ned da kaže kraljici šta je otkrio, itd. Gluposti.

 

Pa jeste, ali ambicija mu ne manjka. A sećam se i da je prilikom savetovanja Neda jasno naglasio da Ned ne treba da mu veruje. Ne znam, meni u knjizi LF uopšte ne deluje tako nejasno. Ima i onih delova kada se vraća na svoj pravi posed i gleda kako je ono jadno pa ga sramota i želi više. A ima i kada otkrije Sansu malo zapit pa krene sa "videćete vi ko sam ja" i sl.

 

Inače, možda sam malo preterao u reakciji i izvinjavam se ako jesam, samo me iz dana u dan nerviraju internet "tumačenja". Ljudi kao da samo uključe svoju kreativnost i neuko sipaju bez obzira na sve. Nisu me toliko nervirale teorije da je Don Drejper mrtav, ili da je Kiton u onom garbidžu mrtav, ali me dotuklo kada sam čitao "tumačenja" It Follows. Da čovek popizdi.

Edited by Lrd
Link to comment

Nije mu Catelyn primarni motiv ni za šta, nego zbog te epizode iz mladosti ima grudge prema Starkovima i zbog toga ne može, a da ih ne uvuče u te mahinacije.

 

Btw, ne mislim da bi bio zadovoljan da ukloni tiho samo Neda ili tako nekog drugog pojedinca. On je hteo, s oproštenjem, da sjebe ili solidno oslabi cele te porodice, a gde ćeš lepše i lakše, nego da ih pustiš s lanca jedne na druge?

 

 

Stoji doduše da se ne vidi jasno njegov krajnji cilj - na presto nikad ne bi mogao da sedne. Po mom mišljenju, mislim da najbolje šta može da uradi jeste investiranje u plod sopstvenih mošnica. Gomila gordih porodica ga gleda sa prezirom zbog porekla i nikad ga ne bi primili za zeta. Zato može da poradi na tome da njih sjebe u međusobnom sukobu, dok je istovremeno dizao status sebi legalnim putem tipa to Lord of Harrenhall. Ne da bi bio generalni bilo kog od tih regiona, nego da bi stekao status dovoljan da se priženi ili da podmetne svoj offspring kao kukavičije jaje u neku tako visoku familiju (za koju bi se on naravno onda mahinacijama založio). Kad bi imao tako neko dete koje bi slavili kao Starka ili Arryna recimo, a ne Baylisha, onda bi iz senke za to dete mogao da vuče konce. Pošto je svestan da ga plemstvo celog Westerosa nikad ne bi prihvatilo na tron, a kraljeve ruke ginu suviše lako za njegov ukus, mislim da je to maksimum koji može realno da izvuče. Što ne znači da je Martin (a kamoli ova dva dušbega) zamislio tako njegovu priču.

 

U suštini, nemu bi trebalo da su zbog autoriteta, legaliteta i opšte prihvaćenosti Targovi najveći trn u oku, a mi nikako da vidimo njegovu reakciju na Daenerys i zmajeve. Morao je do sada da čuje za situaciju u Slaver's Bayu, čim divljani već znaju i za nju i za didžitalizaciju i dvb-t standarde.

Link to comment

Pa jeste, ali ambicija mu ne manjka. A sećam se i da je prilikom savetovanja Neda jasno naglasio da Ned ne treba da mu veruje. Ne znam, meni u knjizi LF uopšte ne deluje tako nejasno. Ima i onih delova kada se vraća na svoj pravi posed i gleda kako je ono jadno pa ga sramota i želi više. A ima i kada otkrije Sansu malo zapit pa krene sa "videćete vi ko sam ja" i sl.

 

Inače, možda sam malo preterao u reakciji i izvinjavam se ako jesam, samo me iz dana u dan nerviraju internet "tumačenja". Ljudi kao da samo uključe svoju kreativnost i neuko sipaju bez obzira na sve. Nisu me toliko nervirale teorije da je Don Drejper mrtav, ili da je Kiton u onom garbidžu mrtav, ali me dotuklo kada sam čitao "tumačenja" It Follows. Da čovek popizdi.

+1

'Теорије'по којима је Тирион Таргаријен, Теонов зли стрико јахач змајва и остале, смарају интернетом за медаљу.

 

Nije mu Catelyn primarni motiv ni za šta, nego zbog te epizode iz mladosti ima grudge prema Starkovima i zbog toga ne može, a da ih ne uvuče u te mahinacije.

 

Btw, ne mislim da bi bio zadovoljan da ukloni tiho samo Neda ili tako nekog drugog pojedinca. On je hteo, s oproštenjem, da sjebe ili solidno oslabi cele te porodice, a gde ćeš lepše i lakše, nego da ih pustiš s lanca jedne na druge?

 

 

Уколико иима ишта интересантно у Прстићу то је његова опсесија са Кетлин, касније Сансом. То његов прилично једнодимензионални лик чини занимљивим.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...