Jump to content
IGNORED

Himne!


rajka

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Replies 114
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Parsons

    12

  • peralozac

    12

  • dig_chohano

    6

  • Gonzo

    6

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 6 years later...

Super tema za koju je šteta da čami u arhivi. Hvala @radisa na oživljavanju.

 

Moja top lista:

 

1. SSSR. Neprikosnoveno prvo mesto. Najmoćnija himna koja postoji. Kako je država sa ovakvom himnom mogla da se raspadne ni dan danas mi nije jasno.

Spoiler

Hvala @Kampokei za video.

 

 

2. Australija. Slabašna muzika (navikne se čovek), ali u tekst sam se instant zaljubio. Ponosan sam što živim u državi čija himna peva o kući pored mora i prirodnim lepotama. No worries himna za no worries ljude.

Spoiler

 

 

3. Francuska. Sušta suprotnost. Preklani vratovi, krv, oružje, vojnici... Da se naježiš. Još kad Edit zakotrlja r...

Spoiler

 

 

4. Čile. Pojma o njihovoj himni nisam imao, a onda je jednog dana Zamorano sve promenio. Sad jedva čekam svaku sledeću utakmicu Čilea pa da se malo derem sa njima.

Spoiler

Hvala @dig_chohano za video.

 

 

5. Engleska. Apsolutno savršena himna za stadione. Kratko, ali jebitačno. Kada masa na kraju usklikne ono produženo Gooooooood (save the Queen) ostaje samo da se naježim. I gledam kako Englezi opet rano ispadaju sa svetskog prvenstva...

Spoiler

 

 

6....od recimo Italijana. Ne volim ih u fudbalu, ali baš dobru himnu imaju. Dopada mi se kako isti tekst ide sa dve različite muzičke podloge. 

Spoiler

Hvala @Garnirung za video.

 

 

7. Jamajka. Isto mi prodali himnu fudbaleri na nekom svetskom prvenstvu. Pomalo starinska atmosfera i dosadnjikav tekst, ali dobro završava sa Jamaica, Jamaica, Jamaica land we love!

Spoiler

 

 

8. Jugoslavija. Hajde da je dodam na konto stare slave mada kako godine idu sve manje osećanja mi izaziva kad je čujem. Ono što mi se i dalje jako dopada je tekst. Vatra groma, bura koja sve raznosi, stena koja puca, stajanje kano klisurine - uvek zamišljam tu neku sliku.

Spoiler

 

 

Edited by peralozac
Link to comment

NAJBOLJA!

 

 

 

INSTRUMENTAL

 

 

 

Kompozitor je Hanns Eisler, Brechtov dugogodišnji saradnik. Davno sam gledao dokumentarac o njemu (Solidarity Song: The Hanns Eisler Story).

U vreme nacizma zabranjeno je izvođenje njegovih kompozicija, u USA, gde je emigrirao, u vreme makartizma optužen da je "the Karl Marx of music". Pobegao u DDR, komponovao im himnu, a oni mu kasnije prigovarali zbog "buržoaskih elemenata u njegovim kompozicijama" i gurnuli ga u depresiju.

 

Woody Guthrie mu je posvetio pesmu "Eisler on the Go"

 

 

 

Link to comment

I ne samo muzicko.

 

I, himna nad himnama, zaboravljena i prokazana:

 

 Po mestu rodjenja

 

Po mestu gde je do 1943. bila zvanicna drzavna himna:

 

Mada, sto bi rek'o Malro, 'ima jedna zemlja..' :sleep::

 

Edited by namenski
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...