Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

I hajde molim te odgovori, sta ako neko zaradjuje dovoljno da otplacuje milionski kredit? Pravis bauka, a zapravo dvoje ljudi sa platama od oko $90k bruto mogu da otplacuju taj isti kredit i da ne ostanu na prosjackom stapu. Ako zive tvojim nacinom zivota, jos mogu i da ustede ili otplate kredit za dosta krace vrijeme.

 

Moze, samo sto tu imas mnogo AKO pretpostavki. Prvo treba da oboje imaju po 90k. Nije nemoguce, ali nije ni standardno. Drugo, sta ako imaju dvoje dece (sto je prosecan broj dece)? Onda nema druge plate. Trece sta kada kamatne stope porastu (trenutno su najnize u istoriji zemlje)? Sta ako se breadwinner razboli ili povredi, izgubi posao i ne moze da nadje drugi? Ode kuca. 

Na kraju to da ne ostanu na prosjackom stapu, to znaci samo da plate racune i najosnovnije. Ne mnogo razlicito od mog nacina zivota. Tako da nema bas mnogo potencijala za ustedu (mortgage, rezije, hrana, transport, osnovne potrepstine, troskovi za decu...).

Link to comment

E, al' zato tiket za loto jednom ili dvaput nedeljno, ne? 

 

To je porez na neshvatanje teorije verovatnoce.

Kad celjad nisu besna kuca nije tesna. Cak i ako ima tri sobe po 3X2 metera.

Link to comment

Nego, dok se mi raspravljamo - uze nam USofA primat i to 2x dok si rek'o "keks i mleko"...

 

Znas kako, porediti bilo koji ozbiljan first tier svetski grad poput Njujorka, Londona, Pariza, Tokija... sa Sidnejem je po meni neumesno, kao da poredis Bec i Beograd. To su potpuno razlicite klase... 

Kad se Aineko pojavi da uporedi.

 

A ovo je renta, a ne vrednost nekretnine. Tako da ne, i dalje smo prvi nakon Hong Konga.

Edited by noskich
Link to comment

To su one u koje "ne moze ni krevet da stane"??? 

Au... 

 

Krevet i da mozes da hodas prodjes oko njega.

Edited by noskich
Link to comment

Stani malo ja sam mislio da ti nemaš djecu?

Kome je frka od rasta kamata, ima opciju fiksne kamate po za nijansu većoj stopi na period od 5-7god. Za to vrijeme dođe do rasta plata i mjesečna otplata opet procentualno dođe 'tu negdje'.

 

Ako se breadwinner razboli kako će plaćati kiriju? Kuću je lako prodati.

 

Izostavio si jedno AKO koje sam očekivao da uvrstiš, šta ako balon pukne i padnu cijene nekretnina. A njega nema pa nema.

 

Sent from my A0001 using Tapatalk

Link to comment

Imam u planu uskoro.  

Rast plata? Moja trenutna plata je ista kao ona sto sam imao 2011-te. Jedino sto sam sad za stalno a onda sam bio na ugovoru, ali je to irelevantno po pitanju otplate kredita (jednom kad je odobren).

Pa kiriju, makar u mom slucaju, cimeri.  :lolol:

A pa to se podrazumeva. Cene mogu ici u oba pravca. Samo sto kad krenu da padaju to ce verovatno biti dramaticnije nego uspon.

Link to comment

Znas kako, porediti bilo koji ozbiljan first tier svetski grad poput Njujorka, Londona, Pariza, Tokija... sa Sidnejem je po meni neumesno, kao da poredis Bec i Beograd. To su potpuno razlicite klase... 

Kad se Aineko pojavi da uporedi.

Ovo poredjenje jeste neozbiljno, samo ne sa strane sa koje ti misliš. Kad bi proveo duže od mesec dana u komadu šetajući se po nekom od tih gradova zamišljajući sebe da tu radiš, zasnivaš porodicu i kupuješ nekretninu, kazalo bi ti se samo.

 

SaE

Link to comment

Nego, dok se mi raspravljamo - uze nam USofA primat i to 2x dok si rek'o "keks i mleko"...

 

ako ne lazu prevaranti iz hong konga, tamo za 3-4 hiljade dolara moze da se iznajmi stan od 80 kvadrata samo van granica drzave - shenzhen na primer  :D

Link to comment

Imas zemlje u kojima je sve na prodaju. Ako imas pare sve moze. Kad si raja sirotinja samo da se pokrijes usima i da gledas kako da prezivis. Drzava se mesha minimalno, ali ti zato drage volje cepa pozamasan porez +/- 30-ak posto. U ovu kategoriju bez problema svrstavam i Srbiju i Australiju.

 

Zatim imas kategoriju u kojoj ti drzava cepa fin porez 30-40 posto i vise, ali se zato mesha i regulishe tako da i sirotinja moze da ima pristojan zivot. Tu su Skandinavija, Nemacka, Austrija. 

 

I na kraju placas minimalan porez 5-10 posto, ali zato drzava ti daje sve preduslove da zivis pristojno iako si raja. Mesha se 100% tamo gde treba da se mesha, gde ne treba nema je. To je model HK i Singapura. Sustinsko pitanje je manjak zemlje. Lepo, onda drzava ima monopol na zemlju i obezbedjuje socijalne i subvencionisane stanove. Ali zato uredi klimu koja je odlicna za poslovanje tako da tu uopste ne mora da se mesha. 

 

Ako od tri zla moram da biram, ubedljivo je najbolje trece.

Edited by noskich
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...