Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Noskich, hoćeš da kažeš da se u SAD može živeti ugodno sa srpskom platom?  

Hocu da kazem.

Gomile opcija. 

U US ima jako mnogo jeftine zemlje. Takodje jeftinih nekretnina i za kupovinu i za izdavanje.

Varijante pravljenja sopstvene brvnare ili iznajmljivanja garsonjere ili sobe u nekom manjem mestu ili mestu koje je u privrednom padu. Postoji home sitting ili besplatni smestaj za malu uslugu koju odradis za sat-dva dnevno (ciscenje, odrzavanje...). Dosta napustenih kuca ili kuca koje se prodaju za budj zasto (na primer Detroit).

 

U linku u prethodnom postu tip je ziveo u RV (recreational vehicle) i placao sitne pare za parking.

 

Ko voli da putuje moze da ide na varijantu stopiranja/couchsurfinga/rada za smestaj.

 

To sto primas 6000 ne znaci da ne smes da zaradis nista vise od toga, vec ti daje fleksibilnost da mozes da biras da li ces i kako i kada ces da zaradis. Sa tim garantovanim prihodom si mobilan, ne moras da budes negde jer tamo radis, vec mozes da ides gde god u US.

 

A ako hoces iskljucivo da trosis samo tih 6000 i da ne zaradis ni dolar vise moze i to, vec sam pomenuo neke opcije iznad (brvnara, uzgajanje hrane, recikliranje namestaja...). 

 

Snezana Radojicic putuje oko sveta za u proseku 10 dolara dnevno: http://www.snezanaradojicic.com/

Isto bi mogao u US ako bi hteo.

 

Sad sve zavisi sta ti smatras `ugodnim`.

Kao sto vec napisah u postu pre:

 

Ne moze da se ima McMansion, da se vozi SUV, jede meso svaki dan po tri obroka, ima klima uredjaj, kupuje nova garderoba jer prethodna vise nije moderna itd. itd. Ali moze da se ima u se, na se i poda se. I da se ima dovoljno slobodnog vremena. 

Edited by noskich
Link to comment

^ima istine u tome. 6k/yr je mozda malo radikalno - znam za 12k/yr, relativno udoban zivot. a buddy of mine, nazalost nisu mu obnovili green card - manje opcija za posao&iznajmljivanje stana - nedavno kupio 1 36footer/sailboat/ u dobrom stanju na kome zivi/mali jednosobni stan/ mesecni troskovi oko $420 (slip, struja, voda, cable&internet). ima se I za klopu&ponekad pivo. zurke non-stop, bbq, ladies vole da mu dodju na boat:), tu I tamo se provoza&jedrilicari etc.

Link to comment

 

Snezana Radojicic putuje oko sveta za u proseku 10 dolara dnevno: http://www.snezanaradojicic.com/

Isto bi mogao u US ako bi hteo.

 

Jel ti živiš sa 10 dolara dnevno? Uzgred, kad smo već kod Australije, ona je praktično na vrhu liste emisija CO2, ispred nje su samo arapski naftaši:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_carbon_dioxide_emissions_per_capita

 

Ali bitno je iz koje godine je ovde nečiji mobilni telefon, što bi rekli Englezi penny wise pound foolish

Edited by Time Crisis
Link to comment

Jel ti živiš sa 10 dolara dnevno? Uzgred, kad smo već kod Australije, ona je praktično na vrhu liste emisija CO2, ispred nje su samo arapski naftaši:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_carbon_dioxide_emissions_per_capita

 

Ali bitno je iz koje godine je ovde nečiji mobilni telefon, što bi rekli Englezi penny wise pound foolish

 

Ako zanemarim troskove koje snosim jer radim (na prvom mestu prevoz, ostalo je sitno) i novac koji dajem partnerki jer ona zaradjuje dosta manje od mene, da, ja zivim sa 10 dolara dnevno. 

 

Ne znam zasto bih ja bio odgovoran za drzavu Australiju? Moj doprinos tim emisijama je minimizovan koliko je to moguce i licno sam zadovoljan malim otiskom (nikad nisam imao kola, meso ne jedem 15 godina, gotovo sav namestaj u stanu mi je polovan ili pokupljen sa ulice, odecu i ostale stvari kupim samo kada se prethodne raspadnu, u mom domacinstvu nema grejanja, struja se koristi samo za svetlo i za dopunjavanje laptopa/mobilnog, leti za ventilator, za kuvanje i toplu vodu koristimo gas). Najveca falinka su frizider i ves masina, ali posto sam u nevelikom stanu koji delim sa cetvoro ljudi, ne moze drugacije. A da sam u kuci bilo bi i vise recikliranja i bastovanstva, solarne energije... ali zivim u stanu. Zacine uzgajam na prozorima, tako da koliko mogu toliko radim.

Edited by noskich
Link to comment

Pa prozivaš Kinu non stop, a živiš u zemlji koja je jedan od najgorih zagađivača na svetu, po glavi stanovnika gori ste i od Kine.

Ne prozivam Kinu, vec sam zabrinut nestankom 50% pijace vode u Kini. Drzave su tu sasvim irelevantne, planeta je jedan ekosistem. Tako je u stvarnosti, a drzave su izmisljotina koja sluzi interesima elita.

Bas sam bio postavio Rap news o zagadjivanju u Kanadi i Australiji pre oko godinu dana, evo opet sada:

 

 

A sad kad me vuces za jezik, evo sta se desilo u Australiji, od perjanice solarne energije, vratila se na ugalj:

https://news.vice.com/article/how-australia-perfected-solar-power-and-then-went-back-to-coal

Edited by noskich
Link to comment

^ima istine u tome. 6k/yr je mozda malo radikalno - znam za 12k/yr, relativno udoban zivot. a buddy of mine, nazalost nisu mu obnovili green card - manje opcija za posao&iznajmljivanje stana - nedavno kupio 1 36footer/sailboat/ u dobrom stanju na kome zivi/mali jednosobni stan/ mesecni troskovi oko $420 (slip, struja, voda, cable&internet). ima se I za klopu&ponekad pivo. zurke non-stop, bbq, ladies vole da mu dodju na boat:), tu I tamo se provoza&jedrilicari etc.

Tvoj prijatelj juri zene. Meni bi bilo interesantnije da sklepam ovo posto ih ne jurim:

 

2njzl9e.jpg

Link to comment

da, bas ogradica ce da ih spase kad se to malo zaljulja... more nije uvek mirno kao na slici

 

bas se pitam koliko dugo ta skalamerija moze da izdrzi kad malo pocne da duva, ili koje velicine je talas dovoljan da ga prevrne...

Link to comment
 

evo me u hong kongu, malo sam gleduckao neke stvari i dvoumeci se izmedju iphone 5 za 500e koliko ovde kosta, mozda malo manje, i xiaomi redme za 100e, uzeo sam ovaj drugi.  evo igram se sa njim par sati i za sada sve odlican pet i to ne samo u domenu cena/kvalitet. na ovome ozbiljno moze da stoji bilo koja ozbiljna marka, mozda ne jabuka, ali sta god. da nisam znao da je kinez 100%, u ludilu ne bi provalio, od pakovanja (ekoloski, reciklirani papir) preko dizajna do samih performansi.

 

videcemo koliko ce da pozivi. uzasno je pametno uradjen, ima taj fazon slican kao iphone, tera te da ga zavolis:)

 

mozda sam se zeznuo sto nisam uzeo mi3 ali nisam neki power user telefona, narocito ne aplikacija i igrica i tih stvari gde treba procesorska snaga.

 

e da, kamera ne deluje nesto. bumo videli kad je nasetujem malo i dotegnem.

 

inace mi je glupa prodavacica uvalila onu tvrdu foliju za ekran sa rupom za kameru na pogresnom mestu. verovatno je od nekog drugog xiaomija. ne znam da li ova folija nesto kvari slike? ionako je to za selfije koje ne upraznjavam...

:whistle:

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...