Jump to content

Šta slušate od ploča?


Willow

Recommended Posts

A mozes da kupis cd ili da skines flac sa neta. Ploce konzumiram samo u punk, garaznoj i noise varijanti. Folk i slicno iskljucivo na cd-u ili mp3. Iritira me krckanje. Skoro sam dve ploce kupljene na Limundu bacio u kantu, a tri od pet kupljenih sam vratio drugom prodavcu. Pusti to lepkiranje, morko slusanje, brisanje, mazenje, pazenje. Ubacis lepo cd i sve o.k. Ovako se pretvoris u monstruma koji slusa gramofon, pojacalo i zvucnike, a zaboravi na muziku.Moj skolski je pre desetak godina kupio u Nemackoj Accuphase pojacalo, Infinity zvucnike i Sony Esprit 7xx cd player. Shpicenklase cool.gif Skrshio brdo evra. Prestao da slusa muziku i poceo da slusa uredjaje. Nabavio par Chesky records diskova i eto ga vrstan poznavalac jittera i ostalih anomalija.Lepo je imati high end uredjaje, ali treba imati i prostor za sve to, a cemu cela prica kada se zna kakav je kvalitet ex-YU vinila + evo utisaka i o novim vinilima iz strane produkcije. Kod punka i hc-a nema greske. Sve je deo produkcije. I krckanje i distorzija i jitter. Na prvom albumu KBO! u donjem desnom uglu je nalepnica

Link to comment

Nije samo stvar u zvuku (doduše, kod mene ploče rade bolje nego digitalija, al' to je zato što je sistem sirotinjski), povratak pločama od pre par godina me je odveo u neke druge muzičke pravce.Prezasićen tkzv. ozbiljnom muzikom, lako dobavljivom sa neta, ploče su me usmerile na staru ljubav: progersivni rock sedamdesetih i njegove derivate.Dakle, i CD i LP, ali, ako imam LP, onda mi CD ne treba.

Link to comment
A mozes da kupis cd ili da skines flac sa neta. Ploce konzumiram samo u punk, garaznoj i noise varijanti. Folk i slicno iskljucivo na cd-u ili mp3. Iritira me krckanje. Skoro sam dve ploce kupljene na Limundu bacio u kantu, a tri od pet kupljenih sam vratio drugom prodavcu. Pusti to lepkiranje, morko slusanje, brisanje, mazenje, pazenje. Ubacis lepo cd i sve o.k. Ovako se pretvoris u monstruma koji slusa gramofon, pojacalo i zvucnike, a zaboravi na muziku.Moj skolski je pre desetak godina kupio u Nemackoj Accuphase pojacalo, Infinity zvucnike i Sony Esprit 7xx cd player. Shpicenklase cool.gif Skrshio brdo evra. Prestao da slusa muziku i poceo da slusa uredjaje. Nabavio par Chesky records diskova i eto ga vrstan poznavalac jittera i ostalih anomalija.Lepo je imati high end uredjaje, ali treba imati i prostor za sve to, a cemu cela prica kada se zna kakav je kvalitet ex-YU vinila + evo utisaka i o novim vinilima iz strane produkcije. Kod punka i hc-a nema greske. Sve je deo produkcije. I krckanje i distorzija i jitter. Na prvom albumu KBO! u donjem desnom uglu je nalepnica
Smeta ti krckanje, a obogaljeni mp3 fajl ti ne smeta? Čudno.
Nije samo stvar u zvuku (doduše, kod mene ploče rade bolje nego digitalija, al' to je zato što je sistem sirotinjski), povratak pločama od pre par godina me je odveo u neke druge muzičke pravce.Prezasićen tkzv. ozbiljnom muzikom, lako dobavljivom sa neta, ploče su me usmerile na staru ljubav: progersivni rock sedamdesetih i njegove derivate.Dakle, i CD i LP, ali, ako imam LP, onda mi CD ne treba.
Nije moje da sudim o tome ko će i na koji način trošiti svoje vreme i novac, a još manje imam potrebu da bilo kome i bilo šta dokazujem u vezi vinila, niti da opravdavam sopstveni izbor.Glavni razlog zbog koga slušam ploče (sa gramofona, je li) je zvuk!Svi rituali vezani za slušanje ploča, ili kolekcionarstvo u suštini su sporedni, a itekako sam svestan da su mnogima glavni. Zato oprezno kada drugima prenosite sopstvena iskustva, ili svoju ljubav da se sutra taj neko ne bi osećao prevarenim.CD kao nosač zvuka zaključan je kao standard pre trideset godina, u vreme kada su računari (digitalija) bili još uvek daleko od domova prosečnih potrošača i tako posmatrano mora mu se odati priznanje, jer su i uređaji i medija relativno brzo stigli do širokog kruga potrošača po prihvatljivoj ceni.Kompakt disku je trebalo nekih deset godina da postane najrašireniji medij za plasman muzike.Danas je to mp3 fajl.Prodaja i jednog i drugog i danas višestruko nadmašuje prodaju vinila, iako se na sve strane trubi o vinilnom preporodu. Nedavno je objavljeno da je najprodavaniji vinil u Britaniji u poslednjih godinu dana Rejdiohed sa 20000 kopija. Drugoplasirani je sa 2000 (zaboravio sam koji). Magdalena u video prilogu koji se može naći na netu govori o tome da Pinball Wizard radnja ima 100 stalnih mušterija iz Beograda i još oko 30 iz unutrašnjosti. To su sve u suštini smešno male brojke.I u jednom (cd) i u drugom slučaju (mp3) isključivi razlog je praktičnost (prenosivost, distribucija, način skladištenja i čuvanja,..., a bogami i margina zarade), a nikako superioran zvučni kvalitet.Ljudi oće da trče i da slušaju muziku, teško je nositi gramofon na trčanje.Ljudi oće muziku u kolima - bilo je pokušaja, ali teško je išlo sa gramofonom.Ljudi oće da se jebu uz muziku - treba ustajati pa okrenuti ploču.Ljudi oće da kenjaju uz muziku - evo vam vokmen, diskmen, ajpod.Svako od ukućana želi svoju muziku isklučivo za sebe - gurni bubicu u uvo.Oćeš da ti na terasi svira Jobim, u spavaćoj sobi Čajkovski, u dnevnoj Abba, a u dečijoj Piknik - pazari po jedan Squeezbox daljinac za svaku sobu. Treba ti još prostora na policama? Samo uzmi još jedan WD Kavijar.Benefiti koje donosi tehnologija nesumnjivi su, pitanje je samo nauštrb čega?O zvučnom kvalitetu mp3 fajlova smešno je govoriti.Cd kvalitet (i odgovarajući fajlovi, flac, ape, wav), dakle 16 bita, 44,1kHz teško su ograničenje. Na stranu sva praktičnost, moje uši to vrlo teško podnose.Ulaganje u haj-faj nije besmisleno, a ne mora da bude ni basnoslovno veliko, ako govorimo o novcu. Ulaganje druge vrste, sticanje znanja, iskustva, školovanje sopstvenog sluha (i to na najbezbolniji i najlepši način - slušanjem muzike) itekako će se isplatiti, a to je univerzalni princip i nije vezan isključivo za haj-faj.Suditi o lepoti zvuka i doživljaju muzike na osnovu ponašanja ljudi koji su nekakvi tehnicistički frikovi potpuno je pogrešno.Zašto ne bi, Strendžeru razmišljao o haj-faju kao o kulturi slušanja muzike?Ili o ulaganju u sistem za reprodukciju muzike kao putu da se približiš izvođaču i iz nosača zvuka (koji god da je, vinil, ili cd, ili čak i kad je fajl u pitanju) izvučeš najbolje?Isplati se itekako!Što bolji gramofon sve manje će ti smetati promenljiv kvalitet ex-yu ploča.Nove ploče sasvim su dobre, ako izuzmemo one na koje je urezan digitalni remaster (pa slušaš cd nekvalitet sa vinila).Uostalom, nedavno sam imao prilike da se uverim da i digitalija u vidu jeftinog kineskog DAC-a (manje od 100€, kakvih je milion na e.bay-u), kada mu se sevira 24/96 fajl ume da zasvira itekako dobro.Naravno, najbolje je zvučao snimak Majlsa Dejvisa iz '54. godine prošlog veka. Mono.
Link to comment
Zašto ne bi..... razmišljao o haj-faju kao o kulturi slušanja muzike?
E, to je bitna stavka.Toliko smo bombardovani muzikom, sa svih strana, stalno, da to počinje da guši.Uopšte ne rezumem ljude koji svuda sa sobom vuku kojekakve plejere i slušalice.Da li oni sve to vreme pažljivo slušaju?Znam da ja ne bih mogao.
Link to comment
Zašto ne bi, Strendžeru razmišljao o haj-faju kao o kulturi slušanja muzike?
Zato sto ima jako malo haj-faj kulturnih, a mnogo haj-faj bolesnih koji truju po forumima. I ovde na forumu i na drugim haj-faj forumima. Da ne ulazim u dublje razmatranje problema, napravicu sebi problem.
Link to comment
Evo primera koliko se percepcija albuma menja promenom medija: od suzdržanosti i blage dosade kada se pojavio (mp3) do potpune egzaltiranosti.Jebala vas Šade!Jebali vas Gansi!Jebo vas Metini!Jebali vas i Ramštajn i Mejdeni i Aca Lukas i svako drugo govno koje je pohodilo Arenu/SC!Dajte ga dok je još živ!http://www.youtube.com/watch?v=1SBfgPdxeIUhttp://www.youtube.com/watch?v=wcVFl1nTDGw&feature=relmfuI da, jebo vas i Englbert Hamperdink!
Link to comment
Jebala vas Šade!Jebali vas Gansi!Jebo vas Metini!Jebali vas i Ramštajn i Mejdeni i Aca Lukas i svako drugo govno koje je pohodilo Arenu/SC!Dajte ga dok je još živ!I da, jebo vas i Englbert Hamperdink!
Danas si nesto seksualno orijentisan :) I gde ubaci domaceg izdajnika medj' strane placenike cool.gif
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...