Jump to content
IGNORED

Šta slušate od ploča?


Willow

Recommended Posts

Stigla pošiljka sa Džuna!terryfront.jpgterryback.jpgŠta reći... WCIL LP (omot sa obnaženom devojkom u fotelji) zvuči u toj meri fino i toplo i živo, da naviru suze... A IJCHM ću predveče polako da preslušam, uz bocu crnog vina, u toplini ove sobe. IJCHM je izvrstan album i bilo bi super kad bi mi ovaj LP dao uvid u neka njegova nova lica. edit: Pitanje: da li da uklonim ove tanke pvc folije koje oblažu omote, ili da ih ostavim, da, kao, štite od otisaka prstiju itsl?

Edited by Willow
Link to comment
Stigla pošiljka sa Džuna!terryfront.jpgterryback.jpgŠta reći... WCIL LP (omot sa obnaženom devojkom u fotelji) zvuči u toj meri fino i toplo i živo, da naviru suze... A IJCHM ću predveče polako da preslušam, uz bocu crnog vina, u toplini ove sobe. To je izvrstan album i ne sumnjam da će mi ovaj LP dati uvid u neka njegova dodatna lica koja do sada nisam zapazio. edit: Pitanje: da li da uklonim ove tanke pvc folije koje oblažu omote, ili da ih ostavim, da, kao, štite od otisaka prstiju itsl?
skini tanke i kupi na burzi ploca one deblje pvc folije. super si kupovao, a i +1 za sobu
Link to comment

Ej, kolege, tenks za sugestije i pohvale sobe! Ok, skidam gej PVC folijicu iz ovih stopa! :)@Nikola Kiric: Ta knjiga od Karvera, na radijatoru, je "Zimska nesanica"; neki presek njegovih pesama i kratkih priča (mada su neke najbolje jbg izostavljene). Sve u svemu, knjiga kao stvorena za baš ovakve dane (sumorne i kišne i ladne), kad nam se ne izlazi iz gajbe, nego bi da se samo što bolje pričvrljimo uz neki topli radijator.

Link to comment

I evo, natenane, uz vince, preslušao "I Just Can't Help Myself" LP. Šta reći... dobro, gusto i slatko kao šumski med... Cela strana "B", predvođena "Alley-Wind Song-om", zvuči spektakularno. E sad, imam dva tehnička pitanja. Prvo, ploča "What Color Is Love" nije savršeno ravna, nego ima jedan neravan deo koji se najbolje uoči dok se ploča vrti a mi se unesemo facom u ivicu diska gramofona. Nije ništa tragično ali tačno se primeti: kad se ploča vrti onda kad naiđe taj neravan deo, pojavi se šupljina između diska gramofona i ploče veličine oko 1 mm. Druga stvar: na pojedinim mestima gde ima dosta treble-a, dolazi do distorzije zvuka, na obe ploče. Moguće da nije njihova krivica, nego pojačaljevovljeva (ionako nešto zeza jbg prekidač za phono sekciju), šta znam... Ne znam šta da radim? Da li su te neravnine na površini ploče, i distorzije na treble-ovima, uobičajene za budget vinile ili da ih reklamiram Juno-u?

Link to comment

Neravninama ne možeš ništa.Ako igla ne iskače iz brazde, dobro je.Što se tiče distorzije, može biti više razloga, ali nije do pojačala (ako se to javlja samo na toj ploči).Možda je ploča loše rezana, možda su preterali sa nivoima.U svakom slučaju, distorzija nastaje kad igla ne može da isprati brazdu, kad je dinamička promena vrlo velika ili kad su modulacije brazde oštećene ili zaprljane.Ganc-nova ploča Betty Davis koju sam skoro kupio je kiptila od distorzije.Mislio sam da je loše rezana.U nastupu revnosti sam je izlepkirao i sad zvuči mnogo bolje (nisam je preslušao celu ali dve pesme koje su krčale sad su tihe).Probaj i ti da izlepkiraš Calier-a, možda pomogne.Ako ne pomogne, ili je ploča loša ili ti treba bolja zvučnica.

Link to comment
Naravno da hoće, ako je pametan.
Nema nikakve svrhe lepkirati novu ploču, distorzije koje se čuju ne potiču od prljavštine, uzrok je nešto drugo... najčešće loš kvalitet plastike i/ili rezanja... da je igla istrošena čulo bi se i na drugim pločama...Samo lepkiranje veoma je diskutabilna kategorija, uspesi metode uglavnom su zasnovani na boljem sjaju ploče posle tretmana i psihostimulativnim isparenjima... vrlo dobro se zna kako se zaista peru ploče a ovo nikako nije tema ni mesto za tu priču... takodje se zna da posle imbecilne metode slušanja nazvane mokra reprodukcija spasa više nema...
Link to comment

Moja potpuno nova, neotpakovana, Betty Davis sad zvuči sasvim dobro.Očigledno je bila usrana nečim još u štampariji, uspeli su i da je izgrebu.Naravno, verovatnije je da je Callier prosto loše rezan.Da ne trujem temu dalje, ako nekoga bude zanimalo čišćenje ploča lepkom, nek me kontaktira PP-om.Očistio sam ih nekoliko stotina, i starih i potpuno novih.Uspesi metode uglavnom nisu zasnovani na boljem sjaju ploče posle tretmana i psihostimulativnim isparenjima.

Link to comment

+1. Samo reči hvale za lepkiranje ploča. Nakon lepkiranja, kod mnogih neslušljivih i prividno beznadežnih ploča nastala bi transformacija kao da sam ih dodirnuo čarobnim štapićem: sva krčanja i pucketanja bi iščezla, i ostao bi samo topli zvuk... edit: Isto tako, lajk za mokru reprodukciju. Eksperimentisao sam dosta sa njom, kolega Crepajac mi ustupio pribor. Odlična metoda za uklanjanje krčanja i pucketanja, i najekonomičnija za preslušavanje prašnjavih ploča koje nas mrzi da lepkiramo. Rezultati su istovetni kao nakon lepkiranja. Doduše, jednom kad mokro reprodukujemo ploču, neophodno je da nastavimo da je slušamo na taj način (mokro), zbog pojačanog krckanja. Ako želimo da ploču ponovo slušamo "na suvo", dovoljno je da je lepkiramo: lepak ukloni sva pojačana krckanja nastala tokom mokre reprodukcije, i ploča je spremna da se ponovo sluša na uobičajen način.

Edited by Willow
Link to comment
Rezultati su istovetni kao nakon lepkiranja..
..dakle nikakvi... nije mi jasno zašto se svi hvatate za krckanje, to je najbenignije izobličenje koje ploča daje, ima mnogo gorih koje očigledno ne čujete... a oni ostaju i posle lepkiranja i mokre reprodukcije, jednako...
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...