Jump to content
IGNORED

Yugo - misljenja, uspomene ...


jms_uk

Recommended Posts

10 minutes ago, Peter Fan said:

U drugacijem sistemu drzva vjerovatno nebi ni ulazila u dubiozne projekte tipa Yugo America.

 

Inace, drzava SFRJ je izvela daleko kompleksniji projekt "Kapela", odnosno kupovinu licence za proizvdonju I nadogradnju tenka T-72, I koji je bio tehnicki I komercijalni (da nije bilo rata) uspjeh. To se pokazalo da "domacu pamet" treba drugacije iskoristiti.

pa to mi je osnovna zal kad spomenem jugoslaviju. 

da se demokratizovala na vreme bilo bi tu mnogo razumnijih i korisnijih odluka za celokupno drustvo i bolje bi sljakale tadasnje parole.

ova danasnja "demokratizacija" je plod stihije i jedno veliko nista koje je dovelo do ovoga sto danas imamo svuda osim u dezeli.

otud optuzujem uvek tadasnje vlastodrsce a jugo mi je bio slagvort

t72 i drugo ne hvalim jer ima ko to radi

 

 

 

Link to comment
  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Grunf

    8

  • hazard

    8

  • SDSG

    8

  • namenski

    7

Seća li se neko bar okvirno, koja je priča iza motora sa direktnim ubrizgavanjem, ko je to napravio? Motor koji se ugrađivao u Yugo je bio iz IMR-a, je l tako?

Valjda je najsnažnija verzija bila EFI sa direktnim ubrizgavanjem, 1300ccm i preko 70KS.

 

Link to comment

A sto se tice Yuga u Americi,par puta je kompletna isporuka vracana jer nije prosao tadašnji "crash test" u Americi o to bez ikakve napomene sta treba srediti,samo je sturo napisano da nije prosao test na bocni udar. 

 

Pa su zastavini inzenjeri napravili masinu koja je simulirala bocni udar i doslo se do zaključka da se pri bocnom udaru brava kida i za sobom povlaci veci deo karoserije, pa je to sredjeno i onda je Yugo prosao tu Americku kontrolu. 

Edited by SDSG
Link to comment
On 30.5.2019. at 19:49, Peter Fan said:

B1: pa cijena je bio jedini razlog da to neko kupi , a postojao je cijenovni plafon koji je konkurencija uspostavila, odnosno Hynday Excel.

Radio Goran Milic za Dnevnik 1 RTB uporedbu, Jugic nije bio ne blizu.

 

Inace, kacio je pokojni @Prospero dokumente / zapisnik sa neke sjednice SIV-a ili Skupstine SR Srbije (ili tako nekog tijela) koje je pokazalo koliko je Zastava ustvari izbugila novca na tom cijelom projektu.

 

Najjače što su se svi grebali da kupe taj Jugo sa američko tržište, tipa ako imaš vezu u Zastavi da ga neko ogrebe ili kvrcne da mora da siđe sa trake i ne može u izvoz, jer je bio 2x kvalitetniji od modela za domaće tržište...

Link to comment
On 30.5.2019. at 20:02, Peter Fan said:

U drugacijem sistemu drzva vjerovatno nebi ni ulazila u dubiozne projekte tipa Yugo America.

 

Inace, drzava SFRJ je izvela daleko kompleksniji projekt "Kapela", odnosno kupovinu licence za proizvdonju I nadogradnju tenka T-72, I koji je bio tehnicki I komercijalni (da nije bilo rata) uspjeh. To se pokazalo da "domacu pamet" treba drugacije iskoristiti.

 

Ceo istočni blok je pravio kvalitetno naoružanje i to je umeo da savlade bez problema dok su ,,civilni" tj. ,,potrošački" proizvodi za mase uglavnom bili krš. I sad je pitanje zašto? Delom sigurno zbog postavljanja političkih prioriteta u jednopartijskom sistemu, vojska je bila najbitnija, #1, dok su veš mašine i automobili bili daleko iza svega toga.

 

No ja mislim da je i do nekih klasičnih ,,tržišnih" principa. Na vojnom polju bilo je konkurencije - sa Zapadom, naravno. Postojala je trka u naoružanju i dve strane su pokušavale da se nadjačaju i nadmudre. Slično tako i u svemirskoj trci. Kada su civilni proizvodi bili u pitanju, unutar komunističkih zemalja nije bilo ili je bilo vrlo malo konkurencije. U SFRJ posle 1974. čak i opada unutrašnja konkurencija, jer je svaka republika težila da pravi sve za sebe, međurepublička razmena je bila prilično niska. I tako smo dolazili do situacije da se npr. isti model automobila proizvodi 20-30 godina. Fića se proizvodio 30 godina i mesec dana, a najznačajnije promene u konstrukciji desile tokom prvih par godina proizvodnje. FIAT 600, na kome je bio baziran, proizvodio se 14 godina (u Italiji). 1991. (da ne računamo dalje zbog sankcija, ratova i sl.) Kec je već bio u proizvodnji 20 godina. Tristać se u Zastavi proizvodio oko 18 godina, u FIATu 6. I tako dalje. Slično je Lada cedila FIAT 124 decenijama (2012. je prestala proizvodnja!). I Poljaci su slično terali sa Peglicom. Itd. I onda u ostalim industrijama, sećam se kada je mojoj baki crkao (početkom 2000ih) stari Slobodin (ako sam dobro zapamtio) usisivač, bio sigurno više od 10 godina star. I ja kažem mora da se kupi novi, ovaj je crk'o, i ona kaže kupiću sutra...sutra ja uzmem da usisam i pitam pa kako sada, i dalje je ovaj tu crknuti? Ne, to je novi, kupila sam danas...usisivač identičan. Nakon zagledanja provalio da jeste nov (nema oštećenja i sl.), ali isti kao stari od pre 10+ godina. Samo što je brže crk'o, u roku od 2 godine, 90tih kvalitet prdnuo u čabar.

Link to comment
38 minutes ago, hazard said:

 

Najjače što su se svi grebali da kupe taj Jugo sa američko tržište, tipa ako imaš vezu u Zastavi da ga neko ogrebe ili kvrcne da mora da siđe sa trake i ne može u izvoz, jer je bio 2x kvalitetniji od modela za domaće tržište...

 

Mi smo ga dobili, kada je keva narucila auto preko firme za koju je radila. Od dodatne opreme imao je lampicu koja gori kad ne vezes pojas i brzinu izrazenu u miljama, uz onu u km/h. 

 

Meni se sad cini da je imao i visi nivo kvaliteta materijala u kabini. I svakako se manje kvario od onih "obicnih". Za prvi auto, na kom se voznja uci i stice rutina, bio je Ok.

Link to comment

Nije ostao isti :D jel bilo u njegovu odbranu kad je izasao Koral In da je pretrpeo bese 136 prepravki, e sad sto se to nije videlo golim okom :D

 

Salu na stranu, radilo se svasta nesto Yugo Electra,onda ona saradnja sa sparco.Bilo je pokusaja nije bilo sluha. 

Edited by SDSG
Link to comment

Hazard kao i obicno masi pokusavajuci da sve stovari na socijalizam/komunizam i njegove opste poznate neodopstine.

Pod #1: vojna industrija je u CCCP bila jedina grana privrede u kojoj je prvobitno u naznakama, a kasnije sistemski uvedeno i postovano ono sto se na Zapadu zvalo 'kontrola kvaliteta'.

Ostalo je spadalo pod takozvanu plansku raspodelu dobara.

Nedostatak trzista, tacnije konkurencije, jeste bio objektivan problem, ali samo utoliko sto su komercijalno potencijalno isplativa dostignuca vojne industrije, R&D, teze ako ikako pronalazila put do 'obicne' industrije - vidi, pod na primer, teflon, prvobitno 'otkriven', razvijen i primenjen kao obloga za izduvtm raketnih motora, da bi na Zapadu zavrsio u - tiganjima i to u roku od prakticno odmah.

Sa druge strane, ne uzima u obzir specificne zahteve publike, da ne kazem trzista: siromasna Istocna Evropa je, kada su automobili u pitanju, pocela da se motorizuje znatno kasnije od Zapada, sa nemerljivo manjom mrezom puteva i ostale infrastrukture: prosecan istocnoevropski automobil je morao da bude koncipiran kao naprava koju je moguce servisirati :isuse: u kucnoj radinosti, u vukojebinama koje je na Zapadu teskoi zamisliti.

Kao takav, izmedju ostalog, skoro duplo tezi od svog zapadnoevropskog pandana, troseci pri tom resurse sirokogrudo kako se to samo u CCCP moglo, ekologija na stranu.

Sto se automobila u ex-Yu tice, bojim se da se previdja kontekst: proizvodnja Фиће sredinom 50-ih, auta koji je predstavljao jednu od revolucija u autoindustriji, predstavljala je za nerazvijenu zemlju kakva je Jugoslavija tada, 10 godina posle razornog rata bila, prvorazredan tehnoloski uspeh i dostignuce.

Proizvodnja modela 101, derivata Fiat 128, takodje jednog od - po opstem misljenju - medjasa u svetskoj autoindustriji, takodje: stavise 101 je u odnosu na original imao i neka priznata dizajnerska poboljsanja.

Yugo je takodje posebna prica: ima smisla samo ako je se suprotstavi cinjenici da je autohtono nastao u zemlji koja, za razliku od Italije koja se automobilima bavila od pre WW1, nije o tome imala pojma i koja je sama, sopstvenim snagama uspela da napravi sopstveni auto.

Tuzna prica o Floridi kao sledecem koraku, nastala u ravnopravnoj saradnji jedne vec itekako respektivne autoindustrije kakba je jugoslovenska postala, mozda bi donekle izmenila potcenjivacki odnos prema istoj.

Nazalost, desilo se sta se desilo...

 

@SNARC bojim se da previdjas 1 poprilicno vazan psiholoski moment: cak i takvi kakvi su bili, puni mana, pruzili su stotinama hiljada, ako ne i celom milionu i jace, iskustvo i emociju koje strasno mnogo znace, danas zaboravljene - sedanje u NOVI automobil.

Onaj koji nije vozila nemacka baba, samo nedeljom u crkvu, a uz to imala jednu nogu kracu pa nije mogla gas do kraja...

Sa sve mirisom i ukusom :) 

 

A da je bio OK auto, jeste :sleep::

Yugo-Racing.jpg

 

Link to comment

Ih, dan kada smo porodicno otisli u Kragujevac da ga preuzmemo se i dalje pamti, teska srca skinusmo najlone sa sedista :) Na putu kuci, mene nuzda priterala, bejah neiskusan u pogledu kosave te zapisah zadnji levi tocak, htela majka da me ubije. 

Kada je dosao pod moju ruku, kao makina od decenije, stekoh prva iskustva oko odrzavanja. Secam se zime 2004. kada je udario neki uzasan mraz, veliki sneg, temperatura oko -20..komsije sa novijim dizelima nisu mogli da pokrenu svoja kola. Ja, kao neko ko je frisko naucio da pred zimu menja svecice i stavlja nove silikonske kablove, upalih relativno lako i novim, Trajal gumama izvukoh se sa parkinga. Karton na tri frtalja hladnjaka, podesavanje grejanja pomeranjem poklopca filtera vazduha i slicno..vise ne prave automobile kod kojih ti fazoni pale. 

I nekako mi se cini da sam mu ostao duzan onog dana kada sam ga prodao. Puno mi je znacio, nije me previse puta izdao i ostavio na putu i ostace mi u pamcenju kao prvi auto koji sam vozio.

Link to comment

Poklopac filtera se nije stelovao zarad grejanja vec zbog smese.Leti se pusta "hladan" a zimi topao vazduh sa izduvne grane. A kad krenes na more raseces usisnik za vazduh zaledis brdo flasa od 1l i ubacis u isti dobrih sat vremena jugo hladi kao da ima klimu :D

Link to comment
1 hour ago, SDSG said:

Nije ostao isti :D jel bilo u njegovu odbranu kad je izasao Koral In da je pretrpeo bese 136 prepravki, e sad sto se to nije videlo golim okom :D

 

Salu na stranu, radilo se svasta nesto Yugo Electra,onda ona saradnja sa sparco.Bilo je pokusaja nije bilo sluha. 

 

U pravu si, 90tih je kontinualno postajao gori, ali ajde to da otpišemo na sankcije, rat, nemaštinu i tako to.

 

Sećam se da je na jednom sajmu na Zastavinom štandu bilo takmičenje ,,uočite 10 razlika između prošlogodišnjeg i ovogodišnjeg modela" jer si, jelte, morao lupom da ih tražiš...

 

Koral In i Florida In :lolol: krene prilog na TVu, dizajner otišao u Italiju (ili gde već) u poznati studio, dizajnirao novi izgled Korala i Floride, i onda slika - samo prepravljena i zaobljena malo prednja i zadnja maska, ostatak isto :isuse: tj. u slučaju Korala su napred samo nakalemili onu novu plastičnu masku. 21. vek :s_w:

 

Onda se sećam kada je krenula proizvodnja Zastave 10....i izjava kako ćemo mi sada ,,da osvajamo proizvodnju novog modela", tačno su opet mislili da mogu isti automobil da proizvode 30 godina. Čuj osvajaćemo proizvodnju Punta koji je već u Italiji prestao da se proizvodi...

 

Ma kakav sluh za električni auto u Zastavi, kamo sreće...to i od inovacija nikad nije htelo da vidi, bar u poslednjih 30 godina...da kažeš da je tu ikada bio nekakav domaći proizvod, pravi izdanak ,,domaće pameti" (kao što je toga bilo u namenskoj industriji npr.) pa da je bilo nekakvo dostignuće za ponos...jok, proizvodnja FIATovih modela i odbačenih/prepravljenih FIATovih koncepata 50+ godina.

 

No mora se priznati da su u badge engineering-u bili eksperti, Amerikanci da im pozavide. Zastava Jugo pa Yugo 45/55 pa Yugo Koral pa Yugo TEMPO (a bio je i neki Yugo Ciao?) pa onda Zastava Koral. Zastava 101 pa Yugo Skala pa Zastava Skala, isto tako 128ica, Yugo Florida pa Zastava Florida, a sve isti auto u svakom slučaju, manje-više...samo se ime razlikuje.

Edited by hazard
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...