Jump to content
IGNORED

slobodan pristup naoružanju


Anduril

Recommended Posts

Sa druge strane, ako znas da zivis u nekoj opasnoj cetvrti gde koruptna policija ne zalazi, to je isto tako druga prica. U tom slucaju prazno teoretisanje tipa drzava bi trebala ovo ili ono ne pomaze - to je na zalost surova realnost u mnogim zemljama.
Zar stvarno mislish da bi posedovanje oruzhja reshilo problem?
Link to comment
  • Replies 1.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    103

  • Anduril

    97

  • Turnbull

    75

  • Аврам Гојић

    64

Ko prica uopste o nosenju automatskog oruzja? Govori se o posedovanju. Nosenje je sasvim druga prica i zavisi od situacije. Nece valjda neka budala da ide na decji rodjendan sa kalasnjikovom samo zato sto umislja da moze sve dok nekog slucajno ne ubije?
Od posedovanja do nosenja je mali korak. Kad ga posedujes, dolazis u iskusenje i da ga upotrebis. Na decjem rodjendanu se moze neki klinac usunjati u sobu gde stoji kalash... moze se "slavljenik" praviti vazan pred drugarima itd. itd. Uostalom, velika vecina nesrecnih slucajeva se desava u kuci - nema potrebe da ga nigde nosis.
Sa druge strane, ako znas da zivis u nekoj opasnoj cetvrti gde koruptna policija ne zalazi, to je isto tako druga prica. U tom slucaju prazno teoretisanje tipa drzava bi trebala ovo ili ono ne pomaze - to je na zalost surova realnost u mnogim zemljama.
Zivis u opasnoj cetvrti i onda se naoruzas i miran si? U kom filmu ti zivis? Charles Bronson je odavno umro.
Link to comment

Ja sam dao Timočku bunu kao ilustraciju šta se dešava u Srbiji kada "narod" ustane protiv "apsolutističke vladavine" i kako to izgleda ovde. Osude ih i oteraju na robiju. Kao što i treba.Kako je to u Austriji i Češkoj, verujem da njima držanje oružja nije problem. Već sam rekao, Švajcarska, Finska, Češka, Austrija, Nemačka - success story što se tiče oružja. Svaka država ima različite zakone i dozvole ko i kada može da nosi oružje.A čak i u Srbiji može da se poseduje oružje, ali dozvola za nošenje(carry permit) je retka.Birokratska avantura.

Edited by Utvara
Link to comment
A čak i u Srbiji može da se poseduje oružje, ali dozvola za nošenje(carry permit) je retka.Birokratska avantura.
U tvom linku stoji suprotno :
3. ДОЗВОЛА ЗА НОШЕЊЕ ОРУЖЈА• Оружје за личну безбедност може да носи лице које поседује оружни лист и дозволу за ношење оружја. Лице које жели да носи оружје за личну безбедност подноси писмени образложени захтев (образац број 2) полицијској станици на чијој територији подносилац захтева има пребивалиште, уз који је неопходно приложити следећа документа: 1. важећа лична карта (на увид) 2. оружни лист за оружје за које се тражи дозвола за ношење оружја (на увид) 3. оружје за које се тражи дозвола за ношење оружја (на увид) 4. доказ о уплаћеним надокнадама и то:
Link to comment
Dobro, hoces se smilovati i dati jedan primer u istoriji gde su se naoruzani gradjani odbranili od drzavnog terora?
Mnogi ustanci sirom tokom istorije. Americki rat za nezavisnost. Razni gerilski pokreti su imali u osnovi naoruzane obicne gradjane. Mnogi antikolonijalni pokreti otpora protiv Britanaca ili Francuza recimo su se bazirali na naoruzanim gradjanima a posebno su nikli tamo gde je prethodno postojala jaka kultura prava posedovanja oruzja pa se oruzje skrivalo.
.............Zhiveti, i drzhati oruzhje, radi zashtite od drzhave, onoga shto je chovek stvorio da bi kroz nju, i kroz pravo regulisao odnose u kojima dolazi do sukoba ljudi u drustvu, da bi shtitio interese gradjana, pa i primenom monopola fizichke prinude mozhe samo dovesti do nezheljenih posledica ... jer, shta ce nam onda drzhava? ... shta ce nam onda pravo? ... ako vec imamo oruzhje.Gradjanin svoja prava treba da ostvaruje kroz izborni i pravosudni sistem.
Mislim da bi bilo bolje da objasnis Amerikancima ili Svajcarcima kako funkcionise zakon i pravna drzava posto ocigledno mislis da liberalni zakoni za posedovanje oruzja vode negde drugde. Ja mislim da to ipak nije tako jednostavno. Slobodno posedovanje i nosenje oruzja u zemlji/kulturi gde recimo vlada krvna osveta umesto zakona naravno da nije najbolje resenje. Ali, to je onda vise problem te kulture/nepostojanja zakona/pravne drzave nego problem oruzja.
Link to comment
Mnogi ustanci sirom tokom istorije. Americki rat za nezavisnost. Razni gerilski pokreti su imali u osnovi naoruzane obicne gradjane. Mnogi antikolonijalni pokreti otpora protiv Britanaca ili Francuza recimo su se bazirali na naoruzanim gradjanima a posebno su nikli tamo gde je prethodno postojala jaka kultura prava posedovanja oruzja pa se oruzje skrivalo.
Dobro™. A jesu li ti "obični naouržani građani" uživali ta svoja građanska prava i nakon ponovne uspostave neke (bilo kakve) vlasti?I ako jesu, koja su prava uživali pre uspostave bilo kakve vlasti? Edited by dux
Link to comment
Mozda zvuci morbidno ali, daleko su vece sanse da cu dobiti rak ili neku srcanu bolest od cigareta ili ubiti sebe, a i nekog drugog dok vozim pijan, nego sto cu uzeti automatsko oruzje i pobiti toliko ljudi.
Vožnja u pijanom stanju je dozvoljena? Nisam znao. Sem toga šta misliš da na svakog ko vozi dođe po jedan koji ima pušku? Šta misliš koliko bi njih tek stradalo od onih koji imaju pušku u pijanom stanju? Da li bi ti voleo da živiš u gradu u kom svi imaju oružije?
Link to comment
Zar stvarno mislish da bi posedovanje oruzhja reshilo problem?
Ne verujem da bi to resilo problem ali bi sigurno napravilo problem za razbojnike.Eto ti aktuelne situacije u Egiptu. Policija se povuce, kriminalci su slobodni, u Suezu se radi o svercerima koji zele da preuzmu kontrolu. Slicno je bilo i u Bagdadu ranije a i sada mestimicno. U takvim situacijama postoji velika razlika da li ces biti u stanju da organizujes efikasnu lokalnu gradjansku strazu koja kontrolise cetvrt/ulicu dok se ne uspostavi red i zakon (ako se i uopste uspostavi) ili ako nemas nista i prakticno goloruk stojis tamo sa nozem ili motkom dok je mafija ili neki fundamentalisticki death squad odavno naoruzan i krece u akciju.
Link to comment
Ne verujem da bi to resilo problem ali bi sigurno napravilo problem za razbojnike.Eto ti aktuelne situacije u Egiptu. Policija se povuce, kriminalci su slobodni, u Suezu se radi o svercerima koji zele da preuzmu kontrolu. Slicno je bilo i u Bagdadu ranije a i sada mestimicno. U takvim situacijama postoji velika razlika da li ces biti u stanju da organizujes efikasnu lokalnu gradjansku strazu koja kontrolise cetvrt/ulicu dok se ne uspostavi red i zakon (ako se i uopste uspostavi) ili ako nemas nista i prakticno goloruk stojis tamo sa nozem ili motkom dok je mafija ili neki fundamentalisticki death squad odavno naoruzan i krece u akciju.
Andurile, preklinjem te prestani. Zaplakacu. Poceo sam ozbiljno da sumnjam da navlacis ljude da bi se sprdao s njima jer ne mogu da verujem da ziv covek tolike inteligencije i obrazovanja moze ovakve gluposti da pise ozbiljno.
Link to comment
Mislim da bi bilo bolje da objasnis Amerikancima ili Svajcarcima kako funkcionise zakon i pravna drzava posto ocigledno mislis da liberalni zakoni za posedovanje oruzja vode negde drugde. Ja mislim da to ipak nije tako jednostavno. Slobodno posedovanje i nosenje oruzja u zemlji/kulturi gde recimo vlada krvna osveta umesto zakona naravno da nije najbolje resenje. Ali, to je onda vise problem te kulture/nepostojanja zakona/pravne drzave nego problem oruzja.
Eh sad ... ja objashnjavam tebi ... da li ce to neki Amerikanac ili Shvajcarac da prochita, ne znam ... niti me interesuje ... to su neka druga drushtva ... zar stvarno mislish da je ono shto je dobro za Ameriku dobro i u samoj svojoj osnovi ... Kao shto vidish, i u Srbiji je dozvoljeno posedovati oruzhje ... i moj otac ga je posedovao u predjashnjoj drzhavi ... i prenocilo mu je ispod kreveta jednu noc, a njegov unos u kucu nije proshao neopazhen te smo ja i buraz uspeli da se latimo istoga ... pamtim, jer sam tada dobio dobru cushku, kao stariji ... bilo prazno, fala ocu rodjenome.Sve ovo gore je nevezano za pochetak nashe diskusije ... previshe pitanja sam ti postavio, na koja nemash odgovor kada je u pitanju posedovanje oruzhja radi zashtite od terora drzhave ... to je Andurile, paranoichno.
Link to comment
Andurile, preklinjem te prestani. Zaplakacu. Poceo sam ozbiljno da sumnjam da navlacis ljude da bi se sprdao s njima jer ne mogu da verujem da ziv covek tolike inteligencije i obrazovanja moze ovakve gluposti da pise ozbiljno.
Pa, mozda malo. :DAli, zaista ne vidim zasto argumentovati da je ogranicenje posedovanja oruzja neki maltene veliki civilizacijski uspeh kada u praksi za to ne postoji apsolutno nikakav dokaz i mnogo primera civilizovanih drzava koje sa tim zive sasvim ok. Edited by Anduril
Link to comment
Ne verujem da bi to resilo problem ali bi sigurno napravilo problem za razbojnike.Eto ti aktuelne situacije u Egiptu. Policija se povuce, kriminalci su slobodni, u Suezu se radi o svercerima koji zele da preuzmu kontrolu. Slicno je bilo i u Bagdadu ranije a i sada mestimicno. U takvim situacijama postoji velika razlika da li ces biti u stanju da organizujes efikasnu lokalnu gradjansku strazu koja kontrolise cetvrt/ulicu dok se ne uspostavi red i zakon (ako se i uopste uspostavi) ili ako nemas nista i prakticno goloruk stojis tamo sa nozem ili motkom dok je mafija ili neki fundamentalisticki death squad odavno naoruzan i krece u akciju.
A koliki je problem drzhanje oruzhja samo po sebi, i koliko je potrebno choveku da jednostavno mora da misli na to da ima oruzhje, da li je ono na sigurnom mestu ... moram da ponovim iz prvog mog posta, kao odgovor mandingu ... kolika je shansa da obichan chovek izadje kao pobednik iz sukoba sa kriminalcem ... potezanje oruzhja je ochajnichki potez, iz ugla normalnog choveka ... zar je to zhivot koji zhelish da zhivish?Sve te situacije nisu normalne ... kada i ako dodje do takovih situacija, oruzhje se mozhe nabaviti ... ali, pobogu, ne trebamo oruzhje da bi ga eventualno imali zarad takovih situacija. Zlo i naopako je zhiveti zhivot tako, i uopshte misliti o tome. Edited by cedo
Link to comment
Vožnja u pijanom stanju je dozvoljena? Nisam znao. Sem toga šta misliš da na svakog ko vozi dođe po jedan koji ima pušku? Šta misliš koliko bi njih tek stradalo od onih koji imaju pušku u pijanom stanju? Da li bi ti voleo da živiš u gradu u kom svi imaju oružije?
Naravno da voznja u pijanom stanju nije dozvoljena. Ali je, isto tako, nemoguca prevencija iste. Osim ako ne postavis kordon policije ispred svake kafane, kafica, diskoteka, ispred stanova i kuca gde je slava ili rodjendan. Jednostavno, ne postoji dozvola za konzumiranje alkohola. Sa druge strane, postoji dozvola za posedovanje oruzja, criminal background, neke psiho testove i slicno moras da prodjes, kako bi legalno posedovao vatreno oruzje.
Link to comment
Andurile, preklinjem te prestani. Zaplakacu. Poceo sam ozbiljno da sumnjam da navlacis ljude da bi se sprdao s njima jer ne mogu da verujem da ziv covek tolike inteligencije i obrazovanja moze ovakve gluposti da pise ozbiljno.
+1Ja pogotovo plačem kad se sjetim da je talib-afgansko 'urođeno' naoružanje plaćeno taksom talibanske državne vlasti naplaćenom farmerima opijuma. I da se uglavnom radi o kineskim šrot-kalašima udomaćenim i na ovim prostorima tokom III balkanskog rata. Tu i tamo se i dalje kriju po šupama Balkana, doživljavajući upotrebu uglavnom kad se želi riješiti susjedovog terora ili se čuje šizofrene slobodarske glasove u glavi. Edited by Roger Sanchez
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...