Jump to content

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Pa, ja bih voleo da mi objasnis zasto su USA i njeni lokalni sunitsi saveznici toliko drugacije hendlovali proteste u Bahreinu i Siriji.

 

 

Zbog tvog interesa da točiš jeftinije gorivo na pumpama. Preduslov za to je da se povlađuje Saudima. Eto, politika i u Siriji i u Bahreinu je u konačnici dobra i dobrom vodi. :fantom:

Link to comment

@ Shan Jan,

ja nisam pominjao bahrein, ti si ga pomenuo i potpuno mi je jasno zasto je to tako, ali dok budemo relativizolvali pricu 'kako jednima moze, a drugima ne' izmicace nam prica o siriji danas i siriji prethodnih cetiri ipo godine.

mene zanima da mi nakon cetiri ipo godine neko ko veruje u ratni (ili bilo kakav grozomorni) iznenjering objasni kako se 22 miliona ljudi gurne u rat i kako su to usa ucinile?

ko se tu potplati i kako oni krenu da pucaju kada im je dobro pod asadom?

i da jos jednom ponovim jer sam ranije vec objasnjavao da ja licno usa smatram vrlo odgovornim, ali ne za pocetak rata u siriji.

nije zgoreg da se toliko udostojimo pa podsetimo kako je taj rat uopste poceo pre nego sto se neko olako upusti u teoretisanje i kovanje zavera.

Edited by Bane5
Link to comment

Kako je dodjavola odbijenje da se cak i razgovara sa asadom moglo da donese bilo sta osim rata (ili brzog unisenja jedne strane, sto se nazalost nije dogodilo, mada gledajuci slucaj Libije, ni to mozda ne bi postedelo zemlju). Ono sto se moze videti je da oni koji su na strani asada, i on sam, su spremni na razgovore. Druga strana pak ide na sve ili nista pa makar to znacilo rat do kraja vremena. 

Link to comment

Kako je dodjavola stavljanje do znanja Asadu da moze biti samo pukovnik ili pokojnik po ugledu na Gadafija mogla da dovede do icega drugog do njegove zelje da ni po koju cenu ne odstupi?

 

Drugo pitanje: Kako bilo ko pri cistoj svesti moze da ne navija za Asadove snage u ovom ratu kad su s druge strane jebeni radikalni islamisti cije vidjenje Sirije predstavlja nesto sto je hiljadu puta gore od zemlje pod istim tim Asadom, podrazumevajuci izmedju ostalog verske progone hriscana i alavita, serijatski zakon i survavanje prava zena?

 

Situacija je potpuno uporediva sa navijanjem za Staljina protiv Hitlerovih hordi. Prosto nikakav znak jednakosti ne moze da stoji bez obzira na surovost obe strane.

Link to comment

@ Shan Jan,

ja nisam pominjao bahrein, ti si ga pomenuo i potpuno mi je jasno zasto je to tako, ali dok budemo relativizolvali pricu 'kako jednima moze, a drugima ne' izmicace nam prica o siriji danas i siriji prethodnih cetiri ipo godine.

mene zanima da mi nakon cetiri ipo godine neko ko veruje u ratni (ili bilo kakav grozomorni) iznenjering objasni kako se 22 miliona ljudi gurne u rat i kako su to usa ucinile?

ko se tu potplati i kako oni krenu da pucaju kada im je dobro pod asadom?

i da jos jednom ponovim jer sam ranije vec objasnjavao da ja licno usa smatram vrlo odgovornim, ali ne za pocetak rata u siriji.

nije zgoreg da se toliko udostojimo pa podsetimo kako je taj rat uopste poceo pre nego sto se neko olako upusti u teoretisanje i kovanje zavera.

Koliko se samo ja i ti sjećamo, tamo u Bahreinu su emiratsko-zaljevsko-saudska ekipa poslali konjicu, i sve je hendlovano kako treba, po višeskratno iskazanim željama PPP pučanstva  - tako da diktatura opstane i da se ne puca, i to ne post-facto, kao sad ovo peglanje u Yemenu, nego preventivno. I sad se i zbog toga bune. Sve te ukrštene reči na PPP imaju samo jedno zadano rešenje - Veliki Satana.

Edited by Roger Sanchez
Link to comment

Kako je dodjavola stavljanje do znanja Asadu da moze biti samo pukovnik ili pokojnik po ugledu na Gadafija mogla da dovede do icega drugog do njegove zelje da ni po koju cenu ne odstupi?

 

Drugo pitanje: Kako bilo ko pri cistoj svesti moze da ne navija za Asadove snage u ovom ratu kad su s druge strane jebeni radikalni islamisti cije vidjenje Sirije predstavlja nesto sto je hiljadu puta gore od zemlje pod istim tim Asadom, podrazumevajuci izmedju ostalog verske progone hriscana i alavita, serijatski zakon i survavanje prava zena?

 

Situacija je potpuno uporediva sa navijanjem za Staljina protiv Hitlerovih hordi. Prosto nikakav znak jednakosti ne moze da stoji bez obzira na surovost obe strane.

 

 

Ali izbor uopste nije ili Asad ili ISIS. Pored te dve opcije postoje i Kurdi i FSA koji su u labavoj koaliciji protiv ISISa i koji bi pristali na saradnju sa Asadom protiv ISISa ako bi on prihvatio da nakon rata demokratizuje zemlju. Tako da se njemu cak ne nudi ni ili pukovnik ili pokojnik izbor. Razlog zasto Rusija pomaze Asada lezi u tome sto ne zeli da izgubi uticaj u tom regionu i u tome sto je Asad medju 5 top kupaca ruskog oruzja.

Link to comment

Iran je naravno dao najveći doprinos, ako se pod doprinosom može smatrati to što su održali Asadu glavu iznad vode pa ID danas seče glave samo na pola teritorije Sirije a ne po celoj zemlji.

Zapad (predvodjen SAD) je dosolio u smislu da je presekao Asadu sve odstupnice i isključio ga iz bilo kakvih pregovora. Rešili su da on mora da padne po svaku cenu iako, siguran sam, imaju dobre analitičare koji su im jasno predočili da kompletan pad njegovog režima gotovo izvesno stavlja gro Sirije na izvol'te glavosečama kojima će se moći odupreti jedino Kurdi i možda neke alavitske enklave na obali. Sunitski deo zemlje prelazi pod ID i to je to, nema varijante u kojoj bi neka umerena pobunjenička frakcija mogla da iskontroliše celu zemlju. Jednačina bez Asada je prilično rizična ali oni su ipak zaigrali strogo na nju tako da su politički napravili taman onoliko štete koliko i Iran u vojnom smislu.

 

Jadan Asad, nego koja je tacno razlika izmedju sece glava i sistematskog bacanja barrel bombi po sopstvenim gradjanima u pogledu politickog legitimiteta? Zar po moralnim standardima obe te price ne bi trebale da budu problematicne?

Edited by Anduril
Link to comment

Jadan Asad, nego koja je tacno razlika izmedju sece glava i sistematskog bacanja barrel bombi po sopstvenim gradjanima u pogledu politickog legitimiteta? Zar po tvojim visokim moralnim standardima obe te price ne bi trebale da budu problematicne.

 

Jesu, problematicne su, i ni malo se ne razlikuju, a sad nastavi da se valjas u svojoj moralno-politickoj superiornosti.

Link to comment

Jesu, problematicne su, i ni malo se ne razlikuju, a sad nastavi da se valjas u svojoj moralno-politickoj superiornosti.

 

Ne zanime me superirornost nego kako se pravi razlika izmedju onih sa kojima treba pregovorati i onih sa kojima ne treba. Ako imas nesto dodati na tu temu, izvoli. Ako ne, idi valjaj se negde drugde.

Link to comment

Problem od početka nije bio to što je meta bio Asad već Sirija. Postojali su načini da se skloni Asad a da se ne uništi cela zemlja. Ovo kucam dok pored mene plače sirijsko dete na recepciji hotela Bristol. Ovde je strašno...

Edited by slow
Link to comment

Ne zanime me superirornost nego kako se pravi razlika izmedju onih sa kojima treba pregovorati i onih sa kojima ne treba. Ako imas nesto dodati na tu temu, izvoli. Ako ne, idi valjaj se negde drugde.

Bih ja, ali nemam moralne standarde.

A sto se tebe i tvojih neprikosnovenih standarda tice, tacnije tvoje selektivnosti u primeni istih koji be, jelte, trebalo da budu univerzalni ili uopste nisu standardi, ru stvari stoje malo drugacije: iz danasnje perspektive gledano, Asadova Sirija bila je oaza mira i prosperiteta sve dok nekom nije palo na pamet da tu utera malo demokratije.

I to ne zbog demokratije kao takve, nego iz sas im drugih razloga, jer da je u pitanju bila bas ta toliko zeljena demokratija, bilo je ihaha nacina da se na njoj poradi.

U te nacine sigurno ne spada bezrezervna i moralizatorska pri tom pomoc pobunjenicima protiv vlasti jedne suverene i medjunarodno priznate drzave.

Ali: sve da ovo gore i njje tacno, najodvratniji je pre svega i iznad svega licemerni stav koji je sprecio da, ako se vec hoce da doaka Asadu i njemu slicnima, to ne uradi odmah, brzo i relativno bezbolno, mislim na mogucnosti pre svega takozvanog Zapada.

Umesto toga, kriza se mesecima, godinama, podgreva i odrzava, podjaruje kad se ohladi ili jedna strana zadobije prednost, lavira se podrskom frakcijama i stranama u jednom ratu koji je pre svega gradjanski, pa rezultat bude vec vidjen: setimo se samo bivse Jugoslavije.

Uostalom, porediti danas Asada i alternative mu svelo se na izbor izmedju manjeg i veceg zla, a to bas i nije neki izbor, na stranu sto je u loptanju sudbinom jedne zemlje kao sto je, na primer Sirija, danas doslo do toga da je vaznije sta ce da urade Rusija ili Turska, nego sta ce da se dogodi u samoj Siriji.

Sve je to naravno politika, ali potezati moralisticke argumente kao sto ti radis je kako da kazem malo bljak, narocito zato sto morali koje primenjujes imaju jednu neobicnu stranu, cudnu po malo: navijaju i to bas onako zesce.

Link to comment

Problem od početka nije bio to što je meta bio Asad već Sirija. Postojali su načini da se skloni Asad a da se ne uništi cela zemlja. Ovo kucam dok pored mene plače sirijsko dete na recepciji hotela Bristol. Ovde je strašno...

Ne verujem da je ISIS ista drugo planirao sem unisti celu zemlju. A i da su planirali samo da sklone Asada opet bi bilo jezivo.

Link to comment

Ne verujem da je ISIS ista drugo planirao sem unisti celu zemlju. A i da su planirali samo da sklone Asada opet bi bilo jezivo.

Ali Asad je 1 diktator i antidemokrata.

 

Koji baca barel bombe na svoj narod.

Edited by namenski
Link to comment

ISIS je autonoman entitet koji je nastao kao rezultanta siprotstavljenih sila i faktora u malo duzem periodu.

 

Ko hoce da proziva Amere zbog ISISa neka se vrati u 2003 i rat u Iraku.

 

Teorija o koncipiranom projektu za rusenje Asada je smesna.

Link to comment
×
×
  • Create New...