Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Solidan nastup Boška Jakšića jutros u kažiprstu. Za ovdašnju medijsku scenu, to jest. Za mene ništa novo jer je luba :Hail: sve to odavno rekla, osim možda opaske da se Libijci u arapskom svetu kotiraju kao najprimitivnija sorta tj. beduinska plemena koja su juče pronašla naftu pa se lože. Kaže i da zbog toga često deluju kao da imaju kompleks niže vrednosti kada su u inostranstvu.Nije stigao da elaborira na temu efektivne kontrole Gadafija nad zemljom (naročito na istoku) ali je rekao da se od njega i njegovih pomahnitalih sinova svakako može očekivati da će se boriti do kraja, kao i da će za razliku od Tunisa i Egipta vojska tamo pucati u narod :unsure: Dodao je i mogući pukovnikov manevar sa pozivanjem narodnih komiteta na pregovore mada ne vidim kako će to da izvede u situaciji kada mu čitav državni aparat puca po šavovima.

Link to comment

Precenjuje se Gadafijev uticaj na vojsku i tvrdnja da ce "vojska pucati u narod". Samo elitne jedinice pod komandom Gadafijevog sina Khamisa su te za koje se moze ocekivati slepa poslusnost, sve ostalo je diskutabilno. Nedostatak poslusnih ubica popunjavaju horde placenika za cije angazovanje je takodje zaduzen Khamis. Ako ste dobro procitali vecinu vesti, videli ste da je policija prakticno odmah prestala da postoji, Khamisove jedinice koje su bile na istoku su ili porazene ili su pokusale da se izvuku u malim dzepovim otpora ili su njihovi pripadnici pohapseni. Treba i naglasiti da su te najelitnije i najodanije jedinice libanske vojske obucene od strane britanskih vojnih strucnjaka.edit:Iran osudio 'nasilje' nad demonstrantnima u Libiji :isuse:

Edited by Bane5
Link to comment

ko zna ko pise te komentare po b92, evo jutros su stalozeniji, vjerovatno se stranacki podmladak nije jos probudio*dobar je kaziprst jutrost, zbilja*edit, probudili su se

Edited by morgana
Link to comment
Izgleda da se vode pripreme za intervenciju UN u Libiji (ovo je neko moje tumacenje po informaciji koje sam dobio).
Zar za UN intervenciju nije potrebna saglasnost države u kojoj se interveniše?
Link to comment
Zar za UN intervenciju nije potrebna saglasnost države u kojoj se interveniše?
na intervenciju poziva delegacija Libije u UN smile.gif to je dovoljno za pocetak formalnih razgovora o intervenciji.do intervencije, naravno, ne moze doci, posto Rusija ne bi nikada dozvolila tako nesto.inace mislim da je vojna intervencija u Libiji glupa ideja. bilo bi potrebno 3 meseca za politicke i operativne pripreme, i verovatno bi ukrug gadjali prazna skladista. ovo se resava metkom u celo jednom coveku, ponudis novac i imunitet njegovim saradnicima koji su spremni da to ucine, napravis cirkularnu ponudu i sacekas nekoliko dana. sto kaze onaj Karamazov, "zasto da zivi takav covek?" Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Koja drzava? Drzava vise ne postoji tamo. Ponavljam ovo je moje tumacenje (cuh od nekoga da mu se poslije Jube javlja Libija....)

Edited by borris_
Link to comment
na intervenciju poziva delegacija Libije u UN smile.gif to je dovoljno za pocetak formalnih razgovora o intervenciji.do intervencije, naravno, ne moze doci, posto Rusija ne bi nikada dozvolila tako nesto.inace mislim da je vojna intervencija u Libiji glupa ideja. bilo bi potrebno 3 meseca za politicke i operativne pripreme, i verovatno bi ukrug gadjali prazna skladista. ovo se resava metkom u celo jednom coveku, ponudis novac i imunitet njegovim saradnicima koji su spremni da to ucine, napravis cirkularnu ponudu i sacekas nekoliko dana. sto kaze onaj Karamazov, "zasto da zivi takav covek?"
Nisam mislio na vojnu intervenciju. Mislim da je sada vec svima jasno da je Gadafiju dozvonilo (otvorene granice Egipta i Tunisa) sa nadom da se to sto brze zavrsi i sa sto manje zrtava i da se sada vode pregovori sa opozicijom (ako ona postoji) sta ce se desiti poslije. Tada UN bi trebao da intervenise po mom misljenju. Edited by borris_
Link to comment
do intervencije, naravno, ne moze doci, posto Rusija ne bi nikada dozvolila tako nesto.
Cenis? Mislim da bi Rusija pristala kada bi postalo skroz jasno - ako vec nije - da je Gadafi izgubio kontrolu i da vlada totalni haos. Nije Rusima bitan Gadafi kao takav, nego ugovori koji su potpisali sa Libijom. A za to je bolje neka UN administracija koja ce da sastavi novu vlast koja ce naravno obecati da ce ispuniti sve ugovorne obaveze iz prethodnog perioda, nego da vlada nekakva anarhija gde se ne zna nista, ni sta ni kako.Tim pre sto Libiji ne treba samo smena vlasti, vec potpuno novo drzavno uredjenje. Nije to Tunis ili Egipat sa institucijama koje se mogu lako demokratizovati. U Libiji to treba da se gradi prakticno od nule.
Link to comment
×
×
  • Create New...