Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

https://apnews.com/article/bridget-christian-ziegler-florida-republicans-rape-accusation-90df76d7f1f2f2b827d29e3d07db9741

 

Bridget Ziegler is co-founder of the conservative Moms for Liberty group. She has served on the board since 2014, when she was appointed by then-Gov. Rick Scott, and has previously been its chair. She voted against the resolution, saying she was “disappointed” but gave no indication she would step down. She remained on the board’s dais after the vote.

 

The Sarasota Police Department is investigating a woman’s accusation that Christian Ziegler raped her at her apartment in October. Police documents say the Zieglers and the woman had planned a sexual threesome that day, but Bridget Ziegler was unable to make it. The accuser says Christian Ziegler arrived anyway and assaulted her, according to the documents.

 

Ziegler and his wife are a Republican power couple. Bridget Ziegler is on the Sarasota County School Board and has received national attention for her work with Moms for Liberty, a group that promotes a conservative agenda for public schools on issues like civil and LGBTQ rights and teaching about the experience of marginalized communities.

 

 

:lolol:

 

 

 

 

Edited by napadaj
  • Wub 1
  • Haha 3
Link to comment
Quote

Aboard Air Force One en route to tour the southern border in January 2023, President Biden sat at the head of his conference table and exploded with fury.

  • The president lit into his team, which included then-Deputy Chief of Staff Jen O'Malley Dillon, Homeland Security adviser Liz Sherwood-Randall and other immigration officials. He demanded obscure immigration data points — and vented when his staff didn't have them handy.

Axios: Odlična reportaža i analiza problema sa migrantima na granici i kako je situacija postala još gora. Kamala je užas, što smo znali još od onih prošlih Dems primaries.

 

https://www.axios.com/2024/02/12/how-biden-botched-border

 

 

Link to comment
On 12. 2. 2024. at 7:28, dragance said:

Axios: Odlična reportaža i analiza problema sa migrantima na granici i kako je situacija postala još gora. Kamala je užas, što smo znali još od onih prošlih Dems primaries.

 

https://www.axios.com/2024/02/12/how-biden-botched-border

 

 

 

 

Kakav je ovo format za generaciju Z?

Kopirano sa power pointa. 

 

Ne mogu ja da  citam tekst koji se sastoji samo od bullet points.

Link to comment
31 minutes ago, Budja said:

 

 

Kakav je ovo format za generaciju Z?

Kopirano sa power pointa. 

 

Ne mogu ja da  citam tekst koji se sastoji samo od bullet points.


Ništa. Pisaću im da promene zato što tebi ne odgovara. Axios je to, za Boga miloga.

Link to comment
1 hour ago, Tutankamon said:

Ostario je, nekako mi ga je tužno gledati (bio sam njegov fan dok je bio u primeu)

Šta mu fali sada?? Zakivao je na Apple TV donedavno.

Link to comment
1 hour ago, Tutankamon said:

Ostario je, nekako mi ga je tužno gledati (bio sam njegov fan dok je bio u primeu)


uzmi neku svoju sliku od pre 20 godina pa se isplaci

Link to comment

Zanimljivi rezultati sinoć u special election ua NY, Demsi preoteli jedno mesto GOP-u u Housu, laganih +8%, 16% swing u odnosu na '22 i +4% u odnosu na najbolje svoje pollove (Siena). Demsi po pravilu dosta nadmašuju pollove u poslednje 2 godine, što ranije nikada nije bio slučaj.

 

Pomalo iznenadjujuće, obzirom na sva dešavanja - pre svega ovaj genocid u Gazi i činjenicu da multi kulti baza Demsa nije baš toliko pro-Izrael entuzijastična i rada saučestvovati u onakvom iživljavanju. 

 

Neki moj zaključak je da je GOP toliko kriminalno otišao u desno i da je Tramp toliko polarizujuć i sve ludji i bahatiji, da bi bilo koji drugi, ne-dementni, kandidat Demokrata u novembru pokidao sa nekom rekordnom razlikom. Ovako, i dalje ipak prednost Trampu, rekao bih, mada je sve manje predvidljivih stvari u američkoj politici.

  • +1 5
Link to comment
×
×
  • Create New...