Jump to content
IGNORED

Posao u Holandiji


brite

Recommended Posts

Ja sam svež ovde u nl, došao pre dve nedelje. Nisam još ni papire sredio.Neki utisci:Verenica i ja smo godinu dana živeli odvojeno, ona je bila ovde, ja u Beogradu. To je nešto što nikako ne mogu da preporučim i da mogu, uradio bih drugačije, ali sad gotovo. Svaki par i svaka porodica je za sebe, ali ovde se slažem sa onima koji kažu da treba što je pre moguće dovesti i porodicu. Čim se izađe iz hosteli/hoteli faze.Cene u supermarketima su osetno više nego u Srbiji, i tu je većina u pravu. S tim da napravim ogradu, nisam još bio do Lidla i Aldija, ali u Albert Heijnu, Supercoopu i Jumbu cene su u poređenju sa srpskim visoke. Kao što je neko rekao, neke stvari su nešto jeftinije, ali većina su malo do baš mnogo skuplje.Za papire stvarno ne znam, jer imam samo informacije koje se tiču mog slučaja. Verenica ima status kennisimmigranta, što meni omogućava da dobijem radnu dozvolu, bar su nam tako rekli. Ne znam da li i ti dolaziš po tom statusu.

Link to comment

ja sam mislio da su svi koji su predlagali da ide sam podrazumevali da ce to trajati otprilike do mesec dana, mozda koju nedelju vise, dok se covek ne okrene oko sebe, ne nadje gajbu i ne opremi je elementarnim - racunar i krevet. pa ce familija za njim. nego, ovde u uk ima dosta nacina da se stekne kojesta od namestaja i stvari za kucu polovno i za malu kintu. ima cak neki freeccycle website gde ljudi svasta daju mukte, samo treba doci i pokupiti. dosta ljudi znam da se tako skucilo. pa posle e-bay i slicno, mic po mic, em je jeftinije, em je stilski interesantnije. mora biti da ima tako nesto u holandiji, dajte o tome. i mene bi interesovalo, pomalo razmisljam da bi bilo interesantno opet ziveti na nekoj novoj lokaciji a ne bih da idem predaleko ni od nove ni od stare kuce pa mi je holandija visoko na spisku.

Link to comment

ajd i ja da se ogrebem o topik.ako je posao u hagu, da li je bolje (bez kola) ziveti medj hoh svetom u prestonici, cimati se svakog dana iz amsterdama ili se vratiti u mladost sa studentima u leidenu?

Link to comment

u je al se ovde sve promenilo. osim milerama, jedva par poznatih lica. jedino sto svi grakcu uglas ko i ranije. :Pugnjaviste coveka svakojakim detaljima, a malo konkretnih stvari ste mu rekli. recimo da se jeftine stvari ukljucujuci i namestaj mogu naci preko svemocnog holandskog www.marktplaats.nl . to je neka vrsta e-baya, ali mnogo opustenija jer licitacije nisu stroge i mozes direktno da kontaktiras prodavca. mi smo nasu gajbicu u utrechtu full skucili a da nismo prakticno ni osetili. nekad nadjes i stvari koje ljudi daju za dz. preko MP mozes da nadjes i gajbu bez placanja provizije agenciji (ako ides preko agencije onda je uobicajena provizija u visini jedne stanarine). za trazenje stanova super je www.pararius.nl to su uglavnom agencije, ali gotovo sve agencije na jednom sajtu i jako se lako pretrazuje (mozes da namestis koliko km od odredjenog grada ti je prihvatljivo... very useful.)druga vazna stvar je da ako imas 4 godine prethodnog radnog iskustva i ako je tvoje firma voljna da sastavi pismo i potvrdi da je tvoje iskustvo njima neophodno, mozes da apliciras za "30% rule". to je poreska olaksica koja cini da ne placas porez na prvih 30% plate. malo li je na ovu skupocu!? tvoj status ovde dosta zavisi i od papira koje ces dobiti. ako se uguras u knowledge migrant kategoriju, tvoja zena automatski stice pravo da radi. btw, trazi od firme koja te zaposljava da podnese aplikaciju istovremeno i za tebe i za tvoju porodicu. em sto je mnogo brze nego da ti dobijes papire, pa trazis family reunion, em sto je i nesto jeftinije (u stvari mnogo jeftinije, jer u prvom slucaju placa frima, u drugom ti). o imanju automobila ovde bolje neko drugi da ti da detalje. mi smo razmatrali tu opciju i odustali kad smo sabrali koliko be bile takse, a kolika stvarna korist. verovatno je drugacije iz perspektive nekoga sa decom. ako imas auto, onda je mnogo bolja opcija da zivis u nekom seocetu pored grad agde radis. ovde je i inace sve selo. neither country, nor city, as they say. utrecht, na primer, ima ukupno pet zivih ulica, a i to je urbano da se useres. meni iz ove perspektive deluje kao mnogo prijatnije da se zivi u nekoj skroz maloj sredini. ipak, prvo se raspitaj kakvo je mesto jer ima totalno spooky malih gradova poznatih kao neo-nazi ili tvrdo-religijska uporista. konacno, sto se hrane tice, sve sto su ti rekli je tacno - mozes da se hranis i jako jeftino i jako skupo. poredjenje sa srbijom je bespredmetno. ako poredis sa beogradom, da, cene se ne razlikuju previse. ako poredis sa sumadijom na primer, ovde je za dva reda velicine sve skuplje. na restorane zaboravi - em sto je hrana u 90% njih odvratna (nouvelle cousine i raznorazni derivati svetske kuhinje na holandski nacin), em sto je bezobrazno skupa. nas dvoje trosimo oko 600 jura mesecno na hranu, te se to uklapa u mileramovu racunicu. da se odvalis od alkohola mozes gotovo dzabe. sto se tice zdravstvenog osiguranja, 100 jura po odrasloj osobi ukljucuje sve sto ti treba i mnogo vise od toga. vodi racuna da uvek postoji neka pocetna suma koju sam placas bez obzira na osiguranje. meni je ~ 160 jura. dakle, prvih 160 jura u kalendarskoj godini placas sam, posle ti pokriva polisa. koliko znam postoji neki popust za supruznika koji ne radi. fensi zubarski dodaci ti trebaju samo ako (a) ne znas sta ces sa parama, (b) imas zube ko shane mcgowan. btw, holandski zubari vaze generalno za jako lose i skupe.u svakom slucaju najtoplija preporuka za nl kao mesto za zivot. javi ako ti jos neka info ili pomoc trebaju. lubo, leiden je turbo odvratan grad za zivot. a ni hag nije mnogo bolji. meni bi prvi izbor za zivot u blizini haga bili roterdam ili delft. u stvari oba grada su mi u top 4 citave nl.

Link to comment

day of returns, došo šeridan, došo čandra :Hail: a sećam se ko juče da je bilo kad je otišao, posle onog topika o puškama đe me je jedini podržavao pored ovih mačo zaljubljenika u svijetlo oružije.

Link to comment
chandra :oCHANDRA! :o
day of returns, došo šeridan, došo čandra :Hail: a sećam se ko juče da je bilo kad je otišao, posle onog topika o puškama đe me je jedini podržavao pored ovih mačo zaljubljenika u svijetlo oružije.
trolujete topik dry.giflaugh.gifdobrodosao chandra! :heart:
Link to comment

hehehe... hvala za dobrodoslicu. vidim da duh foruma jos uvek zivi. :) sad tek vidim koliko me dugo ovde nije bilo... poneo me real life... 2mileram: siso celava, pazi da ti ne upadnu siske u oci kad me naciljas tom puskom... :P troll off: posle svog ovog vremena u Nl, sopstvenog iskustva i iskustva kolega i prijatelja, cini mi se da je za celokupni dozivljaj Nl jako vazno u koje doba godine ovde stignes prvi put. period april-jun je idealan, jul-septembar ok. doci u Nl zimi, znaci sest meseci u cugu bez sunca i to neke ljude skroz ubije u pojam odmah na pocetku. posebno period decembar-mart ume da bude cemeran.

Link to comment

wb, chandra :)i ostani malo bar.hvala na savetima.

knowledge migrant kategoriju, tvoja zena automatski stice pravo da radi.
ovo je isto sto i highly skilled migrant, zar ne?i jel zena (tj muz) mora da bude ozvanicen(a) ili moze da prodje i tzv vanbracna zajednica?
lubo, leiden je turbo odvratan grad za zivot. a ni hag nije mnogo bolji. meni bi prvi izbor za zivot u blizini haga bili roterdam ili delft. u stvari oba grada su mi u top 4 citave nl.
roterdam mi uopste nije pao na pamet, a to je savrsen izbor, hvala na podsecanju.
Link to comment
wb, chandra :)i ostani malo bar.
bicu tu povremeno u zavisnosti od obaveza. ubrzalo mi se sve poslednjih meseci. btw, ko bi rekao, al covek se bas lako navuce na real life jednom kad proba.
ovo je isto sto i highly skilled migrant, zar ne?i jel zena (tj muz) mora da bude ozvanicen(a) ili moze da prodje i tzv vanbracna zajednica?
ne, ne moraju da budu vencani, ali je jednostavnije ako jesu. u svakom slucaju moraju da budu registrovani kao par.
roterdam mi uopste nije pao na pamet, a to je savrsen izbor, hvala na podsecanju.
ma da, i toliko su blizu dh i r'dam da mozes i bajsom da ides kad je lepo vreme. r'dam je meni mozdai najzanimljiviji grad u nl makar po broju stvari koje se tu desavaju. srecno sa trazenjem gajbe u svakom slucaju!
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...