Jump to content
IGNORED

Fenomen J.K.


Willow

Recommended Posts

To da tekst disciplinovano i dosledno prati formu politicke humoreske. Znam da tekst oku nekoga ko redovno cita kvalitetnu stampu deluje sasvim obicno, ali to jednostavno nije slucaj zato sto je za jednu ovakvu stilsku vezbu potrebna duga praksa. Svako od aktera price dobije packu na isti nacin, sa varijacijama u ekspoziciji da ne ispadne da se radi po sablonu. To je bre razmisljanje o tekstu koje je posledica rada, rada, i rada. Jeste plitko i netalentovano, ali profesionalno, samo ne po najvisim standardima. U svakom slucaju pismenije je od 80% kolumni nadrljotina iz aktuelne dnevne stampe, a ciji su autori ljudi koji se po ceo dan, kako-tako, bave recima.Jeste, ali je Karleusa samo tako zove (u svojim izjavama i, pod uslovom da ju je zaista pisala, ovoj kolumni). Time, na podli malogradjanski nacin, porucuje: "Ti mislis da si Bog zna sta, ali ja znam da si ti u stvari samo jedna Turkinja, muslimanka". Svima koji hailuju Karleusu porucujem da li zaista mogu da osete simpatije prema osobi sklonoj takvim postupcima.
Sad hejtujes jednu moralnu gromadu JK sto se i tu pre ubacila u jevropske trendove glede Turaka pre anemicne druge Srbije.
Link to comment
  • Replies 543
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    51

  • sheridan

    36

  • Caligula

    31

  • fonTelefon

    27

(recimo nije mi jasno da Bus ne moze da ukaci da je otvaranje proznog teksta dijalogom napredan prozni postupak koji ne bi umeo da pravilno izvede neko ko ne ume da u javnosti sklopi tri prostoprosirene recenice)
Recimo zato što oralna fluentnost ne korelira baš savršeno sa pisanim jezikom? Ima jako mnogo ljudi koji sasvim pristojno (pa sve do sjajno) pišu, a pri tome ne mogu dve sintagme da spoje u eye-to-eye komunikaciji. Bitnije, ja u ovome što Karleuša potpisuje jednostavno ne vidim nikakvo virtuozno spisateljstvo nego nekoga ko piše nešto što svaka osoba koja je išla u neku srednju školu može nogom da napiše. Ili sam ja prosto zaboravio jer ne svraćam baš često u Srbiju.
Link to comment
ovo moronsko opazanje je, dabome, pokusaj ironije?
Ne znam da li je tvoje moronsko opazanje pokusaj ironije. To bi ti morao da znas, ne ja.
ti mora da si darko kostić. :lol:
A ti mora da si Marry Poppins?Bez LOL
Ne menja nista sustinski, ja to vise iz radoznalosti (recimo nije mi jasno da Bus ne moze da ukaci da je otvaranje proznog teksta dijalogom napredan prozni postupak koji ne bi umeo da pravilno izvede neko ko ne ume da u javnosti sklopi tri prostoprosirene recenice).sto se tice sustine... mislim... gej prava brani osoba koja smatra da je uvreda kada nekome izmenis ime u muslimansko, kao sto Karleusa radi sa Cecom Aleksic. ala im je do jaja advokat, aferim.Schmeling, postoje identiteti i izvan onih koje ti arbitrarno dodeljujes. Cuj, "mi liberali", ja ne znam ni sta to znaci. Ja se secam Karleuse iz 1995. godine kada je sedela na Lukasu bez filera, pila skivi, kezila se kao kreten mrgudima oko sebe i cekala da neko dodje da joj plati pice, i kada je pet-sest godina kasnije sa onim zadriglim Karicem potpuno gudrirana posrtala po nekakvom sajmu limuzina, dok joj sa face bukvalno otpadaju komadi stvrdnute sminke. To su, dabome, validni zivotni izbori, ali radeci sve to svakako nije imala dovoljno vremena da se bavi vezbanjem humoreskne forme. Uostalom, i ja kreten pa se s tobom raspravljam o bilo cemu.
Ti si me, izgleda, pogreshno razumeo. Karleusha jeste shljam raspad i olosh, ja samo likujem shto je ovom svojom kolumnom toliko zbunila liberale, kvaziliberale i sve ostale -liberale u tolikoj meri da sad jednostavno ne znaju kud ce s njom. Te nije napisala ona, te je kolumna u stvari sranje, te je kolumna sranje ali ona ipak nije mogla da je napishe jer je to shkolovano sranje, te ovo, te ono... Likujem shto je konachno neko pokazao da je sav taj elitistichko urbani weltanschauung i te kako povezan sa nishtavilom u kojoj se posle 1987. nalazi ova zemlja. U sluchaju da opet nisam jasan - liberalizam (ovo shto pricha Karleusha), i primitivizam (ono shto ona je) - dve komplementarne stvari, da ne kazhem dva lica istog srbskog Janusa.
1. Otkud ti ideja da sam Srbin?Ne poznajes me.2. Ja radim sve sto zelim da uradim izlazuci se pritom mnogo vecim neprijatnostima i opasnostima od Karleuse. Stoga nemam nikakav problem sa drugim ljudima koji rade isto to. Naprotiv, osecam se manje usamljenom.3. Po stoti put: Jelena Karleusa nije NEOCEKIVANO branila prava gej populacije, jer zena to cini JAVNO vec godinama. To je cisto kao suza, i u tom smislu ovaj tekst nije njena prva hrabrost.Meni "problem" nije Jelena Karleusa, nego percepcija njenih stavova NA DRUGE TEME od strane upravo onih ljudi za kakve ti mene delom smatras.3,14 I dalje tvrdim da ona ne pise te kolumne. Nema sanse da zena koja onako skuceno govori i misli, zena koja ne ume da odgovori na pitanje, pravi literarne celine. Iako mozda ne previsokog nivoa, ovaj njen tekst koji je citiran pre par stranica, ona nije mogla napisati. 4. Dalje, o uspehu. Odjek onog inicijalnog teksta Karleuse (od kojeg je fenomen i nastao) upravo se desio u krugovima onih koji se cude "zasto mecka igra", a ne medju ljudima koji imaju negatine stavove o gej populaciji. Dakle, osnovna tema i znacaj fenomena jeste jedna sveopsta malogrdjanska zabokrecina, klimave osnove na kojima stoji danas bilo koja vrednost.Sve je lazno.5. O samoj Karleusi bas u kontekstu gej populacije. Na pitanje u Utisku nedelje, zasto ona nije otisla 10. oktobra na skup, odgovor je bio, citiram: "Pa nisam ja peder". Sto se mene tice, izrekavsi ovo kao argument, Karleusa nam saopstava da uopste ne kapira sustinu onoga za sta se javno zalaze. 6. I poslednje: ne degradira necije misljenje o ma cemu to sto taj neko ima silikone, niti to sto je narkoman (ako je), niti to sto je turbo folk pevaljka. Bar ne u mojim ocima.Misljenje o pravima gej populacije ne degradira nijedna druga osobina covekova. Jer to je bazicno pitanje.7. Ali prosipanje misljenja o obrazovanju kao nepotrebnom, o politickoj sceni i raznim drugim stvarima u kojima neobrazovana i prilicno nemusta Karleusa deli lekcije - to je nedopustivo.8. Druga je stvar sto vecina ljudi, kao ovaj nesrecni Smeling, misli samo u kategorijama apsolutno za i apsolutno protiv...
1. Ali ponashanje ti je srBsko. 2. Ali Karleushine rechi se slushaju i o njima se raspravlja. Tvoje... Recimo - malo manje, ako cemo da budemo neprijatno i na silu pristojni. 3. Ovo nisam ukapirao, o percepciji. 3,14. Naravno, o tome sam malopre prichao. Vi, koji sebe nekom ogromnom greshkom smatrate nekakvom elitom, morate da se branite od pomisli da Karleusha misli isto shto i vi, samo BOLJE i JASNIJE. Zato poshtujem tvoju potrebu da verujesh u to da ona to "nije mogla da napishe". 4. Moram da kazhem da mislim da nisi u pravu. Ako nishta drugo, Karleushina kolumna je naterala devojchice (i dechake) koji inache ne razmisljaju o ovom problemu da, ako nishta drugo, razmisle. Jer oni nece ni razmisliti o tome dok neka Karleusa ne napishe to u nekom Kuriru. Sigurno nece reagovati na kolumnu T. Pancica u Vremenu. Jer Vreme ne citaju. 5. Aha, sad "ne kapira sushtinu". "Kapiranje sushtine" je, naravno, rezervisano za vas nadahnute. Pogledaj pod 3,14.6. Ne degradira, naravno. I Bozanski Markiz je bio monster u privatnom zivotu, ali mu je misljenje bilo genijalno. 7. Jbg, nisam gledao, ne znam shta je govorila o obrazovnom sistemu, niti mislim da je bitno u bilo kom kontekstu. 8. Ovo mi je zanimljivo. Kako to mislish da taj "Smeling" misli "u kategorijama apsolutno za i apsolutno protiv". Bash mi je simpatichno kako ti to odredjujesh, budi dobra pa mi objasni. Edited by Schmeling
Link to comment
Recimo zato što oralna fluentnost ne korelira baš savršeno sa pisanim jezikom? Ima jako mnogo ljudi koji sasvim pristojno (pa sve do sjajno) pišu, a pri tome ne mogu dve sintagme da spoje u eye-to-eye komunikaciji. Bitnije, ja u ovome što Karleuša potpisuje jednostavno ne vidim nikakvo virtuozno spisateljstvo nego nekoga ko piše nešto što svaka osoba koja je išla u neku srednju školu može nogom da napiše. Ili sam ja prosto zaboravio jer ne svraćam baš često u Srbiju.
nemoj zajebavaiti. to sto ima par oteklih ganglija za govor i snalazenje na estradnom nebu ne znaci da je sad druga gordana kujic. to sa srednjim skolama je tvoje ulepsavanje proslosti, uspomene iz vojnickih dana i sl. em nema ni tu polovinu mozga niti te skole koje je zavrsavala proizvode elementarnu pismenost kod vecine. ono ne dolazi iz kuce gde su balvani vec su nekakve skole zavrsili.
Link to comment
1. Ali ponashanje ti je srBsko. 2. Ali Karleushine rechi se slushaju i o njima se raspravlja. Tvoje... Recimo - malo manje, ako cemo da budemo neprijatno i na silu pristojni. 3. Ovo nisam ukapirao, o percepciji. 3,14. Naravno, o tome sam malopre prichao. Vi, koji sebe nekom ogromnom greshkom smatrate nekakvom elitom, morate da se branite od pomisli da Karleusha misli isto shto i vi, samo BOLJE i JASNIJE. Zato poshtujem tvoju potrebu da verujesh u to da ona to "nije mogla da napishe". 4. Moram da kazhem da mislim da nisi u pravu. Ako nishta drugo, Karleushina kolumna je naterala devojchice (i dechake) koji inache ne razmisljaju o ovom problemu da, ako nishta drugo, razmisle. Jer oni nece ni razmisliti o tome dok neka Karleusa ne napishe to u nekom Kuriru. Sigurno nece reagovati na kolumnu T. Pancica u Vremenu. Jer Vreme ne citaju. 5. Aha, sad "ne kapira sushtinu". "Kapiranje sushtine" je, naravno, rezervisano za vas nadahnute. Pogledaj pod 3,14.6. Ne degradira, naravno. I Bozanski Markiz je bio monster u privatnom zivotu, ali mu je misljenje bilo genijalno. 7. Jbg, nisam gledao, ne znam shta je govorila o obrazovnom sistemu, niti mislim da je bitno u bilo kom kontekstu. 8. Ovo mi je zanimljivo. Kako to mislish da taj "Smeling" misli "u kategorijama apsolutno za i apsolutno protiv". Bash mi je simpatichno kako ti to odredjujesh, budi dobra pa mi objasni.
1. ti ne znas kako se ja ponasam.2. o mojim delima, ali i recima, se u domenu u kome delujem itekako raspravlja.3,14 (PI?) ja uopste sebe ne smatram elitom ovog drustva (ni ma kojeg drugog, da budem sasvim precizna). ja sam marginalac i autsajder.4. ovo je jedino sto si do sad napisao o cemu cu razmisliti nesto vise. moguce da vidis dalje nego ja.5. opet me trpas u neki kos kojem ne pripadam. a ono sto kazem je krajnje jednostavno za shvatiti: zena je izjavila (time sto je rekla: sta cu na paradi, nisam peder) da ne razume zasto je potrebno da se tamo nalaze i drugi ljudi, nezavisno od toga kako su seksualno orjentisani.7. smesan si. pa to je centralna stvar o kojoj ja raspravljam ovde. za sta mi ti repliciras uopste ako te njene izjave nisi gledao.8. tracis moje vreme stavljajuci me u kontekst u kome nisam, replicirajuci mi na nesto sto nisam izjavila, a sve to prilicno agresivno i nevaspitano, sto me zamara. bicu dobra drugi put.
Link to comment
1. ti ne znas kako se ja ponasam.
Stvarno mi je žao što se mešam i solim ti pamet, ali nemoj da se raspravljaš sa Šmeksijem. On živi za fajt. Iskoristi vreme bolje. Operi WC šolju. Otpuši kanalizaciju. Oribaj rernu. Igraj se žmurke sa bubašvabama. Sve je bolje utrošeno vreme. :) Edited by bus
Link to comment
Stvarno mi je žao što se mešam i solim ti pamet, ali nemoj da se raspravljaš sa Šmeksijem. On živi za fajt. Iskoristi vreme bolje. Operi WC šolju. Otpuši kanalizaciju. Oribaj rernu. Igraj se žmurke sa bubašvabama. Sve je bolje utrošeno vreme. smile.gif
:) samo ti soli. hvala.
Link to comment
2. o mojim delima, ali i recima, se u domenu u kome delujem itekako raspravlja.3,14 (PI?) ja uopste sebe ne smatram elitom ovog drustva (ni ma kojeg drugog, da budem sasvim precizna). ja sam marginalac i autsajder.
Nevezano za vašu raspravu, ovo dvoje nekako ne idu zajedno.
Link to comment
ovo za projekciju drzi vodu. ipak, to je dosta primitivan nacin da se neko prozove.
I meni liči na projekciju ali ne u smislu da Seka mrzi Muslimane već da ne voli da prizna da je jedna od njih. Seka se baš i ne hvali svojim poreklom (valjda smatrajući da biti Muslimanka na srpskoj estradi nije recept za uspeh) i onda je Karleuša gađa tamo gde je najviše boli.E sad, da li je to projekcija ili uvreda, jbm li ga.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...