Jump to content
IGNORED

Multikulturalizam i imigracija u Evropi


3opge

Recommended Posts

Mi smo nekad vise koristili izraz sovinizam za ovo sto je gore opisano. Optuzbe za rasizam (hellinim logiciranjem) uvek imaju problem toga da li je neko oficijelno druge rase. Premda je 'nigger' kategorija, a ne rasa.

Link to comment
  • 4 months later...
  • Replies 192
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bus

    20

  • Indy

    20

  • paculla

    10

  • расејан

    9

Aj ovde da stavim: Nešto me rasprava sa jedne druge teme zainteresovala da pogledam uslove za dobijanje državljanstva po Evropi. Za Belgiju sam znala da ima najsmešnije uslove za državljanstvo, nakon boravka od tri godine traži se i dobija njihovo državljanstvo. Kad ono međutim, u međuvremenu najliberalniji postupak za naturalizaciju u EU u step funkciji postaje ovo:

 

Before January 1st of 2013 - date when the modifications to the Belgium Nationality Code have entered into force, - after three years of legal residence in Belgium any person aged 18 or more years, could apply for a naturalisation. Effective of 1 of January 2013, five years[1] of legal residence needs to be met to submit the application for naturalisation. However, new law defined naturalisation as an exceptional act resulting in appreciation that the applicant possesses exceptional merits in the fields of sport, culture, or science.

 

Znači ajde što su povećali na 5 godina boravka, ali što od sada belgijsko državljanstvo može da se dobije samo ako ste u posedu Nobelove nagrade, pobednik ste Vimbldona, ili slikate kao Pikaso. Kapiram da će u sledećem velikom evropskom ratu juriti imigrante i nearijevske državljane ko nekad Jevreje.

Link to comment

Znači ajde što su povećali na 5 godina boravka, ali što od sada belgijsko državljanstvo može da se dobije samo ako ste u posedu Nobelove nagrade, pobednik ste Vimbldona, ili slikate kao Pikaso. Kapiram da će u sledećem velikom evropskom ratu juriti imigrante i nearijevske državljane ko nekad Jevreje.

 

Taj Festung Europa pristup je toliki promasaj za celu EU da je to nevidjeno. Rekli bi im unuci da mogu. 

Link to comment

Cudi me da je do prosle godine bilo samo 3 godine boravka, jer su cak i ovde promenili sa 4 na 5 [standard u svim EU zemljama] pre nekih 5-6 godina.

 

Tj, ovde isto ima 3 godine, ali u braku sa UK drzavljaninom.

Link to comment

Naravno, plus sto se tu ne navode i uslovi 'integracije'.

 

Mada, cini mi se da ono sto vecina zemalja zove naturalizacijom, je kod Belgijanaca, drzavljanstvo deklaracijom....

 

Nationality declaration

From the age of 18 a person can obtain Belgian nationality by signing a nationality declaration if that person meets one of the following criteria:

 

born in Belgium and with main place of residence in Belgium, without any interruptions since birth OR;

a declaration may be made by a foreigner who is the parent of a Belgian child OR;

one is married to a Belgian citizen and has been living together during the past three years and provided the foreign spouse has legally resided in Belgium for five years OR;

if one has resided in Belgium for five years provided the person is handicapped, invalid, or retired OR;

the person has had a main place of residence in Belgium for at least ten years and has an unlimited residence permit or authorisation to settle in Belgium OR;

a former Belgian citizen who lost citizenship other than by forfeiture;

The integration requirement applies to all the previous criteria except those who were born in Belgium and those who are handicapped, invalid, or retired. Being integrated is defined as knowing one of the three national languages and being duly 'socially integrated' and 'economically active'. [2]

 

The nationality declaration can only be signed in front of the registrar in the applicant's municipality in Belgium. This declaration can not be approved by a Belgian embassy or consulate.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment

Aj ovde da stavim: Nešto me rasprava sa jedne druge teme zainteresovala da pogledam uslove za dobijanje državljanstva po Evropi. Za Belgiju sam znala da ima najsmešnije uslove za državljanstvo, nakon boravka od tri godine traži se i dobija njihovo državljanstvo. Kad ono međutim, u međuvremenu najliberalniji postupak za naturalizaciju u EU u step funkciji postaje ovo:

 

 

Znači ajde što su povećali na 5 godina boravka, ali što od sada belgijsko državljanstvo može da se dobije samo ako ste u posedu Nobelove nagrade, pobednik ste Vimbldona, ili slikate kao Pikaso. Kapiram da će u sledećem velikom evropskom ratu juriti imigrante i nearijevske državljane ko nekad Jevreje.

 

U Belgiji postoje dva nacina za dobijanje drzavljanstva, administrativnim putem (procedura se zove "dobijanje drzavljanstva") i politickim putem ("naturalizacija"). Prvi nacin je tvoje pravo, drugi je "usluga" koju ti cini skupstina ako smatra da si zasluzila (tako je bilo u principu i pre, samo sto je naturalizacija iz nekog razloga bila standardan nacin za dobijanje drzavljanstva). Obe procedure su poostrene: naturalizacija je sada zaista izuzetak, a drzavljanstvo mozes da dobijes ako si boravila u Belgiji 5 godina , ako si za to vreme radila odredjen broj dana, ako govoris jedan od 3 zvanicna jezika i ako imas neogranicnu boravisnu dozvolu. A mozes i da se udas za nekog Belgijanca...

 

edit:

 

Ako se dobro secam, u Evropi se drzavljanstvo najteze dobija u pojedinim svajcarskim kantonima (zato sto kantoni imaju pravo da na uslove koje je propisala drzava dodaju i njihove uslove).

Edited by Agni
Link to comment

U pravu si Agni, naturalizacija u Be nije ono što je u drugim zemljama nego neki "specijalni" put za dobijanje državljanastva koji je drastično izmenjen, ali postoji državljanstvo by acquisition (dobijanje državljanstva) koje je ok - uslov je 5 godina boravka, stalna boravišna itd.

 

Pogledala sam posle još malo, ukapirala sam da ima i taj acquisistion put, pa to dobijanje državljanstva U Belgiji izgleda ipak sad malo više in line u odnosu na druge zemlje. Zbunilo me to što ovaj specijalni put zovu naturalisation, meni je to termin za "regularni" postupak dobijanja državljanstva.

 

Švajcarci su zeznuti, ali uvek su bili takvi, nisu pravili ovakve promene kao Be. Mislim da moraš da budeš 12 godina u Švajcarskoj, ali obavezno u istom kantonu.

Link to comment

Cudi me da je do prosle godine bilo samo 3 godine boravka, jer su cak i ovde promenili sa 4 na 5 [standard u svim EU zemljama] pre nekih 5-6 godina.

 

 

Kakav standard. U Italiji je potrebno da imaš neprekidnih 10 godina legal residence, da bi mogao da tražiš državljanstvo. Ako sklopiš brak sa državljaninom, 3 godine ako živite u Italiji, 5 ako živite van. Pri tome, imaju rok od 1150 dana da odluče o zahtevu, što se najčešće prolongira na 5 godina, negde i 8. Tako da dok dobješ pasoš, neretko ti treba i 15 godina.

Link to comment

u Nemačkoj je mislim 8, a ako se venčaš s državljaninom 3

 

za Špance ne znam ovako ali ako se udaš za Španjolca možeš već za godinu dana ako živiš u Španiji

življenje u nekoj drugoj (EU) zemlji nisu ni spomenuli

 

 

sve u svemu, ne vidim neko generalno pravilo

Link to comment

Moguce da je tri u Nemackoj, ali se makar ne desava ovo kao u Italiji. Rece mi jedna, da je, cim se udala, predala zahtev, pa kao onda kad prodju tri ili koliko vec godina, da se ne odugovlaci procedura.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...