Jump to content
IGNORED

iPhone


Recommended Posts

rekao bih po kojekakvim katalozima čija je ažuriranost poprilično diskutabilnazato sam naveo pritisak kao metod, možda ga gane priča o dobroj studentici i bratu u pečalbi

Link to comment
...ma nije ni tolika frka oko kesa, vec po kom to cenovniku oni to racunaju ako im ja vec posaljem koliko je telefon placen? micim, oce trenerka nike trenerka mancestera da bude vise da bude ocarinjena od barcinog ako carinik voli vidica vise od mesija ili kako?
rekao bih po kojekakvim katalozima čija je ažuriranost poprilično diskutabilna
па на епловом сајту је откључана четворка $450, на амазону слично, тако да не морају далеко да траже... а то што пише мала цена, вероватно рачунају да покушаваш да их зезнеш...ја сам се на нашој царини цимао око неких развојних плоча које сам добио да понесем од фирме са којом сарађујемо, уз уредне invoice папире, моја грешка је била што сам рекао да је развојна плоча за бд плејер, и онда се лик ухватио за то да бд плејер не кошта 5 долара, па сам морао неких 20 минута да се објашњавам са њим да то није готов производ и да цена бд плејера нема везе са тим што ја носим... Edited by Dionysos
Link to comment

jbg, ne zman, poslao sam im jos neko pismo od ovde nekog glavnijeg u apple-u store gde sam ga kupio (mada sumnjam da ce stoka znati da procita), i jos jednu kopiju racuna, ako nista, nek iskesira, ali mi nije jasno njihovo postavljanje tipa "sta hoces sad da kazes da je on ovaj telefon kupio za 20 dolara, a postu platio 50?!" i tako te fore...da ne pricam kako im tel ne radi u carina HQ ...reko da posaljem i njima jedan ...a usput mi ide na kurac kad jednom u 5 godina treba da odradim nesto sa maticom i uvek zapne..da li je ovde konzulat ili nesto drugo u srbiji, ali nema sanse da se odradi bez problema...

Edited by scepa
Link to comment

Scepo, poslusaj moj mali savjet, ne pokusavaj da uteras logiku u carinsko razmisljanje. sve ovo sto si napisao su njihove standardne fore, i jedini nacin da ti nesto prodje je da imas srece ili da im dosadis pa te puste. Bas zato sto proizvoda nema na trzistu mogu da ga cene koliko im padne na pamet, a uostalom imaju google kao opciju i obilato koriste te fore. Problem je u tome sto svi carinici polaze od pretpostavke da pokisavas da ih prevaris i platis manje, i to je nepromenjiva u njihovoj svesti. Mejl komunikacija im je potpuno strana, telefonska donekle moze da prodje, ali jedino fizicko smaranje oci u oci moze postici nekakv efekat.Ja bih mogla topika da otvorim i pisem mesecima o svim glupim pitanjima koje su mi carinici postavljali...Ako ti je sestra snalazljivija, neka ih smara do besvesti, ako joj to ne ide neka plati

Link to comment
jbg, ne zman, poslao sam im jos neko pismo od ovde nekog glavnijeg u apple-u store gde sam ga kupio (mada sumnjam da ce stoka znati da procita), i jos jednu kopiju racuna, ako nista, nek iskesira, ali mi nije jasno njihovo postavljanje tipa "sta hoces sad da kazes da je on ovaj telefon kupio za 20 dolara, a postu platio 50?!" i tako te fore...da ne pricam kako im tel ne radi u carina HQ ...reko da posaljem i njima jedan ...a usput mi ide na kurac kad jednom u 5 godina treba da odradim nesto sa maticom i uvek zapne..da li je ovde konzulat ili nesto drugo u srbiji, ali nema sanse da se odradi bez problema...
with all due respect - ali carina se placa na vrednost uredjaja, koja je u ovom slucaju mnogo veca od 20$na carini jesu govnari, ali to sto si ga ti dobio fakticki za dzabe, ne znaci da on toliko vredi(ti si ostatak njegove prave cene otplatio kroz... nesto, ne kapiram zasto si ga tacno dobio za tako male pare no to je i nebitno).
Link to comment
with all due respect - ali carina se placa na vrednost uredjaja, koja je u ovom slucaju mnogo veca od 20$na carini jesu govnari, ali to sto si ga ti dobio fakticki za dzabe, ne znaci da on toliko vredi(ti si ostatak njegove prave cene otplatio kroz... nesto, ne kapiram zasto si ga tacno dobio za tako male pare no to je i nebitno).
izvinjavam se na nastavku offtopic-a ALI: ako on poseduje fakturu odnosno racuna na kome je iskazana vrednost to se mora uzeti kao jedino relevantno. Da me ne mrzi, trazila bih clanove CZ koji se odnose na fakturu. Samo ako ne postoji faktura uzima se procenjena vrednost. To sto carinik smatra ili zna da nesto vise kosta ne menja cinjenicu koliko je uredjaj placen, i to koliko ce neko platiti kroz pretplatu na dve godine u USA npr. je jos manje njegova briga. Ovo sto uglavnom rade sa fizickim licima, jer naravno sa pravnim ne moze tek tako, je najcesce cisto izivljavanje i sindrom balkanskog spijuna. Znaci, kamioni i avioni se carine po potpuno nerealnim ulaznim cenama, a onda se pravi haos 1 osobi koja je dobila 1 telefon. A tek to kad carinik krene da procenjuje koliko nesto vredi me dovodi do smeha (histericnog): "Da, sta ce njemu dva televizora za 1 kucu", "jeste, platio je polovno kuvalo 1USD, gde ima da idem i ja"... i tako u tom stilu
Link to comment
izvinjavam se na nastavku offtopic-a ALI: ako on poseduje fakturu odnosno racuna na kome je iskazana vrednost to se mora uzeti kao jedino relevantno. Da me ne mrzi, trazila bih clanove CZ koji se odnose na fakturu. Samo ako ne postoji faktura uzima se procenjena vrednost. To sto carinik smatra ili zna da nesto vise kosta ne menja cinjenicu koliko je uredjaj placen, i to koliko ce neko platiti kroz pretplatu na dve godine u USA npr. je jos manje njegova briga. Ovo sto uglavnom rade sa fizickim licima, jer naravno sa pravnim ne moze tek tako, je najcesce cisto izivljavanje i sindrom balkanskog spijuna. Znaci, kamioni i avioni se carine po potpuno nerealnim ulaznim cenama, a onda se pravi haos 1 osobi koja je dobila 1 telefon. A tek to kad carinik krene da procenjuje koliko nesto vredi me dovodi do smeha (histericnog): "Da, sta ce njemu dva televizora za 1 kucu", "jeste, platio je polovno kuvalo 1USD, gde ima da idem i ja"... i tako u tom stilu
poveo sam se iskustvom zivljenja u .de i carinici se ponasaju identicno - proverice "realnu" cenu i spram toga ti zavaliti carinu. apsolutno ih ne zanima sta pise na papiru koji im pokazes.no, valjda su i oni zarazeni sindromom balkanskog spijuna...
Link to comment
poveo sam se iskustvom zivljenja u .de i carinici se ponasaju identicno - proverice "realnu" cenu i spram toga ti zavaliti carinu. apsolutno ih ne zanima sta pise na papiru koji im pokazes.no, valjda su i oni zarazeni sindromom balkanskog spijuna...
Ja pricam iskljucivo iz iskustva sa srpskim carinicima, i pripadajucim carinskim zakonom. Za nemacke carinike ne znam, ali nasi jesu zarazeni balkanski spijun sindromom, narocito kad su fizicka lica u pitanju.U ovom slucaju je verovatno problem sto je (pretpostavljam) uredjaj neotpakovan, tako da, ako saljete nekome nesto novo ako je moguce otpakujte ili bar otvorite pakovanje da ne bude netaknuto
Link to comment
Šta je relna cena? Ni u .de ne postoje polovne stvari kao ni kod nas?
koliko sam ja skapirao, scepa ima novu cetvorku koju je dobio kao zamenu za nesto zbog necega ovi zlikovci ovde kad procenjuju "realnu" vrednost polovne stvari ce ici po sajtovima, ebay.u ili gde vec, pa kako ti se zalomi (tj. sta carinik prvo vidi)za nove, obicno odu na sajt firme koja ti je prodala i pogledaju koliko kosta to sto si kupio. sto u ovom slucaju scepi ne ide u prilog :(@nera - pretpostavljam da u zakonu ima neka kvaka koja im omogucava da rade to sto rade. tipa "osnovana sumnja" u papire ili nesto slicno (kao sto i za uvoz polovnih automobila ne gledaju zvanicnu cenu iz zakonski vazeceg ugovora nego imaju neke tabele) Edited by Zverilla
Link to comment

To i kažem, ovo je polovna stvar (zato što je šalje fizičko lice, a ne ovlašćeni prodavac tj. firma). Šta ako je u kutiji oguljena četvorka sa polomljenim displejem, ili softverski neispravna, ili štagod?Btw, kolika je granica u .de za carinjenje?

Edited by henrik larsson
Link to comment

@ Zverilla: Gledaju i nasi po sajtovima, i to je ok kada ne postoji racun, ali ako postoji racun ne bi smeli da ga ignorisu koliko god da im se ne svidja. Fora je u tome sto se fizicka lica generalno ne razumeju u carinjenje, nemaju predstavu koja su im prava i obaveze, a dosta ljudi ima i "strah od uniforme" pa tako postaju idealne zrtve za mentalnu drenazuKod nas je granica za fizicka lica 50EUR, do te cifre ide bez carineedit: mozda da se ovo splituje na odgovarajuci topik?

Edited by nera
Link to comment
Btw, kolika je granica u .de za carinjenje?
nemci to naravno moraju da zakomplikuju :)zaboravio sam tacno detalje, ali zavisi kako putujes (kopno ili avion), pa da li ti salju paketom, pa sta je unutrageneralno, granica je najvisa za put avionom, pa kopnom, pa paketa onda krece tabela sa carinskim i poreskim stopama...ja sam dosad 2x placao i oba puta je bila relativno velika vrednost & nove stvari (pa ne znam kako tacno procene polovne): jednom bila sportska oprema od 350e, drugi put 23 majice za 300ak (tad su me zvali da provere da ne uvozim za neku firmu, jer ih ima mnogo. provera se svela na to da sam rekao "ne, to je za mene i moja 2 druga"... naravno platio sam carinu, ali sam morao da idem tamo umesto da mi isporuce paket i racun postom, ko sto bob zapoveda)edit: oba puta su isli na sajt firme da vide koliko sta kosta i koliko je slanje, iako je sve bilo novo i sa urednim papirima, uvoz iz amerike a ne iz bangladesa. video sam da su se neki (bezuspesno) raspravljali jer se racuni nisu slagali sa deklarisanim cenama robe na sajtu s kog su porucili. Edited by Zverilla
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...