Jump to content
IGNORED

iPhone


Recommended Posts

Da se ogradim, nisam mislio uopste na Apple pisanije, nego uopsteno...Sto se tice Apple proizvoda/tekstova kao sto je neko vec rekao, vecinom ukradeni i preradjeni ili ih pisu ljudi koji su zainteresovani za njihovu promociju.@larsonDa, tako je. Jbg.

Link to comment
Sto se tice Apple proizvoda/tekstova kao sto je neko vec rekao, vecinom ukradeni i preradjeni ili ih pisu ljudi koji su zainteresovani za njihovu promociju.
Da, ponešto su i sami napravili. Edited by gotivac
Link to comment
Ja jednostavno ne vidim koji bi im interes bio da plaćaju promociju ajfona u zemlji u kojoj iz 92,6% ajfona ide i Gavey kartica, iStore ne fercera, nemaju ugovor sa operateroma i ne dozvoljavaju dilerima/reselleroma da prodaju ajfon. Al valjda taj sa @apple.com zna šta radi.+1
Pa ne rade promociju iPhonea, nego svega ostalog, preko distributerskog kanala. A taj sa apple.com me je pre koju godinu gledao začuđeno kada sam mu pokazao da umesto edit-copy i edit-paste iz Windows Explorera može da uradi Ctrl+C i Ctrl+V na tastaturi. Ne čudi me da je ubrzo otkrio velike lepote Mac-a. Nekih 6 meseci kasnije je dobio apple.com mail da radi "promociju" putem podmetanja tekstića od dva-tri pasusa u 40 medija u zamenu za obećanje iPod Shuffle ili iPod Nano plejera, na način na koji je pisao o deterdžentima, rublju, i tome slično. Valja semplove koje mu šalju i tako uzima kintu.I slažem se, domaće IT novinarstvo je uglavnom ljubljenje bulje iz prostog razloga što onaj ko to neće da radi mora da bude ili vrlo popularan pa da ne zavisi toliko od svih njih (kašlj, kašlj) ili...nema ili. Suviše smo mali i to je to. Jedina alternativa je baviti se time na način na koji to rade Blic, Joy, Playboy, Men's Health i tome slična smećad™. A mali sajtovi koje PR agencije štancuju za svoje potrebe rade na angro. Pa kad neka PR agencija pošalje 85 objava za neko govno, svi se oduševe...E da, i nema tu plaćanja, to je ono najgore, uglavnom bude "objavi, znači mi", a ako ne objaviš, pa ima 30 drugih koji hoće...i onda svi idu linijom manjeg otpora i uzmu da prenesu makar vest da se ne cimaju...Evo vam primera radi ovaj tekst. On je potekao iz LG PR agencije i nuđeno je najpre meni da ga objavimo (možda i pre mene još nekome, ne znam, ali mi je u svakom slučaju nuđeno pre nego što je izašao na B92), naravno bez ikakve naknade. Zahvalio sam im se rekavši da nemam format za tako nešto, jer niti je vest, niti test, niti članak, već uvijena reklama za LG i odbio bih sve i da su nudili naknadu. Naravno, u roku od dva dana poslali su na eminentni sajt koji će sve objaviti jer se ionako objavljuje tona sadržaja i progutaće se sve. Čitanost. Jebiga. I još po komentarima sve pišu likovi koji hvale to, jer verovatno nisu čitali dalje od 2 pasusa.
U domacim prodavnicama (iStyle, Macola) nude se svi Apple proizvodi osim iPhone-a. Naravno prodaju se i tableti.
Gde ovde ima tableta? Da, valjaju poneki u radnji, ispod žita, kada dođe i u druge radnje kao što je Tehnomanija, Gigatron, CT Shop. Oni prosto nemaju dozvolu da to rade direktno jer se naslanjaju na Apcom koji valja isključivo MP3 plejere i računare. Zato ne smeju ni da stave na sajt da ima iPad 3, a nisu ga nudili mesecima, sve dok neko nije povukao velike količine za Tehnomaniju i ostale... Edited by Filipenko
Link to comment
Nisu to plaćeni tekstovi, to je najobičnija lenjost, površnost i neinformisanost. Čisto prepisivanje.
Teoretsko pitanje: a zašto bi se iko trudio oko bilo čega kada već ima marketinšku mašinu koja je pripremila teren da to bude "najbolji, najlepši i najprodavaniji iXYZ ikada", plus gomilu likova koji su na to maksimalno naprženi, i gde prodaja i tržišni uspeh ne zavise nimalo od samog predstavljanja, mogućnosti, podrške, bilo čega racionalnog? U dobroj meri je i Apple odgovoran što se o njegovim proizvodima piše na takav način.
Link to comment
Gde ovde ima tableta? Da, valjaju poneki u radnji, ispod žita, kada dođe i u druge radnje kao što je Tehnomanija, Gigatron, CT Shop. Oni prosto nemaju dozvolu da to rade direktno jer se naslanjaju na Apcom koji valja isključivo MP3 plejere i računare. Zato ne smeju ni da stave na sajt da ima iPad 3, a nisu ga nudili mesecima, sve dok neko nije povukao velike količine za Tehnomaniju i ostale...
U radnji, jedan od velikih okruglih stolova. Ne znam da li je iPad 2 ili novi. Mada u Bing Bang-u, sprat nize, vidim da imaju oba modela, tako da predpostavljam da ga imaju i u iStyle-u.
Link to comment
Teoretsko pitanje: a zašto bi se iko trudio oko bilo čega kada već ima marketinšku mašinu koja je pripremila teren da to bude "najbolji, najlepši i najprodavaniji iXYZ ikada", plus gomilu likova koji su na to maksimalno naprženi, i gde prodaja i tržišni uspeh ne zavise nimalo od samog predstavljanja, mogućnosti, podrške, bilo čega racionalnog? U dobroj meri je i Apple odgovoran što se o njegovim proizvodima piše na takav način.
Ne razumem teoretsko pitanje. Misliš, zašto bi se iko trudio da radi svoj posao onako kako treba da se radi? I kakve veze Apple ima sa tim, u zemlji u kojoj ni nema svoje predstavništvo niti marketing?
Link to comment
U radnji, jedan od velikih okruglih stolova. Ne znam da li je iPad 2 ili novi. Mada u Bing Bang-u, sprat nize, vidim da imaju oba modela, tako da predpostavljam da ga imaju i u iStyle-u.
Jok, tamo je iPad 2. To što ga Big Bang ima, što ga ima CT Shop i ostali, to je jer su ga povukli iz drugih izvora. iStyle nije Apple ni po čemu, osim što su gazda(rica) i Apcom distributer dobri međusobno, a posredno su svi dobri sa Appleom u Mađarskoj. Kao što svi znate/znamo, zvanično Apple-a ovde nema. Zvanično. Edited by Filipenko
Link to comment

I da ne zaboravim (zaboravio sam juče) - sastavni deo marketinga jeste i slanje uređaja redakcijama na testiranje, čačkanje i isprobavanje. I to je veoma značajno i za novinare i za javnost. Naravno, Apple ništa ne radi po tom pitanju. I sada imamo situaciju da na našem tržištu Asus meni pošalje 5 uređaja, HP 3, Dell 1, Toshiba 2, itd itd. - o čemu ja da pišem? I kako da pišem o Apple uređajima? I, u krajnjoj instanci, i medij je preduzeće, koja je njegova finansijska računica da insistira da prikazuje Apple stvari ako sam Apple to ne interesuje?Ali zato @apple.com uvek želi da ako može poturi tri-četiri pasusa o fantastičnosti novih tableta i laptopova. Jer zašto bi se smarali sa davanjem uređaja na test, kada mogu da ih prodaju, a uostalom, onda bi ih neko testirao i ne bi bilo baš relevantno tek tako pisati naokolo da je nova generacija bilo čega 60% brža i 30% efikasnija sa 15% tanjim kućištem. Osim toga, kako da novinar edukovano piše o Apple uređajima, kada ih ni ne dobija na prikaz, izuzev onoga što vidi privatno?Najzad, podsetio bih da je ovo Srbija i da za nju uopšte nije i ne mora biti relevantno ono što je trend u svetu. Recimo, u svetu natpolovičnu većinu tableta čini iPad, ovde 60% tableta čini Prestigio. I zbog čega bih se ja lomio i lešio ne bih li pisao o Apple-u po svaku cenu, kad to sam Apple ne želi, niti njegovi zastupnici/distributeri/šta god da su, na ovim prostorima...Da se razumemo ovo nije kontriranje vašim načelnim stavovima, koji su skroz OK i sa dobrim delom njih se slažem, već i druga strana medalje. Da li sportski novinari ovde pišu o Barseloni, ili o Partizanu i zvezdi? Da li vi u svojim firmama radite dobrovoljno za nekoga ko vas ne plaća jer je u interesu javnosti da neko bude podjednako zastupljen ili da ima širu sliku? Naravno da ne. A mi to sve radimo, koliko god nam mogućnosti dozvoljavaju...Možda smo zapravo baš zbog toga ludi.

Link to comment
Ne razumem teoretsko pitanje. Misliš, zašto bi se iko trudio da radi svoj posao onako kako treba da se radi? I kakve veze Apple ima sa tim, u zemlji u kojoj ni nema svoje predstavništvo niti marketing?
Aman, Apple ovde postoji. U mizernoj količini i na idiotski način, ali postoji - nema predstavništvo, ali ima PR/mkt agenciju koja se zove Smartpoint. Nije neko zastupljen u zemlji samo ako ima predstavništvo. Marketing fondovi idu itekako u zilion zemalja gde firmi zvanično nema. Ili vi mislite da HP/Apple/Dell/Lenovo/ko god mora imati predstavništvo u svakoj zemlji ovog sveta? Ili da ComTrade Group distributer povlači Apple proizvode zbog filantropije i ljubavi prema dizajnu a ne zato što vuče deo marketing fondova, makar preko Mađarske?I ko kaže da se ljudi ne trude da rade svoj posao kako treba da se radi? Ponavljam, na primer ovde Prestigio ima 60% udela u tabletima, Asus 25%, i hoće da daju uređaje na test. Agencija koja zastupa Apple niti pr boj sa @apple.com neće niti može. Prvi problem je Apple i dostupnost njegovih proizvoda za prave novinare*. Kada se to reši, možete kukati na novinare.* - za one koji hoće da testiraju i predstave napravu u punoj meri, a ne one koji samo prepisuju sa interneta, tj. one kojima uređaji ni ne trebaju da bi o njima pisali, što je uvek 95% lakše.Neki bi se bunili da se ne piše o devet Apple proizvoda, a ne o tri. :fantom: Edited by Filipenko
Link to comment
Aman, Apple ovde postoji. U mizernoj količini i na idiotski način, ali postoji - nema predstavništvo, ali ima PR/mkt agenciju koja se zove Smartpoint. Nije neko zastupljen u zemlji samo ako ima predstavništvo. Marketing fondovi idu itekako u zilion zemalja gde firmi zvanično nema. Ili vi mislite da HP/Apple/Dell/Lenovo/ko god mora imati predstavništvo u svakoj zemlji ovog sveta?
I da ne zaboravim (zaboravio sam juče) - sastavni deo marketinga jeste i slanje uređaja redakcijama na testiranje, čačkanje i isprobavanje. I to je veoma značajno i za novinare i za javnost. Naravno, Apple ništa ne radi po tom pitanju. I sada imamo situaciju da na našem tržištu Asus meni pošalje 5 uređaja, HP 3, Dell 1, Toshiba 2, itd itd. - o čemu ja da pišem? I kako da pišem o Apple uređajima? I, u krajnjoj instanci, i medij je preduzeće, koja je njegova finansijska računica da insistira da prikazuje Apple stvari ako sam Apple to ne interesuje?
Uglavnom si sam sebi odgovorio, ali još malo da pojasnim - da, predstavništvo ne postoji, kao ni marketing. To što možda postoji neka agencijica koja je u rodbinsko-poslovnoj vezi sa lokalnim distributerima, to nema veze sa Appleom, koji je firma (slično kao Bang and Olufsen i još neki) koja nikad i nigde ne daje lokalnim agencijama ovlašćenja što se tiče marketinga, nego se sve živo radi po surovim standardima iz centrale, sa vrlo strogim gajdovima koji se tiču i veličine fonta i proreda na potencijalnom lokalnom adaptiranom oglasu. Za razliku od recimo Microsofta, koji je lokalno rasturen na dosta malih agencija, i gde akauntkinja egzekjutiv Libela Stavroforov može da napiše tupav kopi i da joj isti bude odobren od strane lokalnih MS menadžera i direktora. Apple to nema, dakle nije prisutan u tom smislu, sve ovo što vidimo su lokalne budževine. Uostalom, nemaju ni potrebu da se bave nama, mi im nismo nikakvo tržište, što zbog kupovne moći, što zbog lokalnih mobilno operaterskih kartela zbog kojih se recimo ajfon nikad neće naći u ponudi u standardnoj kombinaciji.
Link to comment

Predstavništvo ne postoji, marketing postoji - fondovi se povlače. Sad, to što to ne ide direktno preko Apple-a, već preko mađarskog distributera Apcoma, i što to nije full marketing već se pokrivaju samo neki delovi marketinga i deo PR priče, to je njihov problem i njihova procena da od toga ne bi imali ništa korisno. Marketing je i kada te niko živ ne vidi, niti vidi ikakvu reklamu niti bilo šta vezano za tebe, a tvoj regionalni distributer napravi sporazum sa lokalnim distributerom i uzima ti pare za to. Kao što rekoh, kako god da im odgovara.Što se mene tiče, korisnici su ti koji su uskraćeni jer se malo toga njihovog može dobiti za potrebe prikaza. Ali nemojmo onda kriviti IT novinare koji bi onda valjda trebalo da kupuju uređaje da bi ih prikazali divnoj javnosti...Ispade da je glavni problem što su novinari prepisivači - a gde kao IT novinare posmatrate valjda novinare Blica, Joy-a i tome slično i još kukate da prepisuju :cry: Šta drugo oni mogu da urade osim da napišu nekoliko generičkih pasusa...A situacija će sasvim sigurno ostajati sve istija™ koliko god oni budu ostajali tvrdoglaviji da smo mi mali i da oni ovde ne treba da budu zvanično. Živo me zanima kako im Hrvatska, Crna Gora, Makedonija nisu mali.U svakom slučaju, skrenusmo sa teme, i to žestoko.

Edited by Filipenko
Link to comment

Meni je potpuno jasno da Apple zvanicno ne radi u Srbiji. I vec sam rekao zasto mi to jako smeta, ali ponovicu: ne mogu da uzmem iPhone uz ugovor i nemam legalan pristup App Store-u.Ovo mi toliko smeta (bolje reci nervira), da razmisljam da se obratim nekoj organizaciji za zastitu potrosaca, ili trzisnoj inspekciji, jer se ovde prodaju uredjaji kojima je zbog nemogucnosti pristupa App Store-u znatno smanjena upotrena vrednost (ovo se posebno odnosi na Mac racunare, kod kojih sad i update operativnog sistema ide preko App Store-a).DODATO: Novinari su krivi jer ne pisu o ovim problemima. Kada bi uz svaki hvalospev o Apple uredjajima napisali da mogu da se kupe kod nas, ali ne da se koriste onako kako je zamisljeno, mozda bi neko shvatio da postoji problem.To da li Apple ima ovde predstavnistvo ili ne, mene bas briga. Sumnjam da ga ima u pola Africkih zemalja u kojima posluje. Hocu samo srpsku zastavicu na iTunes nalogu.

Edited by Aion
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...