Jump to content
IGNORED

Buy*ology


Zoe

Recommended Posts

sladak ti je smajli.
Slazem se. Nego, ono sto me zaista zanimalo je tvoj komentar na studiju za koju sam ti dala link. Ostalo mi i nije suvise interesantno, ali hvala na trudu u svakom slucaju.
Link to comment
  • Replies 226
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Zoe

    42

  • Indy

    39

  • расејан

    36

  • leto je

    24

Top Posters In This Topic

Зар да?Да ли би и некоме ко се слаже с тобом спочитнула предрасуде?
Nema potrebe da se bilo tko sa mnom slozi oko bilo cega posto oko neuromarketinga jos nemam izgradjen stav, ali imam vrlo pozitivno misljenje o Lindstromu zbog nekih drugih stvari koje pojasnjava u svojim knjigama.
Dalje nisam gledala. Koga zanima, neka ukuca Lindstrom i ode na sajt.
Link na Lindstromovu stranicu sam dala jos prije xx strana, pa me mrzi da se ponavljam. A inace, tvoje povrsno citanje nije proizvelo nista posebno osim potpuno krivog tumacenja onoga o cemu se tamo govori.
Link to comment

stvarno ne mogu da citam citav strucni clanak da bih diskutovala na forumu. nemam vise vremena kao nekad. iz abstrakta vidim da ljudi radije kupuju ono sto vole i sto nije nerazumno skupo. uz to, ono sto ih privlaci ima drugaciji uticaj na mozak od onog sto ih odbija, a oni sami nisu previse vesti u sticanju uvida u motive svog ponasanja. sve navedene tacke mi deluju smisleno i poznato. i dalje mi nije jasno sta je tacno pitanje za mene.

Link to comment
Nema potrebe da se bilo tko sa mnom slozi oko bilo cega posto oko neuromarketinga jos nemam izgradjen stav, ali imam vrlo pozitivno misljenje o Lindstromu zbog nekih drugih stvari koje pojasnjava u svojim knjigama.Link na Lindstromovu stranicu sam dala jos prije xx strana, pa me mrzi da se ponavljam. A inace, tvoje povrsno citanje nije proizvelo nista posebno osim potpuno krivog tumacenja onoga o cemu se tamo govori.
Нема потребе око тога да се неко сложи, ал' ко се не слаже то теби није занимљиво или укриво тумачи итд итд.Зар ти се не чини да је Линдстром то написао као проповед већ преобраћенима, тј они који већ верују да је маркетиншка манипулација јако добра ствар за самоспознају, цивилизацију, зубе и тен ће у његовој књизи наћи потврду да су од почетка били у праву, али невернике неће убедити. Јер се ни не труди, или не уме. Опанчари иду боси. Мајстор научног маркетинга не успева да увери сумњичаве међу читаоцима - какав је то мајстор онда?
Link to comment
uz to, ono sto ih privlaci ima drugaciji uticaj na mozak od onog sto ih odbija, a oni sami nisu previse vesti u sticanju uvida u motive svog ponasanja.
Pa upravo o tome je rijec. Recimo da su istrazivanja pomocu fMRI samo potvrdila ono sto je u psihologji vec poznato.
i dalje mi nije jasno sta je tacno pitanje za mene.
Nemam pitanja. Sorry sto sam ti oduzela vrijeme. :)
Нема потребе око тога да се неко сложи, ал' ко се не слаже то теби није занимљиво или укриво тумачи итд итд.Зар ти се не чини да је Линдстром то написао као проповед већ преобраћенима, тј они који већ верују да је маркетиншка манипулација јако добра ствар за самоспознају, цивилизацију, зубе и тен ће у његовој књизи наћи потврду да су од почетка били у праву, али невернике неће убедити.
Ne, uopce mi se ne cini. To se cini tebi iako knjigu nisi ni procitao, niti imas jasnu predstavu o cemu se radi, nego si odokativno donio sud kako to nista ne valja. A meni se ne da diskutirati na takav nacin. Edited by Ziza
Link to comment
Link na Lindstromovu stranicu sam dala jos prije xx strana, pa me mrzi da se ponavljam. A inace, tvoje povrsno citanje nije proizvelo nista posebno osim potpuno krivog tumacenja onoga o cemu se tamo govori.
Rekla si mi da ti se ne obraćam. Ne razumem zašto se ti obraćaš meni.To što ti imaš pozitivan stav o Lindstromu ne znači da ja ne mogu da imam negativan stav. Takođe ne razumem zašto očekuješ od mene da čitam knjige koje ti preporučuješ. Ili da se bavim celokupnim sajtom. Gledala sam i čitala ono što si kačila u temi i na osnovu toga komentarisala. U poslednjem postu nisam čak dala ni komentar. Samo sam prepričala klip koristeći reči koje je on koristio. Ja uopšte nisam razmišljala o tome da vršim bilo kakav uticaj na masu svojim mišljenjem. Ti, sad vidim, jesi. Onda se potrudi da argumentovano odgovaraš na postove koji se protive tvom stavu, umesto što napadaš ljude koji iznose mišljenje suprotno tvome. Ako ti je cilj promocija ove teorije, nastup ti je skroz pogrešan.
Link to comment
тј они који већ верују да је маркетиншка манипулација јако добра ствар за самоспознају, цивилизацију
Ti standardno potcenjujes manipulaciju, a stalno nas manipulises da prestanemo da koristimo tudjice. ;) Nema sta da se "veruje" da je manipulacija dobra za civilizaciju, civilizacija je 1 manipulacija.
Link to comment
Ako ti je cilj promocija ove teorije, nastup ti je skroz pogrešan.
Ok, u pravu si. Evo na primjer, to sto Lindstrom tvrdi o kupnji torbe je tocno i cak nema tj. ne mora imati nikakve veze sa skenom mozga, nego je cista psihologija. I nije nista novo ni revolucionarno da ljudi statusnim simbolima oglasavaju svoju pripadnost odredjenom stalezu, grupi, nazovi to kako hoces. Ti medjutim tvrdis (tj. cudis se) da je to glupost. Sto sad da ti na to odgovorim? :)
Link to comment
Ti standardno potcenjujes manipulaciju, a stalno nas manipulises da prestanemo da koristimo tudjice. ;)
Па јеси ли и сам рекао да сви ми вазда нешто продајемо? Е, показна вежба.
Nema sta da se "veruje" da je manipulacija dobra za civilizaciju, civilizacija je 1 manipulacija.
Можда не по дефиницији... али :isuse: сам себи, јер свака дефиниција цивилизације је већ сама по себи нека мутљавина, свако прави неку своју где ће да изгледа леп висок плав и паметан.Те у ствари ниси у праву са оним 1, цивилизација је више манипулација: прво, да би се направила, треба измунтати остале да подметну леђа за заједничку ствар, да се пале на ентузијазам и дигну споменик организатору; друго, чим почну да причају шта је цивилизовано а шта не, у ствари причају како су сви који не раде као ја (што причам да треба) нецивилизовани. Трећа би била у сваком набрајању састојака - тј шта се сматра цивилизацијском тековином а шта њеним отпадом, опет манипулација. А нашло би се још.
Link to comment
Ok, u pravu si. Evo na primjer, to sto Lindstrom tvrdi o kupnji torbe je tocno i cak nema tj. ne mora imati nikakve veze sa skenom mozga, nego je cista psihologija. I nije nista novo ni revolucionarno da ljudi statusnim simbolima oglasavaju svoju pripadnost odredjenom stalezu, grupi, nazovi to kako hoces. Ti medjutim tvrdis (tj. cudis se) da je to glupost. Sto sad da ti na to odgovorim? :)
Molim te da počneš pažljivo da čitaš ono što pišem. Ti si kao temu nametnula Lindstroma i o njemu ovde govorimo. Ja i nekolicina drugih pokušavamo da ti kažemo da se čovek ponaša kao da je izmislio toplu vodu i da za to uzima pare. Tačno tako kao što kažeš - to ne mora imati veze sa skenom mozgom, to je psihologija. Zar to nismo znali i pre njega? A on se ponaša kao da nam otkriva velike istine. Trgovina mora da se bavi psihologijom pojedinca i grupe da bi opstala. Razvoj društva dovodi do pomaka u istraživanjima, pa se tu uplete i sken mozga. Sve priznajem. Ali kakve veze ima Lindstrom s tim? Drugi deo priče oko kojeg nastaje zabuna je famozna manipulacija. Kad on kaže: "Skenirali smo dve hiljade ljudi i ovaj deo mozga (obeležen čeoni režanj)je pokazao da osobe koje kupuju tašne Luj Viton misle da su iznad drugih....." Šta je čuo prosečni gledalac? Društvenu kritiku? Došao je do samospoznaje o svojim problemima? Ne. Čuo je: "Jbt, ovaj se razume u mozak. A ta tašna je znak da sam uspešna i bolja od drugih. Idem da kupim."U mom gradu Idea se nalazi u samom centru. Oko centralnog trga su zgrade i ona je u jednoj od njih, na mestu nekadašnje prodavnice nameštaja, posteljine, zavesa. Onaj koji živi u tim zgradama i ne ide mu se 10 min da kupi kvalitetno voće i povrće, pazariće kod njih. To je ok. Svako ima različite prioritete, odnos prema hrani, kupovini. Oni ponudili, naći će se kupac. Ali reći da ljudi kupuju voće u Idei, jer se nalazi odmah pored vrata je, da izvineš, čista nebuloza. I da mi neko na taj način uvlači psihologiju u kupovinu smatram bezobrazlukom. Edited by leto je
Link to comment
Ja i nekolicina drugih pokušavamo da ti kažemo da se čovek ponaša kao da je izmislio toplu vodu
A otkud ti uopce ideja da se on ponasa kao da je izmislio toplu vodu? Iz kojeg dijela topica ili onoga sto si vidjela na njegovoj stranici si uspjela stici do takvog zakljucka? I koja je to nekolicina drugih? Ti i Rasejan?
Link to comment
A otkud ti uopce ideja da se on ponasa kao da je izmislio toplu vodu? Iz kojeg dijela topica ili onoga sto si vidjela na njegovoj stranici si uspjela stici do takvog zakljucka? I koja je to nekolicina drugih? Ti i Rasejan?
Od celog posta ti si se uhvatila tu rečenicu da prokomentarišeš. :) I nije ti prvi put. Ja sam to zaključila iz onoga što si ti postavila u temi, već sam ti rekla. Druge pitaj. Isto ti je rekla i le petit nicolas, kao i ljilja srpkinja. Indy je bio blag i odgovara ti njegov način govorenja i komunikacije. Dok ti se rasejan i ja iz nekog razloga ne dopadamo. Da sam inadžija, sad bih ti kvotovala ranije postove učesnika u temi. Pošto nisam, samo ću ti reći, čitaj šta pišu ljudi koji učestvuju u temi koju si ti pokrenula.
Link to comment
Od celog posta ti si se uhvatila tu rečenicu da prokomentarišeš. :)
Hm, pa vjerojatno zato sto je ta recenica poanta cijelog posta, ali kad vec inzistiras, mogu te ja skenirati i detaljnije. :D
Ja sam to zaključila iz onoga što si ti postavila u temi, već sam ti rekla.
Ti si zakljucila ono sto tebi odgovovara, a da pritom uopce nisi procitala cijelu temu, pa me nakon 14 stranica pitas ovo:
Razvoj društva dovodi do pomaka u istraživanjima, pa se tu uplete i sken mozga. Sve priznajem. Ali kakve veze ima Lindstrom s tim?
Iako je jos na pocetku receno da je Lindstrom marketing strucnjak koji je napravio, naravno uz pomoc naucnika, najvece globalno istrazivanje na tom podrucju koje je trajalo pune 3 godine i u koje je utrosena gomila novaca. Uz to ti nije problem da mene prozivas za nepazljivo citanje.
kao i ljilja srpkinja.
Ljilja Srpkinja nema vremena (na zalost) inace bi vjerojatno njeno sudjelovanje na ovom topicu bilo drukcije od onoga sto ti ocekujes. Cilj Buyology nije u tome da kupce prevari, nego da ih zadovolji, ali to je tebi iz nekog razloga ocito neshvatljivo, mada je i to naglaseno u nekoliko navrata, cak i na konkretnim primjerima. Ljudi nisu kreteni i nikakve psiho manipulacije ni skenovi mozga ih ne mogu natjerati da kupuju los proizvod; ukratko, mogu biti prevareni samo jednom, a takva prevara je neisplativa proizvodjacu koji zeli opstati na trzistu.
Čuo je: "Jbt, ovaj se razume u mozak. A ta tašna je znak da sam uspešna i bolja od drugih. Idem da kupim."
Tako nesto su culi oni malo gluplji. Kao prvo, Lindstrom se zaista ne razumije u mozak,(iako se dobro razumije u psihologiju) ali se razumiju neuroznanstvenici bez kojih cijelo istrazivanje ne bi bilo moguce. A kao drugo, Lindstrom ne prodaje tašne, niti mu je to cilj, nego eventualno svoje knjige zato sto ce svatko kome je tema interesantna pozeljeti nauciti vise, pa ce kupiti negovu knjigu.
Ali reći da ljudi kupuju voće u Idei, jer se nalazi odmah pored vrata je, da izvineš, čista nebuloza. I da mi neko na taj način uvlači psihologiju u kupovinu smatram bezobrazlukom.
Voce pored ulaza se ne nalazi samo u Idei, nego u pretezno svim supermarketima i to nije njihova, ni Lindstromova izmisljotina, nego procjena psihologa. Prema tome, psihologija jeste uvucena u to, koliko god to tebi zvucalo nebulozno.
Indy je bio blag i odgovara ti njegov način govorenja i komunikacije.
Zaista nema potrebe da mi tumacis Indijeve reakcije posto ga vjerojatno poznajem malo bolje od tebe. Indy je samo oprezan i skeptican (s razlogom) ali istovremeno zna o marketingu nesto vise od npr. tebe ili Rasejanog, pa je zato i razgovor s njim daleko laksi. Edited by Ziza
Link to comment
  • 2 months later...

Prica je nesto starijeg datuma, ali sam tim ne gubi na atraktivnosti, a i odlicno se uklapa u temu :D

BBC World: Middle EastIsrael's latest in designer nothingness"Waiter, there's absolutely nothing in my soup!"An Israeli restaurant in one of the most fashionable areas of Tel Aviv has come up with a new concept to pull in the customers. Cafe Ke'ilu - or "Cafe Like" - gives its clientele the chance to enjoy all the social pleasures of going out for a meal - but without the food. It is the ultimate poseur's paradise, according to BBC correspondent Ade Akintonwa. Cafe Like boasts the most fashionable menu ever - one with nothing on it. Taking the idea of cafe culture to the extreme, it is a restaurant that sells style, not food. Or so say its owners. You may laugh, but Cafe Like is doing a roaring trade Customers can choose anything they want from the most exhaustive menu which includes everything from fried octopus to chocolate rolls in cranberry sauce - but all you will get is an empty plate. The dubious pleasure of enjoying an invisible meal costs $5. Ordering an after-dinner coffee gets an empty cup. Clearly for some the service is enough on its own. Empty jars of paté add a certain ... nothing "This place is different from other places," said Ronen, a regular customer. "It sells atmosphere instead of food." And the staff are just as enthusiatic about the restaurant's appeal. "The place addresses people who find food interesting," said Mairev, a waitress. "People find the place visually attractive or that like the place's design." The cafe's design is certainly quite eye-catching. The artistic arrangement of empty wines bottles, the empty cans of liver paté and other culinary teasers are definitely original. But some passers-by thought it was all just one big joke. "I think it is very weird," said one. "I have never seen something like this. You come here to eat nothing, you can even come to the waitress and tell her you want more and it seems very stupid." It may seem "stupid" but after two weeks, the owners say business is booming. And there are plans for expansion. Cafe Like is now said to be considering a take-away and delivery service.
Edited by Zoe
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...