Jump to content
IGNORED

Fragmenti


Jolly Roger

Recommended Posts

1 ispravka, preciznosti radi: u clanku se ne govori o Rusiji, nego o CCCP.

( Союз Советских Социалистических Республик) ;)

Link to comment

1 ispravka, preciznosti radi: u clanku se ne govori o Rusiji, nego o CCCP.

( Союз Советских Социалистических Республик) ;)

Šta dete zna šta je Союз Советских Социалистических Республик.

Link to comment
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Ajde bre Vatra, ove dve slike nisu ista klasa: na mojojtm je uhvacen trenutak dokrajcivanja, overa, 1 drama, ubistvo takoreci...

Ova tvojatm je velikoserijska, 1 ratni standard takoreci  -_-.

Al' nije vazno, obe su slika.

Idemo dalje, fragment po fragment:

 

German_Russia_1942_zpsv33k1kxq.jpg

Rusija, kraj 1942. i telo poginulog Nemca upotrebljeno kao znak za obelezavanje staze, пртине...

Link to comment

Ajde bre Vatra, ove dve slike nisu ista klasa: na mojojtm je uhvacen trenutak dokrajcivanja, overa, 1 drama, ubistvo takoreci...

Ova tvojatm je velikoserijska, 1 ratni standard takoreci  -_-.

 

На слици је Б-17 серијски број 42-5786, оборен 15. априла 1944. приликом бомбардовања Ниша (доле се види ранжирна станица у Нишу). Авион је ломом крила изгубио контролу и пао у ковит, десеточлана посада није могла да искочи и сви су погинули. Језиво је кад се схвати да је посада, иако неповређена у трупу, у ствари већ у мртвачком сандуку.

 

Није било пуно оваквих случајева над Југославијом, а мислим да ниједан други није снимљен.

Link to comment

На слици је Б-17 серијски број 42-5786, оборен 15. априла 1944. приликом бомбардовања Ниша (доле се види ранжирна станица у Нишу). Авион је ломом крила изгубио контролу и пао у ковит, десеточлана посада није могла да искочи и сви су погинули. Језиво је кад се схвати да је посада, иако неповређена у трупу, у ствари већ у мртвачком сандуку.

 

Није било пуно оваквих случајева над Југославијом, а мислим да ниједан други није снимљен.

Jebote, nisam znao da je slika iz iznad Nisa, hvala.

Kad smo kod nasih krajeva zao mi svojevremenih izvestaja neke ekipe koja je pomagala Amerikancima, negde pocetkom 50-ih da tragaju za grobovima njihovih nestalih, a nemam sada pri ruci svoje beleske: Amerikanac, lovac, oboren negde iznad Hercegovine, Mostar, nick je bio nesto sto je udaralo na Babyface, tako nekako, a udesio ga je licno #1 mislim naravno na Hartmana kad je neke '44 za kratko gostovao na nasem terenu.

Uz jos par njih.

 

 

Edit: a sto se dramatike tice, ne znam jesi li obratio paznju na onog malog u donjem desnom uglu.

Edited by namenski
Link to comment

Jebote, nisam znao da je slika iz iznad Nisa, hvala.

Kad smo kod nasih krajeva zao mi svojevremenih izvestaja neke ekipe koja je pomagala Amerikancima, negde pocetkom 50-ih da tragaju za grobovima njihovih nestalih, a nemam sada pri ruci svoje beleske: Amerikanac, lovac, oboren negde iznad Hercegovine, Mostar, nick je bio nesto sto je udaralo na Babyface, tako nekako, a udesio ga je licno #1 mislim naravno na Hartmana kad je neke '44 za kratko gostovao na nasem terenu.

Uz jos par njih.

 

 

Edit: a sto se dramatike tice, ne znam jesi li obratio paznju na onog malog u donjem desnom uglu.

 

Мислиш на Fw-190?

Јесте акција, али гледам на то другачије - ови су могли не само да се већином извуку, већ можда и да се довуку до куће.

 

Колико знам, Хартман није боравио код нас.

Били су у Нишу неки експерти којима је посао био да пресрећу Тврђаве оштећене изнад Румуније.

 

Што се тиче ловца код Мостара, да није неко од ове двојице:

Robert Voelker

James Rogers

Они су оборени 14. јануара у борби са Ме-109.

 

Иначе Американци још траже своје нестале по свету, укљ. и Југославију.

Нпр. ону двојицу који су погинули код Ниша против Совјета, њих би скоро могли да пронађу.

 

Link to comment

Погледао литературу, ова двојица код Мостара су оборени од пилота из JG27.

Нико од пилота који је пријавио обарање тог дана није био познат.

Edited by vathra
Link to comment

Jebiga, ne vredi, nemam pri ruci nista, ali koliko se secam Hartman je odboravio neko vreme u Madjarskoj, mislim na bazu.

To se da proveriti uostalom i ti ces to bolje od mene sigurno.

Ali sam za Amerikanca kojeg sam pomenuo skoro siguran, secam se i 1 reportaze na temu njega gde su baratali Harmanom i njegovim obaranjima iznad Jugoslavije, obaska dokumenti koje sam pomenuo.

 

 

Edit:

Robert Voelker
James Rogers

 

Sto se imena tice, ne vredi, ne secam se, ali se odlicno secam fotografije lika u pomenutoj reportazi, klinac...

Edited by namenski
Link to comment

Мало ко од америчких авијатичара је био старији од 20-ог годишта, рецимо једноцифрен проценат.

Углавно двадесета годишта.

 

Не знам од кад је та репортажа, али добри документи су тек од скоро постали доступни.

Дотад си могао да чујеш тезе и да је Егзипери пао код нас и сл.

Link to comment

Сад сам погледао у Циглићевој књизи о Ме-109, нико из ЈГ 52 није поднео пријаву да је оборио авион над Југославијом.

Нису летели овде и то је то.

Link to comment

Мало ко од америчких авијатичара је био старији од 20-ог годишта, рецимо једноцифрен проценат.

Углавно двадесета годишта.

 

Не знам од кад је та репортажа, али добри документи су тек од скоро постали доступни.

Дотад си могао да чујеш тезе и да је Егзипери пао код нас и сл.

Ono 'bebifejs' mi se stalno vrzma po glavi, lik nije ni po cemu bio izuzetak, pa ni po godinama, ali se tvrdnje o njemu kao Hartamnovom pacijentu odlicno secam.

Reportaza je negde iz sredine 80-ih, i to iz nekog od ozbiljnihtm onovremskih casopisa, imam to negde ali trenutno daleko.

Ne vredi ovako, nisam naoruzan :D ako nesto iskopas, dojavi.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...