Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Znam, bukvalno ima struje da se dovuče do sledeće stanice. Varijanta dva je baterijski pristup, ali za to bi trebalo aktivirati one naslage litijuma što imamo pa izgraditi fabriku baterija. Mislim da sam pre neku godinu video neki promotivni materijal neke francuske kompanije koja je nudila potpuno električne autobuse, doduše samo one kratke, sa troja vrata. 

Link to comment

mi stvarno imamo litijuma? to nije neki mit? :huh:

 

naravno da imamo, pogledaj samo koliko mobilnih telefona ima u srbiji, bar par miliona a gde su ajpedovi i leptopovi :fantom:

Link to comment

imamo litijum u radjevini. drugo svetsko nalazishte po velichini, prvo je u boliviji, na zalost, oba zajednu ne bi mogla da pokriju projektovanu svetsku potrebu za baterijama, bar se tako govorilo kad sam poslednji put pratila. kuriozitet je shto ovaj nash mineral, jadarit, hemijski najpribliznije odgovara mitskom kriptonitu. radjevci zveknuli supermena, ima smisla :D

 

(moguce je, pa se unapred izvinjavam, da sam prichu o kolichinama pobrkala sa cerijumom, koji je vidjen za gorvine celije, ali od te priche nece biti nishta jer ga nema dosta, samo se vrte istrazivanja. a ovog jadarita ima solidno kod nas, naravno, u poredjenju sa ozbiljnim rudama to je smejanje, ali eto.mozemo da se zakljuchamo i pushtamo svoje baterije ^_^)

Edited by gospa buba
Link to comment

neverica... srbija i bolivija spasitelji :D

 

to onda znači da ćemo uskoro na neke nove baterija čim sad znamo da nemamo dovoljno za onoliko koliko nam treba

Link to comment

 

 

to onda znači da ćemo uskoro na neke nove baterija čim sad znamo da nemamo dovoljno za onoliko koliko nam treba

 

 

i na struju i na baterije, da ne kazem ac/dc :lolol:

Link to comment

Početna ideja Mercedesa je bila da se Ikarbusu daju šasije autobusa Mercedes Citaro, koji ima 3 vrata i niskopodan je. Medjutim, Ikarbus nije sposoban da napravi karoseriju koja bi bila takva, jer nijedna karoserija koju je u stanju da napravi Ikarbus nije takva. Kad su to ljudi iz Mercedesa ukapirali, digli su ruke od svega.

 

Cekaj, a sto je toliki problem napraviti karoseriju za takvu sasiju?

 

Ja sam to vise kontao kao - "Evo vam ove sasije za medjugradske, nama ionako vise ne trebaju..."

Link to comment

neko vreme nisam ulazio u vozila gradskog prevoza. čuo sam za novi zonski sistem no, mene ne dodiruje. 'ajde mi objasnite:

u autobusu, na displeju, čitam "zona 1, 89 dinara 90 minuta". posle nekog vremena, promeni se u "zona 2......". važi li ono čekiranje u zoni 1 i dok se voiš u zoni 2 a kraće je od 90 minuta?

 

 

Postupak očitavanja ukoliko se korisnik kreće u okviru više zona

Ukoliko se zona odredišta razlikuje od zone u kojoj korisnik započinje vožnju, potrebno je da na ekranu validatora odabere zoni odredišta i prinese kartica validatoru, pri čemu će biti skinut iznos za osnovnu vremensku kartu u trajanju od 90 minuta za jednog putnika za odabrane zone.


Validator zvučnim signalom i odgovarajućom porukom na ekranu obaveštava putnika o uspešnom očitavanju. Ukoliko preostali iznos novca na kartici nije dovoljan za plaćanje usluge, validator se oglasava zvučnim signalom i na ekranu se ispisuje odgovarajuća poruka.

 
Edited by djordje geprat
Link to comment

Cekaj, a sto je toliki problem napraviti karoseriju za takvu sasiju?

 

Ja sam to vise kontao kao - "Evo vam ove sasije za medjugradske, nama ionako vise ne trebaju..."

Pa problem je, jer moraš da imaš tehnološko-proizvodne mogućnosti da praviš takvu karoseriju, a Ikarbus to nema(moralo bi da se uloži mnogo para). U medjuvremenu, otkad je Ikarbus osnovan i kupljena oprema, stvari su evoluirale, pa su pozicije nekih bitnih elemenata gradskih autobusa promenjene, a to Ikarbus bez značajnih ulaganja ne može da isprati.

Zato je pravljen tako neki frankenštajn, sa budženim trećim vratima, sa stepenicima unutar busa i ostalim "rešenjima", koja su naravno osudjena na propast.

Ali, da bi se zadovoljio psihopatin ego, moralo je da se to uradi i da se bace pare, da bi se on i Mali mozak provozali u kao novim autobusima.

Link to comment

neko vreme nisam ulazio u vozila gradskog prevoza. čuo sam za novi zonski sistem no, mene ne dodiruje. 'ajde mi objasnite:

u autobusu, na displeju, čitam "zona 1, 89 dinara 90 minuta". posle nekog vremena, promeni se u "zona 2......". važi li ono čekiranje u zoni 1 i dok se voiš u zoni 2 a kraće je od 90 minuta?

 

Ne vazi, moras da odaberes zonu odredista na displeju, sto znaci da moras da unapred znas u koju zonu ides.

 

Valjda.

 

Tako je svuda u Parizu i svetu.

Link to comment

u novoj raspodeli karata sam zavrsio u drugoj zoni ali se ne uznemiravam nesto posebno,

udjem ocitam kartu bez bilo kakvog biranja i cepam u prvu zonu gde zive alfe i gde mi bete zaradjujemo za zivot.

Link to comment

u novoj raspodeli karata sam zavrsio u drugoj zoni ali se ne uznemiravam nesto posebno,

udjem ocitam kartu bez bilo kakvog biranja i cepam u prvu zonu gde zive alfe i gde mi bete zaradjujemo za zivot.

 

Tako je bilo i sa pantljičarama, onima sa 12 podeoka. Bilo je xy zona. Kucalo se 2 podeljka za prvu, tri za drugu, četiri za treću i tako mislim do sedme. To niko nije fermao, svi su presavijali samo dva podeljka i tako je stara pantljičara evoluirala na onu od 6 podeoka - 1 vožnja, jedno kucanje.

Link to comment

Tako je bilo i sa pantljičarama, onima sa 12 podeoka. Bilo je xy zona. Kucalo se 2 podeljka za prvu, tri za drugu, četiri za treću i tako mislim do sedme. To niko nije fermao, svi su presavijali samo dva podeljka i tako je stara pantljičara evoluirala na onu od 6 podeoka - 1 vožnja, jedno kucanje.

Ovako je u Amsterdamu i jos negde ne mogu da se setim. Tj. ucestao sistem.

Link to comment

Ne vazi, moras da odaberes zonu odredista na displeju, sto znaci da moras da unapred znas u koju zonu ides.

 

Valjda.

 

Tako je svuda u Parizu i svetu.

 

To znaci da u onoj liniji sto ulazi u drugu pa se vraca u prvu treba kucati samo prvu zonu ako se ide do kraja?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...