Jump to content
IGNORED

Šta je najbitnije što se u istoriji dogodilo na današnji dan?


Ajant23

Recommended Posts

1. Ne znam. Skupa je i municija i energija (struja, gas, benzin.....).

 

2. Nemam pištolj, a ni puške više.  Prodato za preživljavanje.

Link to comment
1 minute ago, zmanic said:

1. Ne znam. Skupa je i municija i energija (struja, gas, benzin.....).

 

2. Nemam pištolj, a ni puške više.  Prodato za preživljavanje.

Pa nista onda, uvek preostaje...

zyklon-b.jpg

 

...i dobra industrijska praksa...

 

:fantom:

Link to comment
7 minutes ago, zmanic said:

Preostaje kao posledica rudarenja Li, Ipak je cijanid u osnovi.

Znas kako, zajebavao bih se ja s tobom letnji dan do podne, ali mi je kratak fitilj na svako шаљење koje pomene istrebljenje i koje stavi (humanisticke) "nauke" pod navodnike...

Poslusaj me, ne teraj dalje, nemoj glavom kroz duvar, zaleteo si se, nalupetao, ljudi smo, boze moj...

 

:fantom:

  • +1 1
Link to comment
On 29. 6. 2024. at 13:41, Biramo Borbu said:

, Србија је нестала у пламену славе - његове речи. То је неки максимум максимума који се могао извући против најјаче војске на свету

Znam da je BB banovan, al Timur bi imao da kaže nešto na tu temu...

 

Kolko se sećam, Bajazit se posle Kosova fokusirao na konsolidovanje centralne teritorije i širenje po Aziji. Usput  im se desio Nikopolis (dobili) i Ankara (izgubili glat od Timora). U obe učestvuju srpski vazali. Posle Ankare Bajazitove smrti malo kasnije , kreće i građanski rat za Bajazitovog naslednika. Taman dok se to sve izdešavalo je i trajala "nezavisnost" Srbije. 

Link to comment
Posted (edited)
1 hour ago, Zverilla said:

Znam da je BB banovan, al Timur bi imao da kaže nešto na tu temu...

 

Kolko se sećam, Bajazit se posle Kosova fokusirao na konsolidovanje centralne teritorije i širenje po Aziji. Usput  im se desio Nikopolis (dobili) i Ankara (izgubili glat od Timora). U obe učestvuju srpski vazali. Posle Ankare Bajazitove smrti malo kasnije , kreće i građanski rat za Bajazitovog naslednika. Taman dok se to sve izdešavalo je i trajala "nezavisnost" Srbije. 

 

:D 

 

Ja sam odveć star, ali mi se čini da se dobro sećaš. Bitka kod Angore/Ankare je ključni razlog još par decenija srpske "nezavisnosti".

Edited by Ivo Petović
  • +1 1
Link to comment
Posted (edited)

Na današnji dan 1977. Lynyrd Skynyrd je na koncertu u Ouklendu odsvirala fantastičnu i apsolutno antologijsku živu verziju svoje pjesme Free Bird.

Zvijezde tog koncertnog dana bili su Stonsi, ali LS je zasjenio ne samo njih, nego i sve druge koji su se tog dana pojavili na Ouklendskom Koloseum stadionu.

I dan danas se u tom gradu priča o tom njihovom nastupu, a posebno o izvedbi te pjesme.

 

 

Sama pjesma je posvećena Southern rock virtuozu - gitaristi Djuanu Olmanu, koji je tragično poginuo vozeći motocikl 1971, mada je jednom prilikom pjevač LS Roni Van Zant rekao da je ona posvećena i Beri Okliju basistu grupe Allman Brothers Band, koji je isto poginuo na motociklu i praktički na istom mjestu gdje i Djuan, samao godinu dana kasnije.

 

 

U ovoj legendarnoj izvedbi najjači utisak ostavlja gitarista Alen Kolins, koji nosi gro petominutnog soloa, ali za nim nimalo ne zaostaju ni drugi gitarista Geri Rosington, na kojem su svi gitarski pasaži do početka Kolinsove erupcije, kao i fenomenalni pijanista Bili Pauel.

 

 

Sve u svemu istinsko remek djelo. 

 

 

Edited by apostata
  • +1 3
  • Hvala 4
Link to comment

Ja sam uz ovu pesmui uspavljivao klinca kad je imao godinu dana, na girtarskom solu, zaspi kao klada... Nikad mi nije bilo jasno zašto... :)

  • +1 2
  • Wub 1
  • Haha 1
Link to comment

A Ronnie Van Zandt je takođe nastradao te godine, samo u avionskoj nesreći sa još nekim članovima benda. 
 

Inače, zanimljiva je veza između Lynyrd Skynyrd, koji su dugo vremena kačili južnjačku zastavu na koncerima i Neil Younga, koji je naravno uvek imao srce na pravoj strani. Nije to baš tako lako shvatiti bez da se shvati kontekst. Recimo da to može da se opiše kao duality of southern things Jedan drugi legendarni southern rock band Drive-By Truckers imaju pesmu o tome. 

 

 

  • +1 1
  • Hvala 1
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

20.8.1939. Pocinje sovjetska ofanzina na Halkin Golu - jedna od najvaznijih bitaka koja je odredila tok ww2 koji je tek trebalo da pocne ;)

 

  • +1 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

29.08.1949, 07:00, Semipalatinsk, Kazaška SSR.

Dan kada su SAD izgubile monopol na nuklearno oružje.

 

РДС-1

 

 

 

 

 

Edited by apostata
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...