Jump to content
IGNORED

Šta je najbitnije što se u istoriji dogodilo na današnji dan?

Ajant23

Recommended Posts

13 hours ago, namenski said:

Govna da jede ko pomene politiku.

E ebga baš sam imao komentar.

• Haha 1
10 minutes ago, apostata said:

E ebga baš sam imao komentar.

:D 

Nemoj, ima ko bi, ali tetka, lek...

Ono, koga bas svrbi jezik moze da se pozove na 5. maj iste, 1961. godine kada se posto-poto pozurilo da se parira, doduse samo polovicno i javnosti radi...

Ipak, na prvog slobodnog coveka u kosmosu, cekalotm se do februara naredne, 1962. godine...

• 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
On 21. 1. 2024. at 23:21, Fakundo Sava said:

Pošto je na današnji dan pre 100 godina preminuo najveći sin naroda svog jer može neko da mi preporuči 

dokumentarac ili film o ruskom građanskom ratu 

• 4 weeks later...

На данашњи дан, пре тачно 80 година, 6. јуна 1944, Запад се вратио кући...

• +1 2

završio pre par dana band of brothers, sad manje više serija gladao sam je min 5 puta i svaku scenu znam napamet, al sam ovoganputa netremice gledao one njihove izjave na početku i na kraju

bukvalno su bili deca jedva 20g. 

a što se tiče operacije, niti je bilo do sada takve niti će biti 160k vojnika mahom iz usa, a do kraja avgusta preko 2 miliona uz pripadajuću tehniku

7 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

a što se tiče operacije, niti je bilo do sada takve niti će biti 160k vojnika mahom iz usa, a do kraja avgusta preko 2 miliona uz pripadajuću tehniku

I, do kraja:

48000000-tona-za-Ajzenhauera.jpg

1 klasik...

Ali, da me ne shvatis pogresno :), samo se nadovezujem: sve ovo sto si pomenuo su ipak samo tehnikalije, obaska sto su na svim stranama bili dvadesetogodisnjaci - a pa ko bi drugi, prosek Sutjeske bio je takodje negde oko 20 godina ako ne i manje - i obaska sto se o koncentracijama ljudi i tehnike da razgovarati...

Ima, vaznije je nesto drugo: to leto '44. godine verovatno je bilo nikad pre i nikad posle vidjeno i dozivljeno leto najvecih nada Covecanstva.

I na istoku i na zapadu...

Konacna izvesnost da ce Zlo biti savladano, da vredi i da je vredelo boriti se i umirati za jedan bolji svet...

Sve posle je, pa - jebiga.

Ali sam siguran da svi nasi dvadesetogodisnjaci, ukljucujuci i one sa normandijskih plaza tih dana ne bi nikako bili zadovoljni danasnjim svetom.

• +1 1
  • Hvala 1
  • Tužno 1

Samo, da ne bude zabune, a u prilog i kao dokaz istinske velicine i zrtve dvadesetogodisnjaka koje smo pomenuli, ni traga misionarstva, ponajmanje talambasanju o idealizmu, patriotizmu, mucile su ih iste brige - i one na istoku i one na zapadu - kakve su od kako je sveta i veka mucile ljude pod oruzjem, vojnike: da li cipele/cizme/cokule zuljaju, da li se i kako i ako uopste doruckovalo, ima li i ako nema gde se mogu naci/ukrasti cigarete/duvan, kako zabusiti, uhvatiti krivinu, dal' ce se dupe ponovo ojesti na marsu, kako prikriti, savladati strah, iskopati negde, izbunariti neki alkohol...

Ali - kada je trebalo krenuti.

Kretali su.