Jump to content
IGNORED

Šta je najbitnije što se u istoriji dogodilo na današnji dan?


Ajant23

Recommended Posts

1 hour ago, Radoye said:

Apropo gubitaka na srpskoj i turskoj strani u Boju na Kosovu i konacnog pobednika bitke - nije se jednom desilo u istoriji da strana koja protivniku nanese teze gubitke od svojih na kraju bude strateski porazena. Ono sto je bitno je da nakon Vidovdana 1389. Srbi vise nisu imali znacajniju vojsku s kojom bi se suprotstavili Turcima, dok su Turci jos uvek imali vojsku da nastave planirane osvajacke pohode. I tu se sva diskusija o "ko je pobedio" zavrsava.

Па и заустављена су им освајања приличан број деценија после Косовске битке. Нису умарширали у Крушевац 1389-те. Али, са севера, Угари су одмах пошто су чули да је Лазар мртав кренули да освоје земље удовице Милице и да умарширају у Крушевац, то је један од главних разлога за успостављање вазалног односа са Турцима - јер Турци су нас бар пустили да будемо у мирном развоју неко време, пошто у то време нису планирали даље продоре.

Link to comment

Koja je to pobednička vojska izgubila vladara i prestonaslednika u istoj bici, i u žurbi se povukla nazad u prestonicu da bi novi vladar konsolidovao vlast?

Pitanje za Petovića.

 

Drugo, ovo što piše medeni, Ugri su odmah uleteli u Srbiju kad su čuli za Lazarevu pogibiju, pa je Milica bukvalno molila za vazalski odnos spram Turaka, budući da je ostala bez vojske

 

 

Link to comment

Posle deset godina na ostrvu sam danas postao član viber grupe gde se postavljaju informacije gde su policijske sačekuše na lokalnim putevima. Ukratko, uspeo sam u životu.

Link to comment
14 minutes ago, Filozof manijak said:

Koja je to pobednička vojska izgubila vladara i prestonaslednika u istoj bici, i u žurbi se povukla nazad u prestonicu da bi novi vladar konsolidovao vlast?

Pitanje za Petovića.

 

 

Nisam ni red napisao o pobedničkoj vojsci, samo poraženoj. 

 

Uzgred, prvi koji mi je pao na pamet je Horacio Nelson, koji je, kao komandant, poginuo u verovatno najvažnijoj engleskoj pobedi ikada.

 

 

Link to comment
8 hours ago, Ivo Petović said:

 

O, da. Meni je omiljeni primer Bitka kod Toursa 732.g.  - kad je mlada islamska vera, stara tek 100 godina, prodrla do srca Francuske i bila poražena...To su bile vojske od nekih 10ak hiljada ljudi, realno su desetine i stotine ljudi odredjivale višekovnu sudbinu kontinenta, pa i ovoga što mi sad živimo, takoreći celu istoriju. Stavlja stvari u malo drugačiju perspektivu.

 

Ta bitka je ona Njegoševa referenca sa početka Gorskog Vijenca.

 

Tada je cela populacija Evrope bila nekih 35 miliona a celog sveta 200-250. 20 hiljada ljudi na jednom mestu je za ono vreme bila ogromna masa, analogno onome sto se danas bije u Ukrajini.

Link to comment

To mi je negde i bila poenta, da je vrlo moguće da je neki juriš par desetina franačkih vitezova odredio narednih 1000+ godina istorije.

 

 

 

  • +1 2
Link to comment

Ja nisam neki matematičar (ako sam nešto zaebo slobdno me ispravite i slobodno se možete smijati), no ako je 732. bilo npr. 230 miliona ljudi na planeti, onda je 20 hiljada učesnika bitke kod Poatjea nešto ispod 0,01% tadašnjeg stanovništva Zemlje.

 

Broj učesnika Staljingradske bitke na 19.11.'42. bio je otprilike 2.1 milion. Na oko 2,3 milijarde ljudi na Zemlji u tom momentu to je bilo nešto ispod 0,1%. Tako da je ova Ivina konstatacija

Quote

To su bile vojske od nekih 10ak hiljada ljudi, realno su desetine i stotine ljudi odredjivale višekovnu sudbinu kontinenta, pa i ovoga što mi sad živimo, takoreći celu istoriju. Stavlja stvari u malo drugačiju perspektivu.

veoma solidna.

Edited by apostata
  • +1 1
Link to comment
44 minutes ago, Ivo Petović said:

To mi je negde i bila poenta, da je vrlo moguće da je neki juriš par desetina franačkih vitezova odredio narednih 1000+ godina istorije.

 

Pa da, ali je to cudno samo iz ove danasnje perspektive Evrope sa 750+ miliona stanovnika, a zapravo je analogno kontranapadu 600 sovjetskih tenkova kod Prohorovke '43. na primer (u sirem kontekstu Kurske bitke), kad je takodje odlucivana sudbina kontinenta. Nekad akcija relativno malog broja ljudi u odnosu na ukupno angazovan broj ispostavi se da biva presudna.

 

6 minutes ago, apostata said:

Ja nisam neki matematičar (ako sam nešto zaebo slobdno me ispravite i slobodno se možete smijati), no ako je 732. bilo npr. 230 miliona ljudi na planeti, onda je 20 hiljada učesnika bitke kod Poatjea nešto ispod 0,01% tadašnjeg stanovništva Zemlje.

 

Broj učesnika Staljingradske bitke na 19.11.'42. bio je otprilike 2.1 milion. Na oko 2,3 milijarde ljudi na Zemlji u tom momentu to je bilo nešto ispod 0,1%. Tako da je ova Ivina konstatacija

veoma solidna.

 

732. je svet iz perspektive ucesnika bitke kod Tura bio znacajno manji pa zato racunicu treba raditi uzimajuci to u obzir. 35 miliona Evropa i 20-25 Bliski Istok sa Severnom Afrikom - da kazemo islamski svet - ako se ogranicimo samo na direktno zainteresovane strane. Uporedi to sa ukupnom populacijom drzava ukljucenih u WW2 1942/43...

 

 

 

Link to comment

Izvinite, ali na početku jedne AI angažovane civilizacije, nema smisla razmatrati učešće ljudskih glava u presudnim događajima za Evropu ili Svet.

Analogije su pobrkane, u osnovi.

Link to comment
5 minutes ago, zmanic said:

Izvinite, ali na početku jedne AI angažovane civilizacije, nema smisla razmatrati učešće ljudskih glava u presudnim događajima za Evropu ili Svet.

Analogije su pobrkane, u osnovi.

Aham...

med-i-mleko.jpg

 

I onda ce svi da zive srecno i zadovoljno 1,000 godina...:fantom:

Link to comment

I onda će nas napredna ai, istrebiti kao najveće štetočine u istoriji planete, što je već najavila i tada će nastati hiljadugodišnje mir i harmonija, dok im ne ponestane litijuma :happy:

Edited by gone fishing
Link to comment

Da nastavim u sličnom tonu.

 

Uteha mi je što će prvo da istrebe "službenike" raznoraznih humanističkih "nauka".

Oni će biti najmanje potrebni sa svojim samoljubljem ukoliko ne nauče da kopaju Li.

Link to comment
14 minutes ago, zmanic said:

Da nastavim u sličnom tonu.

 

Uteha mi je što će prvo da istrebe "službenike" raznoraznih humanističkih "nauka".

Oni će biti najmanje potrebni sa svojim samoljubljem ukoliko ne nauče da kopaju Li.

A jel ce te drustvenjake da trebe humano, штроје na primer, ili organizovano, da se zna red, istrebljenje ipak nije sala mala:

auschwitz-001.jpg

 

I dal ce litijum da se kopa sa snizenim troskovima radne snage ili trzisnotm:

gulag.jpg

 

I jel ti te raznorazne humanisticke "nauke" onako bas dizu tlak, hvatas se za пиштољ, а?

 

:fantom:

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...