Jump to content
IGNORED

Fudbalska kupusara


Lancia

Recommended Posts

Da nastavim sa svojim ekscentricnim teorijama o Ligi Evrope vs osmina finala CL...

 

Evo sta hocu da kazem.

 

Mislim da se ne mogu porediti timovi prve i druge kategorije kada se takmice u svojim odvojenim takmicenjima. Kako uporediti recimo tim koji je osvojio Championship sa timom koji je zavrsio na 11. mestu Premiershipa? Tacno je da su ovi prvi osvojili titulu, ali nije li malo besmisleno reci da su zbog toga imali bolju sezonu od ovih drugih? To je kao da poredimo babe i zabe. Jer ovi drugi su sve vreme bili tamo gde su ovi "sampioni" zeleli da budu in the first place.

 

Kad se kaze kako je Liga Evrope drugo najjace Evropsko takmicenje govori se istina ali se stvari i pored toga ne stavljaju u pravi kontekst. Zasto? Jer to nije ista situacija kao u sistemu nacionalno prvenstvo - nacionalni kup gde je liga najprestiznije takmicenje, a kup drugo najprestiznije. Jer kup igraju svi i ako osvojis kup ti si na neki nacin dokazao da si bolji od svih.

 

Ja recimo navijam za Milan. Kad bi me neko pitao "da li bi zeleo da Milan osvoji Ligu Evrope sledece godine" odgovorio bih da se ne slazem s pitanjem. Jer kao prvo uopste ne zelim da Milan igra Ligu Evrope, kao sto to ne zeli niko od vas koji navijate za Junajted, Liverpul, Arsenal, Siti ili Celsi.

 

Ako ja prodjem grupu, a ti ispadnes iz grupe - na koju foru sad ti mozes da se smatras boljim od mene? Ja sam prosao u osminu finala, ti si ispao medju timove druge kategorije. Sad ti igras doigravanje i medju tim timovima druge kategorije budes najbolji, ali - ti si i dalje ispod mene.

Link to comment

Protivargument je bez sumnje istinit: da, jedan tim dobija trofej i to ce se pamtiti, a drugi samo statistiku. I tacno, ispada da je ovo prvo bolje. Ali ja nisam pricao o tome sta ostaje u klupskim vitrinama i sta se vise isplati, sve vreme pricam o necem drugom: o odnosu snaga i rangiranju medju timovima. Jer imamo mali paradoks ako pokusamo da rangiramo osvajaca EL sa timovima koji su usli u osminu finala CL, vec sam objasnio u cemu se sastoji.

Link to comment

Ne zelim da Arsenal igra Ligu Evrope, ali kad je vec igra, zelim da je osvoji jer je to trofej.

 

Nije nivo onog nekadasnjeg Kupa UEFA jer su od kraja proslog vijeka svu kvalitetu najjacih liga sabili u Ligu prvaka. Nekad je CL igrao samo prvak, i to cak ne iz svih drzava nego iz najbolje 24 drzave (recimo, 1996-97. Hrvatska nije imala klub u pretkolu CL), a Kup UEFA je imao po dvije-tri jake talijanske, spanske, njemacke, engleske ekipe.

 

EL je danas prakticno druga liga evropskog fudbala.

Link to comment
  • Redoran locked this topic
  • Redoran unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...